PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hız saati ne kadar doğru?

muratokay
17/05/2010, 17:44
Puntomda navigasyon cihazı açık giderken hız saatinin gösterdiği değer navigasyon cihazının gösterdiği değerden hep bir miktar daha yüksek oluyor. Örneğin göstergeye göre sabit süratte 90 km/s ile gidiyorsam naviasyon cihazı 83 gibi bişey göteriyor. Hangisinin gösterdiği değer doğru? Bizim puntolarımız hızı biraz fazla gösteriyor olabilir mi? Bunu başka bir arabada deneme şansım da olmadı gerçi.
Not: lastik ebatları stok 175/65/15

Du Hast
17/05/2010, 17:49
doğrudur. benimde 95 - 96 gibi giderken gps 90 gösteriyor
km saati %5 ile %8 arasında sapma gösterir.
aracı alırken computest te hız saat %7 sapmalı çıkmıştı :)
kısacası normal :D

bladeharun
17/05/2010, 17:51
bende aynı oluyor

muratokay
17/05/2010, 17:58
şimdi internetteki forumları araştırdım biraz, genelde herkes hız saatlerinin daha fazla değer gösterdiğini yazmış.
bi de hız saati değeri ile gerçek değer arasında en fazla %10 farkın kabul edilebilir olduğu yazılmış. %10 fark kabul ama, eğer herkeste bu fark aynı yönde ise bi yerde bi yanlışlık var demektir ya da belki de kasten böyle yapılıyor.

barbar74
17/05/2010, 19:37
bendede aynı navigasyonla hız saati arasında 8-10 km fark var. acaba hangisi doğrudur?

ABNEW
17/05/2010, 19:59
Tabiki navigasyon doğrudur arkadaşlar.Araçların göstergelerinde yaklaşık %5-10 arasında sapmalar vardır.Gerçek hızınız araç göstergesindekinden daha düşüktür hep...

brabus
17/05/2010, 22:12
Navigasyon doğru hatta 3 tane GPS uydusuyla haberleştiği durumda tamamen doğru diyebiliriz.
Bu konuda eskiden Oto Moto Spor dergisi inceliyordu, Örnek kadranda 100 Km gösterirken aracın gerçek hızını ölçüyordu. Farkını yazıyorlardı. Bu konuda da kaliteli arabalar genellikle daha doğru gösteriyordu. Ben de GPS sürekli ölçüyorum bir Mercedes'le ve Alfa Romeo ile tam gösteriyordu nerdeyse :)
Bir de Doğan, Lada Samara'lar mesela 155-160 max hızları vardı Ama her ikisi de düz yolda 180 e çıkabilyiordu. Bence bunlarda kadran sapması çok fazlaydı :)

bvulgari
17/05/2010, 23:28
Navigasyon dogru gosterir..Cok hız yapmayın diye aracın ibresi biraz abartı gösterir..:)

Moosty
18/05/2010, 07:19
Aynı testi ben de yapmıştım. Benimki %8 fazla gösteriyor. Navigasyonun tam doğru olduğuna eminim, çünkü koordinatlarda hiç sapma yok. Gittiğim rotayı Google Earth programına aktardığımda tüm virajlar, köşe dönüşler bire bir örtüşüyor.
Ayrıca navigasyon yüksekliği de ölçtüğü için hızda düşey projeksiyon nedeniyle hız farkı gibi bir şey de söz konusu değil.
Şimdi kafama takılan şey şu, eğer hızda %8 lik sapma varsa kilometre bilgisinde de sapma vardır heralde. Bunu da boş bir vaktimde inceleyeceğim.
Eğer IGO8 kullanıyorsanız yapılacak şey şu. Gittiğiniz rotayı kaydediyorsunuz.Sonra 'ihraç et' seçeneğini kullanıyorsunuz, flash disk içerisinde Google Earth tarafından da kullanılabilen standart bir dosya oluşuyor,(gpx uzantılı)
Bu dosyayı Google Earth içerisine sürüklediğinizde ekranda açılıyor. Nerelerde yavaşladığınız, nerelerde hızlandığınız, hangi yolu izlediğiniz ekranda görünüyor, ortalama hızınız ve toplam mesafe de aynı şekilde görülebiliyor. Bununla kilometre bilgisini de kontrol edeceğim.
%8 az bir miktar değil aslında, eğer kilometre bilgisine de aynı oranda yansıyorsa 10 000 km de görünen aracım aslında 9 200 de demektir.

muratokay
18/05/2010, 16:05
%8 az bir miktar değil aslında, eğer kilometre bilgisine de aynı oranda yansıyorsa 10 000 km de görünen aracım aslında 9 200 de demektir.

