PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon titremesi

DAL1984
17/05/2010, 16:26
Merhaba arkadaslar dün aracımda bi şey farkettim.160-170 km hızla giderken frene bastıgım zaman direksiyonda baya bi titreme oldu nedeni nedir acaba.ani fren falan degil normal yavaslamak için bastıgım frenler.bide arkadaslar yokuş cıkarken genelde gaza biraz bastıgım zaman ön taraftan sanki bi şey kopmuş gibi bi ses geliyor.tak tak diye bi ses düz yolda aynı ses yok.yardımcı olursanız sevinirim.

GP COSKUN
17/05/2010, 16:41
fren disklerindeki bozukluktan meydana gelir bu titreme
eğer sadece fren yaparken meydana geliyorsa
diskleri söktürüp torna yaptırırsan sorun kalmaz

demon
17/05/2010, 16:44
Eğer çok bozulmuşsa değişmesi gerekebilir diye biliyorum.

Kriminal
17/05/2010, 16:48
Evet aynen oyle disklerden kaynaklanıyor balatalarımızı sonuna kadar kulllanıyoruz buda dısklerde cizikler olusturuyor...

DAL1984
17/05/2010, 16:50
Arkadaslar tesekkür edrim cevaplarınız için.yalnız bi sorum daha vardı msjımda onada cvp yazarsanız cok sevinirim.

demon
17/05/2010, 16:58
Aynı olay bendede vardı ve baskı balatadan dolayı bunu yapıyordu.

speedy_16
17/05/2010, 17:02
bazen yoldn gelndğinde sıcakken arabyı yıkıyolar ve o esnada su gidince disklere diskler yamulabiliyo die biliyorum bu yüzdn titreme yapabilir

ABNEW
17/05/2010, 20:10
-Disk yüzeyinin düzgün olmaması (Eğilmesi) titreşime neden olabilir.Bu da özellikle çok sıcak disklere su tutulmasıyla olmakta.

-Araç önünden gelen ses ise birçok şeyden kaynaklanabilir.Motor soğukken de titreşim ve ses oluyorsa motor kulaklarına baktırmakta fayda var.Bunun dışında aks bağlantılarındaki problem de gaza bağlı olarak ses çıkartabilir.

GP COSKUN
17/05/2010, 22:25
motor kulaklarında deformasyon meydana geldiyse
siz gaz verdiğinizde motor ambeleye kaltığı anda kulaklardaki lastikler eğer özelliklerini
kaybetmeye başlamış ise vuruntuya sebeb olabilir
ama bu sadece bir tahmin aracınızın bir usta tarafından bakılıp sesin kaynağının kesinlikle bulunması gerekli sonuçta motor bölmesinden tak tak diye bir ses geliyorsa muhakkak
bir yerde sıkıntı var demek daha büyük bir arızaya sebeb olmadan aracınıza baktırın
gelen sesi dinlemeden buradan ne desek boş

turbo27
17/05/2010, 22:35
genelde dısk egrılıgınden kaynaklanır fakat eğik jant oluncada aynı sorun yasanır..once jant kontrolu,egıkse duzeltılır, sonra balans ..kesmezse bı takım ön disk..baska caresı yok

turbo27
17/05/2010, 22:38
yokus yukarı cıkarken duydugun sesı dert etme,sağ aksın sesı,hem ses yapar hem dıreksıyon kendı kendıne saga ceyrek tur doner....sag akstaki agırlıgın vuruntusudur o..korkma..

GP COSKUN
17/05/2010, 22:39
genelde dısk egrılıgınden kaynaklanır fakat eğik jant oluncada aynı sorun yasanır..once jant kontrolu,egıkse duzeltılır, sonra balans ..kesmezse bı takım ön disk..baska caresı yok

ses frene basılınca geliyormuş
bu durumda balans veya jant tezi çürümüş oluyor

turbo27
17/05/2010, 22:42
balans tezı cururde jant tezi curumez

DAL1984
17/05/2010, 22:42
arkadaslar cok tesekkür ederim en yakın zamanda a götürcem aracı.bu arada jantta bi bozukluk yok.

