PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klimanın sesli çalışması

PuNTo
14/05/2010, 08:36
merhabalar,

Aracımda kullandığım klima rolanti devirinde çok sesli çalışıyor geçen hafta klima bakımı ve temizliği de yapıldı fakat sanki bozuk rulman sesine benzer bir ses çıkarıyor soğutmada herhangi bir problem yok zaten serviste problem olmadığını söyledi fakat özellkle çok sıcak havalarda rolanti devirinde bu ses çok rahat duyulabiliyor sizce sorun nedir?

hhhed
14/05/2010, 10:03
Benimki de aynı şekilde heralde normali bu, servise sormuştum normal demişleridi ayrıca ek olarak çok sıcak havada klima açık durumdayken kalkışta sanki bir hırıltı sesi geliyor. oda ayrı bir sorun.

PuNTo
14/05/2010, 12:54
Eser aynı senin dediğin gibi duruma göre motor sesini bile bastırıyor napcaz bilemiyorum?

hhhed
14/05/2010, 13:58
Eser aynı senin dediğin gibi duruma göre motor sesini bile bastırıyor napcaz bilemiyorum?

walla servis normal dedi ama hissediyorum bir terslik var :/

DAL1984
14/05/2010, 14:04
arkadaslar aynı şikayet bendede var normal diyo servis

Scottie
14/05/2010, 14:07
merak ettim ses arabanın içine geliyor yani...

cucu 34
14/05/2010, 14:16
bendede öyle bir ses vardı.fan motoruyla alakalı bi sorun olduğu söylendi.bir parça değiştirdiler şu an öyle bir sıkıntı yok(şişli deha otomotiv)

Scottie
14/05/2010, 14:21
havalandırmadan mı ses geliyor kaputun altından mı?

makeles
14/05/2010, 14:25
kompresor değiştirildi ses az da olsa hala var.. diğer puntolarda da aynı sesi duyuyorum..

hhhed
14/05/2010, 14:26
Direk motordan geliyor kalkışta sanki bir sürtünme gibi hırıltı sesi. debriyaj yarıdayken.

Scottie
14/05/2010, 14:30
motor ile klima motoru arasındaki bağlantı ses yapıyor. klima motorunu kontroll ettrin derim..

ocean_1919
15/05/2010, 00:12
Bende bir ses duyuyorum. Özellikle rölantide ve fan düşük seviyede çalışırken arada bir ses yapıyor. Servis problem olmadığını söyledi.

operatormurat
16/05/2010, 00:46
aynen arkadaşlar bendede var ve busese deli oluyorum...

gurik
17/05/2010, 01:38
sisteme yaprak ve pislik doluyor. yeni araçlarda polen filtresi içeride bulunduğundan ızgaralardaki küçük yapraklar torpidonun altında bir havuzda toplanıyor. hırıltı zırıltı ve tıkırtıları bunlar yapıyor. ben iki üç kere serviste temizletmiştim burayı. iki avuç yaprak çıkmıştı. ses sorunu kalmıyor sonrasında.

makeles
17/05/2010, 11:23
sisteme yaprak ve pislik doluyor. yeni araçlarda polen filtresi içeride bulunduğundan ızgaralardaki küçük yapraklar torpidonun altında bir havuzda toplanıyor. hırıltı zırıltı ve tıkırtıları bunlar yapıyor. ben iki üç kere serviste temizletmiştim burayı. iki avuç yaprak çıkmıştı. ses sorunu kalmıyor sonrasında.

o ses klima fanını çok fazla açınca oluşan yaprak vs. sesi.. onun dışında klima açık 1. viteste hızlanırken oluşan vızıltılı uğultulu bir ses oluşuyor.. kastedilen o ses sanırım..

phyevren
17/05/2010, 13:57
ses normal arkadaşlar dikkat edin bir süre klima çalıştıktan sonra kayboluyor..

karizma
17/05/2010, 21:33
Aynı ses bende de var. ancak bir fark benim araba sadece rolanti de iken değil,hareket halinde de klima motoru yada fan motoru her ne ise devreye girip çıktıkça ses yanı sıra sarsıntı yapması. bir kaç kere servise sordum temizledik düzeltik diyerek başlarından sağdılar. ama hala var ne dir bunun sebebi bulan olursa banada bildirirse sevinirim.

