PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gazdan çekince 1500 rpm'de tekleme sorunu

pilotender
20/05/2010, 12:18
arkadaşlar lütfen yardımcı olun bana. aracımda normal giderken tekleme yok. rölantide çalışırken de sorun yok gaza bastığın sürede de en ufak sorun yok. gaz yemesi, gidişi, çekişi hepsi normal. Ancak ayağınızı gazdan cektikten sonra motor devri 1500 d/dak ya düştüğünde araba silkelemeye başlıyor.yani şöyle diyelim, devir saati 1500 cviarlarındaysa silkeliyor sürekli.devri biraz daha düşünce herşey normale dönüyor. hızlanma sırasında 1500 devir üzerinden geçerken hiçbir sıkıntı yok. ayak gazdan cekilip araba kendi haline bırakılınca oluşuyor yani problem. şu ana kadar boğaz kelebeği temizlendi, düzelmedi. carbon clean yapıldı, düzelmedi. şimdi ne yapsam acaba? işin asıl garip yanı da bu arızanın zaman zaman kendini göstermesi. mesela geçen 20 gündür yoktu sorunum, ancak bugün yine ortaya cıktı. bekleyince kendiliğinden yok oluyor sorun ama kimbilir ne zaman. yardımlarınızı esirgemeyin lütfen. Not: serviste diagnose cihazına bağlanınca da hiçbir arıza kodu vermedi arabam. servis de bulamadı sorunu :(

sowhat788
20/05/2010, 12:55
1.500 civarında yapması devir düşünce yapmaması ilginç genelde daha alt devirlerde titreme olur (rolantiye yakın yerlerde)

pilotender
20/05/2010, 12:59
sadece 1500 devirde yapıyor. sorunun sebebi ve çözümüyle ilgili yorum da yapmanız mimkün müdür bu konuda tecrübeniz varsa. teşekkürler şimdiden.

nerhal61
20/05/2010, 13:08
Ateşlemeyle ilgili bir sorun gibi...İyi bir servisiniz varsa sıfır parçayı alıp deneme yanılma yöntemiyle çözülebilir. Örneğin rölanti motoru olabilir. gaz pedalının mekanik olarak takılması bile olabilir. Ama bobin veya kablolarda ise onları sıfır takıp olmazsa geri almayabilirler. Ama bu yolu izleyebilirsiniz. Hayalet arızalar bazen cok can sıkıyor. umarım çözersiniz

ferikci
20/05/2010, 14:21
Buna çok benzer bir problem benim eski cliomda olmuştu, araç düşük devirlerde dediğiniz gibi tekliyor, bazen de stop ediyordu. Algılayıcı sensör adı verdikleri parçanın düzgün çalışmamasından kaynaklı olduğunu söylediler ve bu parçayı değiştirdiklerinde sorun ortadan kalkmıştı. Belki bizim puntolarda da buna benzer bir durum olabilir.

ABNEW
20/05/2010, 14:56
Ender geçmiş olsun, acaba ecu kaynaklı olabilir mi? Bir de boştayken aynı şekilde gaz verip bırakınca 1500d/d geçilirken aynı şey oluyor mu?

pilotender
20/05/2010, 16:02
Ender geçmiş olsun, acaba ecu kaynaklı olabilir mi? Bir de boştayken aynı şekilde gaz verip bırakınca 1500d/d geçilirken aynı şey oluyor mu?

Arda çok teşekkür ederim .Şimdi eve girdim mesajlarınızı okudum. vites boştayken hiçbir sorun olmuyor... inanın çok moral bozuyor arkadaşlar. şehiriçi trafiğinde sıkışık trafikte normal hızla gidilmiyor insan uyuz oluyor. ya daha hızlı gitmem gerekiyor, ya da daha yavaş; ama olmuyor ki, trafiğin gerektirdiği gibi kullanamıyorum aracımı. hızda değişiklik yapmadan silkeleme olayını bertaraf etmek için mecburen debiyaja basıp cekiyorum. o zaman düzeliyor. valla bu gidişle yakın zamanda debriyajı da yicek :) sizlerin ve tecrübeli bütün arkadaşların yardımı acilen lazım bana. çünkü gittiğim yetkili servisler olsun, özel ustalar olsun hiçbiri yorum yapamadı. tokat yetkili servisi dinç otomotiv bana motor kulakları veya akslardan da olabilir dedi. dediler ama o dediklerinden olsa bu sorun neden arada sırada ortaya cıksın öyle değil mi? sonuçta mekanik bir parça arıza yaptıysa bunun çözümü kendiliğinden olmaz ki:)

ozz
21/05/2010, 00:37
Teklemek bir çeşit ateşleme problemidir. Problemin mekanik olabilir.

