PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren gıcırtısı

strahd
11/05/2010, 22:23
Selamlar;

2006 model Grande Punto Dynamique sahibiyim. araç 38 binde temiz.

1-2 hafta önce ön fren balatalarını değiştirttim. ( aşınma ikaz lambası yanıyordu - öncesinde de zaten rahatsız edici bir gıcırdaması vardı )

Neyse ilk gün hiçbir sorunum olmadı. Oh be dünya varmış dedim. Gıcırtının olmaması bende konfor hissi yarattı valla :) İkinci günü öncekine benzemeyen tiz bir gıcırdama yapmaya başladı. ( yumuşak veya sert frenlemelerde hiç ses yok ancak orta sertlikte frene basınca araç durana kadar tiz bir gıcırdama sesi çıkarmaktaydı )

Bir kaç gün bekliyim alışsın bari balatalar dedim. Hiçbir düzelme belirtisi yok. Servisten randevu aldım gittim. Test sürüşüne çıktık ustayla. Ustam zaten ilk frene basışımda disk yüzeyindeki çiziklerden meydana geliyor, tornayla düzeltiriz dedi.

Düzeltilmiş ve 2 kere 20 şer dakikalık test sürüşü yapılmış. Şu an bir sorunu yok dendi. Ücret de talep etmediler. Teşekkür ettim çıktım. İlk bir saat ben de hiç sorun yaşamadım. Sonrasında ise istinye parkta 3 saat kadar park halinde kaldı araba. Çıkışta frene bir bastım yine aynı tiz gıcırdama ...

Bu sorunu daha önce yaşayanınız var mı? Varsa nasıl halledildi?

( servis - yakup oto , fren kullanımım ise normal diyebilirim. Gerekli olmadıkça sert fren yapmam yokuşlarda mümkün olduğunca motor freniyle inerim vs )

Bu servise 3. gidişim olacak frenlerle ilgili. Dolayısıyla canım sıkılmaya başladı. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

GP COSKUN
11/05/2010, 22:29
mert öncelikle geçmiş olsun
fren disklerin torna yapıldığı halde sorun devam ediyorsa
benim düşüncem takılan yeni balataların kalitesiz olduğu yönünde
servise tekrar gittiğinde hangi marka taktıklarını bir sor bazen servisler orjinal balataların haricinde balata kullanabiliyor
balata markası olarak tavsiye edeceğim bosh marka balata
gayet sessiz ve uzun ömürlü oluyor ben kendi aracımda bunu kullanıyorum
şiddetle uzak durulması gereken marka ise başer balata çok balata tozu ve ses yapar
yerli bir balata dır tek avantajı yarı yarıya ucuz olmasıdır

strahd
11/05/2010, 22:32
İlgin için teşekkür ederim Coşkun. Ne marka olduğunu bilmiyorum ancak balata değişiminde benden 84 lira ücret talep ettiler

Ziyaretci046
11/05/2010, 22:34
balataların yüzeyenide tornacıya verip düzeltseydin iyi olurdu çünkü disk balatayı bozmuştur

GP COSKUN
11/05/2010, 22:41
balataların yüzeyenide tornacıya verip düzeltseydin iyi olurdu çünkü disk balatayı bozmuştur

ım diskler torna yapılmış yeni balatalar takılmış
eski baatalar takılsa idi dediğin çok doğru bir teşhisti
ama
tornalanmış pırıl pırıl disk te çalışacak yeni balatayı tornaya tutmaya gerek yok diye düşünüyorum
sende biliyorsun piyasada bir sürü marka balata var öten ötmeyen
balata tozu yapan yapmayan asli assiz gibi
ben yine balatanın kalitesizliğinden olduğunu düşünüyorum

eskibur
11/05/2010, 23:08
aslında aynı sorun ben de var ben de 60bin bakımından çıkalı 2bin km oldu yaklaşık, aracı aldığım günün ertesi gününden beri o ses var.
Ben de balatanın huyundan suyundan diye düşündüm kullanıyorum.
Asıl bu değil de, ben örneğin yokuş aşağı fren yapıp biraz beklersem ayağımı frenden çekince (hani araç hafif hareket ediyor ya o anda) garç diye bir ses geliyor ondan biraz huylandım aslında