MURAT_41_41
18/05/2010, 10:48
klıma komprosöru ses yapan arkadaslar herkes klıma komprosrunun (sarı ) kasnak mı dıye bır kontrol etsın eger sarı ıse bunların sıyah kasnaga donusturulmesı lazım ondada ses var ama sıyah kasnak kadar degıl

mehmetbasli
19/05/2010, 11:33
klima kompresörleri çalışırken bir miktar gürültü çıkarır bunu şu arnekler pekiştirebiliriz. kompresör dediğmizdüzenek bir nezi pompadır. içindeki soğutma sıvısını pistonlar vasıtasıyla borulara pompalayan düzenek tamirhanelerdeki hava kompresörleri gibidir. dolayısıyla ses kaçınılmaz ancak klimayı kullanırken bir çeye dikkat edin devirli giderken klimaya devreye sokmayın rölanti devrinde açın gaza sonra basın birden yüke bindirmeyin.klima açıkkende yuksek devir çevirtmeyin kompresörün ömrü açısından sakıncqlı. tbiiyıllık bakımını hml etmeyin

aa21
30/05/2010, 23:36
merhaba arkadaslar bendede böyle bi problem var ama benimki biraz daha farklı benim sorunum klima düğmesine ilk bastıgımda oluyor 2-3 sn lik biryere bişey sürtüyormus gibi bi ses neden kaynaklanabilir acaba burada araba subat ayında trafiğe cıktı yani klima dogru düzgün kullanılmadı bile

Ziyaretci046
30/05/2010, 23:55
kompresör rulmanıyla gergi rulmanlarını kayışı ayırıp bi bakılabilir elle çevrilerek

keles_ugur
09/06/2010, 11:34
Bu sorun maalesef kronik bir sorunmuş. Bir kaç usta ile görüştüm bu sorunu ne yaptıysak tam anlamıyla çözemedik dediler.

DAL1984
09/06/2010, 12:24
arkadaşlar kronik bi sorun heralde bu cogu kişide var.düşük hızlarda kalkışlarda yapıyor.bide ilk açarken bi ses var.araba hızlandıgında kesiliyo ses acayip bi şey ya resmen deli oluyorum.daha önce tipo ve accent vardı böle ses hiç duymadım klima acıkken.

aa21
09/06/2010, 12:52
merhaba arkadaslar bendede böyle bi problem var ama benimki biraz daha farklı benim sorunum klima düğmesine ilk bastıgımda oluyor 2-3 sn lik biryere bişey sürtüyormus gibi bi ses neden kaynaklanabilir acaba burada araba subat ayında trafiğe cıktı yani klima dogru düzgün kullanılmadı bile
daha öncede belirttiğm ses için bursa birmota gittim servis danısmanı arkadas inceledi bu ses hepsinde var dedi yanımızdada baska bi gp varrdı onuda calıştırıp klimsını acmasını istedim ama onda böyle bi ses olmadı bana sacma sapan bişeyler anlatmaya calıştı ve yanımdan cekip gitti ses hala devam ediyo en kısa zamanda baska bi servisede götürmeyi düşünüyorum

Du Hast
09/06/2010, 13:06
aynısı bende de var. bende kafayı takmıştım. rolantide ya da düşük devirde. o ses ön taraftan geliyor. klima kompresöründen ya da oralardan bir yerlerden.

devir yükselince ses kesilir çünkü 3 bin devirden sonra (3 bin diye biliyorum) klima kompresörü yanmasın diye klima otomatik olarak devreden çıkar..

ocean_1919
10/06/2010, 01:53
Bu ses arızaya sebep olmayacaksa sorun değil bence. Fakat sinir bozucu olduğu kesin.