Desenize ben 20.000 bakımı erken yaptırdım :D

Kriminal
18/05/2010, 16:11
Öyleyse radar ölçüm cihazlarıda hatalıdır..Ceza yazarken itiraz edebılırız..

hhhed
18/05/2010, 16:21
yol bilgisayarından bakıldığında ortalama hız her zaman benim tahminimden düşük çıkıyor mesela 100 km/saat hızla gidiyorum sonra bakıyorum ortama 85-90 gösteriyor, bence hız az gösteriliyo olabilir ancak alınan yol doğrudur.

brabus
18/05/2010, 16:32
yol bilgisayarından bakıldığında ortalama hız her zaman benim tahminimden düşük çıkıyor mesela 100 km/saat hızla gidiyorum sonra bakıyorum ortama 85-90 gösteriyor, bence hız az gösteriliyo olabilir ancak alınan yol doğrudur.

o kısım şöyle çalışıyor. Yaptığın yol / yolculuk zaman = Ortalama hız
Yani sürekli trafikte bekliyorsan, süre arttığı ve yol alamadığın için ortalama hızın düşer.
Yol bilgisayarında da Trip A'da yaptığın yolla, yolculuk zamanını bölersen ortalama hız çıkması gerekiyor.

bence doğru mantık

brabus
18/05/2010, 16:32
Öyleyse radar ölçüm cihazlarıda hatalıdır..Ceza yazarken itiraz edebılırız..

radar ölçüm cihazının hatalı olduğu kanısına nasıl vardınız?

Kriminal
18/05/2010, 16:44
Uydudanmı ölçüm yapıyor yada gps ile....

GP COSKUN
18/05/2010, 16:45

eser doğru tesbit etmişsin
dijital göstergelerde sapma yok
bunlar direk şanzumandaki hız sensöründen okuma yapar ve hızı tesbit eder
ancak normal kadranda kilometre dişlisinden hızı okur ve ekrana yansıtır
yani kısaca araçlarınızın alınan yol km si dijital olduğu için ölçtüğü değer doğru ama kadranda gösterdiği hız her zaman için fazladır
bunun için yururlukte olan EEC 75/443 ( Hiz gostergeleri regulasyonu) e gore üretilen herhangi bir aracın km. saati maksimum %7+ 4km. fazla gosterebilir, asla eksik gösteremez.

Kriminal
18/05/2010, 16:49
eser doğru tesbit etmişsin
dijital göstergelerde sapma yok
bunlar direk şanzumandaki hız sensöründen okuma yapar ve hızı tesbit eder
ancak normal kadranda kilometre dişlisinden hızı okur ve ekrana yansıtır
yani kısaca araçlarınızın alınan yol km si dijital olduğu için ölçtüğü değer doğru ama kadranda gösterdiği hız her zaman için fazladır
bunun için yururlukte olan EEC 75/443 ( Hiz gostergeleri regulasyonu) e gore üretilen herhangi bir aracın km. saati maksimum %7+ 4km. fazla gosterebilir, asla eksik gösteremez.

Abi sende dıyorsunkı eksık gösterım yapmaz kımı dıyorkı eksık gosterıyor..
Ben aracımla 90 km/h ile gıderken radara yakalanırsam 99 ıle yakalanmıs olacagım ee 90 ıle gıdıyordum ama nası 99 oldu..O zaman sızın cıhazınız arızalı dıyecegım polislere..
Kim haklı ?

GP COSKUN
18/05/2010, 16:52
Abi sende dıyorsunkı eksık gösterım yapmaz kımı dıyorkı eksık gosterıyor..
Ben aracımla 90 km/h ile gıderken radara yakalanırsam 99 ıle yakalanmıs olacagım ee 90 ıle gıdıyordum ama nası 99 oldu..O zaman sızın cıhazınız arızalı dıyecegım polislere..
Kim haklı ?

deniz aracın kadranı her zaman fazla gösterir
ama
dijital gösterge tam gösterir bizim araçlarımızda dijital gösterge yok ama
yol bilgisayarı aracın yaptığı mesafeyi şanzumandaki hız sensöründen okuyarak ölçüyor
ani temin arkadaşların dediği gibi aracınızın km si 10,000 km yi gösteriyorsa onda sapma yok sadece anlık hız göstergenizde sapma var kilometre dişlisinden okuma yaptığı için

brabus
18/05/2010, 16:55
deniz aracın kadranı her zaman fazla gösterir
ama
dijital gösterge tam gösterir bizim araçlarımızda dijital gösterge yok ama
yol bilgisayarı aracın yaptığı mesafeyi şanzumandaki hız sensöründen okuyarak ölçüyor
ani temin arkadaşların dediği gibi aracınızın km si 10,000 km yi gösteriyorsa onda sapma yok sadece anlık hız göstergenizde sapma var kilometre dişlisinden okuma yaptığı için

bazı arabalarda Km de tam gösteriyor ama genelde hep fazla. Ben de az göstereni görmedim

Kriminal
18/05/2010, 16:59
bazı arabalarda Km de tam gösteriyor ama genelde hep fazla. Ben de az göstereni görmedim

Ben hiç dikkat etmedim bu durumlara..
Öğrenmek guzel tesekkur ederım...

