PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürüngene yardım

bulut
01/06/2010, 22:15
Merhaba dostlar.aracımda ufak bi sıkıntım var. Bilgi sahibi arkadaşlar yardımlarını esirgemzse cok memnun olurum.
Sorunum; aracımın ön tarafından ilginç bi ses geliyor. Ses sanki balata yada disk sürtmesi gibi. Tok ve gıcırtı yada sürtünme şeklinde. Sürekli balata temizleyici sıkıyorum ama düzelmiyo. Bazen belirgin bazen hiç ses gelmiyo. Aracın gidiş haline göre amortisörlerimde bir sıkıntı oldugunu düsünmüyorum. Tabi olada bilir. Kimi amortisör dedi, kimi bilyeler falan herkes bişey dedi. Birde sizden yorum bekliyorum dostlar. Tsekkürler

StrawBeeRy
01/06/2010, 22:17
senmisin sürünen bak ön takım dağılmış :D

Ziyaretci046
01/06/2010, 22:18
rulmansa uğultu yapar diskin yüzeyinden frene bastığında ses çıkar amortisörse sıkışıkksa vurma önü çok sallanır rotbalanscıda baktır bir alt takımına

bulut
01/06/2010, 22:21
senmisin sürünen bak ön takım dağılmış :d
yok olum . Dan,dun yada şak,şuk ses gelmiyo. Ses sürtünme gibi. Ayrıca sürüngenlik bizim namımız. Vazgeçmeyiz. :d

Ziyaretci046
01/06/2010, 22:22
atalayıda özendirdi yaptı şimdi basalım diyo

GP COSKUN
bulut ses frene basınca mı yapıyor
bozuk yoldamı yapıyor
biraz daha detay verirsen yardımcı olmaya çalışalım

StrawBeeRy
hoop önce ben basıcam bulut abiden alıcam o ünvanı :D

bulut
01/06/2010, 22:23
rulmansa uğultu yapar diskin yüzeyinden frene bastığında ses çıkar amortisörse sıkışıkksa vurma önü çok sallanır rotbalanscıda baktır bir alt takımına
kardeşim sagol. Dediğin gibi. Tok bi gıcırtı ve ugultu var. Amortisörcüme mi yoksa balanscıyamı kime gitsek

Ziyaretci046
01/06/2010, 22:24
balanscıya git baktır sonra tamire nereye gidiyosan oraya ama senin makina 17 jant takılı puntolar en çok viraj rotu bozuyo gördüğüm o

bulut
01/06/2010, 22:27
bulut ses frene basınca mı yapıyor
bozuk yoldamı yapıyor
biraz daha detay verirsen yardımcı olmaya çalışalım
abicim. Ses 20 km hızla giderken. Yani yavaş hareketlerde belirginleşiyo. Sanki biri frene hafifce basıyo gibi bi ugultuyla karısık sürtünme sesi var. Ayrıca frenle birlikte sanırım belli belirsiz ses artışı oluyo. Cünki frene bassamda basmasamda aynı sesi alıyorum. Sadece dediğim gibi frene basınca sanki biraz ses cogalıyo. Belkide ben bunu böyle hissediyorum.

GP COSKUN
01/06/2010, 22:29
abicim. Ses 20 km hızla giderken. Yani yavaş hareketlerde belirginleşiyo. Sanki biri frene hafifce basıyo gibi bi ugultuyla karısık sürtünme sesi var. Ayrıca frenle birlikte sanırım belli belirsiz ses artışı oluyo. Cünki frene bassamda basmasamda aynı sesi alıyorum. Sadece dediğim gibi frene basınca sanki biraz ses cogalıyo. Belkide ben bunu böyle hissediyorum.

