PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS ışığı neden yanar?

puntoloji
10/05/2010, 09:55
Arkadaşlar bir kaç kez farklı aralıklarla aracımın gösterge panelindeki daire icinde abs yazılı sarı lamba yanıyor.Bir süre yandıktan sonra aracı stop edip calıştırdığım zaman tekrardan sönüyor servise götürdüm ama cıhaza bağlandığında herhangi bir sorun olmadığını sölediler.Acaba daha önce başına böyle bişey gelen varmı yardımcı olursanız sevinirim..

GP COSKUN
10/05/2010, 09:59
abs sensörlerinde problem olabilir kardeşim
ama arasıra yapıyorsa belki yazılım güncellemeside gerekebilir diye düşünüyorum
bir kaç kez sert fren yaparak dene bakalım abs lerin normal olarak çalışıyormu

puntoloji
10/05/2010, 10:04
abs sensörlerinde problem olabilir kardeşim
ama arasıra yapıyorsa belki yazılım güncellemeside gerekebilir diye düşünüyorum
bir kaç kez sert fren yaparak dene bakalım abs lerin normal olarak çalışıyormu
Çoşkun abi dediğin gibi deneme yanılma yoluyla abs evet çalışıyor ama insanın aklına ister istemez kötü şeyler geliyor.Sensörü bu aracı bağladığımız makina anlamazmı?

Kriminal
10/05/2010, 10:07
Cihaz arıza belirlemediyse önemlı bırsey olacagı kanısında deglım...

Bi kaç gun daha bak bakalım hala devam edıcekmı

GP COSKUN
10/05/2010, 10:07
Çoşkun abi dediğin gibi deneme yanılma yoluyla abs evet çalışıyor ama insanın aklına ister istemez kötü şeyler geliyor.Sensörü bu aracı bağladığımız makina anlamazmı?

makinaya bağlandığında sensör çalışıyor ise anlayamaz tabiki
bence sen bir daha git ve sensörlerin bağlantılarına bir baksınlar
sorunun devam ettiğini belirt

ocean_1919
10/05/2010, 13:04
Bu sorun bende vardı. Ara sıra yapıyordu ve sonunda sol ön teker sensörü değişti.
Bir müddet sonra problem yine ortaya çıktı. Servise gittim pek birşey yapmadılar çünkü görünen birşey yoktu arıza lambası arada bir kafasına göre meydana çıkıyordu. Ne olduğunu anlayamadım ya kurcalaya kurcalaya ya da kendiliğinden düzeldi. Şimdi problemim yok maşallah:)
Fakat arıza ışığı yanmadan önce fren pedalından hissediyordum bir tuhaflık olacağını ve ardından uyarı ışığı yanıyordu. Stop edip çalıştırdıktan sonra sönüyordu.

puntoloji
10/05/2010, 15:34
İlginiz için cok teşekkür ederim sağolun.

ABNEW
10/05/2010, 15:56
Yusuf, sensörler ıslanınca da arızaya geçiyor olabilir.Özellikle basınçlı su tutulduktan sonra ya da yağmurdan sonra oluyorsa sebep bu olabilir...

punto elx2001
11/05/2010, 07:52
sensor arizasi yada yagmur degil, bilyalarin uzerinde miknatisli bir bolum yada cok ufak disli bir yuzuk var, zamanla bunlar asinma yapabiliyor ve ilk etapta arasira (ABS) yaniyor stop edince sonuyor, daha sonra fren pedalindan birseylerin ters gittigini hissetmeye basliyorsunuz vs vs, yani uzun lafin kisasi bilyalarin uzerindeki bu miknatis yada disli yuzuk zamanla asindigindan dolayi (ABS) yanar, cozumu arizali bilyayi bulup degistirmektir, OBD ye baglandigindada ariza gostermese bile arka tekerlekleri elle mumkun oldugunca hizli cevirdiginizde OBD hizi tam okuyamayacak ve hiz oynayacaktir buda arizayi gosterir. normalde arka tekeri cevirmez iseniz arizayi okuyamazsiniz.
En azindan ben boyle yaptim ve arizayi buldum.

cuhadar
11/05/2010, 09:08
Arkadaşlar bir kaç kez farklı aralıklarla aracımın gösterge panelindeki daire icinde abs yazılı sarı lamba yanıyor.Bir süre yandıktan sonra aracı stop edip calıştırdığım zaman tekrardan sönüyor servise götürdüm ama cıhaza bağlandığında herhangi bir sorun olmadığını sölediler.Acaba daha önce başına böyle bişey gelen varmı yardımcı olursanız sevinirim..
Benim aracımdada bu durum kırmızı işıkta dururken ki durduğum yer meyilli bir yerdi hareket edeceğim zaman hilholder devreye girdi ardından ABS arıza lambası yandı stop edip çalıştırdığımda söndü birsüre sonra yine aynı şekilde yaptı stop etmeden servise götürdüm sensörle ilgili olduğunu söylediler ve garantiden düzelttiler şimdi bir problem yapmıyor(ilk arızada birsüre sonra servise götürdüm cihaza bağladıklarında bir problem yok demişlerdi)

puntoloji
11/05/2010, 09:38
sensor arizasi yada yagmur degil, bilyalarin uzerinde miknatisli bir bolum yada cok ufak disli bir yuzuk var, zamanla bunlar asinma yapabiliyor ve ilk etapta arasira (ABS) yaniyor stop edince sonuyor, daha sonra fren pedalindan birseylerin ters gittigini hissetmeye basliyorsunuz vs vs, yani uzun lafin kisasi bilyalarin uzerindeki bu miknatis yada disli yuzuk zamanla asindigindan dolayi (ABS) yanar, cozumu arizali bilyayi bulup degistirmektir, OBD ye baglandigindada ariza gostermese bile arka tekerlekleri elle mumkun oldugunca hizli cevirdiginizde OBD hizi tam okuyamayacak ve hiz oynayacaktir buda arizayi gosterir. normalde arka tekeri cevirmez iseniz arizayi okuyamazsiniz.
En azindan ben boyle yaptim ve arizayi buldum.
Tşk. ederim ilginiz için...

puntoloji
11/05/2010, 09:38
Benim aracımdada bu durum kırmızı işıkta dururken ki durduğum yer meyilli bir yerdi hareket edeceğim zaman hilholder devreye girdi ardından ABS arıza lambası yandı stop edip çalıştırdığımda söndü birsüre sonra yine aynı şekilde yaptı stop etmeden servise götürdüm sensörle ilgili olduğunu söylediler ve garantiden düzelttiler şimdi bir problem yapmıyor(ilk arızada birsüre sonra servise götürdüm cihaza bağladıklarında bir problem yok demişlerdi)
Kenan cok sağol.

MURAT_41_41
11/05/2010, 16:50
hata kaydı yok dıyorlarsa akünü sarja baglattır sorun cözulur, eger (w) dizisi hattı hata kaydı arıza sı verıyor ıse makınede kı bunu ustaların basında olursan görursun anca yapılacak üç sey var extra sasi vermek unıte gövdesıne , yazılım atmak , olmadı abs unıtesı degıstırmek bunları denemelerı gerekıyor kı .