PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande punto mu? Golf 4 mü?

ruach
29/05/2010, 11:21
Benim 1999 model Golf 4'üm var benzinli oldugu için degiştirmeyi düşünüyorum.
Aklımda 2 araba var Fiat fiorine ve gp.
Sizce bu aracların golfe göre artıları ve eksileri neler? Birde bir cok yorum sitesinde fiat araclarını iyi bakmıyorlar cok sorun cıkarttıgı söyleniyor sıkıntı yaşarmıyım cok fazla? Danışabilecegim tek yer olarak bu siteyi buldum yorumlarınızı beklıyorum. :uhm00000:

CaGRi
29/05/2010, 11:49
4 senedir dizel gpunto kullanıyorum. sadece bakımdan bakıma servise gidiyorum. en ufak bir sorun çıkarmadı şimdiye kadar. fiat önyargısını yıkmak lazım artık diye düşünüyorum...

Mjet
29/05/2010, 12:09
4 senedir dizel gpunto kullanıyorum. sadece bakımdan bakıma servise gidiyorum. en ufak bir sorun çıkarmadı şimdiye kadar. fiat önyargısını yıkmak lazım artık diye düşünüyorum...
+1

Fuzuli
29/05/2010, 13:12
Gp nin golf'e göre artısı tasarımı ve servis yaygınlığı olur...
Eksisi ise sağlamlık hissi, daha ufak iç hacim ve ikinci elde vw kadar başarılı olmayan fiyat politikası olur...

Bunun haricindeki artı ve eksiler bana göre kişilere özel, münferit olaylar olur...
Gpler çok arıza yapan araçlar değil...3 seneye yaklaştı kısa aman sonra amortisör takozlarını yağlattığımda ya da garantiden değiştirdiğimde şu ana kadar yaşadığım tek sıkıntıyı da bitimiş olacağım...

Bazı arkadaşlar city sorunu yaşadı ancak bu toplam gp sayısının %3-5 gibi bir rakamı...
Aracınızı sattığınız fiyatın üzerine fazla ekleme yapmadan bir gp alabilirsiniz ancak C segmenti bir araçtan B segmenti araca geçtiğinizi unutmayın... Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın derim...

Fiassa_199
29/05/2010, 14:35
FIAT Fiorino'nun binek modeline hiç girmeyin derim ben, arka koltukları uzun boylu biri için hiç rahat değil (Gerçi sürgülü kapıları için güzel bir mekanizma yapmışlar o ayrı). Ama eski bir VW Golf'ten FIAT Grande Punto'ya ya da Punto Evo'ya geçerseniz pişman olmazsınız. Uzun yol yapacaksanız, başarısı tescilli Multijet dizel motorlu modelleri tercihimizdir. Alacağınız araç şimdiden hayırlı olsun derim.

demon
29/05/2010, 18:25
Yakıt olarak size Benzinli Golf' ten sonra çok iyi gelecektir. Ama siz bir arkadaşınızdan v.s iyice test edip ona göre karar verin.

ruach
29/05/2010, 19:47
Gp nin golf'e göre artısı tasarımı ve servis yaygınlığı olur...
Eksisi ise sağlamlık hissi, daha ufak iç hacim ve ikinci elde vw kadar başarılı olmayan fiyat politikası olur...

Bunun haricindeki artı ve eksiler bana göre kişilere özel, münferit olaylar olur...
Gpler çok arıza yapan araçlar değil...3 seneye yaklaştı kısa aman sonra amortisör takozlarını yağlattığımda ya da garantiden değiştirdiğimde şu ana kadar yaşadığım tek sıkıntıyı da bitimiş olacağım...

Bazı arkadaşlar city sorunu yaşadı ancak bu toplam gp sayısının %3-5 gibi bir rakamı...
Aracınızı sattığınız fiyatın üzerine fazla ekleme yapmadan bir gp alabilirsiniz ancak C segmenti bir araçtan B segmenti araca geçtiğinizi unutmayın... Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın derim...

C segmenti B segmenti arasındaki fark nedir ? :g0000000:

ruach
29/05/2010, 19:49
Yakıt olarak size Benzinli Golf' ten sonra çok iyi gelecektir. Ama siz bir arkadaşınızdan v.s iyice test edip ona göre karar verin.

Golfün ilk sahibiyiz 11 yıldır bizde aslında satmayada sıcak bakmıyorduk fakat benzin fiyatları malum. Bende az yakan dizel bi arac istedim aklımada ilk gp geldi.

pilotender
29/05/2010, 20:42
Golfün ilk sahibiyiz 11 yıldır bizde aslında satmayada sıcak bakmıyorduk fakat benzin fiyatları malum. Bende az yakan dizel bi arac istedim aklımada ilk gp geldi.

Tüp taktırıp binmeye devam da edebilirsiniz bence daha mantıklı olur eger ki arabanızdan hiçbir şikayetiniz yoksa.. Ama 11 yıl dile kolay. Artık satma vakti de gelmiş gibi sanki ne dersiniz?

by_memur
29/05/2010, 21:06
benimde 99 model golf'üm vardı yakıt probleminden dolayı degiştirmeye karar vermiştim. hiç bilgim yoktu gp yi ilk denediğimde. ilk sürüşte hemen çok hoşuma gitmişti farkını hemen anlamıştım. golf 4 e göre direksiyonu, freni, debriyajı çok yumuşaktı vites geçişleri çok rahattı. sizde ilk binişte görürsünüz gp nin gölf 4 ten daha keyifli bir sürüşü olduğunu. sanırım ben gibi golf 4 ten gp ye geçenlerde aynı fikirdedir. size yardımcı olabilirsek ne mutlu.

Fuzuli
29/05/2010, 23:45
C segmenti B segmenti arasındaki fark nedir ? :g0000000:

Boyut farkları...

Örneğin Bravo,Golf,hyundai i30, ford focus C segmenti arabalar...

Ford fiesta, polo, gp, hyundai getz B segmenti araçlar...

