PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2006 punto teknik özellikleri yardımı

jailer
26/05/2010, 20:27
arkadaşlar merhaba,
foruma yeni üye oldum
2006 veya 2007 dizel punto almayı düşünüyorum.
genelde 1.3 arada bir kaç tanede 1.4 motor seçenekleri var.
1.3 veya 1.4 olması çok fark eder mi?

teknik özellikleri nelerdir nereden öğrenebilirim? beygiri, torku, airbag adedi vs..
Grande 1.3 M.jet Active
Grande 1.4 Fire Active
gibi modelleri var bunlar arası farkları nelerdir.?

yardımlarınız için teşekkürler.

aeron
26/05/2010, 20:41
1.3 ile 1.4 arasında bildiğim kadarıyla donanım olarak bir fark yok, yine yanlış bilmiyorsam activelerde manuel klima ön ve yolcu hava yastığı, elektrikli aynalar, abs, ebd, asr? standart

jailer
26/05/2010, 20:55
1.3 ile 1.4 arasında bildiğim kadarıyla donanım olarak bir fark yok, yine yanlış bilmiyorsam activelerde manuel klima ön ve yolcu hava yastığı, elektrikli aynalar, abs, ebd, asr? standart

teşekkürler

airbag adedi 2 mi yoksa 4 mü?
(napcaksın 2-4 ünü derseniz önceki arabamda kapı airbaglari yaralanmamı engellemişti)

liste şeklinde özelliklerinin yazıldığı bir yer varmıdır?

GP COSKUN
26/05/2010, 21:01
activelerde yan airbagler yok
ayrıca
1,3 motorlar multijet dizel motordur kendi aralarında ikiye ayrılır
75 bg turbo dizel
90 bg turbo dizel
1,4 motorlar benzinli olup kendi aralarında 3 e ayrılırlar
fıre = 77 beygir 8 valf
starjet = 95 beygir 16 valf
t jet = 120 beygir turbo

yani toplamda grande puntoda 5 adet motor seçeneği mevcut

alperyonar
26/05/2010, 21:31
Benim tavsiyem 1.3 75 bg turbo dizel dynamic modeli almanızdır..

StrawBeeRy
26/05/2010, 22:23
bende 1.3 90 bg turbo dizel dynamic almanızı öneririm 90 lık 75 liğe göre biraz fazla yakar ama bir o kadarda gideri var :)

SpyHunter33
26/05/2010, 22:25
Her ne hikmet ise Araştırma yaparken 90hp lik araçlarını satan kişileri görmedim ( otogaleriler açık oto pazarları ve internet sitesinde ) alan bir daha bırakmıyor sanırım. ama ne hikmet ise en çok el değiştiren 75hp lik olan modelleri :)

StrawBeeRy
26/05/2010, 22:30
Her ne hikmet ise Araştırma yaparken 90hp lik araçlarını satan kişileri görmedim ( otogaleriler açık oto pazarları ve internet sitesinde ) alan bir daha bırakmıyor sanırım. ama ne hikmet ise en çok el değiştiren 75hp lik olan modelleri :)
aynen öyle abi kıymetli oluyo 90 lıklar bırakılcak gibi değil ki :)

SpyHunter33
26/05/2010, 22:37
75'e talim :D

bu arada Ahmet Kara arkadaşım 2006dan ziyade 2007 modele daha çok bakmanızı tavsiye ederim. bir takım hataların azaltılmaya başlandığı bir modeldir. yukarıdaki değer mesajlarda dizel ve benzinli modellerin basit teknik bilgileri verilmiş zaten. Eğer önünüzdeki tercih yelpazesi geniş ise 1.3 mltjet 90hplik 16 valf yada 1.4 starjet 95hp lik 16 valf orta performanslı araçları tavsiye ederim. Ayrıca biraz daha fark ile Active yerine dynamic versiyon daha dolu bir modeldir.

