PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : P2146 ve P0685 motor arıza kodları hakkinda

Muhendis06
12/05/2010, 21:46
Aracimda seyir halinde anlik guc kesmesi durumuyla kendini gosteren ve araci diagnostige baglayarak P2146 ve P0685 ariza kodlarini elde ettigim bir sorunla karsi karsiyayim. Daha once bu ariza ile karsilasmis veya cozumunu bilen bir arkadasimiz varsa tecrubesini paylasmak isteyebilir diye dusundum...

GP COSKUN
12/05/2010, 22:00
bendeki kitapçığa göre 2146 enjektör 0685 ecu eloktronik güç kontrol rölesi arızalarının kodları
olduğu yazıyor
ecu daki problemin 2146 hata kodunu tetiklediğini sanıyorum
yazılım güncellemesi yaptırıdnızmı eğer yapıldıysa ve halen sorun devam ediyorsa
büyük ihtimal ecu da ciddi bir problem var
ecu düzgün işlem yapamadığı içinde enjektörlerin püskürtme zamanlarındada hata algılıyor olabilir sistem
ve bu yüzden 0685 hata kodu ile birlikte 2146 hata kodunuda veriyor
sonuçta yetkili servisin müdahale edeceği bir durum
geçmiş olsun

Muhendis06
12/05/2010, 22:19
bendeki kitapçığa göre 2146 enjektör 0685 ecu eloktronik güç kontrol rölesi arızalarının kodları
olduğu yazıyor
ecu daki problemin 2146 hata kodunu tetiklediğini sanıyorum
yazılım güncellemesi yaptırıdnızmı eğer yapıldıysa ve halen sorun devam ediyorsa
büyük ihtimal ecu da ciddi bir problem var
ecu düzgün işlem yapamadığı içinde enjektörlerin püskürtme zamanlarındada hata algılıyor olabilir sistem
ve bu yüzden 0685 hata kodu ile birlikte 2146 hata kodunuda veriyor
sonuçta yetkili servisin müdahale edeceği bir durum
geçmiş olsun

Motor bölmesindeki röleleri tek tek kontrol ettim. Ancak hepsi saglam gorunuyor. Yabanci forumlarda yaptigim arastirmalar neticesinde, sorunun genellikte enjektör elektrik kablolarinda motor titresiminden dolayi icten meydana gelen kirilmalarin zamanla temassizlik yaratarak bu hataya sebep oldugundan bahsediliyor. Genellikle enjektör kablolarini degistirerek sorunu cozuyorlar. Siz ne dersiniz?

GP COSKUN
12/05/2010, 22:27
Motor bölmesindeki röleleri tek tek kontrol ettim. Ancak hepsi saglam gorunuyor. Yabanci forumlarda yaptigim arastirmalar neticesinde, sorunun genellikte enjektör elektrik kablolarinda motor titresiminden dolayi icten meydana gelen kirilmalarin zamanla temassizlik yaratarak bu hataya sebep oldugundan bahsediliyor. Genellikle enjektör kablolarini degistirerek sorunu cozuyorlar. Siz ne dersiniz?

evet buda mantıklı ama
kablolarda sorun olsa ecu niye arıza versin ecu dan çıkan sinyal doğru ise ve kablodaki temassızlık yüzünden enjektör doğru çalışmaz ama ecu normal çalışmalı diye düşünüyorum
ama istersen sende değiştir bakalım netice ne olacak

PLaTiNuN
12/05/2010, 22:28
Sanal servis :D:D:D Maşallah abi ya...