strahd
11/05/2010, 23:12
Bey söylediğiniz doğru. Yeni balatalar diskler düzeltilmeden önce bir haftaya yakın bir süre çalıştı ( Yaptığım yol 200km civarıdır bu süre içerisinde ) . Sonrasında gıcırdama sebebiyle servise götürdüm de disk yüzeyleri tornalandı ama gıcırdama sürmekte.

Anladığım kadarıyla bu düzeltmeden önceki süre zarfında disk yüzeylerinin balatalara zarar verdiği görüşündesiniz ve en uygun adım yeniden balataları değiştirmekten geçiyor. Kaliteli bir markayla değiştirtmemi öneriyorsunuz. Doğru mudur ?

Ziyaretci046
11/05/2010, 23:19
Bey söylediğiniz doğru. Yeni balatalar diskler düzeltilmeden önce bir haftaya yakın bir süre çalıştı ( Yaptığım yol 200km civarıdır bu süre içerisinde ) . Sonrasında gıcırdama sebebiyle servise götürdüm de disk yüzeyleri tornalandı ama gıcırdama sürmekte.

Anladığım kadarıyla bu düzeltmeden önceki süre zarfında disk yüzeylerinin balatalara zarar verdiği görüşündesiniz ve en uygun adım yeniden balataları değiştirmekten geçiyor. Kaliteli bir markayla değiştirtmemi öneriyorsunuz. Doğru mudur ?

hocam kablosuz ise bosch marka 35 kabloluysa 40 lira ayrıca burda ustanın hatası olmuş ben doğru anlamışım bu arada yanlış anlama yok yüklenin yapsın sonuçta bir işi yapmaktan çok arkasında durmak önemlidir balata yeni tornacıya verin gerekirse diski de ikisini beraber yapsın saat gibi olsun balata almayın yazık günah parayı sokaktan süpürmüyoz hiçbirimiz devamlı yaptrdığımız şeyler sorunsuz işinizi görür kolay gelsin

GP COSKUN
11/05/2010, 23:24
heh şimdi oldu işte
ustanın hatası ında dediği gibi
bozuk diske yeni balata takılırsa haliyle balatanın yüzeyinide bozacak
bu sefer doğru anlamış ben yanlış anlamışım

mutlaka kablolu olanı taktır
yoksa fren balata ikazın yanmaz kablosuz balatada
eğer ellerinde yok ise kablolu
eski balatanın üzerinden kablosunu söktür
yeni balatanın üzerine lehim yaptır öyle kullan
neyle lehimliyorlar bilmiyorum ama ısınınca bile balatadan atmıyor namussuz

aeron
11/05/2010, 23:45
aynı ses benim aracımdada var, sürekli ısınıp soğuyunca sertleşiyormuş balata, seste bundan kaynaklanıyormuş

strahd
11/05/2010, 23:50
İlginiz için teşekkür ederim. Birkaç gün içinde yeniden servise gideceğim. Gelişmeleri bildiririm

OzzY
12/05/2010, 03:52
bendede vardı hafif bi ses, baktık disklerde sorun yok, balata diskin kenarlarınıa sürtüyomuş hafif, biraz traşlandı şimdilik sorun yok.

not: yerli balata kullanıyorum(oparmı neyse artık)

@Coşkun abi
Beşer kendi arabalarına bile takmıyo kendi balatasını o kadar söyliyim :D:D

brabus
12/05/2010, 10:44
ben de sanayi ortamında balataları değiştirttim. Bende de bazen ses gelebiliyor mahalle arasında 15-20 km ile giderken durmalarda mesela uzun yolda yavaşlarken vs gelmediği için çok takmıyorum

