PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pioneer Ana Ünitem ve Mavi Plazma Göstergem

civcivx
29/03/2007, 11:46
Fotoğrafları cep tel ile çektiğim için çok kötü vaziyetteler. Fırsat bulduğum bir anda makina ile hem gündüz hem de gece çekip başlığı güncellerim. Merak eden arkadaşlar olduğu için başlığı hemen açayım dedim. Ancak şunu söyleyeyim; mavi ışıklandırmalı göstergeye bakmak inanılmaz keyifli. Buna uyumlu ana ünitenin montajını da yaptıktan sonra,, GP'den daha fazla keyif almaya başladım.

Ayrıca bagajda 35 litre kapalı kutuda çalışan JL Audio 12W3v3 model (12 inç-300 Wrms) subwoofer, bunu sürecek olan Pioneer PRS-X320 model (1x430 Wrms) mono amfi de var. Ancak amfinin montajı henüz yapılmadı. Kısmetse bitirdiğim anda onlarla ilgili fotoları da eklerim.

https://img224.imageshack.us/img224/6500/26032007001mediumfq0.jpg
---

https://img182.imageshack.us/img182/9092/26032007002mediumzv6.jpg
---

https://img49.imageshack.us/img49/6451/29032007001mediumuc0.jpg
---

https://img341.imageshack.us/img341/8669/29032007002mediumsx4.jpg

ORACLE
29/03/2007, 11:48
Cem bu beyaz göstergeleri kendin mi taktın yoksa taktırdınmı.
Montajı zor mu? Bu arada hariha görünüyor ama gece görüntüsünü çok merak ediyorum?

maviş
29/03/2007, 12:04
ya aksam kesinlikle görülmesi gereken bir gösterge
ben bittim
ne kadara almıştın Cem bende sipariş verip getirtsem mi diyorum
dün aksamdan beri aklımda
Çok zevkli adamsın Cem tekrar eline sağlık

Linos
29/03/2007, 12:05
Cem hayırlı olsun! Çok güzel görünüyor ;):ok:

Mısafır
29/03/2007, 12:05
montajı cok kolay gostege panelıde kolayca sokuluyor....

ErdeM53
29/03/2007, 12:44
hayırlı olsun. Çok şık dumuş

civcivx
29/03/2007, 12:46
Aslında montajı o kadar kolay değil Vadi. Komple gösterge değiş-tokuşu olsa 10 dakikalık iş ama burada gösterge yerinden sökülüp tamamen dağıtılmak zorunda.

O ibrelerin hepsi yerinden dikkatle sökülüp, bu beyaz kaplama yine dikkatle yapıştırılıyor. Yamuk falan olsa bi dert. Ayrıca göstergenin yanında gelen montaj kağıdında kadrandaki yazılara dokunmayın diyor, sebebini bilmiyorum. Daha sonra ise o ibreleri tam 0 hizalamak gerekiyor. Azıcık aşağı kaydırınca hoop ibreyi sök tekrardan başla. Bayaa stresli ve zaman alıcı.

Ayrıca beyaz kaplamanın elektrik ileten ince filmini kırmamaya dikkat etmek gerekiyor. Mavi plazma ışığı sağlayan ufak elektronik kutu da göstergenin arka kapağının içine yerleştiriliyor. 12V ise sigorta kutusundan farlar açılınca elektrik sağlayan bir kabloya ekleniyor. Bunu bulmak biraz tecrübe ve alet-edavat işi tabi.

Ayrıca kit ile birlikte bir direnç geliyor, eğer gösterge ışığı çok parlak olursa takın demişler. Ben 1 gün dirençsiz kullandım, gözlerim kamaştı. Daha sonra direnci ekledim. Şu an gayet iyi.

Velhasıl, ince bir işçilik ve sabır gerektiriyor ama sonuçtan gayet memnunum. Gösterge bana İtalya'dan 190 YTL.ye geldi.

