PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah kurtardı

ibobay
17/05/2010, 10:01
merhaba benim sorunum geçen salı günü allah verilmş bir sadkmız vardı allah kurtardı duz yolda giderken surat 90 km aninden 4 teker kilitlendi az daha takla tıyordum arkamda gelen olsaydı gesin arkadan gömerdi
bu sorun fabrıkasyon hatamı sonra yolun sapında durdum lastikler yanıyor diskler aşırı ısınmış sonra çekci çagrdım servise gitim servis baktı abs sensörunde oksit varmıymış onadan yapmış yav böyle bir hatayla karşılaşan varmı acaba

bunun için dava açmaya gerek varmı acba ölseydik dahamı iyi olurdu

hsyn28
17/05/2010, 10:10
Büyük geçmiş olsun ben öyle bir sorunla karşılaşmadım İnşallah kimsede karsılasmaz ama ben yerinde olsam dava acardım eger arac bakımlarını düzenli yaptırıyorsan.Zabıt tutturman gerekli olabilir böyle durumlarda dava için ama emin degilim.tekrar büyük gecmiş olsun.

Kriminal
17/05/2010, 10:10
İbrahim bey çok gecmiş olsun ilk önce kendınızı tanıtsaydınız daha ıyı olurdu..

Böyle bir sorun ılk defa duyuyorum...Bakımlarınızı duzenlı yaptırıyormuydunuz?

kaptan_ahab
17/05/2010, 10:21
Büyük geçmiş olsun,bende böyle bir olayı ilk defa duyuyorum.ABS sensöründe oksit var denilmiş ancak araçlarımız daha yeni.Mercedes ve BMW gibi araçların 1990 modellerine bakıyorsunuz ABS leri hala taş gibi çalışıyor.

ibobay
17/05/2010, 10:40
adım ibrahim çolak elktronik teknkeriyim istanbulda yaşıyorum cevaplarınız için saolun araç bakımı gelince
araç daha bir sene olmadı 10223 km
bugun tekrar servise gidecem baklım ne çıkacak sonucu yazarım başka servse baktıracam arbayla yola çıkmaya korkum inanki gaza basmaktan korkan ilk şöfor benim her halde
eyer sorun hal olmasa dava açcam

Moosty
17/05/2010, 10:46
Çok geçmiş olsun. Çok ciddi bir hata, etkisi City arızasından daha tehlikeli bence.
City de direksiyon sertleşse de araç kullanılmaya devam edilebiliyor bildiğim kadarıyla ama başınıza gelen şey bir virajda olsaydı, kaygan veya toprak yolda olsaydı, dediğiniz gibi arkanızda başka bir araç olsaydı, (kamyon veya TIR olduğunu düşünmek bile istemiyorum) çok kötü olurdu.
Daha önce hiç duymadım ama eğer böyle bir şey varsa araçların geri çağrılmasını gerektirecek kadar ciddi.
Eğer bu problemi Tofaş ciddiye almazsa İtalya FIAT a kadar götürmek lazım. İngilizce yazışma konusunda ben yardımcı olurum.
Düzenli bakım yaptırmak bu açıdan çok önemli, düzenli bakımları yetkili servise yaptırmamamız durumunda adamlar sorumluluğu üzerlerinden atabiliyorlar.

Geçmiş olsun

femoli
17/05/2010, 10:54
Zannedersem ya sorunu tam olarak anlatamadınız yada başka bir sorun var abs sensörleri sadece öndedir siz dört teker kilitledi dediniz ,, bence biraz tuaf geldi siz bence derinlemesine araştırın böyle bir sorun olamaz ..

alperyonar
17/05/2010, 10:59
Çok geçmiş olsun. Mehmet abi ye tamamiyle katılıyorum. Aracınıza hiç bir işlem uygulatmadan başka servise de götürün derim..