. Bu genelde ayağını gazdan hızlı çekince oluyor yanılıyor muyum?
Ayağını yavaş çekersen olmuyor. Bendeki sorun çok büyüktü hakkaten tekler gibiydi ama tekleme olmadığının farkındaydım. Mekanik olduğunu farkediyordum. Motoru tutan zannederim 6 tane ama emin değilim böyle sapana benzeyen ortasında rulman olan parçalar var. Bunlar motoru şasiye sabitliyor. Bunlardan alttaki kırılmış. Tabanı çarpmıştım bi ara orada olmuş olmalı. Değiştirdiler düzeldi. GAza yüklenince motor ile şasi arasında bir gerilim oluşması normal. Zira aktarma organları ile şasi arasında da var. GAza yüklenmek şasiyi burmak isteyen bir yük bindirir şasiye. Aynı bunun gibi motorunda bağlantılarını zorlamaktadır. Sende de böyle bir problem olabilir. Birmot sağolsun şimdiye kadar hiç bir problemi kaçırmadı. Defalarca gittim asla canım sıkkın dönmedim. Elemanlarla bir deneme sürüşü hemen anlıyorlar ne nae olduğunu.

ulassor
21/05/2010, 08:20
aynı sorun bendede var gaza basıyorsun ayağını gazdan hızlı cekince silkeleniyır bütün araç tekliyor ama yavaş cekince sıkıntı olmuyor devriyaja basıp vites değiştirincede sorun olmuyor ilginç bir sorun :)

pilotender
21/05/2010, 19:54
Arkadaşlar bugün konu başlığında bahsettiğim 1500 devirde tekleme sorunuyla ilgili olarak sanayide ustama gittim. Tekrardan boğaz kelebeğini temizlemekle işe başladık. Sorun çözülmemişti. Acaba valflerin ayarıyla ilgili olabilir mi dedik motor kapağını açıp onların da aralıklarını ölçtük ve sorun olmadığını gördük. EGR valfi diyorduk ama benim arabada zaten egr valfi yokmuş. EGR, 8 valf motorlarda olmuyormuş. Acaba bujilerin ve hava filtresinin durumu nedir diye onlara da bakalım dedik. Onların da yepyeni durduğunu gördük. Aracı diagnos cihazına da bağladık hiçbir arıza vermedi. Valla sorun devam ediyor; bugün de çözemedik :( Ne olabileceği konusunda fikir vermenizi diliyorum. Hiç benden başka bu sorunu yaşayan yok mu Allah aşkına? Valla arabadan soğuyorum yavaş yavaş... Punto ailesinden kopacam sonuç o olacak...Arabamı satmak istemiyorum çözmemiz lazım bu sorunu hep beraber.

pilotender
21/05/2010, 19:57
Teklemek bir çeşit ateşleme problemidir. Problemin mekanik olabilir.

. Bu genelde ayağını gazdan hızlı çekince oluyor yanılıyor muyum?
Ayağını yavaş çekersen olmuyor. Bendeki sorun çok büyüktü hakkaten tekler gibiydi ama tekleme olmadığının farkındaydım. Mekanik olduğunu farkediyordum. Motoru tutan zannederim 6 tane ama emin değilim böyle sapana benzeyen ortasında rulman olan parçalar var. Bunlar motoru şasiye sabitliyor. Bunlardan alttaki kırılmış. Tabanı çarpmıştım bi ara orada olmuş olmalı. Değiştirdiler düzeldi. GAza yüklenince motor ile şasi arasında bir gerilim oluşması normal. Zira aktarma organları ile şasi arasında da var. GAza yüklenmek şasiyi burmak isteyen bir yük bindirir şasiye. Aynı bunun gibi motorunda bağlantılarını zorlamaktadır. Sende de böyle bir problem olabilir. Birmot sağolsun şimdiye kadar hiç bir problemi kaçırmadı. Defalarca gittim asla canım sıkkın dönmedim. Elemanlarla bir deneme sürüşü hemen anlıyorlar ne nae olduğunu.

Ozz merhaba. Az önceki mesajımda yazmayı unutmuşum; aracın motor kulaklarından bahsediyorsun sen. Onları kontrol ettik teker teker. O türlü bir problemle karşılaşmadı ustam.