alperyonar
26/05/2010, 22:44
75bg likle 90bg lik arasında tatmin edici bir fark var ama şehiriçinde 75bg lik de yeter diye düşünüyorum:) tamamen bakış açınız..Benzinli düşünürseniz kesinlikle 1.4 95bg derim. Yakıt olarak düşünürseniz ise şu anda full şehir içi bir depoyla 650km gidiyorum.
Evet 2006 modellerde bir takım sorunlar vardı. Bu sorunlar 2007 modellerde daha az sıklıkla karşılaşıldı.

swath
27/05/2010, 00:22
75 lik multijetler daha fazla uretildiği için olabilirmi acaba daha fazla ilan olması.. yanlış anlamayın ama baktıgımızda piyasada daha fazla 75 lik var gibi?? yanılıyormuyum..

jailer
27/05/2010, 08:58
arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim bu kadar çok cevap geleceğini düşünmemiştim :)

şehir içinde kullanacağım için 75 veya 90 beygir olması benim için çok fazla farketmeyecek
benzinli düşünmüyorum. sizlerden gelen yorumlar active değil dynamic al diyor. zaten active de yan hava yastığı yokmuş (biraz psikolojik farkındayım ama insanın başına gelince oluyor)

arkadaşlar bahsettiğiniz 2006' daki sorunlar nedir? almamı engelleyecek kadar büyük sorunu var mı 2006ların?
dizel 2007 alacak kadar para çıkaramayabilirim :(

brabus
27/05/2010, 09:09
selamlar,
öncelikle kolay gelsin umarım güzel içine sinen bir araç alırsın. Dizel demişsin ama senede 15bin km altında yol yapacaksan benzinli de düşünebilirsin. Dizel alırken 1-2 ustaya göstermeni tavsiye ederim. Genelde dizel araçlar daha çok yol yapıyorlar 2 yaşında olup 100bin km devirmiş kaç tane araç gördüm. O yüzden güzelce kontrol ettirmen gerekiyor. Az km yapmış çevrenden veya satıcıya güvendiğin bir dizel bulursan kaçırma. Benim uygun fiyatlı bulduklarımın hepsi ya araç pertten çıkmıştı ya da kmsi oynanmıştı :) O yüzden ben de benzinli baktım, benzinliler hem genelde daha az km yapmış oluyor. Çok memnunum şu anda
Ben de dizel alırsan 90'lık öneririm. Araştırırken herkes 90lığı önermişti.
Benzinli alacaksan ise 95lik tavsiye ediyorum. 77'lik sahiplerinde çok fazla performans şikayeti var. Benim araç bastığında çok güzel gidiyor :) ayrıca tem'de de 90-100 le 6 viteste az yakıyor.
istersen 2-3 hafta önce sahibinden'e eklediğim favorilerimdeki ilanları paylaşırım.

insomnia06
27/05/2010, 10:57
merhaba,bende 1.3 75bg lik var gayet memnunum,çok agresif kullanıcı değilsen yeter bence.90bg illaki farkeder ama ihtiyacını karşılıyosa 75lik de tatmin edici.ayrıca yakıt cimrisi.130tl lik mazotla 800km yol yaptım sadece şehir içi,şehir dışı performansını denemek nasip olmadı daha.arkadaşlarında belirttiği gibi dizel alırken çok iyi kontrol ettir sonradan başın ağrımasın.2006 model olup da 70.000 km nin altında olacağını zannetmiyorum ona göre bakarsan daha iyi olur.şimdiden hayırlı olsun...

jailer
27/05/2010, 10:59
selamlar,
öncelikle kolay gelsin umarım güzel içine sinen bir araç alırsın. Dizel demişsin ama senede 15bin km altında yol yapacaksan benzinli de düşünebilirsin. Dizel alırken 1-2 ustaya göstermeni tavsiye ederim. Genelde dizel araçlar daha çok yol yapıyorlar 2 yaşında olup 100bin km devirmiş kaç tane araç gördüm. O yüzden güzelce kontrol ettirmen gerekiyor. Az km yapmış çevrenden veya satıcıya güvendiğin bir dizel bulursan kaçırma. Benim uygun fiyatlı bulduklarımın hepsi ya araç pertten çıkmıştı ya da kmsi oynanmıştı :) O yüzden ben de benzinli baktım, benzinliler hem genelde daha az km yapmış oluyor. Çok memnunum şu anda
Ben de dizel alırsan 90'lık öneririm. Araştırırken herkes 90lığı önermişti.
Benzinli alacaksan ise 95lik tavsiye ediyorum. 77'lik sahiplerinde çok fazla performans şikayeti var. Benim araç bastığında çok güzel gidiyor :) ayrıca tem'de de 90-100 le 6 viteste az yakıyor.
istersen 2-3 hafta önce sahibinden'e eklediğim favorilerimdeki ilanları paylaşırım.