Bizim gp her ne kadar standart B segmentine göre daha geniş olsa da,
golf kadar geniş değildir...
Benim yazdığım eğer golf'te bile darlık hissi yaşıyorsanız gp sizi boğar...
Bence sıfır km. alacakmış gibi showroomda bir gp testi yapın...Alacağınız araç B segmentinde olacaksa gp y her şekilde tavsiye ederim tabi :)

farukileri
30/05/2010, 10:09
Ben kesin olarak GP öneririm size.Eski bir vectra kullanıcısı olarak söylüyorum,birkaç gün kullandıktan sonra ciddi anlamda vectra'dan seri ve vectra kadar konforlu bir araç edindiğimi fark ettim.Hatta ailem aracıma bindiğinde arka koltukların çok ferah olduğunu söylemişlerdi(vectra'da ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorlardı). Segment farkı olsa dahi Fiat, GP ile çok iyi bir iş çıkarmış diyebilirim.Ve az yakan bir araç arıyorsanız gerçekten GP tavsiyedir.İstanbul içerisinde bir tam depoyu ben 2-3 haftada bitiriyorum(ve bulunduğum yer istanbul merkezlere çok uzakta).
Her şekilde ben GP yi tavsiye ederim golf 4 ten sonra...pişman olmazsınız

dallix
30/05/2010, 13:27
Segment farkını hissetmeyeceğiniz garantisi veririm, golften daha seri bi şanzıman daha kaliteli bi sürüş pozisyonuna sahip bi araç gp, bindiğim ilk anda debriyajına frenine alıştığım tek araba puntodur 90 hp 6 ileri dizel alırsanız golf ü 1 saniye bile hatırlamazsınız ama size tek tavsiyem alacağınız gp de tüm donanımlar olsun active almayın dynamic vetüm artıları olan bi model seçin 2. ellerde active ile full donanımlı olanların arasında 5 milyar oynar ama o 5 milyarada değer ben active aldım 7 milyar masraf ettim aracıma dynamic seviyesine çıkardım ve tüm parçaları orjinal servisten aldım bravo alırdım harcadığım paraya.

LeoN48
30/05/2010, 15:52
Ne olursa olsun farklı segmentlerdeki araçlar birbiri ile kıyaslanamaz, yoksa elma ile armut hikayesine döner.

intruder
30/05/2010, 16:01
mehmet şöyle bir gerçek var grande punto gibi bir otomobil golfe kıyasla işçiligi daha düşük bir araç bu iç ve dış aksamında net birşekilde belli oluyor yol sesi trim sesi amortisör ve direksiyon sesi gibi daha sayamadığım birçok senfoni harmonisi yani benim aracım bu vaziyette bence çok iyi düşün..:)

ruach
30/05/2010, 22:55
Çok t.ederim bilgileriniz için şu finallerden basımı kaldırıyım ilk işim gidip test etmek olcak :smartass:
Ama hala kafamda tam anlamıyla bişeyler şekillenmedi aracımı degiştirmelimiyim yoqsa degiştirmemeliyim? :g0000000:

ruach
30/05/2010, 22:57
Segment farkını hissetmeyeceğiniz garantisi veririm, golften daha seri bi şanzıman daha kaliteli bi sürüş pozisyonuna sahip bi araç gp, bindiğim ilk anda debriyajına frenine alıştığım tek araba puntodur 90 hp 6 ileri dizel alırsanız golf ü 1 saniye bile hatırlamazsınız ama size tek tavsiyem alacağınız gp de tüm donanımlar olsun active almayın dynamic vetüm artıları olan bi model seçin 2. ellerde active ile full donanımlı olanların arasında 5 milyar oynar ama o 5 milyarada değer ben active aldım 7 milyar masraf ettim aracıma dynamic seviyesine çıkardım ve tüm parçaları orjinal servisten aldım bravo alırdım harcadığım paraya.

Fiatın sitesinde 1.3 mtj 75 bg var 90 bg göremedim. Sizce cok fazla fark eder mi bg farkı ? 75 kıyasla donanımda flan eksileri var mı?

demon
31/05/2010, 01:06
LPG takıp binebilirsiniz. Ama ben 11 sene herhalde bir araca binemem. Sıkılırım.
He Golften sonrada Puntoya binmezdim oda var .

farukileri
31/05/2010, 01:09
Fiatın sitesinde 1.3 mtj 75 bg var 90 bg göremedim. Sizce cok fazla fark eder mi bg farkı ? 75 kıyasla donanımda flan eksileri var mı?

75 ve 90 hp arasında donanım farkı yoktur.Sadece motor ve şanzıman farkı vardır.Donanım farkı active-emotion-dynamic şeklinde gider.Fakat şunu belirteyim 90 HP lik active yok(ya da ben rastlamadım,yanlış anlaşılmaya kurban gitmeyelim).

Ayrıca 75 HP ler de ciddi anlamda seridir,kendi kullandığım aracımdan biliyorum.90 HP lik motorla farkı tabi ki vardır;ama hissiyatta pek bir değişiklik olacağını zannetmiyorum

mehmetbasli
31/05/2010, 23:01
değerli adaşım belirttiğin iki araç arasında sınıf farkı var. golf daha büyük aks aralığı ve iz genişliği daha fazla konfor, özellikle direksiyon sistemiyle uzmanlarında belirttiği gibi övgüye değer bir araç . ancak direksiyon derken çoğu sadece yumuşaklığı olumlu ve baskın bir özellik olarak görür iyi yada kötü şeklinde kanata edinir. ancak golf ve sedan muadili bora yönlendirme sisteminin duyarlılığı ve başarısı konusunda otoritelerden olumlu puanlar almıştır. süspansiyonu son derece konforlu daha sessiz daha güvenli çünkü ne de olsa bir alman. Almanyada kaldığım dönemde oarada eğer mersedes veya bmw ye gücün yetmiyorsa golf bunları aratmaz denir. Ama herkesin bildiği gibi golf tüm dünyada seller olan bir model. sınıfındaki emsallerine referans olmuş bir model. tüm dünyanın beğendiği başına tac ettiği bir modele laf söylememiz abes olur. hatta golf 4, golf 5 den daha kaliteli malzemelere sahip. golf 5 te yapılan teknik iyilerştimeler ki özellikle focus taki gibi çok bağlantılı arka süspansiyon, daha düşük emisyonlu motorlar daha fazla güvenlik, teknik ve görsel iyileştirmeleri derken aracın fiyatını yükseltmemek adına alt sınıf araçlarda karşılaştığımız plastik kalitesine rastlanmaktadır. alacağın aracın yaşı epey fazla kondisyonu ne durumda iyice incelemen lazım ama şu bir gerçek insan sevdiğinin hatasını sevmediğinin faziletini görmezmiş. puntosu arkadaşlar biraz daha realist olalım.

