PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik-jant hakkında

timurcan
10/05/2010, 08:59
Arkadaşlar merhaba,

aracımda 205-55-R16 tip jant-lastik bulunmakta, bu şekilde araca 3,5 helezon takıldığı zaman sürtme yaparmı, bir kaç usta ile konuştum kesin sürter diyorlar bu konuda ne yapabilirim.

Yardımlarınızı rrica ediyorum.

StrawBeeRy
10/05/2010, 09:24
arkaya 2 yada 3 kişi bindiği zaman sürtme yapabilir gerçi 3.5 cm ler pek düşürmüyor arabayı ama 205/55/16 yerine 205/45/16 olsa sürtme yapmaz yani sürterse lastiğin yanak farkından dolayı sürter kanımca

GPtolga
10/05/2010, 10:29
sevgili timurcan bende 215.45.17 + 4cm yay var gecen gun 6 kişi bindik 1gr sürtme yok... bence 4cm bile takabilirsin.....

speedy_16
10/05/2010, 12:40
orjinal jant ebatlarında 205/45/17 warken sürtme problmi olmyyn gp 16 da neden sürtüyor? sürtmemesi lazm

timurcan
10/05/2010, 14:07
tolga arkadaşım yalnız senin lastik yanak ebatın 45'lik benimki 55 yanak ondan kaynaklanıyor olabilir.

bulut
11/05/2010, 00:33
Timurcan abicim alakası yok. 45 yada 55 yanak derken arada jant farkı var. 17 janta 55 yanak takarsan tabiki sürter. Garajıma bakarsan aracımın nekadar alçak oldugunu görürsün. Aracım 9 cm alçaldı. Ben bu araç alçaltmayla cok cok ugraştım ve fazlasıyla deneme yanılma yöntemiyle tecrübe kazandım. Bu yüzden 2 kere 17 jant değiştirdim.
Gelelim asıl soruya: Bizim araçları 5 cm bile fazla düsürmüyo ki bende 3,5 luk yay kullandım ve 5 kişi bindik hiçbir sekilde sürtme yapmadı. 3,5 luk yay aracı fazla düsürmez. Ama senin sürtme sorunu yayla alakalı değil. Jant ölçüsüyle alakalı. Eger jantın ofsetli yani dısarı dogru cıkıntılıysa sürtme yapabilir. Benim aracımın alçaklıgı ortada. Bu haliyle 5 kişiyle sürtmüyo. Cünki bu konuda jantın ölçüsü büyük önem tasıyo.
SENİN ASIL DERDİN YAY DEĞİL JANT ÖLÇÜSÜ OMALI
Jantın inç ve et ölçüleri cok önemli;
örnegin ben şuan 6,5 inç 46 et ölçülerinde t-jet jantı kullanıyorum. Daha önceki jantlarım 7,5 inç 35 et idi.
(6,5 yada 7,5 inç demek jantın göbek noktasından her iki yana dogru genişlemesi yada darlaşması demektir)
(et ölçüsüde jantın şaseye YAKINLIGI YADA UZAKLIGI DEMEKTİR ) ET ÖLÇÜSÜ YÜKSELDİKÇE JANT ŞASEYE YAKLASIR. ET ÖLÇÜSÜ KÜÇÜLDÜKÇEDE DISARI DOGRU TAŞAR.
BENİM JANTLARIM 6,5 İNÇ(DAR TABAN) (46 ET ŞASEYE YAKIN) OLDUGU İÇİN 5 KİŞİDE BİNSEM JANTLARIM CUMURLUK İÇİNE GÖMÜLÜYOR VE SÜRTME YAPMADAN ESNİYOR ARAÇ.
JANTLARI ZATEN ALMIŞSIN. JANTIN DURUSUNA BAKARAK KENDİNCE Bİ HESAP YAP. EGER JANTLARIN BİRAZCIK DISARDA İSE CAMURLUK AGZINA SÜRTME YAPABİLİR.
BU KADAR UZUN YAZDIMKİ YAY ALDIKTAN SONRA PİŞMAN OLMA ABİCİM YAY UCUZ Bİ PARÇA DEĞİL. TABİ EGER TEK BİR JANTII SÖKÜP İÇİNDEKİ İNÇ VE ET ÖLÇÜLERİNİ BANA SÖYLERSEN SANA KESİN Bİ CEVAP VERİRİM

