PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontak sıkışması

SKELETER
17/05/2010, 20:40
Arkadaşlar merhaba,

Punto Evomda bugün değişik bir sorunla karşılaştım. Kontak anahtarını 25-30 dk boyunca açamadım. En son bir şekide anahtarı çevirip arabayı çalıştırabildim. Bu sorunla daha önce karşılaşan var mı?

Acaba immobilizer yüzünden mi oldu bilemedim.

speedy_16
17/05/2010, 21:17
direksyonun kilitlenmişte o yüzdn açmamış olabilrmisn ?

Du Hast
17/05/2010, 21:21
direksiyonu hafifçe sağa , sola çevirip aynı anda kontağı açmayı deneyin

Punto_Can
17/05/2010, 21:31
büyük ihtimalle direksiyon kitlenmiştir, tekrarlarsa kontağı çevirmeye çalışırken direksiyonu sağ-sola doğru hareket ettirin ;)

SKELETER
18/05/2010, 00:03
Olabilir direksiyon kitlenmişte olabilir. Şimdi kendimi saf hissettim :( Bir ara noldu bu arabaya diye baya söylenmiştim demekki arabanın değil benim suçummuş :D Yanlız arabanın kullanma klavuzunda bahsetmemiş bu durumdan dikkatimi çekti.

GP COSKUN
18/05/2010, 00:04
Olabilir direksiyon kitlenmişte olabilir. Şimdi kendimi saf hissettim :( Bir ara noldu bu arabaya diye baya söylenmiştim demekki arabanın değil benim suçummuş :D Yanlız arabanın kullanma klavuzunda bahsetmemiş bu durumdan dikkatimi çekti.

valla iyi anahtarı kırmadın :Ç

turbo27
18/05/2010, 01:15
araban kac model öncelıkle bu onemlı..bazı kontak anahtar yuvaları yıllara yenılıp asınabılıyor..senın basına bugun gelen dıkkat et bugunden sonra hep gelır...sımdı 25 dakıkada calısmıs bellı bı zman sonra 55 dakka olur..bellı bı zaman sonra hıc calıstıramazsın...oto kılıtcısıne goster kontagı soküp yuvayı değştirsin....

SKELETER
18/05/2010, 02:21
Anahtarı zorlamadım genelde zorlayınca daha kötü olduğunu bildiğim için :D Zaten yol yardım ı arayıp çalıştıramıyorum diycektim biraz daha çalıştıramasaydım.

Bu araba arabam 2010 model o yüzden zorlamadım zaten :)

Ama kafama takıldı şimdi direksiyon kitlenmemiş olabilir. Hiç adetim değildir direksiyonu araba çalışmazken çevirip kitlemek. Park konusunda hassasım illa direksiyon tam düz olacak :) Bakalım aynısını yine yapacak mı yaparsa ve direksiyon kitlenmesi değilse doğrudan servise gideceğim. İlk iş olarakta buraya yazacağım. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler bu arada

sertkan
18/05/2010, 02:42
Öncelikle Merhaba arkadaşlar bende 2006 model punto var
bende kontak sıkışması çok fazla oluyo neredeyse her seferinde direksiyonla dans ediyorum
sebebi aşınmamı acaba?

ABNEW
18/05/2010, 11:10
Serkan sebebi direksiyon kilidi:) Kontak anahtarını çevirirken direksiyonu da aynı şekilde sağa sola çevirerek bu sorundan kurtulmak mümkün...

sertkan
19/05/2010, 23:33
Arda o konuda bilgim varda
öok sık olması normalmidir o konuda bilgim yok

Punto_Can
19/05/2010, 23:43
bildiğim kadarıyla anahtarı kontaktan çıkarınca direksiyon otomatik kilitleniyor, bu nedenle anahtarı her kontağa takıp çalıştırmaya çalışınca direksiyonu sağa-sola hareket ettirmiyosan sık olması normaldir :)

gurik
19/05/2010, 23:47
araban kac model öncelıkle bu onemlı..bazı kontak anahtar yuvaları yıllara yenılıp asınabılıyor..senın basına bugun gelen dıkkat et bugunden sonra hep gelır...sımdı 25 dakıkada calısmıs bellı bı zman sonra 55 dakka olur..bellı bı zaman sonra hıc calıstıramazsın...oto kılıtcısıne goster kontagı soküp yuvayı değştirsin....

evo dediğine göre oldukça yeni bir araç...

SKELETER
20/05/2010, 00:28
Bugün denedim hata benim. Arabanın bir şeyi yokmuş :D Ama direksiyonu çok az çevirmeyle kitleniyor bu ilgincime gitti. Corolla kullanırken kaç yıldır hiç direksiyonu kitlenmemişti.

ABNEW
20/05/2010, 01:49
Arda o konuda bilgim varda
öok sık olması normalmidir o konuda bilgim yok

Serkan, kontak anahtarını çıkardıktan sonra direksiyona tutarak araçtan iniyorsan farketmeden hep kilitliyor olabilirsin.Bir de direksiyonu biraz açılı olarak bırakıyorsan kilitlenmesi çok daha kolay oluyordur...

Punto_Can
20/05/2010, 13:15
Anahtarı çıkarıp direksiyonu çevirmezsen kitlenmez.

hoşgeldin :D

ulassor
20/05/2010, 16:04
direksiyon kilitlenmesi bende de oldu sokup yağladılar olması gidin yağlayın hemen içine pislik giriyor yada paslanıyor