demon
31/05/2010, 23:15
Daha öncede dediğim gibi benzinli golften inip dizel bir puntoya bindiğinizde sizi yakıt memnun eder. Ama gerisi Palavra palavra : )))

mehmetbasli
31/05/2010, 23:19
doğru söylüyosun kesinlikle ama tasarımıda unutma italyanların en iyi bildiği şey bu

demon
31/05/2010, 23:23
Oda bir gerçek.

farukileri
01/06/2010, 15:01
değerli adaşım belirttiğin iki araç arasında sınıf farkı var. golf daha büyük aks aralığı ve iz genişliği daha fazla konfor, özellikle direksiyon sistemiyle uzmanlarında belirttiği gibi övgüye değer bir araç . ancak direksiyon derken çoğu sadece yumuşaklığı olumlu ve baskın bir özellik olarak görür iyi yada kötü şeklinde kanata edinir. ancak golf ve sedan muadili bora yönlendirme sisteminin duyarlılığı ve başarısı konusunda otoritelerden olumlu puanlar almıştır. süspansiyonu son derece konforlu daha sessiz daha güvenli çünkü ne de olsa bir alman. Almanyada kaldığım dönemde oarada eğer mersedes veya bmw ye gücün yetmiyorsa golf bunları aratmaz denir. Ama herkesin bildiği gibi golf tüm dünyada seller olan bir model. sınıfındaki emsallerine referans olmuş bir model. tüm dünyanın beğendiği başına tac ettiği bir modele laf söylememiz abes olur. hatta golf 4, golf 5 den daha kaliteli malzemelere sahip. golf 5 te yapılan teknik iyilerştimeler ki özellikle focus taki gibi çok bağlantılı arka süspansiyon, daha düşük emisyonlu motorlar daha fazla güvenlik, teknik ve görsel iyileştirmeleri derken aracın fiyatını yükseltmemek adına alt sınıf araçlarda karşılaştığımız plastik kalitesine rastlanmaktadır. alacağın aracın yaşı epey fazla kondisyonu ne durumda iyice incelemen lazım ama şu bir gerçek insan sevdiğinin hatasını sevmediğinin faziletini görmezmiş. puntosu arkadaşlar biraz daha realist olalım.

Biraz daha realist olalım demişsiniz;ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Alman markalarının araçları her zaman güven vermiştir,her zaman için belirli bir seviyenin üzerinde olmuştur.Bu herkesin kabul edebileceği bir gerçek.Ancak şu andaki GP ların, yukarıdaki mesajlarda söylediğiniz kadar kötü olduğuna ben kesinlikle inanmıyorum.Ailem 9 yıl boyunca Opel kullandı,ve opel lerin ne kadar iyi bir araç olduğunu bilen bir insanım.Bu yüzden babam ilk aracımı alırken benim Opel almamı istiyordu.Fakat Ocak ayında bir Punto içerisinde yaşadığım kaza benim fikrimi değiştirip Punto'ya kaydırdı.Mart ayında aracımı aldıktan sonra nisanda babam benim aracımı kullandığımda Opel'den daha iyi bir araç edindiğimi, hatta opel corsa'dan punto'nun bir sınıf üstte olduğunu söyledi.Bundan önce grande puntoyu araştırdığımda,eski kullanıcıları kesinlikle punto almamı önermekteydi.Hatta okuldaki arkadaşlarımın karşılaştırma yapmalarını istediğimde kesinlikle punto dediler.Yaklaşık olarak düşüncesini aldığım kişi sayısı 50 ile 60 arasında,ve bunların çoğunun düşüncesi bir ise,kesinlikle söylüyorum ki bu araç alınmaya değerdir ve belirli kriterlerin de kesinlikle ÜZERİNDEDİR.

Karşılaştırma için,buyrun Grande Punto'nun evo öncesindeki çarpışma test sonuçları

Euro NCAP - For safer cars | Fiat Grande Punto (https://www.euroncap.com/tests/fiat_punto_2005/238.aspx)

Bu da 1999 dan itibaren üretilen Golf'lerin çarpışma test sonuçları(ayrıntılar için model seçmeniz gerekmektedir)

Euro NCAP - For safer cars | VW Golf (https://www.euroncap.com/results/vw/golf.aspx)

mehmetbasli
01/06/2010, 20:41
Kaç tanemiz araç alırken euroNCAP veya ADAC testlerini dikkate alıyor. Şöyle bir genelleme yapamak gerekirse önce para, görüntü, gösteriş, tüketim ve konfor en sona ise güvenlik gelir. iki aracın crash testleri sonucu birbirine çok yakın. hiçbirinde ölümcül riskler yok. hatta bilmediğin birşey söyleyeyim. bu testlerdeki kriterler sınıflarına göre değerlendirlir. yani a b veya c spor yada süper spor segmentindeki araçların değerlendirme kriterleri farklıdır. her araç kendi katogorisindeki araçlarla kıyaslanır. golf kompakt sınıf punto ise mini gruba girer. mesela smart ile mercedes s kasanın crash testi var. ikiside emniyetli araçlar. ancak birinin burnu bile kanamaz iken diğerinde biraz sarsıntıya rağmen herşey yolunda gibi. s serisinde olması gerekne en yüksek koruma ve bunu ölçebilmek için en sert kriterler baz alınır. düşünün yandan çarpışma testinde daihatsu coure ile audi a8 aynı güçteki bir darbede aynı performansı gösterebilir mi? bir diğer husus ise 3 kapılı bir araç 4 kapılıdan daha rijittir sağlamdır. çünkü arka kapı oyukları aracın rijitliğine etki eder. golf tasarlanıp üretildiği 97 sonu 98 lerde ki güvenlik konfor kriterlerine göre üretilmiş punto ise 2006 da tasarlanıp üretilmiş. opel ile ilgili tespitine gelince hangi ustaya sorarsan sor Allah opeli yapandan razı olsun der. opel corsa ve grande puntonun alt yapıları aynı aynı şasi ve yürüyen aksam üzerine tasarlanmıştır. ford focusla volvo s40 hyundai i30 ile kia ceed ve daha bir sürü örnekteki gibi platform kardeşi. yaklaşık 2 yıl opel astra ve 98 model otomatik cd kullandım iki yakam bir araya gelmedi. Yurtdışı tecrübelerimle sabittir. en çok geri çağırma, ilk üretimde tespit edilen ancak bir türlü giderilemeyen çocukluk hastalığı diyebileceğimiz onlarca kalite ve işçilik zaafiyeti ve paslanmayan bir opel yoktur. Bu opelin dekabul ettiği ekonomik sıkıntı sebebiyle iktisat tedbirlerinin kurbanı olmasıdır. Belirttiğim husular Auto bild in hatırlayamadığım saysındaki vectra b nin 100000 km testi ve kullanıcıların görüşleri ile ortaya konmuş tespitlerdir. unutmadan ekleyeyim. almanlar oplei sevmez ve mecbur olmadıkça tercih etmezler hatta acemi ve kadın veya emekli arabası muamelesi görürler. bu bahsettiklerim 2003 e kadarki üretimler için. uzatmayayım dünyada birçok ülkede en çok satan marka ve modelleren örnek vermek gerekirse toyota corolla Vw kaplumbağa ve golf . tüm dünyada farklı kültür ve anlayışlara sahip milletlerin ortak bir noktası golftür. Bu gün bile hala golf sınıfındaki rekabeti birçok kriterde önce göğüslüyor. otomotiv sektöründe akla ilk almanlar gelir. bende bir punto kullancısıyım tasarımına vuruldum. duygusal olmayalım. gerçekler ortada. süspansiyon konforu, sürüş özellikleri, iç hacim, yol tutuş konularında doğal olarak bir üst segmentteki golf bayrağı taşır. aslında sadece golfü biraz deneme fırsatın olsa farkı anlarsın.