GP COSKUN
17/05/2010, 22:43
balans tezı cururde jant tezi curumez

sebebi nedir ?

turbo27
17/05/2010, 22:43
fren disklerı janta baglıdır unutmayalım

GP COSKUN
17/05/2010, 22:44
fren disklerı janta baglıdır unutmayalım

yenimi imal ettiler
hangi fren diski janta bağlı
sakın jant poryaya bağlı olmasın

turbo27
17/05/2010, 22:47
kardes sen hangı arabadan bahsedıyosun? poryanın ne oldugunu bılıyomusun?porya egrıyse duzgun dıskte egrı doner duzgun jantta yamuk doner

GP COSKUN
17/05/2010, 22:49
kardes sen hangı arabadan bahsedıyosun? poryanın ne oldugunu bılıyomusun?porya egrıyse duzgun dıskte egrı doner duzgun jantta yamuk doner

ben porya eğri demedimki
onu nereden çıkardın :Ç

ayrıca jantta eğrilik varsa bu sadece frene basınca titremeye sebeb olmaz
frene basmadanda titreme devam eder
çünki
jantta ki eğrilik sebebiyle balans meydana gelir titreme sürekli olur
ancak arkadaş frene bastığımda titreme geliyor diyor
bunu nasıl açıklıycaksın
herhalde jant eğriyse frene basınca titreme gelir basmazsan gelmez gibi saçma bir şey üretmiyceksin

turbo27
17/05/2010, 22:53
coskun kusura bakma yanlıs anladım..porya herseyın baslangıcı,once poryaya bakmalı sonra dısk ve en son jant...bu üçlü duzgun donmelı..ondan sonra tabanı duzgun bı lastık ve duzgun bı balans..tıtreme falan bısey kalmaz...

GP COSKUN
17/05/2010, 22:55
coskun kusura bakma yanlıs anladım..porya herseyın baslangıcı,once poryaya bakmalı sonra dısk ve en son jant...bu üçlü duzgun donmelı..ondan sonra tabanı duzgun bı lastık ve duzgun bı balans..tıtreme falan bısey kalmaz...

yaw bende diyorum gökçe ne anlatmaya çalışıyor
birazcık aklım vardı onuda başımdan aldın :-)

turbo27
17/05/2010, 22:59
ben sacma bısey uretmem,jant egrı bıle olsa asırı olmadıktan sonra,balans sıfırlanır...jantın egrılıgı asırı olmamakla bırlıkte yuksek suratte frene basınca tıtremeyle bellı eder kendını..asıl sebep fren dıskı egrılıgıdır ama jant ta onemlı bı husus...

GP COSKUN
17/05/2010, 23:05
düz eksenler üzerinde milimlik dahi eğrilikler balansa sebeb olur
sadece eğrilik balans meydana geldiği dönüş hızında titreşim oluşturur
bu balansın oluşmasıyla frenlemenin hiç bir alakası yoktur
sonuçta sende disklerin en baş etken olduğunu söylediğine göre uzatmaya gerek te yok zaten
sağol paylaşımların için

turbo27
17/05/2010, 23:05
ayrıca tabıkı jant dıskle beraber değil..ama bırbırlerıne baglantılı ben onu demeye calıstım...dısk poryaya baglı jant dıske baglı değilmidir?

Ziyaretci046
17/05/2010, 23:09
arkadaslar cok tesekkür ederim en yakın zamanda a götürcem aracı.bu arada jantta bi bozukluk yok.

rahim abi geldiğinde çözeriz kolay takma kafana:Ç

GP COSKUN
18/05/2010, 00:22
ayrıca tabıkı jant dıskle beraber değil..ama bırbırlerıne baglantılı ben onu demeye calıstım...dısk poryaya baglı jant dıske baglı değilmidir?

diskin üzerinde bijon deliği olamıyacağına göre
tabiki sende takdir edersinki jant poryaya bağlıdır

turbo27
18/05/2010, 00:31
dıskın uzerınde bıjon delıgı vardır,hıc bır dısk bıjon delıksız olmaz..

dısk ve porya dısı erkek gıbıdır..

yaa coskun benı sasırtıyosun sen nasıl dıskın uzerınde bıjon delıgı yok dersın ..anlayamadım..

GP COSKUN
18/05/2010, 00:34
dıskın uzerınde bıjon delıgı vardır,hıc bır dısk bıjon delıksız olmaz..

diskin üzerinde değil göbeğindedir delikler ve bu delik sayesinde bijonlar diskin ortasından geçip poryaya ulaşıp sıkılır

Ziyaretci046
19/05/2010, 13:25
sorun çözülmüştür sesler z rottan ve davlumbazlardan yapıyomuş z rot değşti davlumbazlar sabitlendi saat gibi oldu oto olarak sorun çözmüş bulunmaktayızz:D