PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Conta yakmış olabilirmi yardımm

ginesis
22/05/2010, 12:56
Merhaba Arkadaşlar

Aracımı sabah 1-2 denemede çalıştığı için servise götürdüm. Orda hiçbir problem yapmıyordu sıcakken. bir gün bırak akşam soğukken bakalım dediler, akşam marşa bastıklarında silkelenmede olmuş conta olabilir dediler yağ ve suyuda eksikmiş. bilgisayardan geçmişine baktıklarında termostat ve su deposu değişmiş. 1 hafta oldu ve tamamladıkları su ve yağ aynı duruyor.Azalma yok denecek kadar az tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar varsa yol göstersin lütfen :( çok maliyetli bir işmiş...Teşekkürler

atmaca615
22/05/2010, 12:58
Benim bildiğim araba conta yaktığında öyle su eksiltmeden yağ eksiltmeden yürümez heralde ya yürüse bile araba sarar yani motoru kucağına alırsın heralde yağsız susuz 1 hafta nasıl gidebilirki:S
bence hiç dokunma götür bırak servise arızası neyse bulsunlar tabi varsa sana bir fiyat çıkarsınlar çıkardıkları fiyata göre yaptır yada yaptırma yani artık orası sana kalmış ama conta falan yandıysa yaptırcan yani o şekil ne satabilirsin ne binebilirsin sonuçta

ginesis
22/05/2010, 13:04
Bende onu anlamadım conta yaksa bir haftada tamamlanan yağ su tekrar bitmezmi yada giderken hisetmemmi gayet düzgün ve seri çalışıyor. Sadece sabah gaz vermeden kesinlikle çalışmıyor. Bu arada günde en fazla 60km yapıyorum.

GP COSKUN
22/05/2010, 13:05
1- aracın harareti yükseliyormu
2- su deposundan çalışırken kapağı açınca su atıyormu
3- motor yağ kapağını açtığında kapağın iç tarafında beyaz ve grimsi tortu varmı
4- yağ çubuğunu çektiğinde yağda beyaz köpükler varmı
5- motor ilk çalıştığında silkeleyerek ve tekleyerek mi çalışıyor
6- araç su eksiltiyormu
7- eksilen suyu tamamlasan dahi hararet düşmüyormu

şayet bu belirtiler varsa araç conta yakmıştır
ama senin anlattığına göre sorun conta değil
conta yanık olsa 1 hafta su koymadan felan gezemezsin

atmaca615
22/05/2010, 13:06
Abi conta yakmış olsa günde 60 kilometreden haftada ortalama 400 kilometreye falan gelir heralde ki conta yakmış bir arabanında 400 kilometre gitmesi biraz zor sanırım ama coşkun abi daha iyi bilir coşkun abi konuyu görsün o yardımcı olur

GP COSKUN
22/05/2010, 13:11
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/14997-motorun-conta-yakma-problemi.html

daha önce bununla ilgili bir konuda açıklamalarda bulunmuştum
inceler ve okursan fikir edinebilirsin

ginesis
22/05/2010, 13:13
1- aracın harareti yükseliyormu
2- su deposundan çalışırken kapağı açınca su atıyormu
3- motor yağ kapağını açtığında kapağın iç tarafında beyaz ve grimsi tortu varmı
4- yağ çubuğunu çektiğinde yağda beyaz köpükler varmı
5- motor ilk çalıştığında silkeleyerek ve tekleyerek mi çalışıyor
6- araç su eksiltiyormu
7- eksilen suyu tamamlasan dahi hararet düşmüyormu

Çoşkun abi şöyle cevaplimm yazdıklarınızı.

1- Hiç hararet yok - Ama daha onceden 6 ay once hararet şikayetinden servise gitmiş ve termostat ve su deposu değişmiş.Serviste.
2- Su atmıyor
3- Hiçbir tortu yok.
4- Beyaz köpük yok her gün bakıyorum 2 kere
5-gaz vermessem silkeleme oluyor
6- su yok denecek kadar az 1haftalık gözlemle.
7 hareret yok hiçç

Teşekkürler ilginize çok yardımcı olucak bana.

atmaca615
22/05/2010, 13:15
Ozaman canavar gibi işte senin araba hiçbirşeyi yokmuş baksana boşver hiç kurcalama kurcaladıkça birşeyler çıkıyor arabada sabah çevir kontağı git akşam kapat kondağı in boşveeeeer:)

ginesis
22/05/2010, 13:17
:cool0000: Anıl Allah razı olsun kardeş servisler senin, benim gibi iyimser değil hemen kesiyorlar cezayı adamın morelinide dibe vuruyorlar.:thumbdown:

GP COSKUN
22/05/2010, 13:17
6 ay önce hararet yaptı diye sorun bugün meydana çıkmaz
belirti olarak hiç bir işarette yok
belki başka bir problem olabilir ama motorun üst kapak contasının yanık olmadığı aşikar

atmaca615
22/05/2010, 13:21
:cool0000: Anıl Allah razı olsun kardeş servisler senin, benim gibi iyimser değil hemen kesiyorlar cezayı adamın morelinide dibe vuruyorlar.:thumbdown:
Sen Beni dinle ya boşver hiç kurcalama bin gitsin:)