ibobay
17/05/2010, 11:17
öğleden sora gidecem
dört teker kiltlendi olayına gelince düşünün 80 km giderken önunuze bir çocuk çıksa acil firene basarsın ya emyet kemeri takılı nerdeyse boğlacaksın gibi o anda her halde dört teker kiltlenmese 30 metre lastik izi kalmaz
benim anlmadığım abs firn sensöru bir 9 aylık arbada nasıl paslanır
20milyarlık arbaya altınından yapılmış sensör koysalar acaba batrlarmı altın paslanmıyan bişi en azında 100yıl

bazı arkdaşlar tam yazmamı istedi olayı aynen aktarıyorum salı gunu avcılardan sirkeciye alış verşe gitim arbayı oto parkta bıraktım 4 saat sonra geldim arcı aldım eyüp balat yoluda sahilde 80 yada 90 vardı soldan gidiyom ışık yanmış ben gidiyom arkamda ışık sönmuş arba yok arkmda
birden bire acil bir firen ve arba yolun ortasında durdu tami 30 metre kayarak sonra baktım lastkler yanıyor diskler cant demiri el değmiyor okadar sıcak beldye duragındakler arbayı iti sağa çektik arbayı iterkende 4 teker dönmuyodu kayıyordu sonra çekci geldi servise götürduk sonra servs dediki sağ sensör oksit yapış değiştik test etik sorun yok
şimdi bende elktronikçi olduğum için alıp başka srvse götrecem smart varya pc kontrol onu bağlatıp servs bir tur atrcam depoyada 1/2 benzin koydum baklım 90 km hızda ne yapacak
dua edyom aynı arzayı yapsın inşalah diye soncuda yacam

brabus
17/05/2010, 11:21
Araç 10bin km'de 1 senelik arabaysa ilginç gerçekten. Bence detaylı incelesinler bir rapor alıp sonra kesin hakkını ara. Kimse de ben bu tarzda bir sorun görmedim
geçmiş olsun

GP COSKUN
17/05/2010, 11:23
dört teker kilitli ve etraftan gelenler aracı kenarıya iterek çekiyor
abs sensörü paslanmış diye de araç 4 teker kilitleyip yolun ortasında duruyor
bana kalırsa bir şeyleri eksik anlatıyorsunuz
siz sakın gaz yerine frene basmış olmayın
yada el frenini çekip unutup yola çıkmış olmayın
gp lerde seyir halinde iken 4 tekerleği kilitleyip durudracak bir düzenek yok
anlattıklarınızda tutarsızlık var
aracınızın seyir halinde durması için motor kilitleyip çekiş tekerleklerini durdurması dışında bir ihtimal yok
varsa şu servis bizede izah etsin bunu

ibobay
17/05/2010, 11:30
aracınızın seyir halinde durması için motor kilitleyip çekiş tekerleklerini durdurması dışında bir ihtimal yok

benim anlmadığım olaya neden tarflı davranıyorsunuz 4 teker kiltlenmedi öndekler ikisi kilitlense bile 90 gitsen otobanda arkadan gelen varsa kesin ölürsün gaz yerine firene 80 giden bir şöför arba seyir halindeyken fantzi içinmi firene basacak abs sensörü pazlanırmı bizim irelyecek sorunmuz bu olmalı olaya tarflı değil mantıklı bakmak lazım

sonucu yazacam burya merak etmeyiniz

magic
17/05/2010, 11:38

Kesinlikle Coşkun'a katılıyorum. Daha önce ne böyle bir şey gördüm ne de duydum. Bence de bişeyler eksik bu işte. Hareket halindeki bir aracın dört tekeri birden kitleyerek durması çok ama çok ilginç, bunu yapabilecek bir araç olduğunu sanmıyorum ben. Ayrıca 10 bin km'deki bir araçta ABS sensörünün oksitlenmesi nasıl oluyor onu anlamadım. Bu sensör nasıl bişeymiş de bu kadar çabuk oksitlenmiş. Anlattığınıza göre ciddi bir olay yaşıyorsunuz, araç servise gidiyor, servistekiler sanki ciddi bir olay yaşamamışsınız gibi sanki basit bir parçayı değiştirmiş gibi davranıp "tamam hallettik, test ettik sorun yok" diyerek sizi gönderiyorlar. Bana çok acayip geldi açıkçası.