Benim balata öyküm: Cuma değiştirttim, yeni Punto sahibiyim.
Usta değiştirirken Disk'lerin durumu dena değil bir sonrakinde diskleri de değiştirmen gerekir dedi.
Balataları alırken yedek parçacıya kaliteli balata sordum. 40 TL ye verdi, Albea vs için yazıyordu, HA... diye mavi çizgili bir marka. Kablolu balata çıktı. Orjinal fiat yazılı balata serviste olur bu da aynısı dedi. Açıkçası burda önerilen bir dahaki sefere Bosch markayı kullanacağım.

makeles
12/05/2010, 10:46
aslında aynı sorun ben de var ben de 60bin bakımından çıkalı 2bin km oldu yaklaşık, aracı aldığım günün ertesi gününden beri o ses var.
Ben de balatanın huyundan suyundan diye düşündüm kullanıyorum.
Asıl bu değil de, ben örneğin yokuş aşağı fren yapıp biraz beklersem ayağımı frenden çekince (hani araç hafif hareket ediyor ya o anda) garç diye bir ses geliyor ondan biraz huylandım aslında

ara sıra frene yeterince basmazsam garç diye sesi ben de duyuyorum.. aynı durum yokuş yukarı çıkarken yada frende beklerken frene az basınca da geliyor.. bu durumu diskleri tam sıkıştırmadığıma bağlıyorum.. gün içinde bir kaç sağlam frenleme yapınca azalıyor.. servise göstermiştim sorun yok as olmadığı için hafif ses olabilir dediler mantıklı geldi.. o zaman diskler daha 25bin km balatanın %60 ı aşınmamıştı..

strahd
12/05/2010, 23:14
Bu sabah yeniden aracı servise teslim ettim. Balatalar tornalandı ve diskler de yeniden tornalanıp zımparalandı. Uzunca bir süre de test imkanı buldum. Şimdilik bir sorun yok. Sert frenlerde sağ ön tekerleğimden yine de bir gıcırdama sesi gelmekte ama bu seferki tiz ve yüksek bir ses değil. Acil olmayan durumlarda böyle fren yapmayacağımı düşünerek bir sorun olmadığını söyleyebilirim. "Bakayım bu arabanın frenlerinde bir gıcırdama var mı?" diye sıkı sıkıya kontroller yapmazsanız duymazsınız bile.

Yakup oto personeline de bu platformdan bir kez daha teşekkür etmek isterim, son derece ilgili ve müşteri memnuniyeti odaklı davrandılar.

Gayet memnunum nazar değdirmeyelim :)

Paylaşımda bulunan ve yol gösteren tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler

strahd
15/05/2010, 14:48
Son postumdan bu yana işler biraz ilginçleşti :)

O postun ertesi günü tekrar gıcırdama başladı servise götürdüm. Tofaştan exper ve müdürler gelmiş aracı incelemeye. Başka marka balata taktılar ( Rw gibi birşeydi sanırım ). Böyle bir deneyelim dendi. O da fayda etmedi. Gıcırdamayı balatalarda artık asin kullanılmamasına bağlıyorlar. Pazartesi günü tekrar gideceğim. Bu sefer eski üretimli Lucas balatalar takacaklarmış.

Bilginize

GP COSKUN
15/05/2010, 23:25
Son postumdan bu yana işler biraz ilginçleşti :)

O postun ertesi günü tekrar gıcırdama başladı servise götürdüm. Tofaştan exper ve müdürler gelmiş aracı incelemeye. Başka marka balata taktılar ( Rw gibi birşeydi sanırım ). Böyle bir deneyelim dendi. O da fayda etmedi. Gıcırdamayı balatalarda artık asin kullanılmamasına bağlıyorlar. Pazartesi günü tekrar gideceğim. Bu sefer eski üretimli Lucas balatalar takacaklarmış.

