PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Kutusu

coskun_35
29/05/2010, 22:51
Arkadaşlar bende grande punto var.2006 araba.Geri vites yaparken rahat geçmiyor sesler geliyor, kime sorduysam şanzıman yağıyla alakalı değil dediler.Böyle bir problem yaşayan biri var mı veya ne yapabilirim?

GP COSKUN
29/05/2010, 23:53
coşkun tabiki şanzuman yağıyla ilgili değil
geri viteste senkromeç olmamasından dolayı dişli sesi gelir geçirirken
ilk önce 1. vitese takıp sonra geriye takarsan rahatça geçer bir önemli hususta
geri viteste senkromeç olmadığı için muhakkak tamamen durduktan sonra geriye tak eğerki yerine oturmuyorsa hafifçe ayağını debriyajdan çek tık diye geçer

HasanAliz
30/05/2010, 01:50
bu bir sorun ya da problem değil. kafana takma. araçlarımızın genel özelliklerinden birisi. vites geçişlerimiz oldukça kemikli.

WiSTaRiA
30/05/2010, 03:31
Tüm araçlarda var bu olay sorun edilicek bişey değil yani..

SpyHunter33
30/05/2010, 08:50
Dün bir yere gitmiştim. aracı Geri vitese takarken haliyle gırrrççç dedi :) tabi benim için normal olunca bi problem olmuyor. ama hemen yanı başımda duran bir duvarcı ustası ben araçtan iner inmez lafı yapıştırdı " genç genç öyle havalı havalı arabaya binmeyle olmaz bu işler aracına bakım da yaptırmalısın bak araban geri vitese geçerken zorlanıyor yemişsin vitesi " hey Allahım dedim. sonra ekledim bu arabaları ne kadar tanıyorsun sayın abim dedim. Biraz kasıldı ben çok araba sahibi oldum bakma duvarcı ustalığıma bizim de araç kullanmışlığımız var dedi. Arabalardan senden daha iyi anladığım kesin diye bir cevap verdi. Bende " E o zaman bu arabalrda geri vitesinde senkromeç olmadığını bu yüzden de anaryada bu sesi yaptığnı bilirsin bildiğin içinde az önce dediğini demezsin dimi" dedim. Aaaaa ustanın rengine baaaaak :P mor mu neeeee

yıldıray
30/05/2010, 09:04
Mrb.bendede zaman zaman oluyordu.ama aşırı bir ses olmuıyordu.yaklaşık 20 gün önce her geri vitese taktmaya çalıştığımda geçmemeye vede aşırı derecede gıcırdamaya başladı.ilkinde önemsemedim.ama gün içerisinde sürekli yapmaya başlayında tedirgin oldum.arkadaşın aracının arızası için sanayi de bir ustaya gitmiştik.onun işi halledildikten sonra bende sorunumu belirttim.usta araca bindi çalıştırdı.geri vitese taktı aynı sesi ve sorunu oda gördü.debriyaj setinin değişmesi gerektiğini söyledi.ben sürekli fiat servisine gittiğim için orayada sordum .oradanda aynı cevabı aldım.serviste ufak bir müdahele ile şimdilik ücretsiz sorunum çözüldü.durum budur arkadaşlar.bu sizi ne kadar ikna eder bilmiyorum ama genede ustaya göstermende fayda olabileceği kanısındayım.

krakercocuk
31/05/2010, 00:16
Arkadaşlar bende grande punto var.2006 araba.Geri vites yaparken rahat geçmiyor sesler geliyor, kime sorduysam şanzıman yağıyla alakalı değil dediler.Böyle bir problem yaşayan biri var mı veya ne yapabilirim?

geri vitese alırken debriyaja 2-3 saniye basılı tuttukdan sonra vitesi takın

bayzer
05/04/2012, 19:07
Arkadaşlar vites kutusuyla ilgili bir sorunum vardı. (2006 GP 1.3 mjet Active 92.600 km)
3. vitesten 2. vitese çektiğimde (25km/s ve üzeri hızlarda) bir garçlama oluyordu. ustama gittim senkromeçte bir sıkıntı olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Bende 4 gün sonra götürdüm ve şanzımanı indirdi. bu arızadan dolayı manşonlarda zarar gördüğünü ve değişmesi gerektiğini söyledi. Bende artık giren girdi ne gerekiyorsa yap abi dedim.

İhmal edildiği için 350 liralık masrafım 650 liraya yükseldi. Yarın arabayı teslim alıcam. güzel yaptığına eminim.

Bunu yazıyorum ki her hangi biriböle bi sıkıntı yaşarsa en kısa zamanda veya arabayı kullanmadan ustanıza götürüp ciddiyetine baktırın.

Kimsenin başına gelmemesi dileğiyle =)) (niye sorun o kadar büyüdü demeyin ben aracı yeni aldım ve benden önceki sahibi pek önemsememiş=(()