tabi punto çok kötü demiyorum ama auto bild in 100000 km dizel 6 ileri 90 lık versiyonu test sonuçları birçoğunun ağzını açık bırakacak türden. yani ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca. şimdi sorarım size kaç tanemiz maddi imkanı mevcut olup son model grande punto evonun en donanımlı versiyonuyla golfün en donanımlı modeli arasında tercih yapmak durumunda kalsa? evonun en oyuncaklı, donanımlı ve güçlü modeli 40 küsülü rakamlarken golfte inanılmaz opsiyonlar ve kişilsellleştirme ve motor ile çekiş seçenekleri sayesinde 85 binlere çıkan bir rakamı var. mesela dsg şanzımanlı 160 beygirlik 1.4 tsi golf highline kime çekici gelmez. r32 den bahsetmiyorum bile. tabi genel anlamda değerlendirelim . genç arkadaşlar daha ağır daha vakur olan golfü istemez ancak aile babaları buna hayır demez demekki önce para sonrarenkler zevkler meselesi ...

farukileri
02/06/2010, 04:26
Segment farkını şunu bunu bir tarafa bırakalım.Çünkü o konu işin içerisine girdiği zaman çok farklı dünyalara adım atıyoruz.Açık olarak şunu söylüyorum o zaman: madem ki bu kadar golf ü övüyorsunuz,o zaman gidin golf kullanın bu da burda kapansın.Golf içerisinde bulundum ve aracın gerçek anlamda bir mihenk taşı olduğunun farkındayım.Ancak bu kadar punto kullanıcısının olması ve herkesin arabalarını beğenmesi punto'nun segment farkına rağmen gerçekten iyi bir araç olduğunu gösterir.

Diyorsunuz ki genç arkadaşlar daha ağır olan golf ü istemezler.Ancak bunu çok rahat bir biçimde çürütebilirim.Bulunduğum okul içeriside en fazla gördüğüm araçlardan biri Golf'tür ve hem TSI hem de GTI mevcuttur.Genç arkadaşlar dahi bunu tercih etmekte.Herkesin tercihine saygı duyarım;ama arabamın şanını da savunurum her zaman.

mehmetbasli
02/06/2010, 19:54
Segment farkını şunu bunu bir tarafa bırakalım.Çünkü o konu işin içerisine girdiği zaman çok farklı dünyalara adım atıyoruz.Açık olarak şunu söylüyorum o zaman: madem ki bu kadar golf ü övüyorsunuz,o zaman gidin golf kullanın bu da burda kapansın.Golf içerisinde bulundum ve aracın gerçek anlamda bir mihenk taşı olduğunun farkındayım.Ancak bu kadar punto kullanıcısının olması ve herkesin arabalarını beğenmesi punto'nun segment farkına rağmen gerçekten iyi bir araç olduğunu gösterir.

Diyorsunuz ki genç arkadaşlar daha ağır olan golf ü istemezler.Ancak bunu çok rahat bir biçimde çürütebilirim.Bulunduğum okul içeriside en fazla gördüğüm araçlardan biri Golf'tür ve hem TSI hem de GTI mevcuttur.Genç arkadaşlar dahi bunu tercih etmekte.Herkesin tercihine saygı duyarım;ama arabamın şanını da savunurum her zaman.
sevgili arkadaşım beni yanlış anlamışsın mesajımı dikkatle okusaydın bu mesaja gerek kalmazdı. devlet memuruyum çok geniş bir bütçem yok imkanım olsa tereddüt etmeden golf alırdım. Emin ol sende . imkanlarım müsade etmediğinden puntonun tasarımına vurulduğum ve fiaytıyla bütçeme de uygun oluşu aynı zamanda sundukları açısından benim asgari beklentilerimin çok çok üstüne çıkan puntoyu özellikle ve isteyerek severek tercih ettim. Günahıyla sevabıyla kullanıyorum. Ama imkanım olsa son kasa beyaz audi a4 2.0 tdi multitronic quattro salon (bu versiyon ülkemizde yok) ya da biraz daha kısıtlıysa kesinlikle golf olurdu. Sayende NCAP te 5 yıldız aldığını öğrendim ve punto konusunda verdiğim kararın altını bir kez daha çizdim. golfün ağırlığı konusunda da eğer imkanlar varsa gençler porsche ferrari honda subaru vs vs markalalrı tercih ediyorlar. tabiki golfte buna dahil. ama uygun fiyatlı daha dinamik (çünkü o bir italyan) bir araç ihityacı varsa bu konuda ibre puntoya döner.

farukileri
02/06/2010, 20:42
Biraz fazla sert bir mesaj olmuş benimki öncelikle özür dilerim o konuda,ve asıl ben teşekkür ederim böyle bir paylaşım için.Kendi bilgimi geliştirmiş oldum sayenizde.

Birçok insanda gerçekten italyan arabaları kötüdür olgusu var.Ben onu anlayabilmiş değilim ve bunu biraz olsun kırmak amacındayım.GP öyle bir araç olmuş ki ciddi anlamda bu olguları yerle bir edecek türden.Elimde imkanım olsa,benim yapacağım maksimum değişiklik GP dan Bravo'ya geçmektir,ya da aynı modelin sıfırını edinmektir.