HasanAliz
21/05/2010, 21:32
bu tekleme ya da motor titremesi vs gibi problemlerin altından bobinlerde çıkabiliyor. ateşleme sisteminden olabilir yani.

ulassor
22/05/2010, 15:58
Ben daha tamirciye götürmedim bana çok büyük bir sorun gibi gelmedi ama sen anlatınca sorun gözümde buyudu pazartesi tamirci olan amcamoğlu var ona göstereyim ama o otomobile çok bindi sorun olsaydı söylerdi gaza cok yüklenince oluyor gazı ani kesinde yani bi göstereyim neticesini bildiririm

tempesty
22/05/2010, 19:49
Senin araç lpg limi ?? Eğer öyleyse lambda sensörünü kontrol ettirmeni tavsiye ederim geçmiş olsun..

alicanveliy
22/05/2010, 20:07
Motor silk kullanınca bu tekleme deviri daha aşağı düşüyor. Benim aracım dizel. Benimkinde de 1200 devirlerde aynı sorun vardı. Bunu kullanınca 1000 devire hatta daha altına kadar düştü.

Ama düşük devirlerde araçların silkelemesi normal birşey. Bir de şöyle birşey hatrıma geldi, aracınızın frenleri fazla sıkıyorsa veya el freninin indirilmesiyle hala diskleri sıkıyorsa ondan da olabilir.

fire
22/05/2010, 21:15
aracın vitesdeyken gazdan ayağını çekince 1500 devire ininceye kadar yakıt gelmiyor.
silkeme yaptığı sırada yakıtla buluşuyor.
(vitesde gaza basılmassa yakıt tüketimi sıfır olduğundan)

bence problem yok.arasıra bu silkelemeyi bende hissdiyorum.

pilotender
22/05/2010, 23:45
Senin araç lpg limi ?? Eğer öyleyse lambda sensörünü kontrol ettirmeni tavsiye ederim geçmiş olsun..

Bora abi merhaba. Aracım LPG'li evet. Aslında bu sorun LPG taktırmadan önce yoktu. Hatta lpg takıldıktan sonra da hemen ortaya cıkmadı. Takıldıktan 5-6 ay sonra ortaya cıktı. Sorunu lpg ye bağlayamıyorum cunku aynı sorun benzinde de görülüyor. Lambda sensörünü temizlettirip denememi istemişti zaten Coşkun abi benden. Ancak lambda sensörünü temizlerken bozarız 200 lira masrafa girersin dedi ustam bana. Bilgisayara bağlayınca lambda hatası vermiyor araba. Lambda sensörünün kontrolü nasıl yapılıyor o konuda beni aydınlatır mısın biraz? Çünkü bu lambda olayı mantıklı geliyor bana, lpg onun kurum bağlamasına sebep olmuş olabilir.

pilotender
22/05/2010, 23:50
aracın vitesdeyken gazdan ayağını çekince 1500 devire ininceye kadar yakıt gelmiyor.
silkeme yaptığı sırada yakıtla buluşuyor.
(vitesde gaza basılmassa yakıt tüketimi sıfır olduğundan)

bence problem yok.arasıra bu silkelemeyi bende hissdiyorum.

Söylediğinize bakılırsa mantıklı bir açıklama üstadım fikir yürüttüğünüz için teşekkür ederim. Ancak şu var ki benim arabam bu sorunu zaman zaman yapıyor. Yani sürekli olan bir sorun değil. Daha önce de bahsettiğim gibi geçtiğimiz 20 gündür hiç sorun yapmadı. Bu aralar yine ortaya cıktı. Bundan 2 ay öncesine kadar da hiç böyle bir sorun yaşamıyordum. Aracım o zamanlarda da ayağımı gazdan çektiğimde bahsettiğiniz şekilde yakıt alıyordu depodan...Peki o zaman neden hiç böyle birşey yaşamıyordum. İnanın çok çaresiz kaldım. Ustalar fikir yürütemiyor, olayı çözemiyorlar. Bunu çözersek hep beraber çözeceğiz. Bugün benim başıma gelen yarın bir başka arkadaşın başına gelebilir öyle değil mi?

pilotender
22/05/2010, 23:54
Motor silk kullanınca bu tekleme deviri daha aşağı düşüyor. Benim aracım dizel. Benimkinde de 1200 devirlerde aynı sorun vardı. Bunu kullanınca 1000 devire hatta daha altına kadar düştü.