farukileri
18/05/2010, 16:59
O sanırsam hızlanıp yavaşlama esnasında meydana gelen ivmeden ötürü.Ben İzmir-İstanbul arasında bir kavşakta hızımı 84 olarak görmüşken(tam olarak 90 ın üzerindeydi) Topçular ayrımında 99(100 km nin hemen altındaydı ibre) göstermişti.Sabit hızda bir süre gidince kendilerini eşitliyorlar sanırsam,yanlışsam tabi ki de düzeltin

Kriminal
18/05/2010, 17:03
Şimdi aklıma geldı izmir karşıyaka tünelinin girişinde kameralı hız ölçümü yapan cıhaz var ve sız tunele yaklasırken kocaman bır ekrandan hızınızı yazıp yavas gıdınız falan yazıyor...
Ama tam dikkat edemedim bu akşam bakıcam....

brabus
18/05/2010, 17:19
Uydudanmı ölçüm yapıyor yada gps ile....

radar'la GPS'in veya araba km'si göstergesinin bir alakası yok.
Radar uydudan ölçmüyor radyo dalgalarını gönderiyor cisme alıcısı ile yönünü hızını vs hesaplıyor.

brabus
18/05/2010, 17:21
Ben hiç dikkat etmedim bu durumlara..
Öğrenmek guzel tesekkur ederım...

bunu bir çok konuda yazdım ama ben de zamanında oto moto spor dergisinden öğrenip denemiştim. Yerli arabalarda çok daha fazla gösteriyordu ama babamın kullandığı araç da hiç sapmıyordu. Kadranda fazla göstermesi iyi hem :)

Kriminal
18/05/2010, 17:28
Bende bı kaç sene oncesıne kadar motor sporları yapıyordum cok varlıklı bı arkadasımın 4 adet motoruyla hız denemelerı falan yapıyorduk benım motorumu sattıktan sonra...
Onlarda hiç sapma olmuyormus o zamanda bunun muhabbetı gecmıstı bazılarında hem dijital hemde normal hız gostergelerı ıle olcum yapıldıgında dijitalin daha dogru oldugunun farkına varmıstık..

ayrıca bu konu ne kadanda uzadııııı

brabus
06/06/2010, 16:28
Dün gece 5'te yol boşken Km Sayacının Sapmasını bulayım dedim. 100 km/s hızla giderken GPS'ten gerçek hızımı ölçtüm 93 km/s çıktı. Starjet'te Km Sayacı %7.5 fazla gösteriyor anlamına geliyor. Araç 2006, standart, lastik jant spor paketin lastik jantı. Diğer modellerde de benzer değerde bir sapma vardır.

Scottie
06/06/2010, 16:40
sabit hızla giderken navigasyon ile baktım ama navigasyonda 110 gösterirken göstergede 120 gösteriyordu... navigasyonda yanlış olabilir...

brabus
06/06/2010, 17:11
sabit hızla giderken navigasyon ile baktım ama navigasyonda 110 gösterirken göstergede 120 gösteriyordu... navigasyonda yanlış olabilir...

bu konuyu açan arkadaşla ve benim bir üstteki mesajla aynı oranda değer elde etmişsin. Navigasyon neden yanlış olabilir?

Scottie
06/06/2010, 17:18
bu konuyu açan arkadaşla ve benim bir üstteki mesajla aynı oranda değer elde etmişsin. Navigasyon neden yanlış olabilir?

nokia ovi haritalardan baktım... o yüzden yanlış olabilir diyorum... ama bazı caddelerde hız göstergeleri var orada doğru çıkıyor..

brabus
06/06/2010, 17:27
nokia ovi haritalardan baktım... o yüzden yanlış olabilir diyorum... ama bazı caddelerde hız göstergeleri var orada doğru çıkıyor..

navigasyon yazılımı farketmez, sağlıklı uydu bulduğu anda ölçü doğrudur. Otoyoldaki ölçümleri diyorsanız ben pek güvenmiyorum onlara aydın otobanındaki, çiğli çevreyolunda hep dengesiz rakamlar gördüm.

makeles
07/06/2010, 00:41
volvo c30 ile giderken sapma %1 bile değildi.. GP ye geçtim sapma %4
ayarlanabilir bir durum bence..

brabus
07/06/2010, 09:59
volvo c30 ile giderken sapma %1 bile değildi.. GP ye geçtim sapma %4
ayarlanabilir bir durum bence..

Benim eski aracımda da %2'ydi. Grande Punto'da bu arada ölçen herkes %7-8 fazla gösterdiğini görmüş. Sen de lastik jant standarttan farklı ise bu fark azalmış olabilir :)

Üreticiden üreticiye değişiyor bu durum. Asıl amaç daha fazla gidiyormuş gibi hissettirip daha güvenli seyahat edilmesini sağlamak. Yoksa Yol bilgisayarı vs doğru ölçüyor. Test etmedim ama çok kişi test etmiş. Farklı şekilde bilgi alıp hesaplıyor. Kadranda da bunu yapmışlar. Ben mesela radara girmeyim diye araştırdım ~105 le giderim şehirler arası yolda bu da gerçekte 97-98 oluyor.