Mısafır
29/03/2007, 12:47
gostergeyı soktum ıcınıde dagıttım buraya kadar basıt burdan sonrakı ayarlamalar tabıkı emek ıster...

erdiyilmaz
29/03/2007, 13:05
hayırLı oLsun cem abi, çok şık oLmuş
gösterge paneLi ışığı, soL aLt konsoLdaki +/- ışık ayarından kısıLma gibi durumu var mıdır? Lighting kısmından yani? uzun yoLda çok rahatsız edici oLmasın?

civcivx
29/03/2007, 13:18
Sağol Erdi. Ancak ışığı azaltıp çoğaltma durumu yok. Bu tuşlar aracın geri kalan yerlerinde ve yol bilgisayarının ışığında yine işlevini görüyor ama o mavi ışığa bir etki etmiyor tabi.

Ama ben herhangi bir rahatsızlık duymadım şu ana kadar. Oysa gözlerim parlak ışığa hassastır.

civcivx
29/03/2007, 13:25
Amfi ve subwoofer'ın montajsız haldeki fotolarını da eklemek istiyorum izninizle.

https://img155.imageshack.us/img155/7555/img7821mediumko6.jpg
---

https://img155.imageshack.us/img155/8066/img7825mediumed4.jpg

ufuk61
29/03/2007, 13:32
abi cok güzel olmuş yaaaaaa.bayıldım hele gösterge tablosu number one.

medxr
29/03/2007, 14:07
hayırlı olsun ii gunlerde kullanırsın inş.forumda bole yenılıkleri seven ve ugrasan arkdsları gordukce ben de cok heveslenıorum ama okul dersler sınavlar vs pek zmn ayıramadım.kısmetse yaza artık.bu arada cem abi pioneer in modeli ne ??

civcivx
29/03/2007, 14:20
Sağol Enes. Daha iyisi sizlere. Cihaz DEH-P7950UB.
Normalde sevmem ama açıkçası övünerek söylüyorum; Türkiye'de çok yüksek ihtimalle ilk olarak bende. ;) Henüz TR'de satılmıyor, Doğubank dahil olmak üzere. Ama yakında buralara düşer. Ben Avustralya'lı bir firmadan alıp, Singapur üzerinden getirttim. Bazen gözüm böyle karadır işte. :cool:

Lewent
29/03/2007, 14:36
:ok: Güzel, uğraş we merak isteyen bi iş, biraz da maliyet işi galiba, hayırlı olsun, tadını çıkar...

ABNEW
29/03/2007, 17:07
Güzel sistem olmuş, iyi günlerde kullanman dileğiyle...

microab
29/03/2007, 17:13
Cem,her zamanki gibi kusursuz.
Hayrını gör kardeşim...

gokhan_genc
29/03/2007, 17:14
Çok güzel duruyor abi Pioneer.Hayırlı olsun.Cihazın etrafı özel olarak mı yapılıyor?Eski Cd-çaların çıktığı yer hiç bozulmamış gibi duruyor da o yüzden sordum.Nasıl yapıyorlar onu?

BGRAYS
29/03/2007, 17:18
kadranın fıyatı 190ytl ıyı bence kaanın logo olayındakı gıbı sorun olur mu getırtmekte cem abı yoksa bu ıslerde 4 ayak uzerıne mı dusunuyosun :)

microab
29/03/2007, 17:22
Cihazın etrafı özel olarak mı yapılıyor?Eski Cd-çaların çıktığı yer hiç bozulmamış gibi duruyor da o yüzden sordum.Nasıl yapıyorlar onu?

Özel olarak yapmasalarda Cem yapmıştır kesin onu.

