PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Danışma: Tuş takımı sökülmesi, Ses gelme sorunu, Rot Balans

brabus
10/05/2010, 20:42
Arkadaşlar yeni Punto'cuyum, 2. el aldığım araçla ilgili sorunlarımı sizle paylaşıyorum bilgisi olan arkadaşlar beni yönlendirirse sevinirim. Öncelikle istanbulda nerdeyse hiç servis vs bilmiyorum. Zamanla istanbul'da tecrübe edinceğim, Punto aracını da yeni yeni tanıyorum

1) Direksiyon tuş takımındaki "ses açma" tuşu "sessiz" görevi görüyor. Bu konuda tuş takımını alabilirim ama altındaki PAD'in bozulduğunu kaydığını düşünüyorum. Direksiyonun üstündeki tuş takımını nasıl sökebilirim.

2) Sol arkadan bozuk yolda takırtı gelebiliyor, kapıdan da olabilir, sol arka amortisörden de. 150 km yol yaptım 2-3 kere duymuşumdur. Bunu Avrupa yakasında bildiğiniz hangi ustaya götürebilirim.

3) Bir de tavsiye ettiğiniz 4. Levent'e yakın rot balansını yaptırabileceğim bir yer var mı?

Buluşma sayfalarını da takip edeceğim ama bu konularda bir ustaya gidecek olan varsa ben de benim punto'yu kapıp gelirim...

Aracım : 2006 Grande Punto, Starjet, Dynamic + Spor Paket, 3K, Siyah
54 bin'de. C.tesi yağ, filtre ve fren balatası bakımı yaptırdım

aeron
11/05/2010, 23:56
sol arkadaki takırtı bendede oluyor ama nerden geldiğini tam olarak kestiremedim sanırım arka kapıdan

onn.off
12/05/2010, 01:03
1-Direksiyon tuş takımındaki "ses açma" tuşu basınca bendede "sessiz"(mute) oluyordu servise sordum 190 tl istediler komple değiştirelim dediler fakat 1tuş için 190 tl vermeye kıyamadım ince düz bi tornavideyle çıkardım plastik kısımlar yıkadım diğerlerinide azıcı hafif asetonla sildim yerine taktım 4 ay 12 gündür kullanıyorum saat gibi çalışıyor hiç bir takılma veya arıza veya "sesiz"(mute) olmadı eğer ben pes etseydim 190tl yi bayılacaktım boşu boşuna bence sende aynı şeyi yapmalısı

2- bilemiyorum benim aracımdan henüz bir ses gelmedi aldığımda yeni servisten çıkmıştı

3-bununla ilgilide bir sorunum olmadı bilemiyecem

Romeo_er2
12/05/2010, 01:09
ses büyük ihtimalle amortisör takozundan geliyordur..çok dayanıksız bizim araçlarda benim arka ikiside kırık şu an mesela öyle geziyorum siparişte parçalar bekliyorum...servise gösterin aracı bütün sorunları bulurlar..görmek test etmek lazım burdan çok anlaşılacağını zannetmiyorum..

berkeraaa
12/05/2010, 02:40
sesin bir diğer muhtemel sebebi kapı ayarı...çok basit gibide görünse sık sık bozulup canımızı sıkıyor işte....

brabus
12/05/2010, 08:44
1- ince düz bi tornavideyle çıkardım plastik kısımlar yıkadım diğerlerinide azıcı hafif asetonla sildim yerine taktım

Öncelikle teşekkürler Ali Bey, ben de bu konuda aynı şeyi düşünüyordum. Düz tornovaidayla yukarı doğru kaldırdım bayağı çıktı ama tam çıkmadı, nasıl sökebilirim diye de bu topic'i açtım. Biraz daha sökme konusunda detay verir misin? akşam uğraşayım. Bir arkadaş daha var aynı şeyi yaşayan ona da vereceğim bu bilgileri. Bu şekilde parçayı çöpe atmaktansa tamir etmek / temizlemek en iyisi. Çünkü 5-10 TL de olsa o para çöpe gidiyor.

bir de istanbul'da nerede oturuyorsunuz :)

brabus
12/05/2010, 09:05
ses büyük ihtimalle amortisör takozundan geliyordur..çok dayanıksız bizim araçlarda benim arka ikiside kırık şu an mesela öyle geziyorum siparişte parçalar bekliyorum...servise gösterin aracı bütün sorunları bulurlar..görmek test etmek lazım burdan çok anlaşılacağını zannetmiyorum..

Siparişte amartisör takozunu mu bekliyorsunuz? Parça fiyatı + işçiliğinin ne kadar olduğunu öğrenebilir miyim? Açıkçası yetkili servis bazen astronomik fiyatlar çıkardığı için garanti sonrası pek götürmüyorum :) bakalım olmadı götürürüz. Maslak'taki akpınar çok yakın. Garanti süresinde de sürekli oraya gidip gelmiş araç.