ön takımcıya gidip ön teker bilyalarına baktır
onlarda sorun yoksa aks bilyalarına baksınlar
zaten senin aracın baya bir alçaltılmış ön takım problemi ve büyük ihtimal bilya dağıtıyor aracın

bulut
01/06/2010, 22:32
ön takımcıya gidip ön teker bilyalarına baktır
onlarda sorun yoksa aks bilyalarına baksınlar
zaten senin aracın baya bir alçaltılmış ön takım problemi ve büyük ihtimal bilya dağıtıyor aracın
abicim peki maliyeti hakkında bilgin varmı.

bulut
01/06/2010, 22:38
Ses saga sola dönüşlerde daha belirgin

GP COSKUN
01/06/2010, 22:39
iki bilya değişeceğini düşünürsek
işçilikle beraber tahminim 100-150 tl civarı tutar dışarda yaptırırsan
serviste yaptırırsan 250 yi bulur diye düşünüyorum
gerçi bu işle uğraşan fiyat konusunda yardımcımız var o net bir fiyat
verebilir

GP COSKUN
01/06/2010, 22:40
Ses saga sola dönüşlerde daha belirgin

işte bu durumda aks bilyası geliyor hemen aklıma bakalım ne çıkacak
sağa ve sola dönüşlerde aksın bir tarafına binen güç artıyor

bulut
01/06/2010, 22:46
iki bilya değişeceğini düşünürsek
işçilikle beraber tahminim 100-150 tl civarı tutar dışarda yaptırırsan
serviste yaptırırsan 250 yi bulur diye düşünüyorum
gerçi bu işle uğraşan fiyat konusunda yardımcımız var o net bir fiyat
verebilir
ABİCİM TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLER İÇİN.
ÇAGDAAAAAAAAAAŞŞ :help:

Ziyaretci046
01/06/2010, 22:56
dönüşlerdeyse akıs kafalarından yapabilir de eğer öyleyse erken bozmuş fiyatını hatırlamıyorum sormam lazım

bulut
01/06/2010, 23:01
dönüşlerdeyse akıs kafalarından yapabilir de eğer öyleyse erken bozmuş fiyatını hatırlamıyorum sormam lazım
eyvallah kardeşim. Ama ben aracı algımdan beri hiç ön takıma dokunmadım. Arac 1 senedir bende. Hiç sorun yaşamamıstım

Murat Gürakan
01/06/2010, 23:15
Bu kadar kompleks şeylere bakıyorsunuz ama belirtiler bana balataların bittiğini gösteriyor. Bulut aracının fren balatalarını bi kontrol ettirsene? Tamemen bitmiş ve diske metal kısım değiyorda olabilr. Ondada aynısını yapar bazen ses gelir bazen gelmez bir yöne dönürdüğünde daha belirgin olur. Bence senin tek sorunun var oda balataların.

mehmetbasli
01/06/2010, 23:18
akslardan olup olmadığını kendin anlayabilirsin. direksiyonunu tam sağ veya sola kır camını aç kafanı çıkar seisi duyman için eğer hızlı kalkışla beraber bir vuruntu ve özellikle tıkırtı varsa aks kafaların dandır. her iki yöndede birkaç kez dene. bilyadan olsa hız arttıkça seste artar. diğer bil ihtimal kaliperler arasındaki balataklar ve diskler aşındığında kroniktir balatanın diske sürter ve ses gelir bozuk yollarda şıkırtıya beszer seste yapar. frene bastığında bu ses tabiki önce artıp sonra balatanın diske iyice yapışıp temas neticesinde yok olur ses.

bulut
01/06/2010, 23:40
bu kadar kompleks şeylere bakıyorsunuz ama belirtiler bana balataların bittiğini gösteriyor. Bulut aracının fren balatalarını bi kontrol ettirsene? Tamemen bitmiş ve diske metal kısım değiyorda olabilr. Ondada aynısını yapar bazen ses gelir bazen gelmez bir yöne dönürdüğünde daha belirgin olur. Bence senin tek sorunun var oda balataların.
murat ön takım 1 senedir hiç tamir gerektirmedi ama sadece balatalarım 1 ay önce değişti. ön takımı baktıralım artık görücez sonucu

GP COSKUN
01/06/2010, 23:43
murat ön takım 1 senedir hiç tamir gerektirmedi ama sadece balatalarım 1 ay önce değişti. ön takımı baktıralım artık görücez sonucu

sonucu bekliyoruz bulut

bulut
01/06/2010, 23:52
sonucu bekliyoruz bulut
ok abicim en kısa zamanda.