Ama düşük devirlerde araçların silkelemesi normal birşey. Bir de şöyle birşey hatrıma geldi, aracınızın frenleri fazla sıkıyorsa veya el freninin indirilmesiyle hala diskleri sıkıyorsa ondan da olabilir.

Ön ve arka frenlerin kontrollerini yaptırdım bir anormallik yok. Bu bizim aklımıza gelmiş ve kontrollerini yapmıştık. Bu alternatifi de siliyorum olabilir dediğimiz şeylerin arasından. Motorsilk konusuna gelince; Önceki aracıma 156000 kilometrede motorsilk koymuştum ve motordaki inanılmaz değişimi yaşamıştım. Ancak bu arabayı aldığımda aracımın kilometresi düşük olduğundan dolayı motorsilk koymam tavsiye edilmedi. Aracım aldığımda 24500 de idi. Şu anda ise 37000 kilometrede. Araç 10 aydır bende.

gurik
23/05/2010, 00:25
lpg nin beyine verdiği bir hata olmalı. benim enjektörlü unoda bu sorun olmuştu. hem lpg hem benzinde 1500 devirde kesinti yapıyordu sık sık. digiplex beyni değiştirmiştim.Sizin de sanırım lpg sisteminiz ecu'ye hata yaptırıyor.

pilotender
23/05/2010, 02:00
lpg nin beyine verdiği bir hata olmalı. benim enjektörlü unoda bu sorun olmuştu. hem lpg hem benzinde 1500 devirde kesinti yapıyordu sık sık. digiplex beyni değiştirmiştim.Sizin de sanırım lpg sisteminiz ecu'ye hata yaptırıyor.

Merhaba. Bu bahsettiğiniz digiplex beyin, arabanın beyni dedikleri şu ECU mu acaba? Onu değiştirmek çok masraflı bir olay olmaz mı acaba?

ABNEW
23/05/2010, 13:24
Merhaba. Bu bahsettiğiniz digiplex beyin, arabanın beyni dedikleri şu ECU mu acaba? Onu değiştirmek çok masraflı bir olay olmaz mı acaba?

Evet Ender, ecu nun değişimi çok ucuz olmaz...

oki48
23/05/2010, 14:58
Arkadaşlar selam bu konuda Ender'in yanlız olmadığını belirtmek isterim. Ender sorunlarının aynısını bende yaşıyorum.Ama benim aracım benzinli hiç lpg bağlanmadı. Sorun sadece 2. viteste arada sırada yaptığı için kafama takmadım. birde kendi tespitim aracın motoru soğukken yapıyor. İnşallah büyük dert açmaz bize.

pilotender
24/05/2010, 00:59
Okay Bey benim araç için vites hiç farketmiyor. Ya da motor soğuk veya sıcak olması birşey farkettirmiyor bende. Aracı benzine alınca da aynı sorun var, lpg'de iken de aynı sorun var. Evet 2. vitesteyken aracın hızı düşük ve gücü yüksek olduğu için çok daha belirgin bir şekilde hissediliyor bende de, ancak 3. viteste giderken de hissettiriyor kendini.Ben de dilerim başımıza büyük iş açmaz. Çok büyük masraflar çıkaracağını bilsem arabayı hemen elimden çıkaracağım. Ama gelgelelim bulamıyoruz sorunu.

narkoz30
24/05/2010, 09:39
acaba gaz kelebeğinden olabilir mi? yada buji kablolarından biri randımansız çalışıyordur falan? Hani geçmişte başıma gelmişti VW nin bir takım buji kablo seti 105 avro idi neydi o günler. :D

ulassor
25/05/2010, 17:19
ben dün tamirci olan amcaoğluna sordum sorun bu araclarıın atik olmasından kaynaklanıyormuş hızı kesinde devir almamasındanmış öle söyledi artık:)

gurik
25/05/2010, 21:43
Arkadaşlar selam bu konuda Ender'in yanlız olmadığını belirtmek isterim. Ender sorunlarının aynısını bende yaşıyorum.Ama benim aracım benzinli hiç lpg bağlanmadı. Sorun sadece 2. viteste arada sırada yaptığı için kafama takmadım. birde kendi tespitim aracın motoru soğukken yapıyor. İnşallah büyük dert açmaz bize.

bilgisayara bağlatıp hata kodu varsa öğrenin. okuyucu hatası da olabilir kablosunu kontrol ettirin.

pilotender
26/05/2010, 00:42
Serhat Abi ben zaten bilgisayar filan defalarca kez bağlattım servisle ahbap olduk ama arabada hiç sorun bulamıyorlar. Okuyucu hatası dediğini biraz açar mısın lütfen?