Dikici
29/03/2007, 19:00
cem abi bu radyodan bnde de warda bu radyoyu kapatınca pioner ı pod yazsı yazıo onu kaldırmayı biliyomusun ya ????bn bi türlü bulamadım(başka bilen warsa lütfn cewap yazsın)

civcivx
29/03/2007, 22:31
İlk mesaja gece fotoğrafları ekledim. Ama yine cep tel. ile çekildi :(

@by_dikici, bendekini düğmesinden kapatınca veya açınca sadece Pioneer yazısı çıkıyor. Ipod yazısı çıkan diğer modeller. (6950-4950 gibi)
Ama ana üniteyi düğmesinden kapatıp açmak yerine, cihazın Ignition kablosunu kontağa bağlatırsan (doğrusu da odur zaten) öyle dertler kalmıyor. Araba çalışınca açılıyor, stop edince de kapanıyor, yazı falan çıkmıyor.

BGRAYS
29/03/2007, 22:47
cem abi kadran cok gusel acaıp hosuma gıttı gule gule kullan bende en kısa zamanda ıns. ;)

jagar
29/03/2007, 23:03
göstergeler mükemmel olmuş tesisat ta canlı olacak gibi hayırlı olsun güle güle kullan usta ....

Little F.K
30/03/2007, 00:23
Cem abi hayırlı olsun çok güzel oldu bu.Pioneer olsun taş olsun biliyosun :ok:

Çok güzel duruyor abi Pioneer.Hayırlı olsun.Cihazın etrafı özel olarak mı yapılıyor?Eski Cd-çaların çıktığı yer hiç bozulmamış gibi duruyor da o yüzden sordum.Nasıl yapıyorlar onu?

Cem abinin yerine cevaplıyım.Hazır olarak satılıyor.15 dolar civarı civarıydı tam hatırlamıyorum şimdi.

Auto engineeR
30/03/2007, 04:17
walla kadranlara bittim.. satıldığı siteyi görmüştüm ama böyle arabanın üstünde görmek çok daha etkileyici..
hayırlı olsun eline sağlık abi

gokhan_genc
30/03/2007, 15:34
Kadranlar müthiş gözüküyor abi.

medxr
30/03/2007, 18:59
cem abi ses sistemi hakkında brz detaylı bilgi verir msn.memnun msn.eskiye gore neler degişti anlatırsan sevinirim.bi de bu pioneer modelini neden tercih ettin diger modellerden farkı ustunlugu ne..

Dikici
30/03/2007, 20:05
İlk mesaja gece fotoğrafları ekledim. Ama yine cep tel. ile çekildi :(

@by_dikici, bendekini düğmesinden kapatınca veya açınca sadece Pioneer yazısı çıkıyor. Ipod yazısı çıkan diğer modeller. (6950-4950 gibi)
Ama ana üniteyi düğmesinden kapatıp açmak yerine, cihazın Ignition kablosunu kontağa bağlatırsan (doğrusu da odur zaten) öyle dertler kalmıyor. Araba çalışınca açılıyor, stop edince de kapanıyor, yazı falan çıkmıyor.

çok saol cem abi hallettim:ok:

civcivx
30/03/2007, 21:13
@Enes, ses sistemi henüz tamamen faaliyette olmadığı için net yorum yapamıyorum. (Amfi montajı yapılmadı henüz)
Ancak şöyle söyleyeyim, bu ana ünitenin bir özelliği HP/LP filtre (High-Pass, Low-Pass) özelliğine sahip olması. Bazı Pioneer modellerinde bu özellik mevcut, sadece bu üniteye özgü değil. Başka markalarda da var tabi. Böylece kapılardaki hoparlörlere giden sinyali 125 Hz.in üzeri ile sınırladım. Bu sayede kapılardan hiç bas frekanslar gelmiyor ve doğal olarak bu hoparlörlerin kapasitesi zorlanmamış olup zırıltı-distorsiyon vs .oluşmuyor. Şu anda öyle kullanıyorum ve diyebilirim ki; kapı hoparlörlerine bas frekans gelmesi ile gelmemesi arasında büyük fark oluyor. Ama ilerki dönemlerde kapı hoparlörlerini değiştirme düşüncem var. Çünkü oldukça kalitesiz şeyler.

