PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic otomatik vites test ettim

OzzY
28/03/2007, 17:28
77 hp lik modeli kullandım zaten normaldede aynı motoru kullanıyorum ama vites geçişleri çok kötü...
yani çok uzun sürede değiştiriyo.
hepsimi böyle hiç normal gelmedi bana:icon_smile_dead:

PredatoR
28/03/2007, 18:31
ECO'da kullanmışsındır belki ondan dolayı öyle olmuştur.

OzzY
28/03/2007, 18:36
eco tuşunu gördüm ama hiç basmadım adamda basmadı eminim ama kontak açılıp kapandığındada devrede kalıyormu bilmiyorum ama gerçekten böyle ise hayatta almam :D

dagored
28/03/2007, 18:38
Ozan, çok uzun sürede değiştiriyo derken; yüksek devirlerde mi değiştiriyo demek istedin?

OzzY
28/03/2007, 19:00
hayır abi yavaş değiştiriyor yani ben giderken birden debriyaja basmışım gibi oluyo tamam bu normal ama bu süre çok fazla geldi bana benden daha hızlı değiştiriyordur sanırım ama manulede hiç böyle hissetmemiştim...

manuele alıp denedim yine aynı çok uzun sürüyo değiştirmesi

PredatoR
28/03/2007, 20:21
ilk 2 viteste biraz tekliyo olabilir haklısın. ECO tuşu aktifse , kontak açık kapasanda aktifliği kaybolmuyor sen devre dışı bırakana kadar. 77 beygirlik nasıl bilmem ama en ECO'dan çıkartırsam canavar gibi vites aralığı oluo , bi o kadarda mazot gidio tabi :)

OzzY
28/03/2007, 20:24
5. vitese kadar çıktım :D dediğin gibi sonlarda daha az sinir bozucu ama yinede kötü idi bi araştırıyım ECO olyını

STU
28/03/2007, 20:39
otomatik çok keyifli ama deneme sürüşü yptıran kişi sistemi anlatmadımı.
gaz pedalına basmana göre elektronik ünite vites değişimlerini karar veriyor.
gaza hfif bastığında yavaş kullandığını yakıt tüketimi için motor devrini 3000 d/dk . vites değiştiriyor yarımda gazda 4000d/dk tam bastığında 5500 devirde vites değiştiriyor.aslnda bunları deneyerek kullanmanızı tavsiye ederim

SANtO
28/03/2007, 20:45
Hoşgeldin stu. tanışma bölümünden kendini tanıtırmısın..

OzzY
28/03/2007, 21:12
otomatik çok keyifli ama deneme sürüşü yptıran kişi sistemi anlatmadımı.
gaz pedalına basmana göre elektronik ünite vites değişimlerini karar veriyor.
gaza hfif bastığında yavaş kullandığını yakıt tüketimi için motor devrini 3000 d/dk . vites değiştiriyor yarımda gazda 4000d/dk tam bastığında 5500 devirde vites değiştiriyor.aslnda bunları deneyerek kullanmanızı tavsiye ederim
ben zaten uzun süredir otomatik kullanıyorum...(marea)
aktarım sistemi farklıda olsa otomatik nasıl kullanılır biliyorum
benim sorunum zaten değiştirdiği devir değil vites değişim anının uzun olması yani debriyaja fazla basıyor...

emre
28/03/2007, 21:20
77 die olabilir belki benim arabda böle bi sorun yok

Linos
28/03/2007, 23:07
Hoşgeldin stu. tanışma bölümünden kendini tanıtırmısın..

stu. sanırım Kartaş'dan Sedat usta? Yanılıyor muyum???

Ziyaretçi047
28/03/2007, 23:24
Ne yüklenilmiş bu otomatiğe ya. Gidip bir test edecem valla sırf meraktan.

OzzY
28/03/2007, 23:56
pişman olmada:D:D

SANtO
29/03/2007, 00:31
bende 90 hp liği denemiştimde hakikaten uzun sürüyo. ama bu otomatikleştirilmiş manueller hep böyle. diğer markalardada denedim aynıydı. yani gp ye has bişey değil bence..

Ziyaretçi047
29/03/2007, 01:58
yok pişman olmam merak etme.

Akincl
29/03/2007, 09:32
Ferrari nin F1 şanzımanını kullanmıyorsunuz

yarı otomatiklerin hepsi böyle.

teknik verilere baktıysanız düz şanzımandan daha az yakıyor.

niye acaba...