alicanveliy
29/05/2010, 21:46
Yaptır bi chip tunning araban şenlensin. Tuning işiyle uğraşanlar yeniden harita yazabiliyorlar düşük devirlerdeki sıkıntını anlatırsın sana güzel bir harita yapıp yüklerler. Nasılsa baştan garanti veriyorlar.

pilotender
30/05/2010, 01:52
Yaptır bi chip tunning araban şenlensin. Tuning işiyle uğraşanlar yeniden harita yazabiliyorlar düşük devirlerdeki sıkıntını anlatırsın sana güzel bir harita yapıp yüklerler. Nasılsa baştan garanti veriyorlar.

Chiptuning ile 77 bg gücündeki bir arabada ne gibi değişiklik hissederim? Ne işime yarar denediyseniz aydınlatır mısınız beni? Bir de bu işlem kaç paraya oluyor? Arabanın orjinalliğini bozmaya değer mi sizce?

alicanveliy
30/05/2010, 18:47
Forumda chip tuning meraklısı çok arkadaş var. Hatta bu tuning işini yapanların ilanları da var. Derdinizi anlatırsınız, memnuniyet garantisi veriyorlar zaten beğenmezseniz eski haline getiriyorlar. Bu işten anlıyormuş gibi davranır, altı üstü bir yazılım yükleneceğini tuning işini yapanlarla görüşüp ikna edebilirsiniz 200-300 TL'ye yaptırırsınız. Normalde bu fiyata yapmazlar. Ama elinde güzel bir harita olan varsa hazır yazılımı bu fiyatlara hatta daha ucuza bile yükleyebilir.

Orijinallik denilen şey biraz hikaye kalıyor. Öyle olsaydı piyasadaki en ucuz P4 lastikleri bile aynısıyla değiştirmek gerekirdi. Yan sanayi olan ürünlerden pek çoğu aracın üzerindeki ekipmanlardan daha kaliteli olabiliyor. Araç üreticileri biraz da maliyet hesabı yapıyorlar. Böyle şeylere takılmamak lazım. Bu yazılım işinde de böyle, Ebay.com da görüşmüştüm en son model ferrarilere bile yazılım satıyordu. Hatta en son çıkan modelin yazılımlarını da kendisinin yazdığını söylüyordu.
Elindeki hazır yazılımlardan istedim, uygun fiyata vermedi. Verseydi düşünecektim.

Muhendis06
30/05/2010, 19:52
Probleminiz belki de elektrik tesisatı veya sigorta kutusu veya ECU kablo soketlerinden de kaynaklaniyor olabilir. Benzer bir problemle benim de basim dertte su siralar ancak vakit bulamadigim icin ugrasamiyorum ve araci yatiriyorum. Ancak eger serviste deneme yapmak icin saglam bir ECU bulunuyor ise, sadece deneme maksadiyla ECU degisimi yaparak test edebilirsiniz. Eger sorun ortadan kalkarsa mecbur kalip ECU'yu satin almak zorunda kalabilirisiniz tabi :( . Simdiden gecmis olsun diyorum, ancak hayalet arizalar biz kullanicilari zor durumda birakiyor, benim de araca guvenim kalmadi.

tuning060
30/05/2010, 21:23
Arkadaşlar tekleme sorunu benim arabamda da var sadece ikinci vites deyken yapıyor.günde 3 veya 4 defa yapıyor sabahları ise çalıştırırken motor sanki yerinden fırlayacakmış gibi oluyor....

tuning060
30/05/2010, 21:33
Bizim arabalarda gaz palı sensörlü degilmi.yani ikinci vitesdeyken ayagımızı gazdan çekince sensör acaba geç tepkimi veriyor...

alicanveliy
30/05/2010, 23:41
Ateşleme sistemini kontrol etmiş miydiniz, Ender? Bujilerden birinde hata varsa ondan bile olabilir veya buji kablolarında bir kusur varsa... Endüksiyon bobinlerinde de problem olabilir. Bazı hataları arıza tesbit cihazları vermez. Şu sorununu çözünce yaz da biz de bilelim.

pilotender
31/05/2010, 02:03
Ateşleme sistemini kontrol etmiş miydiniz, Ender? Bujilerden birinde hata varsa ondan bile olabilir veya buji kablolarında bir kusur varsa... Endüksiyon bobinlerinde de problem olabilir. Bazı hataları arıza tesbit cihazları vermez. Şu sorununu çözünce yaz da biz de bilelim.