GP ÜMİT
03/06/2010, 11:08
arkadaşlar golfle puntoyu kıyaslamak sekment fakından dolayı komik olur.arkadaşın konusu 11 yıllık golften bahsediyor.11 yıllık eski teknolojiyle üretilen golfe bineceğime sıfır puntoya binmeyi tercih ederim.
yukarıda arkadaşımızdan golfün işçiliği puntoya göre daha iyi olduğunu yazmış.buna katılmıyorum,puntonun dizaynı ve işçiliği çok güzel.fakat aralarındaki fark, fiat orta kalite malzeme kullanıyor.wolsvagen çok kaliteli malzeme kullanıyor.bu sebebten dolayı wolsvagen müşteri memnuniyetini kazanmış,bunu kullanarak fiyatlarını yukarı çekmiş.
dikkatinizi çekerim fiyat adi malzeme kullanıyor demiyorum,orta kalite malzeme kullanıyor,sekmentleri ne kadar farklıda olsa işçilik,dizayn ve opsiyon olarak grande punto, golfe kafa tutacak kapasitede bir araçtır.

mehmetbasli
03/06/2010, 17:38
arkadaşlar golfle puntoyu kıyaslamak sekment fakından dolayı komik olur.arkadaşın konusu 11 yıllık golften bahsediyor.11 yıllık eski teknolojiyle üretilen golfe bineceğime sıfır puntoya binmeyi tercih ederim.
yukarıda arkadaşımızdan golfün işçiliği puntoya göre daha iyi olduğunu yazmış.buna katılmıyorum,puntonun dizaynı ve işçiliği çok güzel.fakat aralarındaki fark, fiat orta kalite malzeme kullanıyor.wolsvagen çok kaliteli malzeme kullanıyor.bu sebebten dolayı wolsvagen müşteri memnuniyetini kazanmış,bunu kullanarak fiyatlarını yukarı çekmiş.
dikkatinizi çekerim fiyat adi malzeme kullanıyor demiyorum,orta kalite malzeme kullanıyor,sekmentleri ne kadar farklıda olsa işçilik,dizayn ve opsiyon olarak grande punto, golfe kafa tutacak kapasitede bir araçtır.

değerli arkadaşım eski teknoloji dediğin aracın arka süspansiyonu u tipi aks puntonunki de aynı ön takım her ikiside mcperson. ifadeni şöyle düzelteyim 11 yaşındaki bir arabaya binmek yerine daha yüksek model arabaya binerim. segment farkı var kıyaslamak hata diyorsun puntoyu golfle aynı kefeye koyuyorsun. bir konuda haklısın dikkat et puntonun dizaynı güzel. tabi beğeni de göreceli bir hadise. puntonun rüzgar direnç katsayısı ile golfünki arasında fark ne veya ses gürültü soranı nedir? bir kere sınıf afarkı var diyorsun sınıf farkı demek işçilik kaliteli malzeme ve kaliteli montaj yani genel anlamda daha iyi demektir. sana tek bir örnek vereceğim grande puntonun ön çamurluk davlumbazlarına bak sanki yoldan bulmuş takmış gibisin. hele içinde fara ulaşmayı mümkün kılan hareketli bir parça var ki son derece basit bir şekilde sabitleniyor ve benim gher ikiside kırıldı. puntonun malzeme kalitesi orta ancak yumuşak plastik kullanılan bir yer söylermisin, yok çünkü niye sınıf farkından. ama 11 yıl önceki polonun kokpiti yumuşak plastiktendi. yani bir üst sınıf malzemden. puntonun dizaynı ve işçiliği güzel derken güncel puntoyla güncel golfü kıyasla. 11 yıl önceki punto sana çekici geliyor mu? golf 4 te orta sınıf değil üst sınıf malzeme kullanıyor. bunu uydurmuyorum. otomobil dergilerinin test editörlerinin yaptığı yorumlara göre bir üst sınıftaki araçların standardında malzeme kullanılmış. salt müşteri memnuniyetiyle fiyat tavan yapmaz bir ürün kalitelidir ürünü satanda arkasında durur. unutma kalite herzaman pahalıdır. golfün sitesine girip standart donanımını ve opsiyon listesini incelersen hangisinin daha fazla motor dı-onanım ve çekiş opsiyonu sunduğunu görürsün.bu cümleyi çok kullandım ama son kez daha hatırlatma yapması açısında yazıyorum. golf Vw nin dünyada en çok satan yani seller modeli. birçok farklı kültüre anlayışa zevke sahip farklı dünya insanlarının ortak noktası ve tercihi golf olmuştur. tasarımı klasik olmuş evrenselleşmiştir. bu gün bile hala sınıfında rakipsiz. dikkat et puntodan bir üst sınıftaki bir çok kaliteli rakiplerinin içine hala en iyisi ve referans kabul edilen bir model. oyüzden bence herkesin kabul ettiği bir gerçeği tartışmak puntoyu ondan üstün tutmak komik olur insana gülerler. son olarak insan sevdiğinin hatasını eksiğini sevmediğininde faziletini meziyetini görmezden gelirmiş.

GP ÜMİT
04/06/2010, 11:01
arkadaşım seninle aynı dili konuşuyoruz,fakat benim mesajımı iyi okumadın herhalde.golf kompakt sınıf, punto ise küçük sınıf otomobiller. buna bağlık olarakta bir çok değişiklik var. Motor, donanım, boyut, kalite bakımından farklılar.buna biz sekment diyoruz.aslında sekment olarak puntoyla polo kıyaslanmalı,çünkü aynı sekmentte.demekki punto kendini aşmış ki.puntoyu golfle kıyaslıyoruz.ben grande punto golfe kafa tutacak bir araç dedim.bence grande punto dizayn olarak golften üstün.bunu kabul edelim.bu haliyle bile yanyana gelince grande punto ben seni yerim diyor.ben golfü kötülemiyorum, aksine çok kaliteli malzeme kullanıldığını yazdım.ben otomobil dergilerinin editörlerinin yazdıklarıyla hareket etmem.23 yıllık tofaş çalışanıyım.tofaşın içine incelenmek için her modelden araç parçalanır ve her detayına kadar incelenir.ben size gördüklerimi yazıyorum.puntonun orta sınıf malzeme kullandığını yazmamın amacı,puntonun malzeme kalitesinden kat kat kötü malzeme kullanan firmalar var.size dürüst davrandım ve golfün kaliteli malzeme kullandığını belirttim.
orada arkadaş 11 yıllık golfe mi binsem puntomu alsam deyince ben 11 yıllık golfe binecegime 0 puntoya binerim dedim.çünkü malzeme yorulması diye bir olay var.