GP COSKUN
17/05/2010, 11:38
benim anlmadığım olaya neden tarflı davranıyorsunuz 4 teker kiltlenmedi öndekler ikisi kilitlense bile 90 gitsen otobanda arkadan gelen varsa kesin ölürsün gaz yerine firene 80 giden bir şöför arba seyir halindeyken fantzi içinmi firene basacak abs sensörü pazlanırmı bizim irelyecek sorunmuz bu olmalı olaya tarflı değil mantıklı bakmak lazım

sonucu yazacam burya merak etmeyiniz

işte bende mantıklı olması açısından yazıyorumda
frenleri kilitli bir aracı nasıl itip kenara çekersiniz
veya bildiğimiz bri aracın durup dururken nasıl olurda frenleri kilitler
akla mantığa aykırı bir durum
ilk mesajınızda 4 teker kilitlendi yazan sizsiniz
halen bir şeyler yanlış anlatılıyor

magic
17/05/2010, 11:40
merhaba benim sorunum geçen salı günü allah verilmş bir sadkmız vardı allah kurtardı duz yolda giderken surat 90 km aninden 4 teker kilitlendi az daha takla tıyordum arkamda gelen olsaydı gesin arkadan gömerdi
bu sorun fabrıkasyon hatamı sonra yolun sapında durdum lastikler yanıyor diskler aşırı ısınmış sonra çekci çagrdım servise gitim servis baktı abs sensörunde oksit varmıymış onadan yapmış yav böyle bir hatayla karşılaşan varmı acaba

bunun için dava açmaya gerek varmı acba ölseydik dahamı iyi olurdu

Arkadaşım ne yazdığın ortada, biz kendi kendimize uydurmuyoruz heralde...

GP COSKUN
17/05/2010, 11:40
ilave etmektede yarar var o servise gidin söyleyin
abs sensörü oksitlenirse veya bozulursa sadece abs sistemi görevini yapamaz oda sadece o tekerlek için geçerli olur
o tekerleğin halen freni tutar sadece abs devreye girmez
saçmalamasın bunları kim uyduruyor sa

Kriminal
17/05/2010, 11:41
kesinlikle coşkun'a katılıyorum. Daha önce ne böyle bir şey gördüm ne de duydum. Bence de bişeyler eksik bu işte. Hareket halindeki bir aracın dört tekeri birden kitleyerek durması çok ama çok ilginç, bunu yapabilecek bir araç olduğunu sanmıyorum ben. Ayrıca 10 bin km'deki bir araçta abs sensörünün oksitlenmesi nasıl oluyor onu anlamadım. Bu sensör nasıl bişeymiş de bu kadar çabuk oksitlenmiş. Anlattığınıza göre ciddi bir olay yaşıyorsunuz, araç servise gidiyor, servistekiler sanki ciddi bir olay yaşamamışsınız gibi sanki basit bir parçayı değiştirmiş gibi davranıp "tamam hallettik, test ettik sorun yok" diyerek sizi gönderiyorlar. Bana çok acayip geldi açıkçası.

+10000

GP COSKUN
17/05/2010, 11:52
araçlarımızda fren sistemine kumanda eden fren pedalının arkasında bulunan
fren merkezi vardır
fren merkezinin içinde bir piston ve hidrolik sıvısı bulunur
siz fren merkezine fren komutu vermek için fren pedalına müdahale de bulunmanız gerekir
fren pedalına müdahale olmadan fren pistonunu haraket ettiremezsiniz ve dolayısıyla da tekerleklere basınçlı hidrolik gönderemezsiniz ve frenleme yapamazsınız
bilmem anlatabiliyormuyum
abs ise ayrıca bir abs beyni ile ve sensörlerle frenleme yaptığınızda sadece kilitlenmeyi önleyen bir sistem olarak devrededir
yani sizin anlattığınız gibi abs beyni kesinlikle aracın tüm frenlerini kilitleme gibi bir görevi ne üstlenebilir ne de yerine getirebilir
bunu şu anlattığınız servisteki amcalarada anlatın tekrar söylüyorum saçmalamasınlar

magic
17/05/2010, 11:54
araçlarımızda fren sistemine kumanda eden fren pedalının arkasında bulunan
fren merkezi vardır
fren merkezinin içinde bir piston ve hidrolik sıvısı bulunur
siz fren merkezine fren komutu vermek için fren pedalına müdahale de bulunmanız gerekir
fren pedalına müdahale olmadan fren pistonunu haraket ettiremezsiniz ve dolayısıyla da tekerleklere basınçlı hidrolik gönderemezsiniz ve frenleme yapamazsınız
bilmem anlatabiliyormuyum
abs ise ayrıca bir abs beyni ile ve sensörlerle frenleme yaptığınızda sadece kilitlenmeyi önleyen bir sistem olarak devrededir
yani sizin anlattığınız gibi abs beyni kesinlikle aracın tüm frenlerini kilitleme gibi bir görevi ne üstlenebilir ne de yerine getirebilir
bunu şu anlattığınız servisteki amcalarada anlatın tekrar söylüyorum saçmalamasınlar

+10000

Alp
17/05/2010, 12:03
İlk kez duydum böyle birşeyi yoksa buda bir şehir efsanesimi !!!

femoli
17/05/2010, 12:04
Abs freni kilitlemek için değilde kilitlenmesini önlemek için ordadır .. Mutlaka bu tarz bir olay gelişmiştir fakat anlatım tarzınız yada size anlatılan tarz yanlış olduğu için arkdaşlarımız bu kanıya vardı .. Kimse size tavır almıyor..yanlış anlamayın ..

