PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt tüketimimde değişiklik :)

eskibur
16/05/2010, 03:13
Arkadaşlar aracı 60 bin bakımından çıkarmıştım. Benzin alıp kilometreyi sıfırlamıştım o ay 1050 km kadar yol yaptım bunun yaklaşık 300kmsi şehir dışıydı ve ay sonu ortalamam 6.2 litreydi (arada 6.1 de gösteriyordu çok arada kalmış :))

Fakat şu an tekrar sıfırladım tümü Bursa çevre yolu görükleye doğru (bilenler bilir) sabah ve akşam trafik sıkışık oluyor ortalama süratim 36km 300km kadar yol yaptım ortalamam 5.5 litre(üstelik yaz geldi klimayı da açıyorum gerektikçe). İlk başlarda kilitlendi kaldı sandım yol bilgisayarı fakat arada bir 5.6 ya çıkınca ortalama kilitlenmediğini anlamadım.

Arada epey bir fark var benzinli için de tüketim çok düşük geldi bana acaba yol bilgisayarı kafayı mı sıyırdı :)

Bir de benzin ibresi ile ilgili olarak araç çalıştığında hareket ederken ibre çok az düşüyor geliyorum bir yere aa ne kadar az yakmış deyip park ediyorum.(park ettiğim yer hafif meyilli bu sorunun sebebi bu sanırım) Sabah bir çalıştırıyorum ki şok bir çizgi fark oluyor bazen :)

Devam ediyorum 20 km sonra varacağım yere vardığımda benzin ibresi çalıştırdığımdan daha yukarıda olabiliyor yol almama rağmen :) İbre geç idrak ediyor galiba biraz.

Aslında sorun da değil bu anlattıklarım hergün yaşıyorum aynı durumu da bi anlatayım dedim siz ne dersiniz diye :):motorcu:

koyublack
16/05/2010, 03:47
tüketim değerlerin baya iyiymiş.

brabus
16/05/2010, 11:07
biz de 60bin bakımını orada yaptıralım

eskibur
16/05/2010, 12:12
Ben de onu diyorum ya acaba yok bilgisayarı sapıttı mı diye :)
ama 6.1 6.2 gösterdiği zaman doğruydu.
Bir de ben kullanırken sakin kullanmak teriminin hakkını veriyorum.
Zorlarsam ancak yakır değişiyor zaten performans diye bir şey pek olmadığından ben de tam tasarruf modunda kullanıyorum :)

insomnia06
16/05/2010, 12:45
full depo 130 tl 770 km yol yaptım hepsi şehir içi ve agresif sayılabilecek kullanım.kıymetini bilelim arabalarımızınşmuazzam rakamlar bunlar...

eskibur
16/05/2010, 20:54
yorum yok mu arkadaşlar

jakabo_ank
16/05/2010, 23:18
ben 60 bin bakımını yaptırdım ama bidaha yaptırabilirim ve artı 7.5 litreye bile razıyım. ben 5.5 i şehirlerarasında bile göremedim. şu anda şehiriçi 8.1 yakıyor.

nerhal61
17/05/2010, 12:39
Ben sıfır aldım aracı, 3000 km oldu ve 7.7 lt/100 km genel ortalama.Aldıgım benzin rakamlarıyla da bayagı uyusuyor yol bilg.ı

İlk 2000 km sonunda 8.3 lt idi, 3000 sonunda 7.7 oldu. Daha da düşecektir. Ankarada sabah akşam yogun ş.içi trafigi, gezmelerde de ş.içine sıklıkla giriyoruz. Sakin kullanıyorum. Ortalam hızım 23 km/h gösteriyor 3000 sonunda

Tüketim işi tamamen güzergaha baglı.

ABNEW
17/05/2010, 20:13
Ben sıfır aldım aracı, 3000 km oldu ve 7.7 lt/100 km genel ortalama.Aldıgım benzin rakamlarıyla da bayagı uyusuyor yol bilg.ı

İlk 2000 km sonunda 8.3 lt idi, 3000 sonunda 7.7 oldu. Daha da düşecektir. Ankarada sabah akşam yogun ş.içi trafigi, gezmelerde de ş.içine sıklıkla giriyoruz. Sakin kullanıyorum. Ortalam hızım 23 km/h gösteriyor 3000 sonunda

Tüketim işi tamamen güzergaha baglı.

Halit, yoğun trafiğe göre bence oldukça güzel değerler,

Ancak yakıt tüketimdeki değişim bu kadar çok olamaz.Yani yeni araçtaki tüketim kullandıkça bu kadar düşmez kesinlikle.Aradaki farkın nedeni senin aracına iyice alışmandan kaynaklanmakta...

sanyu
17/05/2010, 21:42
o araba benzinli mi ya.ne kadar güzel bir yakıt tüketimi.

eskibur
17/05/2010, 22:02
o araba benzinli mi ya.ne kadar güzel bir yakıt tüketimi.

diğer arkadaşların tüplü tüketimlerini vs. okuyunca bana da benim tüketimim çok düşük geldi :) fakat dediğim gibi gerçekten çok sakin kullanımlar elde ediliyor bu değerler yokuş yukarı ya da düzde gaza biraz dokununca yol bilgisayarı anında 2 haneli rakamlara ulaşıyor. İlk aldığımda yol bilgisayarını bayağı gözlemledim aracın nasıl az tükettiğini öğrendim sanırım biraz da.
Bir de 5.5 dediğim yol trafik sıkışık da olsa çevre yolu belli bir süratle çok hızlı olmasada sabit gidilebiliyor şehiriçi tüketimi gibi düşünmeyin yani arkadaşlar
Olmazsa bir foto çekip koyayım buraya :)