mehmetbasli
04/06/2010, 11:43
bir otomobil almadan önce neler incelenir; önce belli bir bütçe ve ona uygun en iyi tercih yapılmak istenir. diyelimki mini sınıfta bit otomobil tercih edeceksin. markaları sıralayalım. i20, polo, c3, clio, punto, jazz, colt, micra, fiesta, fusion, A serisi, aveo, sandero, logan, corsa ve aklıma gelmeyen bir sürü aynı sınıf farklı otomobillerden tasarımı beğenilen kişisel kriterlere cevap veren bazı modeller tercih edilir. öncelikli olarak marka iyi ve kaliteli güvenli bir üretim yapan marka mı? daha sonra crash testlerle mukayese yapılır. test arçları objaktif bir kanı edinilmeye çalışılır. çok yönlülük işlevsellik kullanılan mazlemelerin kalitesi konfor ve güvenlik donanımları karşılaştırılır. en iyi kombinasyona en iyi fiyat kalite performans oranına sahip model tercih edilip alım aşamasına gelinir. bu arada ben ve benim gibi bir çok otomobil kulanıcısı (kaliteli ve yansız) otomobil yayın organlarındaki tarafsız reel değerlendirmeleri mutlak surette dikkate alır. Almanyada kaldığım dönemde dergilere verilen deneme araçlarını test eden kişiler sıradan insanlar değil. sektörle içiçe olan bu test editörlerden kimi formula 3 kimi profesyonel karting şampiyonasına kimileri de yerel rallilere katılıyor. otomobil kullanan standart kullanıcılardan daha farklı ve limitlerine kadar zorlayıp tüm artı ve eksi yönlerini bulup değerlendirmelerini aktarmaktadırlar. kim bu sonuçları duymak istemezdi. bunu bir örnekle pekiştirelim bağımsız bir test kuruluşu 1997 sonlarında mercedes a serisi seri üretime alındığında iskandinav ülkelerinde araçların yol tutuşunu oldukça orjinal bir yöntemle test ederler. belli bir hızda geyikten kaçma testi. garip ve hezeyan dolu bir sonuç a serisini burada buldu ve araç takla attı. bu denetim organının değerlendirmesini dikkate almamak mümkün mü tabiki mercedes gereğini yapıp tüm araçlarında yürüyen aksamda bazı değişiklikler yapıp geliştirerek esp sistemini standart hale getirdi. sizin dikkate almadığınızı herkes dikkate alıyor. siz sadece fiatta kaldığınız için otomobil adına fiatı görüp duymuş hatta ona velinimetiniz olduğu için vefa borcunuz ve duygusal bir bağınız var. kafanızı kaldırın bakın daha neler var. tüm argeler hedef belirledikleri kendi segmentlerindeki farklı markaların benzer araçlarını inceler en küçük civatasına kadar sökerler. gerekirse teknoloji ve tasarım hırsızlığı yaparlar hatta klonlarlar. zaten dönem dönem araçlar hep birbirine benzer. fiatta çalışıyor olmanız sadece otomobil konusunda sizi otorite yapmaz. ayrıca ayıp olmazsa kurumdaki görev ve pozisyonunuzu belirtirmisiniz. tabi sekment kelimesini sürekli yanlış kullanmanız bir bilirkişi olarak vakıf ve uzmanı olduğunuz alanda prestijinize zarar verip ikna yetinizi zayıflatıyor. puntoyla polonun geçtiğimiz aylarda tümü yeni tasarım olan c3 polo ve evonun karşılaştırmalı testi vardı auto show dergisinde. bu testte te birçok kategoride polo ipi önde göğüsledi. unutulmamalıdır ki italyanların en iyi bildiği ve alanında en iyi olduğu şey tasarım, gerisi mukayese edilmez. çok kötüleri var ama dediğiniz gibi orta. ama sınıfındaki en iyi değil çünkü o polo.

GP ÜMİT
04/06/2010, 12:28
bu kadar anlatıpta anlamak istemeyen bir kişi görmedim.ben golfü kötülemiyorum,kaliteli araç diyorum.benimde aracımı değiştirmek istediğim zaman düşündüğüm ilk araç golftür.ben sadece puntonun üst çıtayı yakaladığını idda ediyorum.hangimiz araç alırken tüm beklentilerimizi aynı araçta bulabiliyoruz ve detaylı araştırma yapıyoruz.kendimize beklentilerimize en uygun aracı ve çevredeki memnun kişlere sorup öyle araştırıyoruz.ben otorite olduğumuda idda etmiyorum.bunlar benim şahsi fikrim tofaş personeli olmamla hiç bir alakası yoktur.ben çevrede olan biten herşeyden haberdarım.tüm yenilikleri yakından takip ederim. çünkü ben araba hastasıyım ve hiç bir otomobil programını kaçırmam.
polo diyorsunuz,güzel araç.fakat her opsiyona para ödüyorsunuz.bazı opsiyonlarda yok.motor seçeneği iki tercih var.puntoya gittiğim zaman her motor seçeneği var.polonun opsiyon olarak para istediğini bana fiat standart opsiyon olarak veriyor.bazı gerçekleri sizde görün artık,illa fiat arabası diye birşeyde demiyorum.benim beklentim polo 1.4 16 walf 120hp turbolu araç varmı yok.