MURAT_41_41
10/06/2010, 18:06
ben oraya bısey yazdım ama kaale almadınız klıma komprosörunuzun kasnagı sarı mı bı bakın sarı ıse yenı tıp komprosöre cevırmek gerekıyor dıyorum oda sıyah kasnaklı markası eskısının denso sanden marka komprösere cevırmek gerekıyor

gadget
10/06/2010, 20:47
arkadaşlar bu konu daha önce de yazılmıştı forumda,
bu ses sorunu çok sık görülen birşey,
ben arabayı kaldırtıp, kompresöre giden kayışı söktürdüm, kompresöre motordan gücü aktaran bi kasnak var, o kasnağın göbeği bozuluyor ve kayışı çıkardıktan sonra elinizle sallarsanız göbeğin oynamış olduğunu görüyosunuz, onun değişmesi gerekiyor, kimi servisler bu parçanın kompresörle bir olduğunu idda edip komple değiştirmeye kalkıyorlar, maliyet 1500tl gibi bişeydi sanırım, ancak kasnak tek başına bulunuyor ve değişiyor ve parça + işçilik 100-200 tl arası,şimdi gelelim sebeplerine;
-bu parça arabanın en yere yakın kısmılarında, dolayısıyla bizim arabaların altında koruma olmadığından, bi taşa falan dokununca kasnağa alttan darbe geliyo ufak bi etki bile göbeği bozuyo,
-yüksek devirlerde arabayı kullanırken, klimayı birden açrasanız yüksek devirde dönen motordan gelen döndürme kuvveti bi anda klimaya giden güç aktarma organlarına yansıyor ve bozuyor(debriyajdan ayağınızı yüksek devirde birden kaldırdığınızda arabanız nasıl allak bullak oluyosa klimadaki o parçalarda anlattığım durumda çok zorlanıyor)
-önemli başka bi faktörü atlamışım; o da klimanız açıkken arabayı stop etmeyin de, çalıştırmayın da, bu da çok önemli bir etken

durum bundan ibaret arkadaşlar, umarım açıklayıcı olmuştur

ocean_1919
10/06/2010, 22:40
ben oraya bısey yazdım ama kaale almadınız klıma komprosörunuzun kasnagı sarı mı bı bakın sarı ıse yenı tıp komprosöre cevırmek gerekıyor dıyorum oda sıyah kasnaklı markası eskısının denso sanden marka komprösere cevırmek gerekıyor
Ben baktım ama doğru yere baktığımdan emin değilim. Kayışın bağlı olduğu altarnatöre benzeyen bir parça var onu mu kastediyorsunuz?

MURAT_41_41
11/06/2010, 11:28
ewet onu kastedıyorum o kasnagın rengı ne renk eger sarı ıse yanı denso marka ıse sanden marka ıle degısmesı lazım

nerhal61
11/06/2010, 11:55
Yaw servislerin dediği lafa bakar mısın? Hepsinde var o ses ne demek ya, halbuki Coşkun arkadaşın anlattığı üzere sebep basit. Yetkili servis yetkisiyle markasını kötülüyor, fabrikasyon hata diyor...Çok ilginç ya!

Scottie
11/06/2010, 12:00
kaputun altından gelen böyle bir ses duymamıştım..
kaloriferi çalıştırdığuımda yada klimayı farklı bir motor sesi geliyordu hava kanallarından.
arabayı bakıma götürdüğümde söylemeyi unutmuşum.
ama bakımdan sonra farkettim ki ses yok olmuş. polen filtresi değişmişti.. ondan olabilir diye düşünüyorum..

hhhed
11/06/2010, 14:47
kaputun altından gelen böyle bir ses duymamıştım..
kaloriferi çalıştırdığuımda yada klimayı farklı bir motor sesi geliyordu hava kanallarından.
arabayı bakıma götürdüğümde söylemeyi unutmuşum.
ama bakımdan sonra farkettim ki ses yok olmuş. polen filtresi değişmişti.. ondan olabilir diye düşünüyorum..

yok bu daha çok bir mekanizma içindeki sürtünme sesi gibi filtre ile alakalı olacağını sanmam.

ocean_1919
11/06/2010, 20:43
ewet onu kastedıyorum o kasnagın rengı ne renk eger sarı ıse yanı denso marka ıse sanden marka ıle degısmesı lazım
Sarımsı metal bir parça. Değişmez ise ses haricinde mekanik bir sıkıntı yaratır mı acaba?