Akla gelen herşeye baktım üstadım, senin dediğin yerler de buna dahil . Arabamın hiçbir parçasında en ufak bir sorun bulunmuyor. Arabanın her zaman böyle bir hata verdiği yok zaten. Bakınız son 1 haftadır zaten yine sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Kafasına esince 3-5 gün böyle sorun yapıyor. Sonra kendiliğinden düzeliyor. ben de anlayamıyorum, ustalar da anlayamıyor.

alicanveliy
31/05/2010, 21:14
İlginç. Bazen oluyor böyle vakalar. Bir şirketin dizel otomatik toyota corollaları var. onların arabaları da bayır bir yerde durunca motor sıcakken çıkamıyormuş. :) sağa çekip bekliyorlarmış motor soğuyunca araba çıkıyormuş.

pilotender
31/05/2010, 22:26
İlginç. Bazen oluyor böyle vakalar. Bir şirketin dizel otomatik toyota corollaları var. onların arabaları da bayır bir yerde durunca motor sıcakken çıkamıyormuş. :) sağa çekip bekliyorlarmış motor soğuyunca araba çıkıyormuş.

Hayret...Toyotalar hep sorunsuz bilinir ama ilk defa böyle komik bir arıza duyuyorum toyota ile ilgili.

gurik
12/06/2010, 12:11
ecu yu ateşleme sistemini mercek altına Ender. okuyucu dediğim şey şanzuman üstünde bulunan ve tur sayısını sayarak ateşlemeyi uyaran kablolu algılayıcı.

chn73
19/07/2010, 12:43
üstad.aynı sorunları bende yaşadım,hava filtresinin altında karburatörün orada siyah bir fiş var.o tam olarak yerine oturmamış ( lpg takılırken yerinden oynatmışlar ).servis o fişi yerine oturtunca sorun çözüldü.şu an arabada lpg de de benzinde de en ufak problem yok.

ademtahir
19/07/2010, 13:17
aynı sorun benim lantiste olmuştu ecu arızalıymış değiştirdik sorun bitmişti
ahh bu lpg lerin gözü kör olsun:)

intruder
19/07/2010, 13:47
benim aracım benzinli lpg de taktırmadım hiç bende de çok ciddi bir tekleme sorunu var servis herhangi bir hata bulamadı ama gün geçtik çe bu tekleme sorunu artıyor şu an hat safada

pilotender
20/07/2010, 21:30
üstad.aynı sorunları bende yaşadım,hava filtresinin altında karburatörün orada siyah bir fiş var.o tam olarak yerine oturmamış ( lpg takılırken yerinden oynatmışlar ).servis o fişi yerine oturtunca sorun çözüldü.şu an arabada lpg de de benzinde de en ufak problem yok.

Çok teşekkür ederim. umuyorum benimki de inşallah böyle basit bir sebepten kaynaklanıyordur. o dediğiniz yeri en yakın zamanda kontrol ettireceğim. gerçi bu aralar hiç sorun cıkarmıyor arabam çok şükür herşey tıkırında. aman nazar değmesin :)

GP COSKUN
20/07/2010, 21:58
(hava filtresinin altında karbüratörün orada )
KARBÜRATÖRLÜ GRANDE PUNTO =))

LeoN48
20/07/2010, 22:17
Çok teşekkür ederim. umuyorum benimki de inşallah böyle basit bir sebepten kaynaklanıyordur. o dediğiniz yeri en yakın zamanda kontrol ettireceğim. gerçi bu aralar hiç sorun cıkarmıyor arabam çok şükür herşey tıkırında. aman nazar değmesin :)

Debimetrenin soketi o fiş :)

pilotender
20/07/2010, 22:25
debimetrenin soketinden kaynaklanıyorsa, peki neden 2-3 hafta yapıyor ve sonra 2-3 hafta yapmıyor, sonra yeniden yapıyor filan :) dalga geciyor benle resmen bu problem.