GP ÜMİT
04/06/2010, 12:59
orda bir harfin aceleyle yanlış yazılışını,inceleyeceğinize.madem wolswagenin avukatlığına soyunmuşsunuz.bir zahmet kalitenin yanında opsiyon,motor seçenekleri müşterinin araç alımında çok büyük faktör olduğunu inceleyin.çağımızda sadece bana opsiyonsuz aracı kaliteli malzeme demesi yetmiyor.wolswagene gittiğimde o özelikte polo araç yok.benzinli sadece 85 hp aracımız mevcut derse.bana motoru güçlü,turbolu full beklentilerimi karşılayan aracı polodan ucuza mal ediyorsa ben puntoya binerim.
boş opsiyonsuz,güçsüz motorlu araca dünyanın parasını verceğime,güçlü motorlu beklentilerimi karşılayan full araca ben binerim.

ruach
04/06/2010, 14:49
cok t.ederim arkdaslar verdiginiz bilgiler için kararımı verdım 100.000km görmemiş bir arac oldugu ve temiz olmasından dolayı satmaktan vazgeçtim aracımı ve lpg sistemiyle kullanmayı düşünüyorum belki ilerde puntoyla tanısabılırız kısmet....
Herkeze yazdıgı yorumlar ve verdikleri bilgiler için tekrar tesekkür ederim.

mehmetbasli
04/06/2010, 16:06
orda bir harfin aceleyle yanlış yazılışını,inceleyeceğinize.madem wolswagenin avukatlığına soyunmuşsunuz.bir zahmet kalitenin yanında opsiyon,motor seçenekleri müşterinin araç alımında çok büyük faktör olduğunu inceleyin.çağımızda sadece bana opsiyonsuz aracı kaliteli malzeme demesi yetmiyor.wolswagene gittiğimde o özelikte polo araç yok.benzinli sadece 85 hp aracımız mevcut derse.bana motoru güçlü,turbolu full beklentilerimi karşılayan aracı polodan ucuza mal ediyorsa ben puntoya binerim.
boş opsiyonsuz,güçsüz motorlu araca dünyanın parasını verceğime,güçlü motorlu beklentilerimi karşılayan full araca ben binerim.

haklısın ama polonun almanya ve avrupada o kadar çok farklı motorlu ve donanımlı modelleri var ki çoğu ülkemize gelmiyor. ama unutmayın insanlar kalite ve güvenliği konfor donanımlarına tercih ediyor. mercedes bile manuel camlı bir sekilde devir saati olmayan modeller bile üretip sattı. Bu da bir alman geleneğidir. bir kelimeyi kaç kere yanlış yazabilirsiniz bir kaç kez ama dört kez değil. kendi kendize gelin güvey oluyorsunuz. benim bu konuda yazılmış tüm mesajlarımı okuduğunuzda iddidalarınız ve ithamlarınızın boş olduğunu aslında aynışeyleri ama farklı açılardan söylediğimi anlarsınız. Hz. Ömerin bir sözü var. tesiri olmayacak yerde hakikati anlatmanın bir faydası olmaz. sizi kendi halinize bırakıyorum.

GP ÜMİT
05/06/2010, 11:49
haklısın ama polonun almanya ve avrupada o kadar çok farklı motorlu ve donanımlı modelleri var ki çoğu ülkemize gelmiyor. ama unutmayın insanlar kalite ve güvenliği konfor donanımlarına tercih ediyor. mercedes bile manuel camlı bir sekilde devir saati olmayan modeller bile üretip sattı. Bu da bir alman geleneğidir. bir kelimeyi kaç kere yanlış yazabilirsiniz bir kaç kez ama dört kez değil. kendi kendize gelin güvey oluyorsunuz. benim bu konuda yazılmış tüm mesajlarımı okuduğunuzda iddidalarınız ve ithamlarınızın boş olduğunu aslında aynışeyleri ama farklı açılardan söylediğimi anlarsınız. Hz. Ömerin bir sözü var. tesiri olmayacak yerde hakikati anlatmanın bir faydası olmaz. sizi kendi halinize bırakıyorum.
ben türküm,alman geleneklerine uymak zorunda değilim.aynı zamanda müşteriyim benim beklentilerime hangi araç karşılıyorsa onu alırım.ben türkiyede polonun motor ve opsiyonu fazla yok diyorum.sen almanyada var diyorsun.biz elimizdekilere bakalım almanyadaki aracı bana satışa sunmuyorsa,beni ne ilgilendiriyor bu araçlar.siz bazı şeyleri görmek ve anlamak istemiyorsunuz.o yüzden ben sizi kendi halinize bırakıyorum

aeron
05/06/2010, 12:24
beyler birbirinizi kırmaya değmez, modlar konuyu kapatsa daha iyi olacak diye düşünüyorum, forumda görmeye alışık olmadıgımız diyaloglar bunlar, yarın başka konularda dostça yazmaya devam etmeniz dileğiyle...

mehmetbasli
05/06/2010, 14:41
ben türküm,alman geleneklerine uymak zorunda değilim.aynı zamanda müşteriyim benim beklentilerime hangi araç karşılıyorsa onu alırım.ben türkiyede polonun motor ve opsiyonu fazla yok diyorum.sen almanyada var diyorsun.biz elimizdekilere bakalım almanyadaki aracı bana satışa sunmuyorsa,beni ne ilgilendiriyor bu araçlar.siz bazı şeyleri görmek ve anlamak istemiyorsunuz.o yüzden ben sizi kendi halinize bırakıyorum
teşekkür ederim...

ruach
05/06/2010, 15:16
beyler birbirinizi kırmaya değmez, modlar konuyu kapatsa daha iyi olacak diye düşünüyorum, forumda görmeye alışık olmadıgımız diyaloglar bunlar, yarın başka konularda dostça yazmaya devam etmeniz dileğiyle...

Konuyu nerden kapatabilirm?

aeron
05/06/2010, 16:45
moderatorler kapatabiliyor sanirim, birine mesaj atıp bildirirseniz kapatırlar.

ERDEM1907
08/06/2010, 21:35
Çok t.ederim bilgileriniz için şu finallerden basımı kaldırıyım ilk işim gidip test etmek olcak :smartass:
Ama hala kafamda tam anlamıyla bişeyler şekillenmedi aracımı degiştirmelimiyim yoqsa degiştirmemeliyim? :g0000000:

düşünecek bişey yok rahatlıkla alabilirsin. fiatın adı çıkmış mercedesden iyi yapsalar sonsuza kadar böyle gider.

demon
10/06/2010, 14:28
Boşuna adı çıkmamış.

srkn15
12/06/2010, 11:15
teknoloji bilişim dergilerinde rastladığımız şekilde açıklayalım.

fiyat / performans = GrandePunto

Fuzuli
14/06/2010, 17:00
fiyat/performans oranının yükskliğine kesinlikle katılıyorum...