CAGLARKA
29/03/2007, 09:50
bence de niye acaba? otomatik veya manuel kullanımda da olsa tiptronik vitesler manuel şanzımandan az yakamaz bence

SANtO
29/03/2007, 10:54
aktarma debriyaj sistemi ile olduğu aktarma kaybı yaşanmıyor. elektronik beyin vites değiştirme için en uygun devri seçiyor. bu yüzden konvansiyonel otomatik vitesler gibi çok yakmıyor ve manuelden az yakıyormuş..

Korhan
29/03/2007, 13:55
Normal otomatikler gibi hele Hondanın CVTsi gibi değiştirmesi beklenemez zaten. Kullanan var mı bilmiyorum da yeni Hondalarda vites geçişlerini özellikle dikkat etmezseniz kolay kolay hissedemezsiniz.Ama bunlar yarı otomatik. Üretim maliyetleri de klasik otomatiğe göre daha düşük.

Mısafır
29/03/2007, 14:47
smc selespeed olmadıkdan sonra hayatta otomatık araba tercıh etmem ...

OzzY
29/03/2007, 17:19
Normal otomatikler gibi hele Hondanın CVTsi gibi değiştirmesi beklenemez zaten. Kullanan var mı bilmiyorum da yeni Hondalarda vites geçişlerini özellikle dikkat etmezseniz kolay kolay hissedemezsiniz.Ama bunlar yarı otomatik. Üretim maliyetleri de klasik otomatiğe göre daha düşük.
aynı sistemi ford da kullanıyor bizim cmax sırf bu yüzden satılık zaten.
devir saatine bakmadıkça vites değişimi diye bişey yok zaten.

ama ben en azından eski sistem otomatikler kadar olmasını beklerdim.
dayımda dizel corsa vardı aynı sistem onu hiç kullanmamıştım ama oda öyleymiş

ben bu 3 sisteminde çalışma prensibini biliyorum daha az yakmasıda gayet doğal ama vitesi neden yavaş değiştiriyo anlam veremiyorum...

PredatoR
29/03/2007, 18:09
tam otomatik şansıman 2,3 kat daha pahalı maliyeti var diye biliyorum ben.

OzzY
29/03/2007, 18:17
evet aynen öyle...
CVT şanzuman 20000 ytl

SANtO
29/03/2007, 18:31
evet aynen öyle...
CVT şanzuman 20000 ytl

2000 ytl demek istedin heralde?
abi araba kaç liraki zaten..

OzzY
29/03/2007, 19:02
alırkenki fark değil...
yedek parça olarak fiyatı.
not: genelde tamiri mümkün olmayıp komple değişmekte.

SANtO
29/03/2007, 19:06
tamam yedek parça olunca doğru..
banada serviste görevli anlatmıştı; klimayı sonradan takarsan 5000 ytl falan tutuyormuş.. yuh dedim!

drberti
29/03/2007, 23:27
bu yokuşta kalkış desteğinin prensibi nedir ve nasıl çalışıyor bilgi verebilirmisiniz
birde ışıkta beklerken bitamı yoksa viteste frene basarakmı bekleniyor....boşta kalkış desteği çalışıyormu?

OzzY
30/03/2007, 00:10
kırmızıda düz yolda beklerekn frene basmasanda duruyor...
yokuşta kalkış desteği bir süre fene basmasanda kaymasını önlüyor ama otomatik vites için gereksiz bence

drberti
30/03/2007, 09:21
bu kaymayı frene basarakmı yoksa tam otomatiklerdeki gibi gaza basarakmı ayarlıyor.
örneğin düz yolda aracı düz yolda viteste bekletmenin baskı balataya zararı varmı boşa almak gerekiyormu....

OzzY
30/03/2007, 20:30
frene basarak.

nejatb
02/04/2007, 21:42
Ferrari nin F1 şanzımanını kullanmıyorsunuz

yarı otomatiklerin hepsi böyle.

teknik verilere baktıysanız düz şanzımandan daha az yakıyor.

niye acaba...

otomatikleştirilmiş sanjıman sistemlerinin tüketim değeri normal tork konvektorlu otomatik viteslerden daha az olmakla birlikte vitesli araçlardan daha az degildir.

fabrikalar testlerini malesef optimum sartlarda yaptırıyorlar ama uzmanların sehir icinde yaptıkları testlerde mmtler, yarı otomatikler, normal vitesliden biraz fazla yakıyor ama tork konvektorlu otomatikler gibi abartı da degil.

ki mantıklı olanda bu, çünkü hala tam gelismis bir teknoloji degil. siz iyi bir söför iseniz ve o an devirli kullanımdan cok tasaruflu kullanımı hefedliyorsanız vites aralıklarını daha iyi kullanıp, mmtlerden daha az yakabililiyorsunuz hala.

drberti
24/04/2007, 21:57
fiat bu şanzımanı nereden alıyor daha önce başka araçta kullanıldımı bu???yoksa kendi üretimi bir şanzımanmıdır....

h k
24/04/2007, 22:13
dualogic sanziman önceki kasa punto , panda ve idealarda kullanildi bildigim kadari ile. kendisi mi yapiyor yoksa baska yerden mi aliyor bilmem arastirmak lazim :)

palio ve albealarda ise speedgear adini verdikleri cvt türü bir sanziman kullanilmisti ve hondalardan bile iyi oldugu söyleniyordu.