Muhendis06
12/05/2010, 22:39
evet buda mantıklı ama
kablolarda sorun olsa ecu niye arıza versin ecu dan çıkan sinyal doğru ise ve kablodaki temassızlık yüzünden enjektör doğru çalışmaz ama ecu normal çalışmalı diye düşünüyorum
ama istersen sende değiştir bakalım netice ne olacak

GP COSKUN arkadasimizin ariza yaklasimi da gecerli olabilir, ancak eger tersten gidersek, gerçekten röle arızalı ise o halde ilgili enjektörün veya tüm enjektörlerin akim kesmesine sebep olarak ECU'nun da dusuk voltaj hatasi vermesini tetiklemez mi? Kablolarda kirilma varsa bunu degistirmek de pek kolay gorunmuyor, cunku enjektör kablolari motor tesisatiyla butunlesik durumda. Yani motor tesisatini komple degistirmek gerekebilir ki bu da ciddi bir maliyet getirir mi acaba? Emin olmak gereken diger husus ise, ben her ne kadar motor bolmesindeki sigorta kutusunun icindeki rölelere baktiysam da, arizaya yol acan rölenin hangisi oldugunu bilmiyorum. Enjektörle ilgili rölenin konumu acaba neresidir? Gözle saglam gibi görünen bir röle aslinda arizali da olabilir mi?

GP COSKUN
12/05/2010, 23:08
rölenin gözle kontrolü sağlıklı bir sonuç vermeyebilir
sonuçta elektrikli bir alet içindeki durumu bilmek gerek
bence serviste röleyi başka bir röle ile değiştirip bakmaları lazım
enjektör kablolarınıda enjektör kütükleri ile beraber değiştirmek lazım sanırım
sonuçta her türlü servis yolu gözüküyor
tekrar geçmiş olsun

Muhendis06
15/05/2010, 11:12
Aradan gecen sure icinde, son iki gundur yaptigim arastirmalar sonucunda, motor bolmesindeki sigorta kutusunda bulunan T7 konumundaki rölenin ECU ana röle adli parca oldugunu tespit ettim ve diagnostik esnasinda birinci siradaki kodun P0685 olmasindan yola cikarak öncelikle bu röleyi degistirmeye karar verdim. Parcayi servisten temin edip yerine monte ettikten sonra motor ariza lambasi kendiliginden söndü ve 5 kilometrelik bir guzergahta denedigimde yolda guc kesme yapmadi. Bugun tekrar yola cikarak 70 kilometrelik bir parkur kat edip deneme yapacagim. Diger yandan T8 konumundaki röle ise yakit pompasi rölesi olarak geciyor ancak bunun yedegini serviste bulamadim. Onun yerine risk alarak farkli konumdaki bir röle ile degis tokus ederek gecici bir cözüm uyguladim. Eger bugun uzun yolda ariza cikmaz ise yakit pompasi rölesini tekrar eski konumuna alarak denemeye devam edecegim. Umarim ariza röle ile sona erer.

GP COSKUN
15/05/2010, 12:01
allah kahretsin yaaaa
yinemi doğru tahmin ettik
valla ben şimdiden hadi geçmiş olsun diyorum

Muhendis06
15/05/2010, 21:17
Coskun, hemen sevinmek icin acele etmek istemiyorum.
Ancak, bugun 80 km kadar uzun yol yaptim ve arac tek bir defa dahi ariza vermedi. Bu hala iyiye isarettir. Eve gelince, yenisiyle degistirdigim ECU rölesinin icini acip baktim ancak gözle muayene sonucunda yine belirgin fiziki bir anormallik gorunmuyor. Uzun yol testlerine hafta boyunca devam edecegim. Gelisme olursa yazarim.

GP COSKUN
15/05/2010, 22:54
Coskun, hemen sevinmek icin acele etmek istemiyorum.
Ancak, bugun 80 km kadar uzun yol yaptim ve arac tek bir defa dahi ariza vermedi. Bu hala iyiye isarettir. Eve gelince, yenisiyle degistirdigim ECU rölesinin icini acip baktim ancak gözle muayene sonucunda yine belirgin fiziki bir anormallik gorunmuyor. Uzun yol testlerine hafta boyunca devam edecegim. Gelisme olursa yazarim.

aslında daha fazlada beklemene gerek yok
şöyle bir şey aklıma geldi
o söktüğün röleyi al bir elektronikçiye git
ohm metreye bağlayıp arızalı olup olmadığına baksınlar
o zaman net olarak sonuca varmış oluruz
ama ben dediğim gibi şimdiden geçmiş olsun
röledir o röle
:scooter0:

kucukm
16/05/2010, 22:59
sorun halloldu ise gecmiş olsun. bu arıza kodlarını nerden goruyorsunuz?

