PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP için özel Dizel, Benzinli Karşılaştırması

brabus
08/06/2010, 13:35
Ağırlıklı olarak Grande Punto için az da olsa genel araçları da kapsayan Dizel mi Benzinli mi kıyaslamasını yapmak istiyorum. Çok daha tecrübeli bilgili arkadaşlar da ekleme yaparsa özellikle yeni alacak arkadaşlara çok yardımcı olur ve doğru karar verirler.

Öncelikle kısa öz hangisi mantıklı yazayım, sonra da 1 ay önceki GP seçimimi ve genel tecrübemi paylaşayım

Bu seçeneklerden hangisi daha çoksa onu tercih etmekte fayda var.

Sürekli uzun yol yapacaksan, Sene de 15-20 bin km'den fazla yapacaksan Dizel al.
Bakım masrafı az olsun diyorsan Benzinli al
Her istasyona gittiğinde 1.5 katı para vermek istemiyorsan Dizel al *1
Araçta Performans istiyorsan Benzinli al
Dağ tepe çıkacağım, aracı genelde yüklü kullanacağım, çekiş önemli diyorsan kesin Dizel al
Çok kısa mesadede genelde 2-3 km'li kısa mesafeler için Benzinli al
Satarken daha çok para etsin diyorsan Dizel al
Sorun çıkartırsa az masraflı olsun diyorsan Benzinli al *2
Satarken daha hızlı satayım diyorsan Dizel al
Fırsatçıyım, iyi pazarlık yaparım diyorsan Benzinli al *3
Yakıtı çok çok az olsun dersen 75'lik Dizel al
Daha az km yapmış, daha temiz olsun dersen Benzinli al *4
Km oynanma riski az olsun dersen Benzinli al, Kesin Galericiden, komisyoncudan alma
Vergisi daha az olsun diyorsan Dizel al (bvulgari'ye teşekkürler)
Her yerde bakımını yaptırırım kolay araç olsun diyorsan Benzinli al *5
Tıkırtı burcu sorunu yaşamamak istiyorsan Dizel al *6
Konfor arıyorsan özellikle ses konusunda Benzinli al
Uzak mesafelere gittiğinde arkadaşların yakıta ortak olmuyorsa kesin Dizel al :)
Egsozdan ses almak istiyorsan Benzinli al :)
Carbon Clean'i daha az yaptırayım diyorsan Benzinli al :)

*1 : GP için benzinli ortalama 25 kr yakacağını. Dizel'in de17 kr yakacağını düşündüm. Kabaca aynı yolu yapmak için benzinli araç kullananlar 1.5 katı para vermiş oluyor
*2 : Bilindiği gibi dizellerde sorun çıktığında, turbo, yakıt pompası gibi pahalıya patlıyabiliyor
*3 : Benzinlilerde 2-3 hafta satamayıp acil satmayıp isteyen, piyasasına göre daha uygun araçlar bulunabiliyor. İyi fiyat kırdırılabiliyor.
*4 : Benzinliler aynı model dizellere göre 3'te 1 km yaptığını düşünerek bunu yazdım
*5 : Dizel araçların özellikle ciddi problemlerinde ustasını bulmak daha zordur, daha karmaşıktır.
*6 : Sadece benzinlilerde var diye duymuştum yanlış olabilir

G. Punto'yu alırken ilk önce Dizele baktım. Benim fiyat aralığında bulduklarımdan bir tanesi 117 binde bakıma girdiği halde 48 bine çekilmiş. Diğerinde de bayağı kaza var ama sadece boya var diyor kesin km'si de oynanmıştır da; o kadar km'de o kadar işlem görmüş parça zordur gerisini araştırmadım. Güvendiğim arkadaşlar da benzinli araç sana daha uygun (az km yapacağım, performansı ve konforu sevdiğimden) deyince Grande Punto benzinlileri araştırdım. Hemen starjet'e karar verdim.

2. el dizel alacaksanız bir yetkili serviste kontrol ettirip, expertiz raporunu alıp, sanayide de hem kaportacıya hem de iyi bir dizel ustasına göstermekte fayda var. Hatta çoğu bilen kişi dizel araç alırken çevresinden almaya özen gösteriyor ya da az km yapmış yeni araçları tercih ediyor.

Du Hast
08/06/2010, 15:05
valla ben arabamı almaya gittiğimde etrafına baktım eli yüzü düzgün.
computeste gittik boyası çıkmadı. motor 74.4 güç verdi tamam dedik el sıkıştık.
çok fazla didiklerseniz illahaki birşeyleri çıkar. neticede ikinci el araç bu.

jakabo_ank
08/06/2010, 15:10
benzinli alıp lpg taktıracan. ben bu sefer öyle yaptım pişmanda değilim. yok turboymuş yok bakımmış eşşek yüküyle masrafı oluyor ekstradan dizelin.

