PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6 vites hakkında soru

Tufan
07/06/2010, 00:45
arkadaşlar 6 vitesli puntoların birinci vitesi çok mu kısa? ve hemen 2 ye atmakmı gerekiyor burda sürüş konforunu bozuyormu bu genelde var olan 6 vites ön yargısı dogru mu?

sabanci
07/06/2010, 18:01
ben 6 vites grandepunto kullanıyorum benzinlileri bilemem fakat dizeli için vites oranları 5 vitesten biraz kısa dikkat etmeden anlayamazsın o yüzden 6 vites ön yargısını bir kenara bırakmanı tavsiye ederim... :)

HasanAliz
07/06/2010, 22:12
zaten 1.vitesi kalkışlar harici pek kullanmamak gerekir. yani siz 1.viteste sürekli araba mı kullanıyorsunuz ben ne demek istediğinizi pek anlayamadım. aşırı yakıt tüketimine yol açıyorsunuz böyle yaparak. 1 ile kalkıp hemen 2ye atarsanız yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz bu bütün araçlarda böyledir. 6vitesde illaböyle diye birşey yok

eskibur
07/06/2010, 23:24
6 vites kullanan arkadaşlar (özellikle benzinli) araç 6. viteste iken 90 km/sa hıza ulaşınca devir saati kaçı gösteriyor acaba

sabanci
07/06/2010, 23:26
muhtemelen 1750_2000 arasıdır herhalde...

WiSTaRiA
08/06/2010, 09:39
Seçkincim kısa uzun takıntısı yapmamalısın 1nci vites zaten kalkışlarda kullanıcan ama 6 vites araba kullanmak büyük bir zevk hız yaparken 5 vitesli arabalar nasıl bağırıyorsa 6 yı arıyorsak 6 vitesli arabalarımızda böyle bir sorun yok bazen yav 7de koysalarmış ya dediğim olmadı değil.. Bu arada soruna cevap vereyim anlık yakıt tüketiminede dikkat ederseniz 90 km/h hızla 6ncı viteste giderken 2000 devir civarı oluyor ve anlık tüketim o anda 5nci vitesle aynı hızla gittiğinden daha fazla oluyor. Benim fikrimi sorarsan 100 - 110 u geçtikten sonra 6ncı vitese takmak daha avantajlı ve ekonomik. Eğimsiz düz bir yolda (işe giderken) 110 km/h hızla giderken 6ncı viteste araç ve yakıtım 5,2L/100km olarak görüyorum yol bilgisayarımda biraz aşağı eğim görürse 4.7 lere bile düştüğü oluyor. 6ncı viteste giderken ufak bir yukarı eğim gördüğünde hemen 5 e atmalısın 6ncı viteste hemen yakıt fazlalaşıyor.. Bunlar benim izlenimlerim.. Sadece kullanıcı olarak açıklama yapmak istedim sorularına.. Bu arada benim aracım benzinli onu belirtmeyi unutmuşum.... :):) İnşallah soruna bir nebze cevap olabilmişimdir....

aeron
08/06/2010, 09:50
Seçkincim kısa uzun takıntısı yapmamalısın 1nci vites zaten kalkışlarda kullanıcan ama 6 vites araba kullanmak büyük bir zevk hız yaparken 5 vitesli arabalar nasıl bağırıyorsa 6 yı arıyorsak 6 vitesli arabalarımızda böyle bir sorun yok bazen yav 7de koysalarmış ya dediğim olmadı değil.. Bu arada soruna cevap vereyim anlık yakıt tüketiminede dikkat ederseniz 90 km/h hızla 6ncı viteste giderken 2000 devir civarı oluyor ve anlık tüketim o anda 5nci vitesle aynı hızla gittiğinden daha fazla oluyor. Benim fikrimi sorarsan 100 - 110 u geçtikten sonra 6ncı vitese takmak daha avantajlı ve ekonomik. Eğimsiz düz bir yolda (işe giderken) 110 km/h hızla giderken 6ncı viteste araç ve yakıtım 5,2L/100km olarak görüyorum yol bilgisayarımda biraz aşağı eğim görürse 4.7 lere bile düştüğü oluyor. 6ncı viteste giderken ufak bir yukarı eğim gördüğünde hemen 5 e atmalısın 6ncı viteste hemen yakıt fazlalaşıyor.. Bunlar benim izlenimlerim.. Sadece kullanıcı olarak açıklama yapmak istedim sorularına.. Bu arada benim aracım benzinli onu belirtmeyi unutmuşum.... :):) İnşallah soruna bir nebze cevap olabilmişimdir....