6 ay önce hararet yaptı diye sorun bugün meydana çıkmaz
belirti olarak hiç bir işarette yok
belki başka bir problem olabilir ama motorun üst kapak contasının yanık olmadığı aşikar
Profösör coşkun abim gene yaptı yapacağını aracı görmeden rontgen filmini çekip teşhisi koydu helal sana abii:D

ginesis
22/05/2010, 13:25
Şöyle bir yorumları var araç soğukken su deposu kapağını açınca hava veriyormuş.Bu sabah bende baktım öyle. varmı böyle bir teşis.

MURAT_41_41
22/05/2010, 14:43
peki stop etme problemı varmı aracta

Du Hast
22/05/2010, 18:14
Şöyle bir yorumları var araç soğukken su deposu kapağını açınca hava veriyormuş.Bu sabah bende baktım öyle. varmı böyle bir teşis.
motor soğukken contada yanık varsa, oluşan boşluklar motor soğukken daha fazla olacaktır. buda soğutma sistemine kompresyon kaçağı meydana getireceğinden, hava verme gibi bir durum oluşabilir.
-
normal hava koşullarında (20 derece ve üstü) aracın ekzostundan beyaz duman çıkıyor mu? özellikle hararet 90 derece civarlarında? araç hareket etmeden gaz verip bakın ya da birisi gaz versin siz arkadan gözleyin.
çıkıyorsa pistona su kaçıyor ve benzinle birlikte suyunda buharlaşıp ekzostan atıldığı anlamına gelir.

aslında bunlara hiç gerek yok.
her pistonun kompresyon değerini ölçtürün. eğer normal değerinden çok düşük çıkarsa conta yanığı teşhisi konabilir.

ginesis
22/05/2010, 21:40
Stop etmiyor. Birde şu beyaz duman olayına bakayım. Sonra bir sanayi yapcaz anlaşılan.

GP COSKUN
22/05/2010, 22:43
motor soğukken contada yanık varsa, oluşan boşluklar motor soğukken daha fazla olacaktır. buda soğutma sistemine kompresyon kaçağı meydana getireceğinden, hava verme gibi bir durum oluşabilir.
-
normal hava koşullarında (20 derece ve üstü) aracın ekzostundan beyaz duman çıkıyor mu? özellikle hararet 90 derece civarlarında? araç hareket etmeden gaz verip bakın ya da birisi gaz versin siz arkadan gözleyin.
çıkıyorsa pistona su kaçıyor ve benzinle birlikte suyunda buharlaşıp ekzostan atıldığı anlamına gelir.

aslında bunlara hiç gerek yok.
her pistonun kompresyon değerini ölçtürün. eğer normal değerinden çok düşük çıkarsa conta yanığı teşhisi konabilir.

araç pistonun tepesine su alsa idi
uzun süreli beklemelerde piston tepesine su birikecek ve marşa basıldığında dışarı atamıyacağı için piston yukarı vurup kalacak ve motor çalışmıyacak
ayrıca su eksiltme gözlenmiş olması gerekliydi
fakat böyle bir sorun yok ortada bunuda dikkate almak lazım

Du Hast
23/05/2010, 01:08
araç pistonun tepesine su alsa idi
uzun süreli beklemelerde piston tepesine su birikecek ve marşa basıldığında dışarı atamıyacağı için piston yukarı vurup kalacak ve motor çalışmıyacak
ayrıca su eksiltme gözlenmiş olması gerekliydi
fakat böyle bir sorun yok ortada bunuda dikkate almak lazım
bazen küçük miktarlarda su alma durumu oluyor.
131 şahin aracımızda da böyle bir sorun vardı. ne yağa su karışıyor nede suya yağ karışıyor. nede araçta gözle görülür bir su eksiltmesi yoktu.
hararet 90 civarlarına geldiği zaman beyaz duman atma olayı artıyordu, aynı zamanda yağda yakıyordu. neticede conta çıktı.
ancak servisin dediği motor soğukken hava verme olayı, sizin dediğiniz gibi piston içine su alıp zor çalışmaya ya da hiç çalışmamaya neden olur ki zaten arkadaşımızın aracı zor çalışıyormuş.
en temizi kompresyon ölçmekten geçiyor ya da kapağı açmaktan :)

GP COSKUN
23/05/2010, 01:13
tabiki aklındaki conta ile ilgili soru işaretlerini tamamen ortadan kaldırmak için
kompresyonu ölçtrüp karar vermek en mantıklısı
biz contadaki bu çok ufak sızıntıya da kendi aramızda contayı haşlamış deriz
ama haşlanmış contadaki hasar günden güne büyüyerek belirli bir zaman sonra
conta yakma durumuna dönüşecek sorun ile ilgili belirtiler ortaya çıkacaktır