OzzY
24/04/2007, 23:33
yakın zamanda yaptığım araştırma sonucu vardığım sonuç
not:tipronic easytronic vs sistemlerin tümü yazdığım şekilde....

bence piyasanın kralı DGS çalışma sistemini tam bilmiyorum ama bir sonraki vitesi hazır bulundurarak çok kısa sürede geçiş sağlanıyor....

bir diğer beğendiğim sistem ise CVT aslında bu olayı çoook sviyordum ama araştırmalarım sonucu biraz fos çıktı şöyle ki yüksek torklu araçlarda problemli ve tamiri mümkün değil fiatı 16000 ytl seviyesinde ve otosan artık getirmiyor. bu sorun kayış yerine zincirle çözülmüş(örnek alfa) ama yinede ideal değil. ancak garanti kapsamında kullanılabilir bence.

aslında hernekadar güç kaybı fazla olsada eski sistem en sağlıklısı....

not: dhde bir başlıkta fiatın otomatik şanzımanları gmden aldığı yazıyorudu(eskiden beri)

keyifli sürüşler...

ABNEW
24/04/2007, 23:58
CVT nin devri bitti artık...

nejatb
25/04/2007, 03:07
CVT nin devri bitti artık...

arda,

dsg lerde tork konventoru var mı biliyor musun? piyasada otomatik vitesin piri bu sistem su anda. hatta nette, youtube'da bulabilirsin.

dsg'li golf gti ile normal duz vites golf gti, aynı model, vites haric herseyi aynı kalkıs yarısı yapıyorlar.

dsg mahvediyor, geciyor duz vitesi. sofor saskınlık icinde. :)).:ebebe::ebebe:

duzden otomatiklestirilmis sistemler daha ucuz tork konvektorune gore, daha az yakıt tuketimi saglıyorlar -ama burada, normal vitesliden daha az yakıyorlar aldatmacasına kanmayın, her firma bunu yapıyor, ama duz vitesliyi devrinde ve sakin kullanırsanız, hala en az o yakıyo

ama baskı balatasının bitmesi durumu var, buda sinir bozucu. birde arkadaslarda belirtmis. hemen her firmanın sisteminde bir yavaslama var vites gecislerinde. honda'nın odullu cvt si gibi degiller.

dsg bir yaygınlassa, diger firmalarda benzerlerini surse harika olacak.

dreamerdaddy
25/04/2007, 09:43
Banada tavsiye etmemişlerdi duolagic vitesi sonra bi ara kullandım çok kötü yani kimseye tavsiye etmem pişman olursunuz vites aralıkları uzun geçişler çok kötü. hızlı bi kalkış yapmayı unutun yani..

heartfever
25/04/2007, 10:18
bütüm forumda 1. ve 2. viteslerin hantallığından bahsedilirken şimdi otomatik vitesin kalkışına laf ediyorsunuz. düz viteste ne kadar kalkış problemi varsa otomatik de de o kadar var. ayrıca oyomatiklerde size 2 türlü sürüş seçeneği sunuyor. eco sisteminde arabayı sakin sürmek ve yakıt tasarrufu yapmak için kullanabilirsiniz. mesela normalde 2 den 3 e geçerken 3500-4000 devir aralığında değişiyorsa vites, ecoda iken 2500-3000 aralığında değişiyor. ayrıca vites aralıkları uzun lafına da katılmıyorum. kalkıştan kısa bir süre sonra bir bakıyorum araç 5. vitese geçmiş bile. ozzy arkadaş sanırım fazla abandı gaza o yüzden vites geçişlerini o kadar sert hisseti. otomatik vitesde daha önce de yazdığım gibi araç şu şekilde davranış sergileyebiliyor. örneğin: 4 de gidiyorsunuz yavaş yavaş sürati artırıyorsunuz 5e geçiyor o anda bir aracı sollamak istiyorsunuz ve gaza daha şiddeti yükleniyorsunuz. o zaman normalde araç hızlandığı için 6 ya çıkmıyor vites 4 e düşüyor ve aracı fişekliyor. otomatik vitesin bu davranışına alışık olmayan kişiler için bu gibi durumlar gaz pedalındaki oynak basınçlarda ne kadar garip bir vites değişimi var sorusu oluşturabilir. siz 3 den 5 e atın sonrada gaza yüklenin veya 3 den aniden 1 e atın araç ne tepki veriyorsa otomatik vites kullanırkende böyle saçma hareketler beklenmemelidir. hillholder otomatik vitesde gerekli değildir lafı safsatadır. araç yokuşta kayıyor. yokuş yukarı ayak frende beklerken gaz pedalına geçiş süresince aracın arkaya kaymasını takoz koyarak engelleyemezsin herhalde. ayrıca bir şey daha: isteyen manuele geçirip düz vites gibi de kullanabilir. başka sorusu olan?