ABNEW
16/06/2010, 15:47
Mehmet Golfün Fiorinoya ve GP ya göre artıları daha konforlu, kaliteli olması ve Türkiyedeki marka değeri.Bunun dışında tüketim, tasarım donanım olarak Fiorino ve GP Golf 4 göre çok daha iyi diyebilirim,

Özellikle tüketim avantajı için her iki araçta da multijet seçilebilir.Fiorino mjtd otomatik bence alınabilecek en iyi araçlardan.Donanım, tüketim ve fiyat olarak bu araçtan daha ucuzu bulunamaz.Nedeni ise ticari görünmesi,

GP ise Fiorinoya göre daha spor ve gösterişli bir model.Bence fiyat önemliyse Fiorino seçilebilir.Ben yakından biliyorum bu aracı.İç hacmi, konforu, donanımı ve tüketimi çok çok iyi...

yunus kahraman
16/06/2010, 15:57
bir tanıdığım 2003 model full Golfünü satıp Evo almayı planlıyor.. Bu sanırım gayet açık bir cevap :)

mehmetbasli
16/06/2010, 18:03
Arkadaşlar ben fiat düşmanı değilim altımdaki gp yi beğenerek aldım severek kullanıyorum.99-2002 arası tempra sxak kullandım. buralarda beş para etmese ve ben alırkende satarkende bir dünya zarar etmem rağmen çok beğendiğim bir modeldi. netice olarak 2007 golf mü? punto mu? tabiki daha donanımlı bir punto olsun isterdim ama her iki modelin de facelift gömesi sonucu evo mu? golf 6 mı? derseniz emin olun içimizden bir çoğu gibi ben de golf derim. Yukarıda bu modellerle ilgili bir çok aşıklayıcı gerçek bilgi var o yüzden mukayese yanlış olur ama beğeni ve bütçe faktörü ibreyi herzaman fiata çevirir. Bakın her nerede olursa olsun fiat ve Vw yi aynı kefeye koyamazsınız. Fiatın bazı modellerindeki üretim mantalitesi ile Vw farklı olabilir. Daha ileriki mesajlarda kendisi beni yanlış anladığı için biraz gerilen gp ümit arkadaşın dediklerine bende katılıyorum yani fiatın araçlarında uyguladığı daha ziyade genç ve sportif otomobil tutkunlarına hitap eden performanslı motor kombinasyonlarının Vw de farklı olması (fiatta yeni multiair teknolojisi yerine Vw tfsi yani hem turbo hem de kompresör entergre edilmiş direk enjeksiyonlu küçük hacimli motor teknolojilerini kullanıyor) aynı segmentteki araçlarda bulunmaması bunu izah ediyor. Mesela toyota corolla çok kaliteli ve çok satan bir model ama benim param olsa bile ne yarisi ne corollayı ne de versoyu almam. Ürün gamıondaki hiçbir modeli beğenmiyorum. Niye?beğeni veya japon ekolünü sevmiyorum diyebilirim. Alfaya hastayım, kaliteli de ama onlar da harika ancak çabuk demode olacak tasarımlar yapıyorlar. Mercedes BMW kesinlikle bana hitap etmiyor. Ancak favori markama ve modelim audide. a serisi ve Q7 hariç tüm modellerini beğeniyorum. herkesin ferrarisi mercedesi ama benim ki a4 salon 2.0 tdi quattro dsg olsa. bakın herşey bazen para kalite veya tasarım değil. daha iyileri var istersiniz ama ulaşamazsınız. yahut imkanınız var beğenmezsiniz. araba işi öncelikle bütçe ve beğeni işi. lütfen sağda solda iki markayı mukayese edin ancak farklı sınıftaki araçları birbirinden üstün tutmaya çalışmak sırf siz sahibisiniz diye bilen birileri çıkar komik duruma düşersiniz. özetle ben puntoyu seviyorum. bu fiyata daha iyileri olabilir ancak ben puntoyu seviyorum.

demon
16/06/2010, 18:32
Ben Puntomu sattım. Dahada Fiat almam. Fiat ile işim olmaz. Ben ilk arabası Fiat olan ve 2. 3. 4. arabamda Fiat tercih etmiş bir insanım. Ama bu marka beni kendinden soğutmayı başardı. Çevremden hiç kimseye de tavsiye etmem. Etmiyorumda. Gidin iyice araştırın vereceğiniz paralara çok daha güzel ve kaliteli arabalar var.
Servisi ucuz değil, parçası ucuz değil, kendisi ucuz değil. Ne diye o zaman müşteri hizmetleri, servisi dandik ve ikinci elde değeri düşen bir arabaya tonla para yatırayım.
Fiat' ın adı boşuna çıkmamış. İnsan yaşadıkça anlıyor.

lionT-JET
17/06/2010, 00:30
golf ve punto aynı segmentde degıl?99 golf mu?punto mu dersenız tabıkı punto derım ama 0 km de tabıkı golf veya bravo on plana cıkmalı..acıkcası vw den yuzu gulmeyen bır kullanıcı olarakta punto veya bravo dıyorum.

alicons6
19/06/2010, 15:09
Bence Fiat öyle kötü arablar yapıyor değil ama herkes nedense önyargıdan sebep(özellikle bu ön yargı Doğan, Kartal 131 gibi arabalara bakılarak yapılır) herkes fiat arabalrına 5 para etme gözüyle bakıyor.Benim bundan önce kullandığım Fiat'dı ilerde alacağım araçda Fiat olur Bundan önceki arabam 94 Tipo 1.6 S'di arabanın bakımları haricinde bi araza yapdığını bilmem ve o modelde arabadan beklenmedik performans veriyordu ondan sonra 2004 Albea multijet vardı araba hem yakıtta cimri hem perf. hemde arıza yapmayan bir arabaydı(hala daha bizde) Şimdi de Punto 1.4 bence segmentinin en kaltile ve donanım seçeneği olan araç. Yani demem o ki 20 yıl önceki Fiat la günümüzdeki Fiat bir değil ve Fiat beni bu güne kadar hiç utandırmadı... :Ç Ve tercihim ne olur diye sorarsanız GP olacaktır ;)

Sanırım biraz fazla kafanızı şişirdim :)

Ve Fiat'ın dediği gibi

DRİVE İN BY THE FUTURE

GP ÜMİT
19/06/2010, 20:29
bu konunun gerçekten çok uzadığını düşünüyorum.golf gerçekten güzel araç, fakat bunu yazmama rağmen bazı arkadaşlar hala direniyor.mesajımı okumuyor sanki kötü araç demişim gibi cevaplar yazılıyor.bir kere golfle puntoyu karşılaştırmak hata,karşılaştıracaksanız golfle bravoyu karşılaştırın,(tabiki bu ayrı bir konu).benim anlatmak istediğim punto kendi segmentinde en üst çıtayı yakaladığıdır.