MURAT_41_41
11/06/2010, 22:08
anlasılan garantısı yok aracının yaratmaz sıkıntı yok tabı normal bozulabılır oda hıc calısmaz ona bısey dıyemem

suvari_84
11/06/2010, 22:17
valla arkadaşlar bende klimayı ilk açınca çıkıyor içerde sanki kapaklar hareket ediyor daha sonra bişey çıkmıyor maşallah sessiz çalışıyor şu zamana kadar bi sorun çıkmadı ama motor suyu geçenlerde bitmiş servisin süper bakımı sayesinde görmemişim işte o zaman farklı ses ler gelmeye başlamıştı ama şimdi yok :)))

atom43
12/06/2010, 01:20
o sesi bugün yaşadım ve korktum Allah klimanın motorumu arızalanıyor acaba tüh amortisörler gitti zaten üstüne bide bu napcam ben diyordum ve klimayı kapattım çok canımı sıktı ama kronik sorun olması ve sadece sesden ibaret olması rahatlattı beni varsın olsun sadece ses versin napalım motorumuz kaldırmıyor 1.3 arabada klima ne arar desem birçogunuz karşı çıkacaksınız biliyorum ama o ben bugüne kadar bindigim arabalarda hep motoru ufak arabalarda genelde klima koymamışlardı oyüzden boyle bişi dedim

EvoKoray
12/06/2010, 20:09
o ses klima fanını çok fazla açınca oluşan yaprak vs. sesi.. onun dışında klima açık 1. viteste hızlanırken oluşan vızıltılı uğultulu bir ses oluşuyor.. kastedilen o ses sanırım..

bende dikkat ettim 1. vites te hızlanırken bi ses geliyor 3.000 devir civarlarında, herkeste varsa normaldir heralde :g0000000:

güvengültekin
18/06/2010, 16:16
Bende de ses var gidiştede biraz sıkıntı var klima acıkken kasıntılı gidiyor biraz 3 bin devir civarında devreden çıkınca araba bi ileri atlama yapıyorgazı kesince birden yığılıyor. Klima fanı devreye girince iç ışıklar ve farlar açıksa onlarda bir sönükleşip tekrar geliyor ama aldığım günden beri böyle olduğu için bir sorun yoktur fabrika hatasıdır die biniyorum.

hsyn28
18/06/2010, 16:34
arkadaslar kaputun altından ön sag tarafta acayip bir ses var bu ses ilk basta yoktu. arac rölantide iken cok rahat duyuluyor hatta rahatsız edecek derecede full auto yada normalde acıyorum ve klimayı kapattıktan sonra 30 sn gibi bir süre daha o ses geliyor ve sonra kesiliyor şahinlerin fan açması gibi bir ses ama hırıltılı bu neden olabilir acaba.fan da mı problem var klima motorunda mı.

aa21
18/06/2010, 17:58
konu içerisindede bu klima problemimden bahsetmiştim aracı dün çalıskanele götürdüm (bursalı arkadaslar bilirler) sorunumu servis danısmanı arkadasa anlattım oda ilk basta bu ses normal gibi bişeyler söylemeye calıştı bende biraz sert bi sekilde ben hayatımda ilk kez arabaya binmiyorum tofasta calışıyorum aractan gelen farklı sesleri arızamı degilmi az cok çözebilecek kapasitedeyim falan deyince baska bi servis danısmanı arkadası cagırdı oda sesi dinledi yolunda gitmeyen bişeyler oldugu kesin aracı servise bırakın gazını falan bosaltıp tekrar dolduralım oda olmazsa klima kompresörünü degiştiririz dedi arabayı pazartesi günü servise bırakıcam arkadaslar sonucları sizinle paylasırım

makeles
18/06/2010, 21:19
konu içerisindede bu klima problemimden bahsetmiştim aracı dün çalıskanele götürdüm (bursalı arkadaslar bilirler) sorunumu servis danısmanı arkadasa anlattım oda ilk basta bu ses normal gibi bişeyler söylemeye calıştı bende biraz sert bi sekilde ben hayatımda ilk kez arabaya binmiyorum tofasta calışıyorum aractan gelen farklı sesleri arızamı degilmi az cok çözebilecek kapasitedeyim falan deyince baska bi servis danısmanı arkadası cagırdı oda sesi dinledi yolunda gitmeyen bişeyler oldugu kesin aracı servise bırakın gazını falan bosaltıp tekrar dolduralım oda olmazsa klima komresörünü degiştiririz dedi arabayı pazartesi günü servise bırakıcam arkadaslar sonucları sizinle paylasırım

