PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo ve Fiesta

tarrega
04/05/2010, 23:19
Merhabalar,
Forumdaki ilk mesajım, en uygun burayı gördüm konu açmak için. Yaklaşık 1 aydır bizim hanıma araç bakıyoruz, kala kala Fiesta ile Punto arasında kaldık. İlk değerlendirme sonunda yönümüz Punto idi, sonra Fiesta'ya döndü, dün akşam Fiesta hakkında fordclubtr'de okuduklarımdan sonra yine Punto'ya döndüm gibi ama biraz sizlerden görüş almam gerekiyor. Mesajım biraz uzun olabilir, sıkılmadan okuyacaklara şimdiden teşekkürler.
Öncelikle hanım 7 senedir otomatik Getz kullanıyor, düz vites bizim için bir seçenek değil, fazla büyük olması istenmiyor, böyle olunca seçenekler azalıyor, WV ve Opel araçlara antipatim var, onlara hiç bakmadım bile. Mazda2,Citroen C3,Pejo 207, Hyundai I20 bunları pek beğenmedik, sebeplerini tek tek yazmayayım uzun sürer.
PuntoEvo'nun Dynamic Dualogic modelini düşünüyoruz, HillHolder bir avantaj, bunu Fiat500 model araç üzerinde test ettik, beğendik. Diğer yandan B sınıfı araçların çoğu bayanlara hitap etmekle beraber tüm markalar için geçerli olmak üzere hiçbir bayide otomatik test aracı bulunmaması da enteresan. (Birtek Mazda2'de vardı, onun da düz modeli olmadığından dı sanırım) Hatta düz vitesli Punto Evo test aracı bile isim vermeyeyim büyük bir Fiat İstanbul bayisinde bir tane olduğundan randevu verilerek denenebiliyordu. (Henüz denemedik)
Şimdi sorularım:
1- Dualogic aslında otomatikleştirilmiş düz şanzıman, ben de benzer bir araç (Toyota MMT vites) kullanıyorum. Tam otomatik kullanan bir kişi Dualogic'e geçince çok yadırgar mı dersiniz? Örneğin bana Toyota servisi tarafından söylenen, kırmızı ışıkta ya da yoğun trafikte uzun süren beklemelerde vitesi boşa alın şeklinde. (Isınma vb. sorunlarınn önüne geçmek için). Dualogic'te de böyle mi yapılmalı? Uzun beklemelerde boşa alınma ihtiyacı var mı? Yine kendi aracımda bazen yokuşta filan bayılır gibi olunca müdahale edip kendim vites küçültüyorum, sizlerin kullanımında Dualogic'te de benzer müdahaleler yapıyor musunuz?
2- Fiesta'dan çekinmeme neden olan bir konu araçta Karter koruması'nın olmaması, buna açıklama olarak kaza anında motorun sürücünün üzerine yığılması yerine karter koruma olmadığı için aşağı çökmesi şeklinde yorum yapıyorlar. Bana çok ters geldi, ülkemiz yollarını düşünürsek karter koruması olmaması hiç hoş değil. Evo'da karter koruma kapağı (metali her neyse) var mı?
3- Fiesta'dan bir diğer tırsma nedenim otomatik vites'te bir kişinin başına gelen gerçekten çok aşırı tüketim , şehir için 13lt'den bahsediliyor, ki fabrika değeri 9 filandı galiba. Dualogic kullanan arkadaşlar ortalama şehir içi ne kadar yakıyorsunuz?
4- Bir başka Fiesta şikayeti ise astar boyanın üzerindeki boyayı tutmadığı kustuğu şeklinde, (birkaç kişiden duydum ne kadar genellenir bilemiyorum) günahını almayayım aracın.
5- Etrafta çok sayıda Fiesta'ya karşın az sayıda Punto görmek biraz düşündürüyor, ilerde 2. el değeri açısından. Sık araç değiştiren bir aile değiliz, muhtemelen alacağımız araç allah kaza bela vermezse 7-8 yıl bizde kalacaktır. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu arada Punto'da Skydome seçeneğinin olması (6-8 hafta beklemeyi gerektirse de) çok muhteşem bişi demekten kendimi alamayacağım.
Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Selçuk.

demon
05/05/2010, 01:19
Sıfır araç alıyorsunuz. Ford ve Fiatı Türkiye' de temsil eden firma aynı. Bence her ikisindende uzak durun derim. Alacağınız aracın yol sesi almamasına, tıkırtı yapmamasına ve plastik kalitesine bakarak zaten en doğru kararı vereceğinize eminim. Umarım doğru kararı verirsiniz. Sevgiler

Not: Ben bu sınıfta sıfır araç alacak olsaydım tercihim Yeni Polo veya Yeni Clio HB olurdu.