Berker Sazan'ın da dediği kapı ayarlarına baktıracağım. Araç tek kapı, yani kapıları uzun bir de sürücü koltuğu, kapı ayarı bozulması da büyük ihtimal olabilir

onn.off
12/05/2010, 10:08
ben istanbul üsküdar oturuyorum buyur gel yardımcı olim
ben aynen şöyle yaptım kimse rahatsız olmasın diye önce akü kafasını 1 tanesini çıkardım korna çalmasın çünkü sürekli elin kenara değiyor korna çalıyor insanları rahatsız etmeyim
sonra orta göbekte AİRBAG yazan yerin kendine doğru çek 1...2 cm öne gelir sonra düz tornavide ile önce yukarı kısmını söktüm sonra sol kısmını sonrada alt kısmını çok kolay çıktı biraz sabırlı olmakta yarar var acele edersen kırarsın çıktıktan sonra kutucuğun etrafında tırnaklar var onları aç kablosunu kurtar kutucuğu eve götürp bir güze temizle takarken gündüz vakti tak takması biraz uğraştırıcı ama tabi takmadan önce kablosunu montaj et ve testini yap çalışıp çalışmadığını öğren
ben böyle yaptım

brabus
12/05/2010, 12:24
iyi anladım aslında aracı haftaiçi Vodafone otoparkında bırakıyorum, torpido'da düz tornovida da var inip otoparkta yapasım geliyor :) sanırım cuma akşamı deneyeceğim. bir sorum olursa sizle yine irtibata geçerim

onn.off
12/05/2010, 13:13
en kötü ihtimalle söker temizlersin çalışıyorsa tamamdır... eğer geri yerine takamzsan herhangi bi birmot servisine uğra 2dk yerine takarlar ücrette alacaklarını sanmam takıldığın yerde sor istediğin konuda yardımcı olurum

brabus
14/05/2010, 19:58
ben sorun yaşadım :(
ben bugün söktüm 10 dk sürdü
pad ve üzerindeki plastik parçayı yıkadım, kuruladım.
Devreyi antistatik köpükle temizledim
sonra taktım.
Ses açma çalışıyor
Ses kısma çalışıyor
Mute e basınca çalışıyor 2. kez bastığımda otomatik arama başlıyor
çok ilginç bir kısadevre var sanırım, Teyp'i kapattım açtım hiç kumandayı kullanmadan mute e bastım. sessiz oldu sonra bir daha bastım yine aynı sorun
sökmeden böyle değildi
düzeltebileceğim bir şey mi? bilgisi olan var mı?
bakalım 1 saat sonra bir daha deneyeceğim

brabus
14/05/2010, 21:40
arkadaşlar hallettim :) önceki mesajı düzenlemiyorum, yaşayan olursa:
bir daha gittim aracın başına denedim, hala Radyo'da 2. kez mute'e basınca, otomatik aramaya geçiyor. Sonra geçen gün ayarları kurcaladığım geldi aklıma. girdim menu'ye kurcaladım sonra bi baktım restore defaults var, onu yaptım.
Denedim düzeldi, yani ya ayarlarla ilgili ya da belirsiz bir şey.
öncelikle Ali Bey'e teşekkürler, Tuş takımında temassızlık olan varsa ben de yardımcı olabilirim :)

brabus
16/05/2010, 11:05
bu arada hiç Direksiyonun sağ tarafındaki Parça atlama tuşunu da denemek aklıma gelmedi, sonuçta daha yeni aldım aracı. Dün denediğim de o da "source" işlevi görüyordu. Hemen onu da söktüm temizledim. güzelce taktım düzeldi :)
Sökerken altında 3 tane kalın tırnak var, bunlara dikkat ediniz, yavaş yavaş her yönden düz bir tonovida ile kaldırınız
Direksiyonun ortasında kalan kısmını direksiyonun airbag kısmına zarar vermeden tornovida ile üstüne atlattırınız sonra tırnaklar daha kolay çıkıyor
4 tane küçük tırnak var üst kısmını ayırınız.
Pad ve sert plastik olacak, Farkedeceğiniz üzere PAD devrelerden ayrılmış karşınıza çıkıyor bence sorun bundan kaynaklı, PAD 2 tane plastiği ile tam oturmassa işlevini görmez Orayı daha kaliteli yapsalardı hiç birimiz bu sorunu yaşamazdı.
PAdi ve sert plastiği çıkartmışken güzelce yıkayalım. Hemen kuruyorlar zaten havalar sıcak :)
Devre olan direksiyondaki kısmı antistatik köpüğünüz varsa onla temizleyiniz yoksa kuru bir bezle bastırmadan tozunu alınız
PAD'i düzgün takmak çok önemli 2 tane plastik tepesi var, devreye bunları tamamen geçirmek lazım, ilk önce ben bunu geçirmemiştim sonra düzelmedi, 2. denememde bunlara dikkat edince sorunsuz oldu.
Takarken de airbag kısmının altında duracak kısmını ilk alt tarafa geçirince 3 tane büyük ay daha kolay sokulabiliyor

brabus
19/07/2010, 13:34
2 numaralı madde de forumdaki arkadaşların tavsiyesini dinleyerek kap dilinin oturduğu yere elektrikçi bantı sararak geçti