şevkini kırmak gibi olmasın.
geçen yaz sonu kompresör değiştirildi..
ses sadece 2 gün kesildi.. :S

hsyn28
22/06/2010, 11:02
arkadaslar kaputun altından ön sag tarafta acayip bir ses var bu ses ilk basta yoktu. arac rölantide iken cok rahat duyuluyor hatta rahatsız edecek derecede full auto yada normalde acıyorum ve klimayı kapattıktan sonra 30 sn gibi bir süre daha o ses geliyor ve sonra kesiliyor şahinlerin fan açması gibi bir ses ama hırıltılı bu neden olabilir acaba.fan da mı problem var klima motorunda mı.

byspayn
22/06/2010, 11:25
Hüseyin Abi o ses bizde de var ama ne biliyim normal gibi geliyor bana :S Sende acaba çok rahatsız edici bir düzeyde mi var?

hsyn28
22/06/2010, 11:43
resmen fan acar gibi calısıyor ve klimayı kapattıktan bir müddet sonra kesiliyor o ses Oğuz'um.yani dısardan cok rahat duyuyorum o sesi.seninki de aynen böylemi şahinlerin fan acması kadar ses cıkıyor.

byspayn
22/06/2010, 11:53
bizde daha önce 92 şahin vardı abim fan sesini en rahat duyabilcen arabadır :D Valla şu anda klima açıkken ben de bi fan sesi duyuyorum ama hafifçe... Yani 92 Şahinle kıyaslarsak fan sesi yok bizim arabada o kadar diyim :) Ses yüksekse servise göstermende fayda var sonuçta sıfır araç.. Normal seviyedeyse kafana takma çünkü klimalı her arabada var biraz o fan sesi klima çalışırken.

Bu arada.. evet, kompresör biraz geç kapanıyor. Yanlışlıkla kapatıp yeniden açtığında bi zarar gelmesin diye 30 sn müddet vermişler sanırım... :) İnşallah en kısa zamanda çözersin sorunu..

hsyn28
22/06/2010, 11:56
bizde daha önce 92 şahin vardı abim fan sesini en rahat duyabilcen arabadır :D Valla şu anda klima açıkken ben de bi fan sesi duyuyorum ama hafifçe... Yani 92 Şahinle kıyaslarsak fan sesi yok bizim arabada o kadar diyim :) Ses yüksekse servise göstermende fayda var sonuçta sıfır araç.. Normal seviyedeyse kafana takma çünkü klimalı her arabada var biraz o fan sesi klima çalışırken.

Bu arada.. evet, kompresör biraz geç kapanıyor. Yanlışlıkla kapatıp yeniden açtığında bi zarar gelmesin diye 30 sn müddet vermişler sanırım... :) İnşallah en kısa zamanda çözersin sorunu..
Teşekkür ederim kardesim dedigin gibi umarım sorun yoktur işten fırsat bulupta gidemiyomda servise hafta sonu göstericem olmazsa.

aa21
22/06/2010, 16:36
konu içerisindede bu klima problemimden bahsetmiştim aracı dün çalıskanele götürdüm (bursalı arkadaslar bilirler) sorunumu servis danısmanı arkadasa anlattım oda ilk basta bu ses normal gibi bişeyler söylemeye calıştı bende biraz sert bi sekilde ben hayatımda ilk kez arabaya binmiyorum tofasta calışıyorum aractan gelen farklı sesleri arızamı degilmi az cok çözebilecek kapasitedeyim falan deyince baska bi servis danısmanı arkadası cagırdı oda sesi dinledi yolunda gitmeyen bişeyler oldugu kesin aracı servise bırakın gazını falan bosaltıp tekrar dolduralım oda olmazsa klima kompresörünü degiştiririz dedi arabayı pazartesi günü servise bırakıcam arkadaslar sonucları sizinle paylasırım
arkadaslar dün servise bıraktım arabayı klima gazının fazla oldugunu ve olması gereken kadar doldurduklarını söylediler şu an ses falan kalmadı

tekkulak
22/06/2010, 18:52
Arkadaşlar Merhaba;
Yazılanların hepsini okudum. Tüm tespitler doğru hemen hemen.
1. 3000 d/d civarında gelmeye başlayan ses.
2. Klima açılınca gelen "hurtt" sesi
3. Kasnak, kayış ve kompresör ile ilgili sorunlar.