GP COSKUN
17/05/2010, 12:07
evet mehmet baştada söyledim ya
anlatılanlarda bir yanlışlık var eksik aktarılıyor yanlış anlatılıyor
başkasınıda bunları okuyor kafalar karışır soru işaretleri oluşur bunu da önlememiz lazım

ibobay
17/05/2010, 12:27
sonuç ne olursa olsun buraya yazacam tabi bende istemem bişi olsun ben normalde arbadan memnunum ama böyel bişi olmaması lazım

galiba olayı videolu anltsaydık daha kimse itraz etmezdi

ama servis sonucu yazcam

alperyonar
17/05/2010, 12:42
Bu söylenenleri yanlış anlamayın. Aracınız da başka bir sorun olabilir. Arkadaşlar bunu anlatmaya çalışıyorlar. Çünkü dedikleri şey çok saçma siz başka bir servise de götürün..

OzzY
17/05/2010, 13:40
bende farklı bi noktaya takıldım.
eğer tekerlekler kitlenirse balata ısınmaz ???

phyevren
17/05/2010, 13:55
4 tekerin aynı anda kitlenmesi imkansız bir şey.. Bir tanesi kitlense fıldır fıldır dönersin zaten..
Ayrıca 4 tekeri dönmeyen arabayı kaç kişi sürekleyerek itelediniz merak ettim doğrusu..
Çok geçmiş olsun tekrar...

ibrahim06
17/05/2010, 16:36
4 tekerin kiltlenmesi mi? Hayal etmek istemiyorum bile. Geçmiş olsun

utku952
17/05/2010, 18:22
Geçmiş olsun, da fren kilitlenmesi nasıl olabilir diye düşünüyorum 2 saattir okuyorum msj ları.. el freni çekik olabilme ihtimalini düşündüm biraz mantıklı geldi ya da lastikle jant arasına taş vs. kaçmış olablr dicem oda garip olur belki de diskler o an bişey olmuş olabilr eğrilme yada sıkışma gibi.... coşkun abinin dediği gibi fren merkezi ile ilgili olamaz zaten frenler ecu den ya da yazılımsal bi hatayla durup dururken kilitlenmez diye düşünüyorum...

ExTReMe_
17/05/2010, 19:23
kitlendi diyelim 4 teker peki bu arabayı itenlerin hepsi body cimi bunu merak ettim tekerliği dönmeyen arabayı nasıl itebildiler ? ayrıca abs paslansa bozulsa fren mi kitleniyor çok alakasız saçma şeyler var ya eksik bşyler war yada servis sizinle dalga geçiyor.

femoli
17/05/2010, 19:35
bir şey eklemek istiyorum , pek inanamak istememkle birlikte böyle bir şey olabileceğini araştırdım ve buldum .

Abs sorunu tüm frene etki ediyor %80 ön tekerler %20 arka tekerler muhtemelen kurgu şöyle araç yolda giderken abs sorunu yada westinghouse dan kaynaklı bir sorunla frenler kısmaya başladı bu sebeple diskler aşırı ısındı balatalar belli bir süre sonra freni absnin yada westinghosun arızasıyla tekerleri kilitledi . Yani anlatımınızdan çıktığım yolda bunları yazdım .. ama kilitli aracı nasıl iteklediğinizi anlayamamışken bir ustam kontağı kapattılarsa abs devre dışı kaldığından frenleri açacağını söyledi ,, yani tüm anlatımlarınız eksikte olsa doğru olabilir .. Eğer bu tarz bir sorun sa mutlaka aracı servisten çıkarmadan inciğine kadar baktırınız..

eskibur
17/05/2010, 20:49
bir şey eklemek istiyorum , pek inanamak istememkle birlikte böyle bir şey olabileceğini araştırdım ve buldum .

