PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çizik giderme için ne önerirsiniz ?

eskibur
06/06/2010, 14:15
Arkadaşlar aracım da başlıktan anladığınız gibi :) ufak çizikler var pasta cila yapıcam elimden geldiğince fakat hangi ürünü almam gerekli bilemedim.
ne kadarlık çiziklere pasta gerekmeden cila kapatabilir acaba
Bir de sanırım pasta cila diye geçen ürünler var onlar nasıl acaba

Bir de başka bir yerde araca pasta cila yaptırmak mantıklı mı ?
Bursa da ki arkadaşların tavsiye edebileceği yer var mı ? Maliyeti ne kadar olur acaba ?

frç
06/06/2010, 20:30
Oto boyacısına gitmeni tavsiye ederim . Rötuşla giderilebilir veya pasta polish çekilir.Beşyol lambalarından Balıklı istikametine gir.Sola dönen ilk aradan 200 metre aşağıda Emre oto boya Ferhat usta var.Benim gönderdiğimi söyle yardımcı olur...

eskibur
07/06/2010, 17:59
Arkadaşlar biliyorum bu konuda soracağım soruyla ilgili çokça bilgi var pek çoğunu da okudum fakat tam bir cevap bulamadım zıt yorumlar var kızmazsanız boya korumasıyla ilgili birşeyler soracağım
Bir yerle görüştüm boya koruması için 150TL fiyat verdi ve çiziklerimin gideceğini söyledi fakat okuduğum şeylere göre bir daha sürekli yapılması gerekliymiş ya da boya koruma yapılan araçlarda boya daha çabuk hasar görüyormuş (bunun mantığını anlamadım adı boya koruma),
Bir de eğer bu işlemde pasta yok ise çizikler nasıl inceliyor ne gibi bir zararı var.
Yardımcı olabilecek arkadaşlar yardım ederse sevinirim

hsyn28
07/06/2010, 18:03
gecen ben yaptırdım boya korumayı serviste kaputu cizmişlerdi pastayla gidermişler cizigi üstünede boya koruma yapmıslar pasta boyayı matlastırıyor diye biliyorum ama mecburen çizik yüzünden yaptırdım.sürekli yapılacak diye bir kaide yok sana kalmıs yaptırırsan korunur yaptırmazsan korunmaz bence.

eskibur
07/06/2010, 18:18
yani boya korumada da çiziklerin gitmesi için yine pasta mı yapılıyor

mesutf
09/06/2010, 13:42
Çiziklerin gitmesi için ya çiziklerin etrafındaki boyayı da aynı seviyeye getirinceye kadar aşındırma yoluna gideceksin, yada çizikleri dolduracak bir ürün kullanacaksın.

misli1
09/06/2010, 18:06
Artık çizik giderici kalemler çıktı ama sahtelerinden sakının. Bu sidete reklam veriyorlar.

frç
09/06/2010, 19:08
Çizik giderici kalem bir arkadaş almıştı.Ben de birkaç çiziğin üzerinden geçtim.İlk önceleri iyiydi fakat bir kaç yıkamadan sonra çizikler yine piyasaya çıkıyor.Bence çiziklere en iyisi rötuş yaptırmak...

kxlylmz
11/06/2010, 17:15
selamlar,

boya koruma dedikleri şey ciladır aslında. ayrıca cila çiziği saklamaz aksine boyayı parlattığı için daha çok göze batırır. pasta yapmak boyayı aşındırmaktır ancak yılda 1 kez doğru yapılan pasta işlemi 20 sene aracın orjinal boyasını ilk günkü gibi korur. sizin çizikleriniz 3 mikronken 5 mikronluk ürün kullanırsanız boyanızı gereksiz aşındırmış olursunuz. pasta boyayı kesinlikle matlaştırmaz aksine üstteki güneşten solmuş kısmı temizleyip alttan parlak yüzeyin çıkmasını sağlar, cila ise bu parlak yüzeyi güneş gibi dış etkenlerden korumaya yarar. eğer çok detayına girmeye gerek yok derseniz pasta cila olarak geçen ürünlerden bi tane edinin pediyle birlikte elle yedirin. 150 tl lik boya koruma dedikleri 10-20 tl lik ciladan başka birşey değildir. o paraya kendiniz ürünleri edinip hatta arkadaşlarınızla ortak alıp yıllarca kullanabilirsiniz.

eskibur
12/06/2010, 20:09
Arkadaşlar tamamıyla işlemi öğrendim.

İşlem önce bir madde ile başlıyormuş onun adını unuttum :)
sonra hare giderici
sonra pasta
ve sonra da cila

sizce yaptırayım mı araca bir zararı olur mu? gözüme batan cizikleri gösterdiğimde kaybolacağını söylediler. Boyaya zararı olur mu bilemedim okuduklarımdan

frç
12/06/2010, 20:29
Serhat kardeş seni Ferhat usta ya göndermiştim.Hala gitmedinmi?Ayrıca kendin yapmaya kalkarsan boya ya zarar verebilirsin...Sen git dediğim yere benim gönderdiğimi söylemen yeterli .O nasıl bir işlem yapılması gerektiğini sana söyler.Fiyatta da anlaşırsanız olur senin işin...

eskibur
13/06/2010, 00:00
Serhat kardeş seni Ferhat usta ya göndermiştim.Hala gitmedinmi?Ayrıca kendin yapmaya kalkarsan boya ya zarar verebilirsin...Sen git dediğim yere benim gönderdiğimi söylemen yeterli .O nasıl bir işlem yapılması gerektiğini sana söyler.Fiyatta da anlaşırsanız olur senin işin...

Faruk abi yarın açık olur mu ya gerçekten bir uğrıyayım oraya yolum ters diye gitmemiştim o an sonra da kaldı. Carrefour yolumun üzerinde de geçerken dürtüyor hep şeytan bir an önce yaptırayım diyorum :)
Gitmeden senin dediğin yere de göstereyim gerçekten haklısın.

Abi bir de ertesi gün ben msnde bekledim seni gelmedin müsait değildin galiba.
Bir gelişme var mı sorununda. En kısa zamanda biter inşallah derdin. Bence bir sıkıntı olmaz ama

kxlylmz
14/06/2010, 13:33
Arkadaşlar tamamıyla işlemi öğrendim.

İşlem önce bir madde ile başlıyormuş onun adını unuttum :)
sonra hare giderici
sonra pasta
ve sonra da cila

sizce yaptırayım mı araca bir zararı olur mu? gözüme batan cizikleri gösterdiğimde kaybolacağını söylediler. Boyaya zararı olur mu bilemedim okuduklarımdan

ilk olarak kil ile temizlikten bahsetmiş olabilir.

yıkama+kil+pasta+cila eğer araç koyu renk ise pasta ile cila arasına glaze de girer ;)

mgturkan
15/06/2010, 12:44
Ben Geçtiğimiz Ay Auto King Eskişehirden Diamond Boya Koruma ve detaylı iç temizlik yaptırdım fiyatta da baya bi pazarlık payı var ben ikisini 275 TL ye yaptırdım. Çok da güzel oldu uzun vadeli daha kaliteli bişey düşünürsen tavsiye ederim.

orhflz
15/06/2010, 23:10
Benim sıkıntımda aracın tamponunda sonradan boyanan parçada meydana gelen ufak tefek soyulma, sanırım ustalar buna portakallaşma diyor.

Acaba pasta, cila ile bu görüntüden kurtulabilir miyim?