PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS devreye girdi mi?

hhhed
15/05/2010, 10:08
Arkadaşlar selam, iyi haftasonları dilerim. Geçen gün önümdeki araç ani bir fren yaptı (BMW 3.20) tabi bende yapıştırdım frene :) ucu ucuna kurtardım allahtan. Ancak o telaşla ABS devreye girdi mi girmedi mi emin değilim sanki girmedi diye bi kuşku var içimde bunu ani fren denemesi yapmadan test etmenin bir yolu var mı acaba?

GP COSKUN
15/05/2010, 10:22
sert freni yaptığında fren pedalı ayağının altında titrediyse aynı darbeli makkap gibi
ayrıca
sert fren esnasında bmv nin peşinde kayarak durmadıysan yani aracın kaymadan durabildiyse
yüksek ihtimalle abs devreye girmiştir
abs siteminde bir arıza olduğunda ani frende devreye bir tekerlek veya bir kaçı girmediyse abs uyarı ışığın yanar buna da dikkat et
abs lerinin çalışıp çalışmadığını sert fren yaparak kısa mesafede dahi olsa anlarsın

hhhed
15/05/2010, 10:31
işte ondan şüphelendim ben, araba kaydı. bugün boş bir alanda deneme yapayım en iyisi.

alperyonar
15/05/2010, 10:48
Araba kayddıysa abs sisteminde bir sorun olabilir. Sen boş bir alanda dene istersen..

femoli
15/05/2010, 11:03
Abs devreye girdiğinde hisaettmemeniz mümkün değil takır takır ses gelir ve pren pedalı sürekli teper .. yani mutlaka anlamışsınzdır , yok eğer hissetmedim derseniz sorun vardır ..

rodopian16
15/05/2010, 23:08
ben o titremeyi 10bin oldu hissetmedim arabanın kaydığınıda hissetmedim sert frende yaptım ufak hızlarda araba çakılıyo olduğu yere.Babamın astrada en ufak frende abs takır takır saydırıyor...sistemde problem yoksa hissetmemek daha iyi.arkadaşın puntosunda arka tekerin hafif kızaklamasını bizzat gözümlede gördüm...

ocean_1919
15/05/2010, 23:35
ben o titremeyi 10bin oldu hissetmedim arabanın kaydığınıda hissetmedim sert frende yaptım ufak hızlarda araba çakılıyo olduğu yere.Babamın astrada en ufak frende abs takır takır saydırıyor...sistemde problem yoksa hissetmemek daha iyi.arkadaşın puntosunda arka tekerin hafif kızaklamasını bizzat gözümlede gördüm...
Biraz da lastikle alakalı bir durum. Babanızın aracının lastikleri kolayca kızaklama eğilimi gösteriyorsa abs'nin saydırması normal. Lastikler yolu iyi tutuyorsa dediğiniz gibi sert frende asfalta çakılıyor. Doğal olarak abs'ye iş düşmüyor.

speedy_16
16/05/2010, 02:41
abs devreye girdiğinde kaymayla karışış gırt gırt gırt gibi bi ses gelr pedal titrer vb.. düşük bi hızla boş bir alanda bir deneyin aklınızda soru işareti kalmasın

rodopian16
16/05/2010, 13:17
Biraz da lastikle alakalı bir durum. Babanızın aracının lastikleri kolayca kızaklama eğilimi gösteriyorsa abs'nin saydırması normal. Lastikler yolu iyi tutuyorsa dediğiniz gibi sert frende asfalta çakılıyor. Doğal olarak abs'ye iş düşmüyor.
doğru diyorsun babam lastikleri değiştirdi titreme olmuyor pek ama yinede puntonun abs teknolojisi mi iyi problem mi var emin değilim...

hhhed
17/05/2010, 17:07
Beyler boş arazide hafif hızlanıp abandım frene, abs çalıştı bi sorun yok ama hafif kaydım yine ama rotamda kaydım. lastikler değişecek gibi.

turbo27
17/05/2010, 23:52
bı arıza tespıtıne sok aracını,arac abs ısıgı yakmayabılır,abs bozuksa,ayrıca abs de hava olabılır.cok sebep var..en ıyısı bı fren servısıne gostermen...