PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tork eğrisi?? (G.Punto 1.4 8V)

bluege
29/05/2010, 20:05
Merhaba arkasaşlar...G.Puntonun 1.4 8V, 77 HP tork eğrisini paylaşabilir misiniz benle? Bir de bu aracı kullanan tecrübeli arkadaşlar, hangi devirde kullanıyorsunuz minimum tüketim için? Teşekkürler...

utku952
29/05/2010, 20:22
1.4 FIRE 77 HP BENZİNLİ
Silindir hacmi: 1368 cc
Maksimum güç: 77 hp (57 kW) / 6000 dd
Maksimum tork: 115 Nm (11.7 kgm) / 3000 dd
Vites kutusu, vites sayısı: 5 + geri
Maksimum hız: 165 km/s
Hızlanma (0-100 km/s): 13.2 saniye
Ortalama yakıt tüketimi (manuel-otomatik):*
5.9 / 5.7 (lt/100 km)

Benimki dizel ama burda yazdığına göre 3bin devirde maksimum torku veriyor.

ekonomi için heralde 3 ile 4 bin arası vites deiğiştirilir. benzinli araç sahibi arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi verirler.

GP COSKUN
29/05/2010, 23:58
2500 devirin üstüne çıkmazsan çok az yakıyor bilgine

HasanAliz
30/05/2010, 01:49
aslında 2500 ile sınırlamamak lazım. bazen 3000 de en az yakıtı yakar bazen 2000 de bazen de 2500 de. bence ilk başta motoru tanımak lazım. tecrübe kazandıkça rampada en az hangi vites ve devirde yakıyor, düz yolda hangi devirde hangi vitesle gidersem az yakar diye tecrübeler silsilesiyle öğrenmeye çalışmalısınız. bir nevi test yani.

ben aracımı ilk aldığımda - starjet için konuşuyorum - ortalama yakıt tüketimim bir ara şehiriçinde 9lt/100kmydi !! ama aracı tanıdıkça, test ettikçe hangi devir ve vitesle ekonomik olduğunu tecrübe ettim. şu an karışık 5,5 - 6,5 /100km arası tüketimim var.

aracınızı tanımaya çalışın.

brabus
31/05/2010, 09:47
aslında 2500 ile sınırlamamak lazım. bazen 3000 de en az yakıtı yakar bazen 2000 de bazen de 2500 de. bence ilk başta motoru tanımak lazım. tecrübe kazandıkça rampada en az hangi vites ve devirde yakıyor, düz yolda hangi devirde hangi vitesle gidersem az yakar diye tecrübeler silsilesiyle öğrenmeye çalışmalısınız. bir nevi test yani.

ben aracımı ilk aldığımda - starjet için konuşuyorum - ortalama yakıt tüketimim bir ara şehiriçinde 9lt/100kmydi !! ama aracı tanıdıkça, test ettikçe hangi devir ve vitesle ekonomik olduğunu tecrübe ettim. şu an karışık 5,5 - 6,5 /100km arası tüketimim var.

aracınızı tanımaya çalışın.

ben de bu aşamadayım. Starjetimi alalı 3 hafta oluyor. İlk benzinim Opet'ten 75 TL ydi. Şehiriçi 7.6 ortalamam oldu. Sonra 100 TL Po'dan aldım. Forumda PO'dan alınan benzinle biraz daha uzun yol yapılabildiğini duydum. İstanbul trafiğine de dikkat ettim. Sonuçta biraz daha akıcı trafikten giderek, aracı daha tutumlu kullanarak 6.3 ortalam oldu. 420 km yaptım :) Bu çok sevindirici. Şimdi 100 TL liği tekrar ölçüyorum...

Trafiğin akışına göre ortalamanın üstünde hızda gidiyorum. Örnek TEM'de ortalama 100 le gidiyorlarsa ben 120 ile gidiyorum. E5'te hafif yoğunluk varsa frene basacağım durumlarda diğer araçları rahatsız etmeden frene basmadan şerit değiştiriyorum. Sonuçta fren pedalını çok az kullanıyorum. Bir de gaza yüklenmeyip yavaş hızlandırıyorum aracı dik rampaya 5. hatta 6. viteste girip hızlansın diye yüklenmiyorum. Hafif gazda çıkıp hızımı koruyorum sadece rampada. Böyle olunca 10 lt /100 km ile rampa çıkıyorum. Düz yolda 4.5 gibi sabit hızla gidiyorum. Gayet iyi bir tüketim elde ettim...