MURAT_41_41
17/05/2010, 16:42
rolede bozuk olabılır rolenın fıslerıde gevsek olabılır,eger aracınızın marsı hıc basmaz ise t7 rolesının 85 nolu ucuna sasi verdıgnızde arac calısıyor ıse motor kontrol unıtesı soketındekı 80 nolu pını ıle sıgorta kutusunun 9 nolu pını arasındakı ( menekse) renkli kabloda dırenc varmı dıye bakmanız gerekır

Muhendis06
20/05/2010, 22:02
sorun halloldu ise gecmiş olsun. bu arıza kodlarını nerden goruyorsunuz?

Sorun hallolmus gorunuyor. 200 km 'den fazla yol yaptim hala tekrarlamadi.

Ariza kodlarini görmek icin yerli bir firmanın ürettiği diagnostik arayüzü denilen ara kabloyu temin edip onu bir taşınabilir bilgasayara bağlayarak aracın elektronik kontrol ünitesi ile irtiba kuruyorum.

GP COSKUN
20/05/2010, 22:05
Sorun hallolmus gorunuyor. 200 km 'den fazla yol yaptim hala tekrarlamadi.

Ariza kodlarini görmek icin yerli bir firmanın ürettiği diagnostik arayüzü denilen ara kabloyu temin edip onu bir taşınabilir bilgasayara bağlayarak aracın elektronik kontrol ünitesi ile irtiba kuruyorum.

senin adına sevindim :icon_smile_8ball:
şu ana kadarki gelişmelere bakılırsa doğru teşhis koymuşuz:clapping:
şerefli röle seni uğraştırdı ama olsun sonunda halloldu ya
önemli değil keyifli sürüşler:toot0000:

Muhendis06
20/05/2010, 22:05
rolede bozuk olabılır rolenın fıslerıde gevsek olabılır,eger aracınızın marsı hıc basmaz ise t7 rolesının 85 nolu ucuna sasi verdıgnızde arac calısıyor ıse motor kontrol unıtesı soketındekı 80 nolu pını ıle sıgorta kutusunun 9 nolu pını arasındakı ( menekse) renkli kabloda dırenc varmı dıye bakmanız gerekır

Murat_41_41, oneriniz icin tesekkurler. Tavsiyeniz saniyorum ECU ile sigorta kutusu arasındaki tesisatin problemli olup olmadigini ortaya cikartmaya yonelik bir method? Benim aracta mars basmakla ilgili bir sorun yoktu ancak yolda giderken kendiliginden guc keserek vitesi bosa alinca arac zaman zaman stop ediyordu ve ben tamirata girişmeden onceki son bir kaç gün beni birkaç defa zor durumda birakti. Simdilik sorunu röle degistirerek çözmüş bulunmaktayım.

Muhendis06
20/05/2010, 22:09
aslında daha fazlada beklemene gerek yok
şöyle bir şey aklıma geldi
o söktüğün röleyi al bir elektronikçiye git
ohm metreye bağlayıp arızalı olup olmadığına baksınlar
o zaman net olarak sonuca varmış oluruz
ama ben dediğim gibi şimdiden geçmiş olsun
röledir o röle
:scooter0:

Tesekkurler coskun bey. Röleyi ölçtürmeye henüz vaktim olmadı maalesef ancak önümüzdeki hafta bunu da yapacagim. Beni bu ölçümde su an muallakta birakan konu, röle arızalı ise dahi sürekli değil anlık problem cikarttığı için bunu multimetreyle ölçebilir miyiz tam olarak emin değilim. Misal, kabloları test için bağladığımda 10 dakika boyunca doğru gösterip, arada 1 saniye için ufak bir dalgalanma yapabilir ? Eger imkan ve zaman bulabilirsem bu sabıkalı röleyi bir test etmeyi deneyecegim...