6. viteste eğimde yakıt 5. vitesten fazlalasiyor demişsiniz, devir daha düşük olduğu halde nasıl fazla yakıyor hocam anlayamadım?

WiSTaRiA
08/06/2010, 10:09
Eğimsiz düz bir yolda (işe giderken) 110 km/h hızla giderken 6ncı viteste araç ve yakıtım 5,2L/100km olarak görüyorum yol bilgisayarımda biraz aşağı eğim görürse 4.7 lere bile düştüğü oluyor.6ncı viteste giderken ufak bir yukarı eğim gördüğünde hemen 5 e atmalısın 6ncı viteste hemen yakıt fazlalaşıyor..

Size kopyaladığım yeri tekrar okumanızı öneririm... Yanlış okumayın lütfen...

brabus
08/06/2010, 10:10
6. viteste eğimde yakıt 5. vitesten fazlalasiyor demişsiniz, devir daha düşük olduğu halde nasıl fazla yakıyor hocam anlayamadım?

Orçun güzel açıklamış teşekkürler bilgiler için. hızına göre büyük viteste girersen yakıt daha çok yakar. Örnek 20'yle gidiyorsun attın 4 e aracı hızlandırıyorsun çok yakar veya Orçun'un dediği gibi 90'la gidiyorsun hızını korumak istiyorsun. Normal rampa çıkıyorsun 6. viteste attığında daha çok yakarsın bu rampanın eğimine aracın tork eğirisine göre değişir. Kısaca aracı iyi tanıyıp uygun viteste kullandığın sürece az yakar. Yokuş aşağı giderken atacaksın 6'ya gazdan ayağını çekeceksin punto'da bu şekilde mi bilmiyorum ama eski aracımda tekerlekler gitmek isterse bu sırada gazı kesiyordu motor araç 2500 devirde olmasına rağmen tüketmiyordu, boşa atsan bile yokuş aşağı daha çok yakıyordu

Bu arada genel konu için: herkes yazmış ben de katılıyorum. 1. vites kalkış için bu şekilde kullanılması lazım. Bu yüzden de 6 vites veya 5 viteste 1. vites dişlisinin farkedeceğini düşünmüyorum. Çünkü 1. vitesin görevi arabayı kaldırmak. Ama 6 vitesli araçla 5 vitesli aracın 5. vitesi ciddi farkeder :)

StrawBeeRy
08/06/2010, 10:14
arkadaşlar bunun hakkında şöyle bir yazı bulmuştum sizinle paylaşmak istedim lütfen bir okuyunuz..

boşa atmanın hiçbir mantığı yok aksina daha çok yakarsınız diye bir çok defa uyardım özellikle uğur bilir https://www.reptileteam.com/forum/Smileys/default/smiley.gif bu uyarımı bide böle teknik bilgi ile açıklıyım

Gazdan ayak çekilince veya yokuş aşağıya viteste inerken,
enjektörlerin kapatılarak yakıt ekonomisi yapılan
ve neredeyse bütün araçlarda zaten STANDART BİR ŞEKİLDE AKTİF OLARAK KULLANILAN sistemden bahsediyorum.

cut-off aslında genel olarak birşeyin kesintiye uğraması için kullanılan bir laf biliyorsunuz ,

rpm cut-off = devir kesici demek

benim burada bahsettiğim sistemin ismi ,
FUEL CUT-OFF
Fuel cut-off when engine de-acceleration

bu sistem sanırım son 30 senedir ecu su olan araçlarda ZATEN kullanılmakta olan bir yapıdır .

30 senedir kullanılıyor ama hala bunu bilmeyen ve anlatınca anlamayan tipler var.

İsterseniz burada sistemi enine boyuna inceleyelim ?

Başka birkaç yerde yazdığım yazılardan biri:

sistemin genel ismi
"fuel cut-off when engine de-accelaration"

yani sadece viteste gazdan ayağınızı çekince değil !
hatta her durumda ayağınızı gazdan çektiğiniz sürede bile enjekötörler kapatılmaktadır .

Mesela : iyi birşey değil ama boşta gaza basın ,5000 devire çıkın ve gazdan ayağınızı çekin ,devir işte o belirlenen devire inene kadar BİLE enjektörler kapalı tutuluyor ,
yani adamlar o 2 saniyeden bile faydalanıyor ,bu ne demek ? siz vites atarken gazdan ayağınızı çekiyorsunuz ya ? işte o anda bile enjektörler anlık olarak kapatılıyor .

sistemin temeli atalet ve cisimlerin dönme momentine dayanıyor .