brabus
31/05/2010, 09:55
1.4 77bg Tork eğirisi: başka bir konudan aldım grafiği

Tüketim için yorumum 77'lik kullanmadım ama aracın yüküne göre değişir. Az yükle olup performansız kullanımda 3000 i geçmeden vites değiştirip gaza yüklenmeden hızlandırırsan aracı az tüketim elde edersin. Anlık tüketimi sürekli kontrol edip özellikle rampa çıkarken kullanmanda fayda var. Az freni de kullanırsan enerjiyi öldürmeyeceğin için bu sana az tüketim olarak geri döner...
Kısa bir simiulasyon yapacak olursak. Düz yoldasın kırmızı ışıkta durdun. Yavaş hızlandırıp aracı 3 bine gelmeden 2800 2900'de vitesi değiştirirsen vites aralığına göre 2000-2200 de bir sonraki viteste olur yine yavaş hızlandırırsın. Düz yolda sabit hızda gitmende fayda var. Rampa çıkarken yine gaza yüklenmek çok tüketim getirir. hafif sıkışık trafikte 4-5 araç önündekine bakmakta fayda var, Örnek 4-5 araç öndeki aracın stopları yandıysa gazdan çekip ayağını gerekirse frene basarsın yeri geldiğinde öndeki araçla fesafe artar veya çok azaltırsın böyle esnek kullanım çok önemli. Vites geçişlerini de hızlı yapıp güzel kavrama ile gaz kaybını minumuma indirirsin. Aracında bakımlı olması çok önemli hava filtresinin durumu iyi değilse, yağın kaliteli değilse veya artık özelliğini kaybettiyse tüketim artar. Motorun diğer bileşenleri de önemli ama çok fazla mekanik bilgim olmadığı için yazmayayım.
Tabi performanslı kullanımda bunları dikkate alma :)

WiSTaRiA
31/05/2010, 18:53
bluege hayırlı olsun aracın yalnız ilk önce kendini tanışma bölümünde tanıtırsan çok iyi olur...

byspayn
31/05/2010, 19:06
Benim için de oldukça gerekli bi konuydu açıklayıcı olmuş, cevaplayan herkese teşekkürü borç bilirim :)

ZAK1980
31/05/2010, 20:46
Bendende bır yorum;
anlık tuketıme (ATÜ)2800 -3000 devırde duz yolda deger dusuyor yavas yavas 3000 de vıtesı degıstırı ısenız yukseltırsenız yanı bır ıkı rakam dusuyor bır anda (7.1 den 3.2 ) gıbı devırde 2000-2500 arası oluyor ve gaza yuklenmez ısen sabıt bır gazda atu de dusuk bır rakamla ve hızında en ekonomık surus keyfını surersınız dıye dusunuyorum

Romeo_er2
02/06/2010, 00:32
güç beklenmemesi gereken bi motor malesef..çok kastım zamanında ::S

krakercocuk
02/06/2010, 00:37
bı oncekı aracım fire motordu 2500 devir de değiştiryodum alt devirlerde geneldeönum acık yol alıcaksam 4. vitersde 3000 den sonra 5 atarım yağ gibi kayıdırırım sonra arabamı...

bluege
02/06/2010, 16:24
Çok teşekkürler arkadaşlar faydalı paylaşımlarınız için:)

alpaguter
02/06/2010, 23:36
dostum bende punto aldım kendime geçen hafta gırtlak dolusu.cruze controlden blue&me ye kadar hreşey var.öncelikle araç benzinli araba olupta az yakan bir modeldir çok araştırdım ve denedim salihli-izmir arası yapıyorum cruz control 95 te sabit 5,4 lt.depo doldurulup gidip gelinip tekrar ölçülmüştür.aracı yavaş yavaş ivmelendireceksin 2500 devirde vites değiştireceksin o kadar.gerçi bassanda 100 e kadar gitmiyor araç,yalnız araç nedense 100'ü geçtikten sonra resmen deliriyor müthiş bir performans ama benzin anlık tüketimini görmemeni öneririm sadece denemek maksatlı bastım düz yolda 177 yaptı yakında resimlerini eklerim.neyse bastığımda anlık tüketim 10,5 bilgin olsun

bluege
04/06/2010, 10:02
Hayırlı olsun alpaguter.Kazasız belasız kullanman dileğiyle.
Ben de aracımdan çok memnunum, ancak yakıt tüketimim sürekli değişiyor.Tabi klima kullanımından da kaynaklanabilir. Özellikle rampalarda artıyor tüketim, düz yolda süper. Ama genel olarak yakıtı az yaksa da bazı püf noktaları öğrenmek işe yarıyor.Benim de gördüğüm kadarıyla 2500 devirde kullanmak ideal.

brabus
04/06/2010, 10:49
Hayırlı olsun alpaguter.Kazasız belasız kullanman dileğiyle.
Ben de aracımdan çok memnunum, ancak yakıt tüketimim sürekli değişiyor.Tabi klima kullanımından da kaynaklanabilir. Özellikle rampalarda artıyor tüketim, düz yolda süper. Ama genel olarak yakıtı az yaksa da bazı püf noktaları öğrenmek işe yarıyor.Benim de gördüğüm kadarıyla 2500 devirde kullanmak ideal.

Dünyadaki tüm araçlarda aynı durum geçerli dizel de kullansan, benzinli de, elektrikli araç da yokuş yukarı tüketim artar. Hatta sen bile yokuş yukarı yürüsen daha çok enerji harcarsın zorlanırsın düz yolda koşarak çıktığın hıza ulaşamazsın.

Aracın torkuna ağırlığına vites aralığına göre yokuşa göre ideal bir hızı oluyor. Torku iyi olan bir devirde, uygun viteste çıktığında daha az yakar tabi yine de düz yola göre daha çok yakar. Anlık tüketime bakarak tecrübe etmeni öneririm.