Muhendis06
21/05/2010, 21:47
Murat_41_41, oneriniz icin tesekkurler. Tavsiyeniz saniyorum ECU ile sigorta kutusu arasındaki tesisatin problemli olup olmadigini ortaya cikartmaya yonelik bir method? Benim aracta mars basmakla ilgili bir sorun yoktu ancak yolda giderken kendiliginden guc keserek vitesi bosa alinca arac zaman zaman stop ediyordu ve ben tamirata girişmeden onceki son bir kaç gün beni birkaç defa zor durumda birakti. Simdilik sorunu röle degistirerek çözmüş bulunmaktayım.

Murat_41_41 kardesim, sanki müneccim gibi nereden bildiysen, bu aksam aracim hic mars basmadi!!!! Kabus geri döndü. Bahsettiginiz gibi rölenin 85 nolu bacagi ile sasi arasinda kablo baglantisi kurdum ancak bunu röle sökük halde iken yaptim, arac yine mars basmadi.

Normalde, kontagi ilk kademe cevirince, yakitin 5 saniye boyunca filtreye pompalandigi vizilti sesi gelirdi, artik o sesi de duymuyorum dolayisiyla depodan yakiti da basmiyor kanaatindeyim. Cozume yonelik fikri olan var mi?

MURAT_41_41
22/05/2010, 10:45
Role takılıyken ver 85 nolu uca sasiyi

Muhendis06
03/06/2010, 21:35
Murat_41_41 kardesim, röle takılı iken T7'nin 85 nolu pinine sasi baglantisi yaparak motoru calistirdim. Bu sekilde yolda seyir acisindan risk goruyor musunuz? Tesisatta buna karsilik gelen hattın disinda baska bir temassizlik sorunu olabilir mi?

smartmavi
03/06/2010, 21:59
Abi noolmuş burda... bilimkurgu filmlerinden alınmış replikler gibi...

Süpersiniz...

MURAT_41_41
04/06/2010, 15:46
Eger sası vererek celıstırdıysan baska bır sey olacagını zannetmıyorum muhtemelen o kablo kopuk tesısatı acarak takıp edersen nereden kopuk oldugunu bulabılırsın

Muhendis06
06/06/2010, 22:48
Eger sası vererek celıstırdıysan baska bır sey olacagını zannetmıyorum muhtemelen o kablo kopuk tesısatı acarak takıp edersen nereden kopuk oldugunu bulabılırsın

Multimetre ile pin 80 ve T7 rölesinin 85 nolu ayagi arasindaki hatta kopukluk olduğunu tespit ettim. Bu iki nokta arasinda sinyal iletisimi bulunmuyor. T7 nin 85 nolu ayagini harici olarak sasi ile irtibatladim ve arac artik saat gibi eskisi gibi calisiyor. 100 km deneme maksadiyla sürüş yaptim herhangi bir problem cikmadi.

Ancak, ilgili kabloda kopukluk bulundugu icin motor ariza lambasi yanik kaliyor, buna bir cozum gelistirebilir miyim sizce?

detay
06/06/2010, 23:16
Valla burada çok bilimsel işler oluyor. Herkese tebrikler.