Ayrıca yine bu ana ünite 3 RCA çıkışa sahip. Tamamen subwooer için atanmış bir RCA çıkışa sahip. Kapı hoparlörlerine hiçbir etkisi olmadan, onu da istediğin esneklikte ayarlayabiliyorsun. (Faz, kazanç değeri, LP frekansı gibi)

Amfim ise uzun zamandır diğer arabada keyifle ve son sınırlarında kullandığım bir model. Yine bu amfi ile subw. olarak JL Audio'nun 15 inç.ini kullanıyordum ama GP'ye büyük kaçacağı için 12 inç olan modelini tercih ettim. JLA'yı tercih sebebim; distorsiyonsuz ve kaliteli bir bas üretmesi. Kesinlikle uğultu yapmıyor ve basları olabildiğince derin alma imkanın var. Amfi montajından sonra aynı sonuçları alacağım yönünde beklentim var.

Ana üniteyi diğer tercih sebeplerim ise bilinen Pioneer klasikleri: MOSFET çıkışlar, akıllıca tasarlanmış mp3 liste sistemi, ne format ne medya olsa okurum abi anlayışı :), kullanışlı bir uzaktan kumanda ve sade ama oldukça şık bir ön panel.

Bu tür özellikler benim için olmazsa olmaz şeylerdir. Ayrıca bu ana ünite 2007 Pioneer modelleri içinde USB girişe sahip tek model, bu da benim için en büyük tercih sebeplerinden biri oldu.

@Barış, hallettiğine sevindim.

medxr
30/03/2007, 21:40
yorumlar için tsk ederım.en yakın zmnda sistemini tam kapasiteyle dinlemeni ve yorumlarını bekliorus.sen bizim yerimize de tadını cıkar...

gokhan_genc
30/03/2007, 23:35
@Enes, ses sistemi henüz tamamen faaliyette olmadığı için net yorum yapamıyorum. (Amfi montajı yapılmadı henüz)
Ancak şöyle söyleyeyim, bu ana ünitenin bir özelliği HP/LP filtre (High-Pass, Low-Pass) özelliğine sahip olması. Bazı Pioneer modellerinde bu özellik mevcut, sadece bu üniteye özgü değil. Başka markalarda da var tabi. Böylece kapılardaki hoparlörlere giden sinyali 125 Hz.in üzeri ile sınırladım. Bu sayede kapılardan hiç bas frekanslar gelmiyor ve doğal olarak bu hoparlörlerin kapasitesi zorlanmamış olup zırıltı-distorsiyon vs .oluşmuyor. Şu anda öyle kullanıyorum ve diyebilirim ki; kapı hoparlörlerine bas frekans gelmesi ile gelmemesi arasında büyük fark oluyor. Ama ilerki dönemlerde kapı hoparlörlerini değiştirme düşüncem var. Çünkü oldukça kalitesiz şeyler.

Ayrıca yine bu ana ünite 3 RCA çıkışa sahip. Tamamen subwooer için atanmış bir RCA çıkışa sahip. Kapı hoparlörlerine hiçbir etkisi olmadan, onu da istediğin esneklikte ayarlayabiliyorsun. (Faz, kazanç değeri, LP frekansı gibi)

Amfim ise uzun zamandır diğer arabada keyifle ve son sınırlarında kullandığım bir model. Yine bu amfi ile subw. olarak JL Audio'nun 15 inç.ini kullanıyordum ama GP'ye büyük kaçacağı için 12 inç olan modelini tercih ettim. JLA'yı tercih sebebim; distorsiyonsuz ve kaliteli bir bas üretmesi. Kesinlikle uğultu yapmıyor ve basları olabildiğince derin alma imkanın var. Amfi montajından sonra aynı sonuçları alacağım yönünde beklentim var.