inşallah bulurum 2. el almak zor iş :) dediğin gibi iyi bakmak lazım

aslında tam sınırdayım senede 15bin civarı yol yapıyorum. napıyım bilmiyorum :) bundan önceki arabamda 2 senede 28-29bin yapmıştım. ben de bakıyorum sahibindene falan ilanları paylaşırsan sevinirim.

brabus
27/05/2010, 11:39
inşallah bulurum 2. el almak zor iş :) dediğin gibi iyi bakmak lazım

aslında tam sınırdayım senede 15bin civarı yol yapıyorum. napıyım bilmiyorum :) bundan önceki arabamda 2 senede 28-29bin yapmıştım. ben de bakıyorum sahibindene falan ilanları paylaşırsan sevinirim.

Bence kendin hesapla. Dizel araç km'de 9-10 kuruş karlı senede yaklaşık 1500 TL eder.
Bakım masrafı daha fazla, sorun çıkartırsa da daha fazlaya mal olabiliyor. Benzinliye göre ekstra 300 TL desen. Senede Benzinli aracın var diye 1200 TL zarar edersin :)
Ama daha az km de araç bulursun piyasası da yaklaşık 3 bin TL daha ucuz. Daha performanslı olur.Sen karar ver.
ben de şu an 2 araç var biri izmirde. O yüzden Punto ile max 10bin km yol yapacağım için düşününce hemen benzinliye döndüm.

Ben favorilere baktım hepsi satılmış uygun tavsiye edeceğim dizel bu var.
Fiat / Punto / Grande 1.3 M.jet Dynamic / grande punto 5 Kapılı Dizellerle Takas Edilebilir... sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-punto-grande-punto-5-kapili-dizellerle-takas-edilebilir/detay)
Son 19'a bırakıyor ama konuştuğum kişiyi sevmedim diye ben aşağıdaki aracı satın aldım 17'ye
Fiat / Punto / Grande 1.4 Starjet Dynamic / 53.000 km, Tek Kapı, Spor Paket, 6 ileri, Full, 95 HP sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-punto-53-000-km-tek-kapi-spor-paket-6-ileri-full-95-hp/detay)

Dizel spor paketli, 90 lık için 19 iyi fiyat. Düşünürsen olabilir. Ama bu benim 20 gün önceki araştırmamdan şimdi yine sahibinden de araştırmak lazım. Düşündüğün araç olursa fiyat kırdırmak için vs biz de ararız.

jailer
27/05/2010, 11:53
Bence kendin hesapla. Dizel araç km'de 9-10 kuruş karlı senede yaklaşık 1500 TL eder.
Bakım masrafı daha fazla, sorun çıkartırsa da daha fazlaya mal olabiliyor. Benzinliye göre ekstra 300 TL desen. Senede Benzinli aracın var diye 1200 TL zarar edersin :)
Ama daha az km de araç bulursun piyasası da yaklaşık 3 bin TL daha ucuz. Daha performanslı olur.Sen karar ver.
ben de şu an 2 araç var biri izmirde. O yüzden Punto ile max 10bin km yol yapacağım için düşününce hemen benzinliye döndüm.