Abs sorunu tüm frene etki ediyor %80 ön tekerler %20 arka tekerler muhtemelen kurgu şöyle araç yolda giderken abs sorunu yada westinghouse dan kaynaklı bir sorunla frenler kısmaya başladı bu sebeple diskler aşırı ısındı balatalar belli bir süre sonra freni absnin yada westinghosun arızasıyla tekerleri kilitledi . Yani anlatımınızdan çıktığım yolda bunları yazdım .. ama kilitli aracı nasıl iteklediğinizi anlayamamışken bir ustam kontağı kapattılarsa abs devre dışı kaldığından frenleri açacağını söyledi ,, yani tüm anlatımlarınız eksikte olsa doğru olabilir .. Eğer bu tarz bir sorun sa mutlaka aracı servisten çıkarmadan inciğine kadar baktırınız..

çok enteresan bir bilgi

ABNEW
17/05/2010, 21:02
Geçmiş olsun İbrahim, daha önce böyle bir problem duymadım.Sensör bozulduysa sadece frene basınca lastikler kilitlenir.Araçta bozulacak bir güvenlik donanımı (esp, asr...) da mevcut değil.

Lastikler frene basmadan kilitlendi değil mi?

Du Hast
17/05/2010, 21:08
yahu öyle şey olurmu ? bu araba hava frenli mi? hava frenli olsa tüplerdeki havayı kontrol eden röle bozulup, frenlere hava bastı gibi birşey söylenebilir. fren pedalına basınç uygulamadan hiç bir şekilde frenler o derece kilitlemez.
arkadaşlar balata aşırı ısınınca kilitlenir gibi bir mantık yürütüler ancak bu mantık yanlış. ısınan fren tutmaz arkadaşlar. balatası yanan kamyon, otobüs bu yüzden duramayıp kaza yapar.
abs sensörü bırakın oksitlenmeyi kısa devre yapsa bile frenleri kilitleyecek bir etkiye sahip olamaz, olsa olsa abs sistemi devre dışı kalır o kadar.
westinghouse oluşan arızada yine arabanın frenine olumsuz yönde etkiler, tutma, kilitleme gibi birşey olmaz.
bence art niyetli saçma sapan bir konudur bu. arkadaş üye olupda böyle bir konu açıyor ve sürekli elektirik bilmemnesi olduğunu söylüyor.
itibar etmeyiniz...

PUNTO33
17/05/2010, 21:36
Tüylerim ürperdi...

Punto_Can
17/05/2010, 21:44
anlatılanlara göre mutlaka eksik birşeyler var, bende ilk defa böyle bir problem duyuyorum.
aracın frenlerinin tutmamasını anlarımda aniden kilitlemesi biraz ilginç açıkcası...

GP COSKUN
17/05/2010, 22:07

dünyada üretilmiş hiç bir abs fren sistemi aracın tekerleklerine kayarak dur komutu vermez böyle bir şey yapmayada teknolojisi yetmez
hepimiz abs nin görevini biliyoruz kayan kilitlenen tekerleğin fren gücünü azaltarak ve sensörler vasıtasıyla bu durumu kontrol altına alarak güvenli duruşu sağlamaktır
westinghause arızası meydana gelse bile westinghause da aracın fren sistemine yardımcı bir elemandır aracın fren merkezi değildir
westinghause de bir arıza meydana gelmiş olsa bile iki türlü arıza meydana gelir
1- ya westinghasue lastikleri boşa çıkar ve manifoldttan aldığı havayı fren merkezine iletemez bu durumda aracın frenleme gücü yeterli hidrolik basıncı oluşamıyacağı için düşer
2- tam tersi olur westinghause sisteme yani fren merkezine hava basar ve içindeki mil ve piston basılı kalır bu durumda fren merkezine hava gönderilmeye devam eder ancak ayağınız fren pedalına basmadığı için(arkadaş ben frene basmadım diyor) fren merkezi pedal dan
fren yap komutunu almadığı için yada bir başka değişle merkezin içindeki piston ileri gidip fren hidroliği pompalayamadığı için frenleme yine gerçekleşmemiş olur
yani neresinden bakarsak bakalım bu nebir westinghause arızası nede abs sistemi arızası
geriye tek bir ihtimal fren merkezi arızası kalıyorki arkadaş ben frene basmadım diyor durum böyle olunca bu ihtimalde son buluyor
en baştada belirttiğim gibi eksik ve yanlış bilgi aktarılıyor