Ana üniteyi diğer tercih sebeplerim ise bilinen Pioneer klasikleri: MOSFET çıkışlar, akıllıca tasarlanmış mp3 liste sistemi, ne format ne medya olsa okurum abi anlayışı :), kullanışlı bir uzaktan kumanda ve sade ama oldukça şık bir ön panel.

Bu tür özellikler benim için olmazsa olmaz şeylerdir. Ayrıca bu ana ünite 2007 Pioneer modelleri içinde USB girişe sahip tek model, bu da benim için en büyük tercih sebeplerinden biri oldu.

@Barış, hallettiğine sevindim.

Anlattığına göre çok iyiymiş abi.Şahsen ben de Pioneer isterdim.İnşallah en kısa zamanda bizler de böyle kaliteli sistemlere sahip oluruz ve dinleriz.

shoparr_
30/03/2007, 23:39
abi daha önce söylediysende özür dilerim ama kaça mal oldu bu kadran süper görünüyor..hayırlı olsun!

OzzY
31/03/2007, 00:06
Cem abi araban hergün dahada güzel oluyor.
kazasız belasız

civcivx
01/04/2007, 11:04
Dün itibariyle amfi montajını da yaptırdım. Gerçekten tam istediğim gibi bir işçilik ve malzeme ile yapıldı, memnun kaldım. Ayrıca korktuğum şey olmadı ve GP'nin 50 A.lik aküsü kesinlikle yeterli geldi. Rölantide iken en ağır bas notalarında bile, farlar vs.de azalma olmuyor.

Elde ettiğim ses kalitesi de gerçekten beklentilerimi karşıladı. Aylardır GP'nin subwoofer'ı ve kapı hoparlörlerinin de bas notalara eşlik etmesiyle dinlediğim onlarca şarkıyı, şu an yeni sistemle dinlemek inanılmaz değişik geldi. Hele 12 inçlik ve sadece 300 Wrms kapasiteli bir sub.dan böylesine derin ve temiz ses almak çok iyi. Gerçi markaya güvenim tamdı ama sistem bitene kadar her zaman bir şüphe oluyor insanda.

AWD
01/04/2007, 11:24
harika olmuş cem abi güle güle kullan yanlız arabanın dier ışıkları turuncu bunlar mavi biraz bozmuş olayı bide dreksiyondaki tuşların artık bi işe yaramaması kötü ama sonuç olarak çok güzel olmuş :ok:

memat
01/04/2007, 22:48
abi o kadranı aldığın sitenin adresini bi yazarmısın bende getirttireceğim

pascal
02/04/2007, 02:27
güle güle kullan arkadaşım. kadranlar gerçekten çok güzel

celoo
23/06/2008, 21:09
hayırlı olsun güle güle kullan.bi şey sorcam o çerceveyi nerden temin ettin bende teybimi değiştircem.yardımcı olursan sevinirm.ii forumlar

civcivx
25/06/2008, 09:16
Ben çerçeveyi o zamanlar ebay üzerinden almıştım ama sanırım artık ülkemizde de bulunabiliyor.

effecto
03/12/2008, 02:39
cem abi kadranları temin ettiğin site adresini istesem bende almak istiyorum yada tr de bulabilirmiyim beni bi aydınlatsan bu konuda çünkü süper ötesi bişiy olmuş abii ellerine sağlık.. güle güle kullan..

defeat
26/12/2008, 04:58
cem abi bu radyodan bnde de warda bu radyoyu kapatınca pioner ı pod yazsı yazıo onu kaldırmayı biliyomusun ya ????bn bi türlü bulamadım(başka bilen warsa lütfn cewap yazsın)
Cem hayırlı uğurlu olsun,inşallah ben de girişicem yakın zamanda.
Teybi kapatınca iPod ya da demo gibi görüntülerin gelmemesi için yanlış hatırlamıyorsam teyp kapalıyken "function" tuşuna basılı tutuyorsunuz ve gelen ekranda teybe dair bu ayarları yapabiliyorsunuz.Benim 7750'de böyleydi diye hatırlıyorum,bir deneyin.