SpyHunter33
08/06/2010, 15:28
Konuda anlatımda çok güzel olmuş, inşallah herkes kullanabileceği memnun olacağı araca sahip olur.
Bu arada tesbitler çok yerinde ilk tesbitteki km olayı ben 4 ayda 5bin km yol yaptım düşün artık :D

eskibur
08/06/2010, 15:29
benzinli alıp lpg taktıracan. ben bu sefer öyle yaptım pişmanda değilim. yok turboymuş yok bakımmış eşşek yüküyle masrafı oluyor ekstradan dizelin.

Her puntoya lpg taktırana soruyorum direk :)
Ne marka taktırdınız bir sorun var mı kaç km oldu ?
Sorgular gibi olduysa kusura bakmayın :):)

brabus
08/06/2010, 20:12

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/8608-fire-motor-icin-lpg-sistemleri-genel-basligi.html

bu konu senin için biçilmiş kaftan

34ozkankurtuldu34
08/06/2010, 20:24
Ben ecotech marka taktırdım 13000km yaptım birkez lpg filtresi degişti 10000de bir degişiyormuş 40 lira valla memnunum on numara ne benzin nede dizel önemi yok artık benim için LPG var yakşalık 5 yıldır LPG kullanıyorum bundan önceki arabamdada lpg vardı Herkeze tavsiye ederim ECOTECH ve BRC tavsiye ederimn ecoteck 1250 lira Brc sistemi ise 1600 falandı sanırım tercik sizin ECOTECH italyan markalı oldugu için onu tercih ettim istanbul civarında bu konu hakkında yardım isteyen olursa usta tanıdıklarım var Lpg konusunda herkeze iyi formalar...

jakabo_ank
08/06/2010, 21:45
brc taktırmak için gittim tüpçüye. arkadaşım olur kendisi. parana yazık dedi. atiker taktı. 900 e taktırdım ben şehir içi 16 krş şehirlerarası daha az yakıyor. çekişte falan en ufak fark yok. 3 ay oldu taktıralı ayara bile gitmedim daha iyi usta olsunda marka önemli değil.

ZAK1980
08/06/2010, 21:57
Gecen aylarda arkadasımızın bırı yayınlamıstı tekrar yayınlıyorum

frç
08/06/2010, 22:11
Ben yılda 10000 i bile yapamıyorum.Onun için benzinli bana yetiyor.Yakıtı da problem etmiyorum...

bvulgari
08/06/2010, 23:42
ben sıfır aldıgım için ve en az 3-4 sene kullanmak istedigim için dizel aldım..Ses olarakta normal kullanımda pek bi farkı yok..Camlar kapalıysa anlasılmıyo bile..Çekişide çok hoşuma gidiyo arabanın..Tabi düşüncede çok önemli.Ben şahsen arabayı kullanırken fazla para vermektense ilk alırken fazla para vermeyi tercih ettim..Neticede dizel de motor benzinlide.Tercihimi kapının önünde durmaktansa, araca binerek değerlendirmeyi düsündügüm için dizel diyorum ben şahsen.Vergiside sene başına 250TL den 4 senede 1.000TL az ödeme yapmış olucam.

Punto_Can
08/06/2010, 23:55
kasım 2009 da 2010 model gp aldım, bugün 18,000 km dedim :)
gelde dizel alma kardeşim :)

brabus
09/06/2010, 00:54
ben sıfır aldıgım için ve en az 3-4 sene kullanmak istedigim için dizel aldım..Ses olarakta normal kullanımda pek bi farkı yok..Camlar kapalıysa anlasılmıyo bile..Çekişide çok hoşuma gidiyo arabanın..Tabi düşüncede çok önemli.Ben şahsen arabayı kullanırken fazla para vermektense ilk alırken fazla para vermeyi tercih ettim..Neticede dizel de motor benzinlide.Tercihimi kapının önünde durmaktansa, araca binerek değerlendirmeyi düsündügüm için dizel diyorum ben şahsen.Vergiside sene başına 250TL den 4 senede 1.000TL az ödeme yapmış olucam.

vergi konusunu hiç hesaba katmamışız :) teşekkürler
dizel araçlarda 1.3 altı olduğundan vergi avantajı var

GPKaptaN
09/06/2010, 01:19
Arabanın dizelini Kızın Güzelini Severimm :D şaka bi yana fazla benzin parası vermeye gelemiyorum o yuzden tercihim dizelden yana.