MURAT_41_41
07/06/2010, 16:51
en basıt yontemı eger ugrasmak ıstemıyorsanız 80 nolu uctan cıkıs alarak rolenın 85 nolu ucuna verınöle devam edin dıbınden kopmamıstır muhtemelen ortalarda akunun orda bır yerde kopmustur

MURAT_41_41
07/06/2010, 17:11
düzeltiyorum motor kontrol unıtesının 80 nolu ucunu motor ıcı sıgorta kutusunun arkadasındakı kısa soketın 9 nolu pını menekse renklı kabloya baglamanız gerekır aksı taktırde sıstem acık devre kabul ettıgı ıcın arıza lambasını yakıcaktır

Muhendis06
08/06/2010, 00:01
düzeltiyorum motor kontrol unıtesının 80 nolu ucunu motor ıcı sıgorta kutusunun arkadasındakı kısa soketın 9 nolu pını menekse renklı kabloya baglamanız gerekır aksı taktırde sıstem acık devre kabul ettıgı ıcın arıza lambasını yakıcaktır

MURAT_41_41 kardesim, öneriniz mantikli bir cozum olmakla birlikte, ECU'nun ve sigorta kutusunun birbirine en zit iki farkli yakada olmasi itibariyle, uzun bir kabloyu bastan basa atlatmak kolay olmayacak.

Eger ki ariza lambasinin yanmasina sebep olan fonksiyon, ECU pin 80'in kendi devresini sasi uzerinden tamamlamasi ise, bu durumda pin 80'e dogrudan sasi verirsek motor ariza lambasinin sönmesini beklemek dogru olmaz mi?

Kablonun nereden koptugunu henüz tespit edemedim, ancak tam akünün dibinden kivrilan yerde cam suyu haznesi kapaginin altina denk gelen yerde bir tutucu braket var ve onun yerinden ciktigini tespit edebildim, belki dediginiz gibi o bölgede kopukluk meydana gelmis olabilir.

Muhendis06
08/06/2010, 00:05
Valla burada çok bilimsel işler oluyor. Herkese tebrikler.

Yilmaz bey kardesim, MURAT_41_41 arkadasimiz zaten grande punto adli eserin uzmani, ben de mesleki itibarla biraz meraksahibi bir kullanici olmamdan dolayi kafa kafaya verip ilk basta ne oldugunu bilmedigimiz bir olayi asama asama analiz ederek acikliga kavusturup çözüme bagladik. Kullandigimiz makinalar, isin temelinde ilim sonucu ortaya konmus sebzeler degil midir? :fun:

GP COSKUN
08/06/2010, 00:06
MURAT_41_41 kardesim, öneriniz mantikli bir cozum olmakla birlikte, ECU'nun ve sigorta kutusunun birbirine en zit iki farkli yakada olmasi itibariyle, uzun bir kabloyu bastan basa atlatmak kolay olmayacak.

Eger ki ariza lambasinin yanmasina sebep olan fonksiyon, ECU pin 80'in kendi devresini sasi uzerinden tamamlamasi ise, bu durumda pin 80'e dogrudan sasi verirsek motor ariza lambasinin sönmesini beklemek dogru olmaz mi?

Kablonun nereden koptugunu henüz tespit edemedim, ancak tam akünün dibinden kivrilan yerde cam suyu haznesi kapaginin altina denk gelen yerde bir tutucu braket var ve onun yerinden ciktigini tespit edebildim, belki dediginiz gibi o bölgede kopukluk meydana gelmis olabilir.

direk şase verince sigorta tablosundaki 9 nolu sokette sistem açık algılayıp arıza lambası yakabilir
muratın söylediği yöntem daha mantıklı gibi
elektrik işinden sizin kadar anlamam ama ....:tongue00:

MURAT_41_41
08/06/2010, 09:28
80 nolu uca sası verırsen unıteye sası vermıs oluyorsun unıte zaten sası ıle beslıyor roleyı bence sen sökmeye basla akuyu aku altı braketı sonra tesısatı ac meneksı renklı kablonun nereden kopuk oldugunu bul sen yaparsın bunu ben bılıyorum yuzduk yuzduk sonuna geldık uydurmasyon bı ıscılık yapmayalım okey