Serviste kalacak araç bugün..
Yarın öğreneceğim..

Sevgiler

tekkulak
24/06/2010, 11:39
Arkadaşlar Merhaba.
Klimamı açtığımda gelen "hırtt-hurtt vb." ses neticesinde KARTAŞ'a gittim.
Aracınızın yanınıza giremezsiniz gibi kurallar (haklı yanları da bar) sonucunda derdimi işi yapan ustaya tam anlatamamaktan ötürü klima normal (!) diye bir notla karşılaştım. Normal olmadığınız anlatmamız ve tekrar (3000 d/d lerde gelen ses) derdimizi anlattık ve kompresörümüz değişti.
ARtık 3000 d/d lerdeki ses gelmiyor. ANcak bu seferde radyatör fanı klima açıldığında motor sıcak veya soguk olsun far etmiyor. Çalışmaya başlıyor. Aralıklı olarak tekrarlayan bu çalışma ile ilgili servisi aradığımda gaz basıncının fazla olduğunu söylediler. Araç tekrar servise gidecek ve basınç ölçülecek..Bakalım ne olarak?
Sanırım 1.3 motor ve otomatik klima kombinasyonunda uyum problemleri var. Fiat konunun farkında ama nafile. Herkeste kompresör, kayış-kasnak gibi nedenlerden ötürü ciddi şikayetler var.
Sorun giderilince sonuçları yazacağım.
Sevgiler

Du Hast
24/06/2010, 13:08
ANcak bu seferde radyatör fanı klima açıldığında motor sıcak veya soguk olsun far etmiyor. Çalışmaya başlıyor.
normal bir durum.

tekkulak
24/06/2010, 14:22
Ayrıca,
1500 d/d den rolantiye geçerken açıp-kapama gibi bir ses geliyor.
klima on/off yapıyormsus..max devre yakın devirlerde kendini koruması için mantıklı ama..1500 d/d için anlaşılır bir durum değil.

gankay
24/06/2010, 23:15
merhaba arkadaşlar konuya farklı bir noktadan dahil olacağım ancak öncelikle konuda geçen klima manuel mi dijital mi ayırtedemedim...benim arabamda dijital klima var ancak halen randımanlı olarak çalıştıramadım.İstediğim gibi sıcaklık/serinlik vermiyor,öncam düğmesine basıyorum torpido altından veriyor,torpido altına basıyorum torpido altı kesiliyor,kokpit tuşuna basıyorum ama yeterli serinlik vermiyor!çıldıracağım...ya ben kullanmasını beceremiyorum ya da bir problem var...dijital klima kullanan arkadaşlar var mı?haftaya 40bin bakımına gideceğim,servistekilere nasıl anlatsam ki?

tekkulak
25/06/2010, 13:48
Değerli arkadaşım;

Her türlü işlem yapıldı.
Aracı dün teslim aldım..5 km olmadı ki! Konya yolunda (çıkış tarafı) tırmanırken..fosss diye bi ses..sağa çektim..Tüm gazım ve renklendirme (kaçak tespiti için) sıvısı boşaldı..Hortumum patladı.
Çekici çağırdım..Kartaş Balgat' a çekildi...bu sabah..Abi hortum yok dediler..Yarın gel..
Bunlar nasıl servis...Yedek parçalarında hiçbir şey yok..
Bakalım yarın hortum değişecek..
Bir klima uğruna 4 gün servis..tamamen laçkalıktan..
Klima dijital..Komutlarla çalıştığı için sanki bir veri aktarım ve uyumsuzluk problemi var...
Gelişemeleri aktaracağım..