OzzY
25/04/2007, 14:20
Ertan abi.
öncelikle ben otomatik vites acemisi değilim senelerdir kullanıyorum(eski sistem) yazdığın kickdown olayına vs çoook alışığım test etmediğim şey kalmadı yeridir...

ben vitesleri geç değiştiriyor veya hızlı değiştiriyor demiyorum zaten uzun sürede değiştiriyor diyorumyani debriyaja basma süreside diyebiliriz...
dediğim gibi yaptığım araştırma sonucunda bunun dualocige özgü değil diğer markalarında benzer sistemlerinde aynı olduğunu gördüm hatta sistemin tek dezavantajı budur...(tiptronic,easytronic,mmt,asm...)
bu durum kişiden kişiye değişir tabii sana gayet normal gelebilir bu durum.
bu olayıda dgs ile aşmışlar zaten

saygılar...

heartfever
25/04/2007, 14:34
sanırım debriyaj süresini fazla bulman zayıf motordan kaynaklanabilir. 1.3 90 hp de dediğin problemler pek yaşanmıyor kanaatimce. dediğim gibi 5 e geçtiğini okumasam ekranda anlamayacak derecede hızlı ve sorunsuz geçiriyor.

OzzY
25/04/2007, 14:55
açıkçası benim edindiğim bilgilere göre tüm şanzımanlar böyle bilmiyorum belki bana böyle geliyo...
DHde birisi vites değiştirken çay demle iç demiş bence çok yerinde...

not: test sırasında bende kısa mesafede 5 e çıktım.

kuzgun2000
11/05/2007, 08:40
Bende de otomatik var 1 den 2 ye geçerken tıırtı gibi ses geliyor halen anlamış değilim sizce normal bir durum mu arkadaşlar. Servise gitmeme gerek varmı? Kafayı yiycem araba daha yeni alalı 2 hafta oldu.

Alperhanks
07/01/2011, 21:48
arkadaşlar slm;

ben yeni punto evo 1.3 77 beygir duologic aldım.

yazılanları okuduktan sonra biraz tedirgin oldum aslında.

istanbul trafiğinde manuel vitesten bıktığım için otomatik almaya karar verdim, eğer otomatik şanzımanda bu şekilde sorunlar varsa tedirginlik artacak.

biraz daha bilgilendirirmisiniz arkadaşlar...

alperalperler
25/10/2013, 21:18
Bende 3 aya yakın bir süredir 90hp lik versiyonunu kullanıyorum 2 kere uzun yola çıktım inanılmaz rahat ve şehir içinde bazı durumlar haricinde(yokuşta vb.) gayet memnunum istanbul gibi bir memlekette sabah akşam trafik çekilen bir yerde otomatik en mantıklı iş ki bir de bu yakıta fazla etki etmediği için çok daha memnun kalıyorsunuz ayrıca dizelden bahsediyorum 2. elde otomatik almak daha mantıklı çünkü araç otomatik olduğu için normal viteslerde arabayı istediğiniz kadar sıkıştırabilirsiniz bu sürücüye kalmış ama otomatikte araçı fazla sıkıştırma ve zorlama şansı olmadığından araç zorlanmaya göre en az zararla vitesi atar düşüncesindeyim yani normal vitese göre daha düzgün bir araç alınmış olabilir turbo ve benzeri gibi sıkıntılar normal viteslilere göre ikinci elde daha az yaşanır gibime geliyor bu sadece benim arabayı alırkenki kendimi rahatlatma yöntemim di :) sadece düz vitese göre baskı balata daha çabuk bitermi veya bittiğini nasıl anlıcam onu düşünüyorum :)

halilibo48
25/10/2013, 23:41
birçok otomatik araç kullandım ancak punto manuel otomatikleştirilmiş olduğu için bundan hızlısı beklenemezdi. Şu an duallogic punto kullanıyorum Marea'ya göre tabiki yavaş gelecektir. bir saniyelik bir bekleme payı var en az.
diğerlerinde seri olarak vites atarken punto da araç rahatlayıp sonra vites atıyor havası veriyor.