PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba 4000 km'de yağ siyahlaşmış :(

ibrahim06
14/05/2010, 15:17
Arabam 1.3 multijet. Km 4 binde.Yani yağ değişimine 6 bin km var. bugün yağ seviyesi kontrolü yaptım. Seviye çizginin en üstünde ve nerdeyse simsiyah olmuş. Bu normal mi acaba. Dizellerde böyle mi? 10 bin kmye kadar zifire dönüşür bu yağ? ( Buarada kontrlü sabah yaptım.Arbayı çalıştırmadan önce)

Scottie
14/05/2010, 15:25
benimde öyleydi. siyah değil ama koyu kahverengi olmuştu. garantisi var mı? aracı sıfır mı aldın. sıfırsa serviste bir konntrol ettir. sorun varsa bedelsiz giderirler. aracın sıfır değil ise yağı değiştirt yinede riska alma derim. her iki durumda da yağı değiştir. gerçi dizel araç kullananlar daha iyi bilir....

Kriminal
14/05/2010, 15:45
Arkadaşlar coskun abı gereken cevabı yıne verır ama araclardakı yagın sıyahlaşması ıyı motora işarettır..Yanı ılk koydugunuz gıbı sapsarı renkte kalırsa eger o zaman bı sorun vardır demektır..

Koyulaşan yağ motorun korundugunu anlatır...

GP COSKUN
14/05/2010, 16:12
ibrahim meraklanacak bir durum yok
o motorun içinde sende dönüp dönüp bu sıcakta ordan oraya savrulsan yağ pompasından geçip bütün yağ kanallarını dolaşsan kurumları çapakları temizlesen tüm motor parçaları temizlesen
inan bana sen o yağdan daha fazla kararırsın
şaka bir tarafa meraklanma bir şey yok motorunda

ABNEW
14/05/2010, 16:33
İbrahim 4000km ye kadar yağın bu şekilde değilse esas bu durumda motorda problem var diyebiliriz:) Özellikle dizeller yakıt nedeniyle yağı benzin veya lpg lilere göre çok daha çabuk ve yoğun olarak kirletmekteler.Dolayısıyla yağın siyah olması normal.Hatta yağ değişiminden sonra 10-15km kullanıp eve gittiğinde bile yağın rengi değişmiş olabilir...

ugurozer
14/05/2010, 16:48
ilk yağ değişimi çok onemlidir, motorun rodajının randımanı için kesinlikle çok siyahlaştı diye ilk değişim zamanından daha once yapılmamalıdır. İlk yağ diğer yağlara göre çok daha fazla partikul içerir, bu gayet normaldir.

ibrahim06
14/05/2010, 17:25
o motorun içinde sende dönüp dönüp bu sıcakta ordan oraya savrulsan yağ pompasından geçip bütün yağ kanallarını dolaşsan kurumları çapakları temizlesen tüm motor parçaları temizlesen

Tamam abi özür dilerim.Bir daha yapmam:blush000:

Cevap yazan herkese teşekkürler. İçim rahatladı

HasanAliz
14/05/2010, 21:46
yalnız yağ kontrolünü yanlış şekilde yapıyorsunuz. bu şekilde yapılan kontrol size gerçekdışı veriler aktarır. arabayı biraz çalıştırdıktan sonra kontağı kapatıp 3-5 dk bekledikten sonra düz bir zeminde ( benzincilerde yapmanızı tavsiye ederim) kontrolünüzü yapmanız gerekiyor.

ZAK1980
14/05/2010, 23:41
Arabam 1.3 multijet. Km 4 binde.Yani yağ değişimine 6 bin km var. bugün yağ seviyesi kontrolü yaptım. Seviye çizginin en üstünde ve nerdeyse simsiyah olmuş. Bu normal mi acaba. Dizellerde böyle mi? 10 bin kmye kadar zifire dönüşür bu yağ? ( Buarada kontrlü sabah yaptım.Arbayı çalıştırmadan önce)
5000 kmde sıvı kontrolu yokmu senın o sırada servısede goster

ZAK1980
14/05/2010, 23:44
şaka bir tarafa meraklanma bir şey yok motorunda
Coskun abı guldurdun benı aksam aksam beklıyoz her zaman boyle espırılı cevaplarını

jakabo_ank
15/05/2010, 01:57
dizel araçlarda yağı koy 50 km git aynı sonucu görürsün. sıkıntı yok bencede aracında

Can_SOLEY
15/05/2010, 10:54
Arkadaşlar bu 5000 km de ki kontrol olayı nedir bana aracı alırken herhangi bir bilgi verilmedi bu konuyla ilgili müslüm abinin servisine gittim ordada ilk bakım 10.000 km dendi , 5000 de araba servise mi girecek ?

Punto_Can
15/05/2010, 11:23
evet, aracınız 0 olduğu için 5.000km'ye kadar yağ eksiltebilir. bu yüzden de 5000 km de servise gidip yağ ve diğer sıvı kontrollerini yaptırmanız gerekir...

ABNEW
15/05/2010, 15:27
Arkadaşlar bu 5000 km de ki kontrol olayı nedir bana aracı alırken herhangi bir bilgi verilmedi bu konuyla ilgili müslüm abinin servisine gittim ordada ilk bakım 10.000 km dendi , 5000 de araba servise mi girecek ?

Can, resmi olarak böyle bir bakım yok.İlk bakım 20000km de ya da 1 yılın sonunda.Ancak araç dizel olduğu için 10000km de 1 yağını değiştirmek gerekmekte.

Yeni araçlarda yağ eksiltme olabileceği için servisler ilk 5000km nin sonunda kontrol için çağırabilirler.Sadece yağ durumuna bakım gönderirler, eksilme varsa tamamlarlar.Sen kendin de ara sıra yağ durumunu kontrol etmelisin...

Can_SOLEY
16/05/2010, 14:01
Zaten haftada 1 sıvı seviyelerini kontrol ediyorum , merak ettiğim resmi bir zorunlulukmuydu malum garantide sıkıntıya düşmek istemem .