mix
18/05/2010, 00:15
bahsi geçen olay bizim araçımızın başınada geldi elektronik bazı parçalardan kaynaklanıyor ve evt 4 tekerde kitliyor bizim araçta önce city arızası gibi başladı kitliyor gaz veriyoruz araç stop edip kalkmıyor tekerler kitli olduğu için kontak kapatıp açınca geçiyor sora bi gün komple kitli kaldı araç çekiciyle servise gitti bütün fren sistemi tamamen deişti ücretsiz sorun kalmadı o zamanlar foruma üye olmadığı için paylaşamadım sizlerle konuyla dedem falan ilgilendiği için ayrıntılarını bilmiyorum abs mi fren merkezimi pedalmı vs ama gp de böle sorun bizimde başımıza geldi

llcemll
18/05/2010, 00:27
benımde aracım ılk aldıqımda daha henuz 250 kmdeyken debrıyaj pedalı komple ıcerı kacmıstı ve seyır halınde 100 km hızla gıdıyordum cok sasırmıstım nasıl fren yaptıqımı bı ben bılıorum

GP COSKUN
18/05/2010, 00:29
bahsi geçen olay bizim araçımızın başınada geldi elektronik bazı parçalardan kaynaklanıyor ve evt 4 tekerde kitliyor bizim araçta önce city arızası gibi başladı kitliyor gaz veriyoruz araç stop edip kalkmıyor tekerler kitli olduğu için kontak kapatıp açınca geçiyor sora bi gün komple kitli kaldı araç çekiciyle servise gitti bütün fren sistemi tamamen deişti ücretsiz sorun kalmadı o zamanlar foruma üye olmadığı için paylaşamadım sizlerle konuyla dedem falan ilgilendiği için ayrıntılarını bilmiyorum abs mi fren merkezimi pedalmı vs ama gp de böle sorun bizimde başımıza geldi

fren merkezi kaynaklıdır bu sorun ama arkadaşın anlattığı gibi seyir halinde iken
kendiliğinden meydana gelmez muhakkak ya siz frene bastınız ondan sonra kilitlemiş olmalı
ayrıca kilitleyip tekerlekleri açmayan sorun tekerleklerdeki fren pistonlarında
arıza meydana gelmiş olmasıylada alakalı olabilir
yoksa araçlarımızda kendiliğinden fren sistemini devreye sokacak bir düzenek mevcut değil
zaten arkadaşında bu sorunu yaşadığına inanıyor fakat anlatılanlarda bir yerde eksik kelime veya cümle olduğunu sanıyoruz

GP COSKUN
18/05/2010, 00:31
benımde aracım ılk aldıqımda daha henuz 250 kmdeyken debrıyaj pedalı komple ıcerı kacmıstı ve seyır halınde 100 km hızla gıdıyordum cok sasırmıstım nasıl fren yaptıqımı bı ben bılıorum

buda debriyaj merkeziyle alakalı bir sorun
merkezin içindeki piston takılı kalmış veya merkezdeki bir kaçak yüzünden
hidrolik boşalıp sistem hava yapmıştır
bu gibi durumda panikleyip ani fren yapmanıza gerek yok ayağınızı gazdan çekip
vites kolunu ittirdiğiniz anda hiç debriyaja basmadan aracınızı boşa alıp güvenli bir duruş sağlayabilirdiniz
geçmiş olsun

pdr42
18/05/2010, 01:19
hangi servise goturdunuz acaba

femoli
18/05/2010, 09:37
dünyada üretilmiş hiç bir abs fren sistemi aracın tekerleklerine kayarak dur komutu vermez böyle bir şey yapmayada teknolojisi yetmez
hepimiz abs nin görevini biliyoruz kayan kilitlenen tekerleğin fren gücünü azaltarak ve sensörler vasıtasıyla bu durumu kontrol altına alarak güvenli duruşu sağlamaktır
westinghause arızası meydana gelse bile westinghause da aracın fren sistemine yardımcı bir elemandır aracın fren merkezi değildir
westinghause de bir arıza meydana gelmiş olsa bile iki türlü arıza meydana gelir
1- ya westinghasue lastikleri boşa çıkar ve manifoldttan aldığı havayı fren merkezine iletemez bu durumda aracın frenleme gücü yeterli hidrolik basıncı oluşamıyacağı için düşer
2- tam tersi olur westinghause sisteme yani fren merkezine hava basar ve içindeki mil ve piston basılı kalır bu durumda fren merkezine hava gönderilmeye devam eder ancak ayağınız fren pedalına basmadığı için(arkadaş ben frene basmadım diyor) fren merkezi pedal dan
fren yap komutunu almadığı için yada bir başka değişle merkezin içindeki piston ileri gidip fren hidroliği pompalayamadığı için frenleme yine gerçekleşmemiş olur
yani neresinden bakarsak bakalım bu nebir westinghause arızası nede abs sistemi arızası
geriye tek bir ihtimal fren merkezi arızası kalıyorki arkadaş ben frene basmadım diyor durum böyle olunca bu ihtimalde son buluyor
en baştada belirttiğim gibi eksik ve yanlış bilgi aktarılıyor