nerhal61
09/06/2010, 15:24
Bir grup var ben 10bin yaparım benzinli alırım diyen, bir grup var 20bin yaparım dizel şart diyen...Eğer yüksek km yapma bir zorunluluk ise ve sıfır aracınızı 3-5 yıl kullanacaksanız dizel tercihine amenna....Ama senede 15 bin km yapan biri, az yaksın sizel alayım dedikten sonra, "Oooh araba da az yakıyor, bu sene yazın her haftasonu gezmedeyim" diyerek 25 bin km yapıyorsa dizel=benzin demektir. Bu mantık benzinli aracına lpg taktırıp , amorti edecem diye fazla km yapmaya çalışanlar için de geçerli ;)
Önemli olan aracın ihtiyaçlar oranında kullanılmasıdır. Zevkine gezmek de bir ihtiyaçtır şüphesiz...Bir başka deyişle, ölçülü ve uzun yıllar kullanımda dizel çok ekonomiktir.

Çok daha fazla detaylandırmak mümkün ; ilk mesajda arkadaşımın da yazdığı gibi. Kendisine teşekkürler, güzel bir konu olmuş

Kriminal
09/06/2010, 15:33
Dizel alırken pahalı belkı ama satarkende pahalı satıyoruz ayrıca vergı avantajı var...Birde benzinli aracla dızel araç bakımlarının arasında fark oldugunu dusunmuyorum sızde bujı varken bızde mazot filtresı degıstırıyoruz...

bvulgari
09/06/2010, 21:09
Yine kendi adıma birşeyler eklemek istedim..Ben otobüs çilesi çekmeyi hiç sevmiyorum.Günde 45km işe git gel yol yapıyorum..Ayda 22 mesai gününden ayda 990km yapar sırf işe git gel km si..hafta sonuda kullanıyorum.Arada icap ediyo şehir dışınada çıkıyorum..yani 1100-1500 arası ayda km yapıyorum bu günkü şartlarımda..Demek ki benim için dizel daha mantıklı şu durumda..Ama işe git gel derdim olmasa sadece keyfe keder hafta sonu istedigim zaman bir arabam olsun yada yazlıga suraya buraya gitmek için bi araç almış olsaydım kesinlikle 105hp multiair alırdım..Yani benzinli alsaydım ayda 100-150 arası benzin koyardım yeterdi..Ama su sartlarda 200TL civarı mazot parası veriyorum..

fraust
09/06/2010, 21:54
Valla ben benzinli diyorum...
4-5 ayı LPG li olarak 1 yılda 12,000-km yaptım. LPG olmasa da aynı km yi yapacaktım.
geçenlerde bakıma girdi araç, 182-TL odedim.

Sonuç olarak Benzinli+LPG benim tercihim olur...

insomnia06
10/06/2010, 09:01
bende yılda taş çatlasın 10,000km yapıyorum ama dizel aldım:)

brabus
10/06/2010, 11:12
bende yılda taş çatlasın 10,000km yapıyorum ama dizel aldım:)

o fiyata ben de dizel bulsam :) kız kardeşime bile dizel alırdım :)

insomnia06
10/06/2010, 14:10
o fiyata ben de dizel bulsam :) kız kardeşime bile dizel alırdım :)

:tongue00:

brabus
23/06/2010, 14:40
her 100 TL benzin aldığında Dizel olsaydı 30-40 TL az vereceğini düşünmek kötü bir şey :)

hsyn28
23/06/2010, 14:45
İyi ki dizel almısım diyorum 5 günde bi depo doldurmak bile oturuyo insanın içine arabayı alalı 53 gün oldu sabah baktım 7600km bitmiş ya benzinli olsaydı napardım acaba.YAŞASIN MUTLUJET:)

byspayn
23/06/2010, 18:44
Bizde dizel alma niyetiyle çıktık evden :D Grande punto active alacaktık. Evoyla test sürüşü yaptık sonra da grandeyle... Evo diye tutturunca ben :) babam da evo almış bulundu. Haliyle o fiyata 1.4 FIRE alabildik.

Bugüne kadar hep benzinli aracımız olmuştu. Ben her ikisini de kullandım ama dizelin sadece torku ve ekonomisi iyi bence. Benzinlinin ise devirlendikçe sesi, maksimum gücünü yüksek devirlerde vermesi gibi kriterler güzel (sportif kullanım için tabi :))

Biz yılda taş çatlasa 4000 km yaptığımız için benzinli bir evo almış olduk. Tercihin ne yönden olur diyosan o ankete "param varsa benzinli" seçeneğini eklememiz gerekir. Hatta t-jet :)

EvoKoray
23/06/2010, 19:41
YAŞASIN MUTLUJET:)
"Mutlujet" :D