PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç alırken??

mummy
08/06/2010, 16:41
Selamlar..
Arkadaşlar arattım ama bulamadım, o yüzden yeni konu açıyorum..

Bi aksilik olmazsa yarın 2002 sport hb clio alıyorum...

Bu benim ilk arabam olacak..

e şifrem ile aracı plakasından sorgulattım..
Çalıntı değil, üzerinde bir hak mahrumiyetide görünmüyor..

Sormak istediğim bu öğrendiğim bilgiler yetermi? Yetmez ise daha başka nereden ne öğrenmeliyim daha sonra başım ağrımasın diye.. Bu konuda somut olarak şuradan şunları öğrenmelisin diye yardımcı olursanız çok sevinirim...

Kriminal
08/06/2010, 16:59
Üzerinde hak mahrumıyetı olsa zaten aracı uzerınıze alamazsınız..Çalıntı olsada gecerlıdır bu...

mummy
08/06/2010, 17:18
Bu ikisini internetten zaten öğrendiğimi ifade ettim. Bunlar dışında trafik cezası. vs gibi başka nelerini kontrol etmem gerekiyor, bunları soruyorum..

Bir de usül nedir bilmiyorum, devir işleminden sonramı parasını vermeliyim, yoksa önce parayı verip sonramı devir işlemi yapılmalı. bunun usulü nedir acaba?

attserkan
08/06/2010, 18:33
alacağınız araba şimdiden hayırlı olsun diyelim önecelikle satışı yapılmayan bir aracın parası önden verilmez risklidir,beraber gidersiniz notere devir işlemi gerçekleşir sen de parayı taktim edersin okadar ondan sonra araç senin kimse sen den alamaz:)sonra ruhsatı senin üzerine çıkartman için de 1 aylık süren var noter sözleşmesi 1 ay geçerlidr.eğer hala çıkartmadıysan çevirmede ceza yersin aman dikkat.ondan sonra depoyu fulle keyfine bak :)))

mummy
08/06/2010, 23:06
Eyvallah sağolasın...

murti82
08/06/2010, 23:48
TRAMER 'den aracın kaza geçmişini öğrenebilirsin tabi eğer kaskosu veya trafik sigortası bozulduysa. trafik cezasını ve vergi borcunu
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp
den mtv ye tıklayıp ilgili alanları doldurduktan sonra öğrenebilirsin.

farukileri
09/06/2010, 00:32
Herkes bildiklerini yazmış;ancak şöyle bir olay var,ki o da noter üzerindeki işlemlerin değiştiği.

Yakın zamanda babamın aracını sattık,ve babam bana yeni işlemlerin nasıl işlediğini anlatmıştı.

Öncelikle şunu söyleyeyim,noter üzerinde hak mahrumiyeti,rehin gibi şeyler çıkıyor,bu durumda araç sahibinin kaldırması gerekli,onlar için evrakları da onun hazırlaması gerekli.

Araç alımında iki seçenek var.Birincisi bilinen şekil: notere gidilir,araç satış sözleşmesi yapılır.Buradaki bir değişiklik,bu şekildeki satışta aracın plakasının değişecek olmasıdır.

İkinci bir seçenek,trafik şubeye gidilerek yapılır.Buraya ruhsat sureti bırakılır.Aracı üzerine alacak olan arkadaş adresini bırakır ve ruhsat adrese gelir.Plaka değişikliği yapılmaz.Aracın üzerindeki plaka aynen kalır.

Bu durumda istediğiniz seçeneği seçip ona göre satışı alırsınız.İkinci seçenekteki masrafınız daha az bir seviyede olur aklınızda olsun.

Ben aracın parasını satışı alacağım gün vermiştim.O şekilde yaparsanız daha iyi olur.En azından olası dolandırılma olaylarından kurtulursunuz.

Şimdiden hayırlı olsun