ALooo hemşerim kaynaklardan öğrendik diyorum sana kamyoncu :D Çok pişmiş kamyoncu .

Westinghoause dan kaynaklanabileceğini ve absden olabileceğini sevgili servis müdürlerimizden öğrendim çünkü daha öncede bir kaç kişinin başına gelmiş .. hatta müslümün başınada bir grande puntodan gelmiş westinghose frenleri kıstırıyormuş , abs olayınıda bizim ustamız anlattı kontagı kapadığında normale döner kontağı açtığında frenler kilitleme yapar başımıza geldi abs yi devre dışı bıraktık her şey düzeldi dendi ..

Yani olmayacak biş değil yok olmaz mümkün değil gibi sözler etmeyin tammamı ulen :)

GP COSKUN
18/05/2010, 09:47
ALooo hemşerim kaynaklardan öğrendik diyorum sana kamyoncu :D Çok pişmiş kamyoncu .

Westinghoause dan kaynaklanabileceğini ve absden olabileceğini sevgili servis müdürlerimizden öğrendim çünkü daha öncede bir kaç kişinin başına gelmiş .. hatta müslümün başınada bir grande puntodan gelmiş westinghose frenleri kıstırıyormuş , abs olayınıda bizim ustamız anlattı kontagı kapadığında normale döner kontağı açtığında frenler kilitleme yapar başımıza geldi abs yi devre dışı bıraktık her şey düzeldi dendi ..

Yani olmayacak biş değil yok olmaz mümkün değil gibi sözler etmeyin tammamı ulen :)

len sanayi çocuğu ona buna sorup bana akıl verme
bütün olay fren merkezinde
git o ustalarına söle ne westinghause nede abs aracın fren pedalına basmadan
birdenbire fren yapıp durmasına neden olmaz
adamı delirtmeyin ulen
eksik anlatım var yanlış anlatım var saçmalama var diyorum anla artık
çok pişmiş sanayi kalfası

femoli
18/05/2010, 09:51
Ule sen neymişsin ya , büyük lokma ye büyük konuşma her şey olabilir tanıdığım tüm tamircilere sordum hepside aynı yanıtı veriyor çözüm sununlar bile var. westinghose ile merkeze conta koy birşey kalmaz :D

Ya sen hala kamyonlarla annn annn yap :D

GP COSKUN
18/05/2010, 10:01
westinghause un içindeki sibopun takılı kalıp devamlı emişe geçmesi lazım
bunun içinde frene dokunman lazım
bu arızaya conta koy diyenede söle gerek yok westinghause giden emiş hortumunu çıkar her şey düzelsin
adama ne demişler abs sensörü demişler
eğer bu arıza abs sensöründen kaynaklı çıksın bende hiç bir şey bilmiyorum
bu arada bir ihtimal daha geldi aklıma
debriyaj pedalı ile fren pedalı aynı mekanizmada çalışıyor
eğerki debriyaj pedal burçlarında bir sorun meydana geldiyse debriyaja bastığında aynı zamanda frene basmış gibi fren pedalıda aşağı doğru gider ve raç fren yapabilir bunuda değerlendirmek lazım
uffffff sabah sabah kafam ağrıdı yahu

magic
18/05/2010, 11:39
Sevgili Coşkun, dünden beri herkes bişeyler yazıp, sorunun ne olabileceği konusunda fikirler yürütüyor, kimileri de saçma buluyor. Bu iş kuyuya taş atılması ve diğerlerinin çıkaramaması gibi bi durum olmaya başladı çünkü sorunu yaşayan arkadaş ortalarda yok. Konuyla ilgili bilgi vereceğini söylemişti bize ama bırak bilgiyi, tartışmaya katılmıyor bile.