drsinan
25/06/2010, 14:36
Arkadaşlar Merhaba.
Klimamı açtığımda gelen "hırtt-hurtt vb." ses neticesinde KARTAŞ'a gittim.
Aracınızın yanınıza giremezsiniz gibi kurallar (haklı yanları da bar) sonucunda derdimi işi yapan ustaya tam anlatamamaktan ötürü klima normal (!) diye bir notla karşılaştım. Normal olmadığınız anlatmamız ve tekrar (3000 d/d lerde gelen ses) derdimizi anlattık ve kompresörümüz değişti.
ARtık 3000 d/d lerdeki ses gelmiyor. ANcak bu seferde radyatör fanı klima açıldığında motor sıcak veya soguk olsun far etmiyor. Çalışmaya başlıyor. Aralıklı olarak tekrarlayan bu çalışma ile ilgili servisi aradığımda gaz basıncının fazla olduğunu söylediler. Araç tekrar servise gidecek ve basınç ölçülecek..Bakalım ne olarak?
Sanırım 1.3 motor ve otomatik klima kombinasyonunda uyum problemleri var. Fiat konunun farkında ama nafile. Herkeste kompresör, kayış-kasnak gibi nedenlerden ötürü ciddi şikayetler var.
Sorun giderilince sonuçları yazacağım.
Sevgiler

merhaba;aynı durum bendede söz konusuydu.fan rezistörü sanırım bi parça değiştirildi klima basıncını ve fanla ilgili ayarlama yapan birşeymiş sanırım ve sorun çözüldü. servisinize kontrol etmelerini önerin.çıkan parçayı gördüm.tamamen aşınmış ve eskimiş bi parça cıkarttılar.

tekkulak
25/06/2010, 17:25
teşekkür ederim...yarın serviste ileteceğim

makeles
26/06/2010, 23:14
şikayet etmelisin..
servisin kendisini affettirmesi gerek..

tekkulak
27/06/2010, 21:23
Arkadaşlar merhaba;

C.tesi sabah klima hortumları değişti..Araçta en ufak bir klima sesi vb. şikayetim kalmadı.
Servis ne istersem yapacağını iletti. Olay fiyata iletildiği için "uzatılmış garantisi bulunan araç için" tavırlar değişmiş, affettirme çabaları başlamıştı. Kendilerinden ricam "bir daha servise gelmek istemiyorum..düzgün yapın teslim edin şeklinde idi".
Kademeli fan kontrolü ve soğutma gayet iyi..

Sevgilerle..

kxlylmz
28/06/2010, 09:43
selamlar,

benim araçta da havalandırmayı açınca fan pervanesi çarpıyormuş gibi ses yapıyor. acaba polen filtresinden filan içeri toz yaprak gibi birşey kaçmış olabilir mi? 1. kademede bile ses bariz belli ediyor kendini. klimayı açıp denemedim seste fark var mı diye ama pek olacağını sanmıyorum.

Du Hast
29/06/2010, 02:04
selamlar,

benim araçta da havalandırmayı açınca fan pervanesi çarpıyormuş gibi ses yapıyor. acaba polen filtresinden filan içeri toz yaprak gibi birşey kaçmış olabilir mi? 1. kademede bile ses bariz belli ediyor kendini. klimayı açıp denemedim seste fark var mı diye ama pek olacağını sanmıyorum.
fanı açınca ses yapıyorsa toz ve yaprak birikmesi olabilir. açılıp temizlenmesi gerekiyor malesef.

utku952
29/06/2010, 12:39
Toz yaprak vs. gibi problemlerde polen filtresinin temizliğine ve yerine oturup oturmadığına bakılmalı seriste değiştirdim yan taraftan açıklık vardı ordan kaçıyormuş yapraklar falan. ayrıca huss- fuşş sesi değil de fısss diye ince bi ses gelirse klimadan bilinki gaz kaçırıyor ya da gazı azalmış.

murat53
17/07/2010, 00:03
bu anlatılan sesler bendede var ben gösterdim tabi klima kompresörünün ömrü bitmiş ses yapıyor dışardan alınırsa 700 tl servisi bilmem isterler heralde 2000 tl bu sesleri yapan araçların km bakmak lazım aslında benim kompresör 65.000 de bitmiş eğerki bu sesler bu km relerde geliyorsa demekki bu kronik bir fiat hatası veya kalitesiz bir kompresör ne dersen de.