1-yağ pompası mekaniktir ve motor döndüğü sürece yağlama vardır
2-su pompası da aynıdır,mekanik bir yapıdır, yeterki motor dönsün ,
3-şarj dinamosuda aynıdır ,bunların hepsi krank miline bağlıdır ve motor döndüğü sürece çalışırlar ,
4-direksiyon pompası .. söylememe gerek varmı ? motor döndüğü sürece çalışır .
5-buji ,ateşler.. içerisinde yakıt olmayan silindirlerde bujinin çakması kimseye zararı yoktur .
5-yakıt gelmez ama hava geliyor ve hava 10 kat sıkıştırılıp eksozdan atılmaya devam ediyor ,ses ondan geliyor .

1000 kg ile 1500 kiloluk bir cisimden bahsettiğimizi unutmayalım .

ben taş örneğini kullanırım hep ,
evet taş .
yerden bir taş alın ve ileriye doğru fırlatın ,
taş elinizden çıktı !
artık taşa dokunmuyor ve onu itmiyorsunuz .
ama taş havada gitmeye devam ediyor dimi ?

normalde düz yolda siz gaz pedalına basarak motor çalışıyor ,
pistonlar yukarı aşağı inerek krank milini çeviriyor ,
krank mili -> volan ->debriyaj -> şanzıman -> aks milleri -> ve son olarak tekerleklere uygulanan dönme kuvveti ile araç yolda gidiyor .

işte gazdan ayağımızı çektiğimiz zaman tam tersi oluyor ,
1,5 tonluk bir nesne tekerlekler üzerinde ZATEN İLERLEMEKTE ,
taaaa kendi ataleti bitip durana kadar ,
bu sefer :
tekerlekler ->aks milleri ->şanzıman ->debriyaj ->volan ->krank mili -> MOTOR dönmeye devam etmektedir ,
kısacası artık tekerlekler motoru çevirmeye başladı .

niye yakıt tüketelim bu esnada ?
araba zaten gidiyor ?
motor zaten dönüyor ?
yağlama? var
su devirdaimi? var
akü çalışıyor ..
direksiyon dönüyor ,
herşey çalışıyor .

aynı şey ilk başta yazdığım motorun kendi kendine devirsizleşirkenki durumu ile benzer ,
yani gaza basmışız motor dönüyor ,gazdan ayağımızı çekince o motor zaten kendi kendine yavaşlamayacakmı ? niye benzin tüketelim ?

tabi bu cut-off devri her araçta farklı devirlerde olabilir ,
bazı araçlarda 1200 devir bazısında 1100 devir bazısı 1300 olabilir .
motor devri o bölgeye geldiği anda beyin hemen enjektörleri tekrar devreye sokarki araç stop etmesin .

peki nasıl bu kadar eminim ?
-google da araştırabilirsiniz ,
-kendi arabamın ve başka birçok aracın servis kitaplarında okudum
-birçok araç test cihazlarında enjeksiyon sürelerini gördüm (0)
-kendi arabamın test cihazında gördüm .
-ben elektronikçiyim ve scope ile enjektör sinyallerine baktım .

alıntıdır

WiSTaRiA
08/06/2010, 10:14
anlık yakıt tüketiminede dikkat ederseniz 90 km/h hızla 6ncı viteste giderken 2000 devir civarı oluyor ve anlık tüketim o anda 5nci vitesle aynı hızla gittiğinden daha fazla oluyor.

Eyer bu kopyaladığım yazımı soruyosan hocam ben eğim meğim yazmamışım ve araba düze yolda gidiyor 90 km ile 6ncı vitestesin devirinde 1800 ile 1900 ve aracın bayılıyo. o anda misal veriyorum misal diyorum yanlış anlaşılmasın 6.5 L anlık tüketim gözüküyo 6ncı vitesten 5nci vitese atarsan 90KM hızdaki aracın 2400 devire çıkar aracın rahatlar anlık tüketiminde 6,2lere falan düşer ben bunu demek istemiştim. Aksini iddia eden varsa denemesi bedava. Deneyin ama benzinlilerde dizellere bişey diyemem denemediğim için....

WiSTaRiA
08/06/2010, 10:18
Ben teşekkür ederim ertan deneyimlerimle faydalı olabildiysem...
Rampa aşağı giderken boşa atmak bencede hiç avantajlı değil. Araç viteste rampa aşağı inilmeli araba devirde olduğu için rampa aşağı ufak bir hızlanma oluyor ama ayak gaz pedalında olmadığı için tüketimin 2 L gözüküyor boşa atsanız bile aynısını gösteriyor bu sefer fren balatalarından yiyorsunuz...