MURAT_41_41
21/07/2010, 09:18
benzınlı araclarınızda debımetre varda ben mı bılmıyorum :)

pilotender
22/07/2010, 19:21
valla benim alfa 156 vardı bundan önce. O da benzinliydi ve hava debimetresi onda mevcuttu. Dolayısıyla bunda da olduğunu sanıyordum. Dün Oto'da öğrendim ki bizim arabalarda debimetre yokmuş. Neyse; bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış :)

rizak
22/07/2010, 22:12
Tekleme sorunu benim dizel puntoda da oluyor. Önceleri yokuş aşağı inerken vitesi 3 den 2 ye düşürüp debriyajdan ayağımı çekerken hafif gaza bastığımda oluyordu, gaza yüklendiğimde ise kesiyordu. Debriyajdan çekerken hiç gaza basmadan vites düşürmeyi denedim tekleme yapmadığını gördüm. Artık düz yolda da biraz belli etmeye başladı yalnız benimki vites yükseltirken yapmıyor sadece düşürürken yapıyor. Araç 51bin de enjektörlerden şüphelendim ama aracın 51000 km de olması o ihtimali düşürüyor. Debriyaj balatasından olabileceğini düşündüm ama gaza basmayınca yapmaması ve alttan kavraması onuda çürüttü. Son ve en çok düşündüren yakıtı ayarlayan mekanik veya elektronik sistem ama kesin teşhisi nasıl koyacağız bilmiyorum. Aracımın garantisi devam ediyor. Konu hakkında bilgi ve deneyim sahibi arkadaşların yardımları için şimdiden teşekkürler.

oki48
03/09/2010, 23:34
Ender selam. Sorunun devam ediyormu bilmiyorum ama aynı sorun bende de vardı hatta anlatılanların hepsini yaşadım ve kafayı yemek üzereydim. haftasonu aracımı servise götürdüm.Motor kulakları denen takozlar çatlamış ve yıpranmış ayrıca vites kutusunda bi takoz daha vardı onuda değiştirdiler. Sorundan eser kalmadı. Ben çok büyük bi sorun beklerken alt tarafı bir plastik aksam olayı halletti.

pilotender
03/09/2010, 23:50
Okay merhabalar. mesajını okuyunca nasıl sevindim bilemezsin. bana da servis motor kulaklarından olabilir demişti ama bana mantıklı gelmemişti. o halde en yakın zamanda onların değişimini ben de denerim. peki sen bu motor kulaklarının değişimi işlemini ne kadara yaptırdın ve ne zaman yaptırdın acaba öğrenebilir miyim?

oki48
04/09/2010, 00:05
Valla Ender bende başka sorunlada vardı ama faturadan çıkarabildiğim kadarıyla 126 + KDV gibi bi rakam olması lazım. Ben geçen hafta sonu yaptırdım. Ben senin yorumunu ilk okuduğumda yaşasın benim gibi bi sorunu olanı buldum diye sevinmiştim inşallah bu sorunun bitti diyede seviniriz. Çünkü çok garip bi sorun gibi gelmişti bana anlatırsın anlamazlar gösterirsin arıza yapmaz düzgün çalışır,neyseki kurtuldum. Ben yatağanda turmak ta yaptırdım. inşallah seninkide hallolur.

khanjar
30/01/2017, 13:11
konuyu hortlatmış olacağım..
bende de 1.4 dualogic evo var. ayağımı gazdan çekince silkeleme bende de oluyor. ve trafik yoğun olduğu zaman düşük devirde ilerlerken de aynı silkelemeyi yapıyor. servise anlattım bu durumu bir sorun yok normal dediler. sanayide ustalara sordum onlar da normali bu dediler. ancak gerçekten can sıkmaya başladı yoğun trafikte kafa ata ata ilerliyor araba

LG-D855 cihazımdan gönderildi

Punde
30/01/2017, 15:14
Bu problemi kim çözecek bilmiyorum ama çok sevaba girecek.
Manuel-dualogic, fiat-ford demeden pek çok araçta görülen bir problem bu.
Benim araçta devir düzgün. rölanti 800 dd'da ok gibi duruyor, benzin-lpg geçişlerini hiç hissettirmiyor ama gazdan ayağını çekince direk kompresöre bağlıyor. Oysa devir biraz yukarda kalıp yavaş düşmeli. Herkesin ortak derdi bu. sonra ileri geri ileri geri...

2ekond
01/02/2017, 17:20
aynı problem bende de mevcut. 1.4 dualogic aracım. yalnız şöyle bir durum var, 2 hafta önce dualogic robot yağı değişimi için birmot'a bıraktım, sonrasında bu silkeleme problemi ve rolantide ıslık sesi gibi bir ses gelmesi sorunu başladı. akşam arabayı tekrar birmot'a bırakacağım, bakalım ne olacak.

doganyurt
13/02/2017, 02:11
Debriyaj müşürünün arizalandığı zaman aynı problemleri yapabilir değiştirip denemek gerek veya müsüre giren kabloyu çıkarın aracı çalıştırın normal çalışıyorsa müşürün kablosunu takıp çalıştırın çalışma sesinde bir farklılık olacaktır eğer kablo çıkık normal ise takilinca farklı çalışıyorsa müşürü direk değiştirin sorununuz çözülecektir.