Bilginize

asli balatalar yasaklandı kesinlikle taktırma
servise söle bosh marka balata taksınlar ses seda kalmıyacak
eğer getirtemiyorlarsa sen git dışardan al getir bunu takın benim arabama de
eğer ses yaparasa balatanın ücreti benden :popcom00:

strahd
21/05/2010, 13:17
Ve bugün yine araç serviste. En son artık önde duran aracı korkutacak şekilde cayklıyordum :)

Bugün diskleri de balataları da değiştirmeyi planlıyorlar. ati takacaklarmış. Coşkun Bey tavsiyeniz aklımda halledilemezse artık servis dışına yönelip Bosch marka balata taktıracağım.

Geçen sefer gelen Tofaş experlerinin biz rahatsız edici bir ses duyamıyoruz dediğini öğrendim. Bunu artık insanların yaşı ilerledikçe tiz frekansları pek duymamaya başlamasına mı, yoksa bizim araçlarımız böyle öter mantığıyla düşünmelerine mi bağlasam bilmiyorum.:whip0000:

Servis halledebileceğini düşünüyor ki uğraşıyor. Bana yapabileceğimiz bir şey yok bu araçlarda böyle deseler inatla gidip bu gıcırdıyor diyecek halim yoktu.

Neyse artık biliyoruz ki bu tür gıcırdamaların sebebi balataların assiz olması da değilmiş. Şu an aracımda asli eski üretim balatalar takılı ve durum aynı.

Bakalım diskler değişince ses kesilecek mi

strahd
21/05/2010, 18:08
Diskler değiştirilmemiş, Ferbe balata takılmıştır.

Denenip de gıcırdayan balatalardan biri de Bosh muş :)

İlk gün yine her zamanki gibi ses yok. Pek umutlu değilim ama bakalım 1-2 gün sonra ne olacak

Ziyaretci046
21/05/2010, 18:41
bosch marka 120 tl disk 1 yıl garantili 35 tl balatası orjinal

GP COSKUN
21/05/2010, 21:32
madem durum bu
ben sözümün arkasındayım
bana hesap numaranı özelden gönder
bosh marka balatanın ücreti benden demiştim =)

strahd
22/05/2010, 02:35
Yok Coşkun Ağabey öyle şey olmaz. Zaten servis de benden hiçbir ücret talep etmedi ilk günden beri. İsyanım bu kadar şey denenip de gıcırdamasınadır ve Tofaş experlerinin rahatsız edici bir ses duymadık şeklinde olan tavrına. Şu ana kadar 5 farklı çeşit balata denendi sanırım aracımda. Diskler de 2 kere gözden geçirildi ve sorun kaynağı olamayacağı düşünüldü. Bu gıcırdamaya sebep olabilecek sadece iki parça varken ( disk ve balata ) sorunun çözülememesi tuhaf geliyor bana. Servis de halledemeyeceğimiz bir şey değil düşüncesinde ki ben gidip gelip duruyorum her hafta. Açıkçası kobay oldum. Başka servislerden de merkeze bu konuda şikayetler gidiyormuş ama henüz bir çözüme kavuşturulamamış sanırım.

Bundan sonra eğer aracı yeniden gıcırdıyor diye servise götürürsem alacağım tofaş experlerini de Barbarostan aşağı adım adım bir indireceğim. Bakalım rahatsız olacaklar mı olmayacaklar mı? Bugüne kadar inat eder bir tutumum yoktu ancak şu andan itibaren iş resmen inada dönmüş vaziyette.

3-4 bin lira fazla verip bir corolla almadığıma pişman etmek üzereler beni.

Bugün araç yine 100-150km civarı yol yaptı ve bir gıcırdama yok. Zaten hiçbir zaman ilk gün gıcırdamaya başlamamıştı. Test sürüşü için yaktıkları benzine de yansam mı bilmiyorum.

Sorun çözülene ya da ben aracı satıp kurtulana kadar yazmaya devam edeceğim. Saygılar

GP COSKUN
22/05/2010, 08:38
valla ne diyeyim garip bir olay
balata ve disk değişiyor ve hala ses yapıyor
başka bu sese neden olacak parça da yokki şundandır diyelim
bakalım inşallah bu sefer sorun çözülür