Ben favorilere baktım hepsi satılmış uygun tavsiye edeceğim dizel bu var.
Fiat / Punto / Grande 1.3 M.jet Dynamic / grande punto 5 Kapılı Dizellerle Takas Edilebilir... sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-punto-grande-punto-5-kapili-dizellerle-takas-edilebilir/detay)
Son 19'a bırakıyor ama konuştuğum kişiyi sevmedim diye ben aşağıdaki aracı satın aldım 17'ye
Fiat / Punto / Grande 1.4 Starjet Dynamic / 53.000 km, Tek Kapı, Spor Paket, 6 ileri, Full, 95 HP sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-punto-53-000-km-tek-kapi-spor-paket-6-ileri-full-95-hp/detay)

Dizel spor paketli, 90 lık için 19 iyi fiyat. Düşünürsen olabilir. Ama bu benim 20 gün önceki araştırmamdan şimdi yine sahibinden de araştırmak lazım. Düşündüğün araç olursa fiyat kırdırmak için vs biz de ararız.

bende hesaplamıştım senede 1000TL zarar çıkarmıştım
aslında 1000TL için benzinliye de dönebilirim biraz düşüneyim :)

daha yeni bakmaya başladım zaten kaskodan da parayı almam 15 gün kadar sürecek
o zamana kadar araştırma aşamasındayım
bulursam sizlerden yardım isterim

brabus
27/05/2010, 12:08
bende hesaplamıştım senede 1000TL zarar çıkarmıştım
aslında 1000TL için benzinliye de dönebilirim biraz düşüneyim :)

daha yeni bakmaya başladım zaten kaskodan da parayı almam 15 gün kadar sürecek
o zamana kadar araştırma aşamasındayım
bulursam sizlerden yardım isterim

Çok kolay gelsin ben de 5-6 ay önce çok sevdiğim aracımı kaybettim :( Kaskodan vs de parayı almam çok uzun sürdü... Sonuçlanmasına yakın güzelce araştırırsın biz de yardımcı oluruz...

Benim yaptığım km'ye göre senede mesela 700-800 TL yapmıştı :) Arkadaşıma da aldık 3 ay öncesi senede 50bin km yol yapıyor tabi gittik dizel aldık. Hem de 75 bg'lik aldık koklaya koklaya gidiyor :) Şu anda bana haftada 50 TL benzin yetiyor. Dizel alsam haftada 30 TL gidecekti mesela. Haftaiçi kapalı otoparkta yatıyor sürekli sırf haftasonu kullanıyorum

jailer
27/05/2010, 13:09
Çok kolay gelsin ben de 5-6 ay önce çok sevdiğim aracımı kaybettim :( Kaskodan vs de parayı almam çok uzun sürdü... Sonuçlanmasına yakın güzelce araştırırsın biz de yardımcı oluruz...

Benim yaptığım km'ye göre senede mesela 700-800 TL yapmıştı :) Arkadaşıma da aldık 3 ay öncesi senede 50bin km yol yapıyor tabi gittik dizel aldık. Hem de 75 bg'lik aldık koklaya koklaya gidiyor :) Şu anda bana haftada 50 TL benzin yetiyor. Dizel alsam haftada 30 TL gidecekti mesela. Haftaiçi kapalı otoparkta yatıyor sürekli sırf haftasonu kullanıyorum

geçmiş olsun.
bi kesinleşsin aramayı baya hızlandırcam :)
bende senin gibiyim haftaiçi işe servisle gidiyorum
sadece akşamları biyerlere gidersek bide haftasonları

brabus
27/05/2010, 13:47
geçmiş olsun.
bi kesinleşsin aramayı baya hızlandırcam :)
bende senin gibiyim haftaiçi işe servisle gidiyorum
sadece akşamları biyerlere gidersek bide haftasonları

Teşekkürler
en güzeli ben p.tesi sabah arabayla gidiyorum 5 gün kapalı otoparkta yerin 5 kat altında duruyor araç :) Cuma akşamı da arabayla dönüyorum. Yoksa hem trafiği daha da kötüleştiriyoruz hem de arabaya zarar... hayırlısı senin için de...

gp66
28/05/2010, 22:39
ben satayım :)starjetimi

MYGKOROGLU
21/12/2010, 23:49
arkadaşlar 6 vites sport modelerin kaç bg gücünde oldugunu biliyormusunuz.ruhsatta ve kitapçıgında yazmıyor.

cihankardes
24/09/2011, 14:29
dizel dynamic modellerde abs+ebd standart mı acaba?