ilkay59
13/02/2017, 11:08
Debriyaj müşürünün arizalandığı zaman aynı problemleri yapabilir değiştirip denemek gerek veya müsüre giren kabloyu çıkarın aracı çalıştırın normal çalışıyorsa müşürün kablosunu takıp çalıştırın çalışma sesinde bir farklılık olacaktır eğer kablo çıkık normal ise takilinca farklı çalışıyorsa müşürü direk değiştirin sorununuz çözülecektir.

Doğan bey arkadaşların bahsetmiş olduğu silkeleme olayı benim 1.3 mjet manuel aracımdada zaman zaman yaşadığım bi olay. acaba bahsemiş olduğunuz müşür olayı benim sorunum içinde geçerlimidir(bunu sormamın sebebi sorun yaşayan arkadaşların hepsinin aracı dualogic şanzuman)

muhbasdas
21/02/2017, 17:07
Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda ilk başta şöyle bir sıkıntı oldu, depo doluluğu yaklaşık %10 civarındaydı. Sabah arabayı çalıştırdım yola çıktım gazı 3000 civarında kesince teklemeye başladı.
bir ustaya götürdüm sorun takozdan dedi, takozlar değişti hiç bir etki olmadı.
bir başka ustaya götürdüm bugün. Bu usta bujileri değiştirdi kablolarıyla beraber, kelebek temizlendi, yakıta enjektör temizleyici döküldü. Bu işlemlerden sonra yaptığım sürüş deneyimi şu şekilde oldu.
3000 devir civarında tekleme sorunu 3 te 1'e düştü. arabanın devrini 1000'e kadar düşürüyorum. hafif gaz verip 1500'e devri yükseltiyorum. bu noktada gazı kesince araba ççok fazla yalpalanmaya başlıyor.
sorun ile ilgili tahmini olan var mı?

muhbasdas
21/02/2017, 20:08
Merhaba arkadaşlar. Benim aracımda ilk başta şöyle bir sıkıntı oldu, depo doluluğu yaklaşık %10 civarındaydı. Sabah arabayı çalıştırdım yola çıktım gazı 3000 civarında kesince teklemeye başladı.
bir ustaya götürdüm sorun takozdan dedi, takozlar değişti hiç bir etki olmadı.
bir başka ustaya götürdüm bugün. Bu usta bujileri değiştirdi kablolarıyla beraber, kelebek temizlendi, yakıta enjektör temizleyici döküldü. Bu işlemlerden sonra yaptığım sürüş deneyimi şu şekilde oldu.
3000 devir civarında tekleme sorunu 3 te 1'e düştü. arabanın devrini 1000'e kadar düşürüyorum. hafif gaz verip 1500'e devri yükseltiyorum. bu noktada gazı kesince araba ççok fazla yalpalanmaya başlıyor.
sorun ile ilgili tahmini olan var mı?

Bu sorunlara bir yenisi eklendi. Araba bostayken devir düşüyor ve stop edecek gibi oluyor ama stop etmiyor. Devir tekrar kendini toparlıyor. Bu sorun bujileri değiştirdikten sonra ortaya çıktı.

coskun0034
22/02/2017, 12:58
aynı sorun benim aracımda da var. Ustaya götürdüm takozlardan olabilir dedi fakat henüz değiştirmedim. Boşuna para vermek istemiyorum. Bu sorunun net cevabını bilen varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.

muhbasdas
20/03/2017, 00:06
aynı sorun benim aracımda da var. Ustaya götürdüm takozlardan olabilir dedi fakat henüz değiştirmedim. Boşuna para vermek istemiyorum. Bu sorunun net cevabını bilen varsa bizimle paylaşırsa sevinirim.
Takoz değiştirdim, buji ve buji kabloları değiştirdim. 500 lira gitti. Gölcük beykar fiat yetkili servise gittim daha sonra. Hız sensörü çıkmış yerinden dedi. Onu geri yerleştirdik. Bilgisayardan arızaya baktılar. Araçta Ayrıca debriyaj ayarı da Biraz sıkıntılıydı onu da yaptılar. 71 lira tuttu. Benim sağda solda yetkili servise gitmeyeyim ucuz tutsun diye uğraştığım boşuna masraf oldu bana. Bundan sonra yetkili servis dışında bi yere gitmem.