GP COSKUN
18/05/2010, 12:02
Sevgili Coşkun, dünden beri herkes bişeyler yazıp, sorunun ne olabileceği konusunda fikirler yürütüyor, kimileri de saçma buluyor. Bu iş kuyuya taş atılması ve diğerlerinin çıkaramaması gibi bi durum olmaya başladı çünkü sorunu yaşayan arkadaş ortalarda yok. Konuyla ilgili bilgi vereceğini söylemişti bize ama bırak bilgiyi, tartışmaya katılmıyor bile.

evet haklısın hepimiz soruna çözüm bulmaya çalıştık fikir ürettik
bundan sonra sonucu bekliycez bakalım ne olacak

femoli
18/05/2010, 12:11
KOnu aslında konuyu yazan arkadaşı aştı . Şimdi asıl konumuz böyle bir şey olurmu olmazmı şimdiki amaç o yoksa arkdaşınyazdıklarına istinaden araştırmıyoruz...

kaptan_ahab
18/05/2010, 12:14
Şahsi fikrim araçlarımızda böyle bir sıkıntı olsaydı çoktan gazete manşetlerine düşer, ikinci elde bir adet gp satışı dahi gerçekleşmezdi.

Du Hast
18/05/2010, 17:54
tekrar söylüyorum
fren pedalına basınç uygulamadan hiç bir aracın (otomatik fren sistemi olmayan araçlar) frenleri kendiliğinden kilitlemez. frenlerin tutması için büyük basınç gerekir.
aracın emme manifoltundan gelen emiş gücüde buna yetmez.

femoli
18/05/2010, 18:26
Can bu kadar kesin konuşma frenler kilitlenmesi için bir çok etken var mümkün değil gibi konuşma istersen ;)

Du Hast
18/05/2010, 21:56
google da Türkçe, ingilizce, almanca, rusya bir araştırın derim bilimum dilerde, otomatik fren özelliği olmayan araçlar hakkında araştırma yapın derin.

mix
18/05/2010, 22:01
Coşkun abi evet bizim araçtaki arızada fren pedalına bastıktan sora tekerler kitli kalmıştı ... bu arada konu açan arkadaş çözüme ulaşıp bize bilgi verse ve merakımızı giderse gerçekten çok merak ettim bu durumu

usermm1
19/05/2010, 13:32
*her halde dört teker kiltlenmese 30 metre lastik izi kalmaz

*benim anlmadığım abs firn sensöru bir 9 aylık arbada nasıl paslanır

*birden bire acil bir firen ve arba yolun ortasında durdu tami 30 metre kayarak sonra baktım lastkler yanıyor diskler cant demiri el değmiyor okadar sıcak

arkadaşım,

"birden bire acil bir firen" derken, sen basmadın mı frene?

"tekerler kilitlendi" derken, frenajda kızakladı(abs devreye girmedi) mi demek istiyorsun?

ibobay
31/05/2010, 21:30
arkadaşım,

"birden bire acil bir firen" derken, sen basmadın mı frene?

"tekerler kilitlendi" derken, frenajda kızakladı(abs devreye girmedi) mi demek istiyorsun?

90 km yolda giderken neden bascan firene

burda suruş tekniği konuşmuyoruz arçları konuşuyoruz arkadaşım

arba 15 gun serviste kaldı on takım abs firen sistemi sensorler on diskler komple değişti şuan kulanıyoz bir sorun yok
sorun buyuk ihtmale abs fren sisteminden dediler abs firen sistemi arcı 85 km hızda gidince 4 tekeride kontrol edyomuş fabrıka söyledi fabrıkadan ardılar bir sorun varmı diye henuz bişi çıkmadı ama aynı arza yapma durumunda büyük bir ihtamle araç değşimi yapcaklarını söylediler

bakımla ilgili soruların cevabı
yeni alanınan binek tipi arçlarda 10bin km değil 20 bin km bakım yapılıyomuş
10binde gitinizmi servis 350 alıyor sonra gitinimi bir 350 daha alıyorlar
buntu ve benzeri arbalar 20km göturun boşuna fazladan para vermeyin servisler fabrıkaya bağlı değil sahstır 10 sonra git yine değişim yapmamz lazım derler

ilk konuma bukadar cevap vernlere teşekur ederim istemeden kırmışsak yada azarlamışsak özur dilerim