StrawBeeRy
11/05/2010, 09:46
Timurcan abicim alakası yok. 45 yada 55 yanak derken arada jant farkı var. 17 janta 55 yanak takarsan tabiki sürter. Garajıma bakarsan aracımın nekadar alçak oldugunu görürsün. Aracım 9 cm alçaldı. Ben bu araç alçaltmayla cok cok ugraştım ve fazlasıyla deneme yanılma yöntemiyle tecrübe kazandım. Bu yüzden 2 kere 17 jant değiştirdim.
Gelelim asıl soruya: Bizim araçları 5 cm bile fazla düsürmüyo ki bende 3,5 luk yay kullandım ve 5 kişi bindik hiçbir sekilde sürtme yapmadı. 3,5 luk yay aracı fazla düsürmez. Ama senin sürtme sorunu yayla alakalı değil. Jant ölçüsüyle alakalı. Eger jantın ofsetli yani dısarı dogru cıkıntılıysa sürtme yapabilir. Benim aracımın alçaklıgı ortada. Bu haliyle 5 kişiyle sürtmüyo. Cünki bu konuda jantın ölçüsü büyük önem tasıyo.
SENİN ASIL DERDİN YAY DEĞİL JANT ÖLÇÜSÜ OMALI
Jantın inç ve et ölçüleri cok önemli;
örnegin ben şuan 6,5 inç 46 et ölçülerinde t-jet jantı kullanıyorum. Daha önceki jantlarım 7,5 inç 35 et idi.
(6,5 yada 7,5 inç demek jantın göbek noktasından her iki yana dogru genişlemesi yada darlaşması demektir)
(et ölçüsüde jantın şaseye YAKINLIGI YADA UZAKLIGI DEMEKTİR ) ET ÖLÇÜSÜ YÜKSELDİKÇE JANT ŞASEYE YAKLASIR. ET ÖLÇÜSÜ KÜÇÜLDÜKÇEDE DISARI DOGRU TAŞAR.
BENİM JANTLARIM 6,5 İNÇ(DAR TABAN) (46 ET ŞASEYE YAKIN) OLDUGU İÇİN 5 KİŞİDE BİNSEM JANTLARIM CUMURLUK İÇİNE GÖMÜLÜYOR VE SÜRTME YAPMADAN ESNİYOR ARAÇ.
JANTLARI ZATEN ALMIŞSIN. JANTIN DURUSUNA BAKARAK KENDİNCE Bİ HESAP YAP. EGER JANTLARIN BİRAZCIK DISARDA İSE CAMURLUK AGZINA SÜRTME YAPABİLİR.
BU KADAR UZUN YAZDIMKİ YAY ALDIKTAN SONRA PİŞMAN OLMA ABİCİM YAY UCUZ Bİ PARÇA DEĞİL. TABİ EGER TEK BİR JANTII SÖKÜP İÇİNDEKİ İNÇ VE ET ÖLÇÜLERİNİ BANA SÖYLERSEN SANA KESİN Bİ CEVAP VERİRİM
tecrübe konuşuyo :D

bulut
11/05/2010, 23:58
tecrübe konuşuyo :D
:friendship:

Engin_T
06/01/2011, 16:16
Orjinal 15 " jantların ET ölçüsü kaç acaba bilgisi olan war mı?

ayhan1
06/01/2011, 18:25
205/50/16 kullanıyorum 3,5 yaya var sürtme falan yok tabi Bulut arkadaşımızın söyledikleri çok çnemli

OzzY
07/01/2011, 00:55
Orjinal 15 " jantların ET ölçüsü kaç acaba bilgisi olan war mı?

tam yazayım hatta

6"x15" ET43 4x100

not: aracın evoymuş bu grandenin ölçüleri

Engin_T
07/01/2011, 12:32
tam yazayım hatta

6"x15" ET43 4x100

not: aracın evoymuş bu grandenin ölçüleri

aynıdır die düşünürum saol :)