StrawBeeRy
08/06/2010, 10:22
Ben teşekkür ederim ertan deneyimlerimle faydalı olabildiysem...
Rampa aşağı giderken boşa atmak bencede hiç avantajlı değil. Araç viteste rampa aşağı inilmeli araba devirde olduğu için rampa aşağı ufak bir hızlanma oluyor ama ayak gaz pedalında olmadığı için tüketimin 2 L gözüküyor boşa atsanız bile aynısını gösteriyor bu sefer fren balatalarından yiyorsunuz...
yukarıda kopyaladığım yorumda adam bunu çok iyi anlatmış

brabus
08/06/2010, 10:33

ben de onun bir üstündeki mesajımda özet geçmişim :) Detaylarını benim de öğrenmem iyi oldu
6 senedir zaten bu şekilde kullanıyorum. Boşa atmıyorum. Ayrıca araç boşta yokuş aşağı tehlikeli olduğunu herkes bilir ama ne kadar tehlikeli olduğunu hafif yüksek hız olmadan frene basarak denemenizi tavsiye ederim herkese...

WiSTaRiA
08/06/2010, 10:39

aynen kardeşim...

xcruelx
08/06/2010, 13:01
anlık yakıt tüketiminede dikkat ederseniz 90 km/h hızla 6ncı viteste giderken 2000 devir civarı oluyor ve anlık tüketim o anda 5nci vitesle aynı hızla gittiğinden daha fazla oluyor.

Eyer bu kopyaladığım yazımı soruyosan hocam ben eğim meğim yazmamışım ve araba düze yolda gidiyor 90 km ile 6ncı vitestesin devirinde 1800 ile 1900 ve aracın bayılıyo. o anda misal veriyorum misal diyorum yanlış anlaşılmasın 6.5 L anlık tüketim gözüküyo 6ncı vitesten 5nci vitese atarsan 90KM hızdaki aracın 2400 devire çıkar aracın rahatlar anlık tüketiminde 6,2lere falan düşer ben bunu demek istemiştim. Aksini iddia eden varsa denemesi bedava. Deneyin ama benzinlilerde dizellere bişey diyemem denemediğim için....

Sana katılıyotum aynı şeyi bende gözlemledim. 90 civarı düz yolda gideceksen 5 daha iyi 6 vites 100-110 ile aynı anlık yakıtta oluyor. Aslında 5 viteslilerin 90km/h yaptıgı ekonomiyi biz 100-110 km/h ile 6. viterste yapıyoruz.

E_N_D_E_R_
08/06/2010, 13:40
Merhaba arkadaşlar;
bende 6 vites dizel spor paket punto kullanıyorum.yazdıklarınıza baktım çoğunda haklısınız benim farkettiğim bişey var paylaşmak istedim. 1den 2 ye aldığınızda şayet yol biraz yokuş ise bunu ya hızlı yapmalısınız yada 1 de en az 2250 devir üzeri olmalıdır.diğer durumlarda (düz ve aşağı eğimli yollar) önemli değil hemen alınabılıyor.birde 6 vites olmasının verdiği sürüş konforunu tartışmayalaım isterseniz.size bir örnek vereyim eskiden memleketuygun olan 4 vitesli renault (reno 12) kullanırdık 4.viteste sonra acayip bağırırdı ,sonra 5 vites toros reno12 ler çıktı rahatladık.şimdi ise 6 vites dizel grande punto ççook ama çoookk rahat.iyi ki sahip olmuşum.herkese sevgiler.

brabus
08/06/2010, 14:03
Merhaba arkadaşlar;
bende 6 vites dizel spor paket punto kullanıyorum.yazdıklarınıza baktım çoğunda haklısınız benim farkettiğim bişey var paylaşmak istedim. 1den 2 ye aldığınızda şayet yol biraz yokuş ise bunu ya hızlı yapmalısınız yada 1 de en az 2250 devir üzeri olmalıdır.diğer durumlarda (düz ve aşağı eğimli yollar) önemli değil hemen alınabılıyor.

Merhaba Ender,
Bu konu tüm arabalar için geçerli. 2250'nin altında dizel de olsa yokuşta mantıklı değil. Ayrıca 5 vitese 6 vites bu konuda daha da memnun eder. 5 vitesin 2. vitesine göre 6 vitesin 2. vitesi 1. vitese daha yakın büyüklükte dişliye sahiptir.