OzzY
05/05/2010, 01:58
1) evet bazı durumlarda müdahale etmek daha iyi oluyo. sıkışık trafikte debriyaj ısı uyarısı alan çok oldu.

bence eski sistem otomatik vitese alışan robotize manueli yadırgar. markadan markaya çok fark yok bence(opel toyota fiat kullandım) ve hiçbirini beğenmedim sanırım klasik otomatiğe alışkın olduğumdan.

bence klasik otomatik çok daha başarılı bi sistem, zaten toyota bu sene (2010 modelde corollada klasik otomatiğe geri döndü)

skyline28
05/05/2010, 09:26
ben bir evo kullanıcısı olarak araçtan çok memnunum Dualogic vites diyer araçların otomatik viteslerinden daha kolay bir sistem start&stop özelliği araçta mevcut oldugundan araç kendini kırmızı ışıkta durduğunda istop ediyor frenden ayagını çekince tekrar çalışıyor bu yüzden senin aracı boşa alma gibi bir düşüncen olmasın......

taneren
05/05/2010, 10:41
aynı süreçten geçtiğimiz için şu anki durumunuzu gayet iyi anlıyorum.
öncelikle 3 aşamada ele alın

1-araç özellikleri
2-fiyat,ödeme şartları
3-satış sonrası

benim ilk tercihim honda jazz dı,fiyat konusunda beni aştı,eledim
ikinci tercih vw polo,araç dar ve boş,servis bana çok uzak ve pahalı,eledim
üçüncü tercih fiesta,elimizde araç yok dediler ve fiyat konusunda anlaşamadık.
renault clio ilk baktığımda eledim.
punto evo hiç hesapta yokken,yeni çıktığı için çok iyi kampanyaya denk geldi 3000 tl civarı ucuz aldık,servis çok yakın,arkadaşlar çalışıyor.
memnunmusunuz derseniz evet.

mersin'de en çok satılan bu segment araçlar
ford fiesta,renault clio,fiat punto

evolodi
05/05/2010, 11:18
araba zevk meselesi bence öncelikle allah kaza bela vermesin gerisi göz zevki tabiki de biraz maddiyat.bana da çok diyen oldu şunu al bunu al diye ama tektek izmirdeki tüm bayileri dolaştim gözümde hep punto vardi.kuzenim clio cok satiliyor ondan diye tutturdu ama içi boş bir aaba begenmedim sahsen göz zevki ya punto gerçekten oturakli bir araba.performansini burdaki arkadaslar daha iyi bilirler.güzel bir tercih yapacaginiza eminim.hayirlisi olsun simdiden:)

tarrega
05/05/2010, 20:06
aynı süreçten geçtiğimiz için şu anki durumunuzu gayet iyi anlıyorum.
öncelikle 3 aşamada ele alın

1-araç özellikleri
2-fiyat,ödeme şartları
3-satış sonrası

mersin'de en çok satılan bu segment araçlar
ford fiesta,renault clio,fiat punto

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.
Evet bizim açımızdan da 1 ve 2'yi geçtik diyebiliriz, 3. yü daha önce Fiat bir aracımız olmadığından ancak edinirsek göreceğiz. Clio'yu başta ben de dşünmüştüm ama yakından gördükten sonra hiç içimize sinmedi, bayi de alakasızdı. Hatta şöyle bir garip durum oldu, hanım sürücü koltuğuna oturdu, doğal olarak boyu biraz kısa olduğundan koltuğu yükseltmek için kol aramaya başladı, satıcı ne derse "bu giriş seviyesinde bir araç koltuk yükseltme yok". İnanamadım, hangi devirdeyiz ya? Yastık mı hediye ediyorsunuz dedim :-)

tarrega
05/05/2010, 20:11
Sıfır araç alıyorsunuz. Ford ve Fiatı Türkiye' de temsil eden firma aynı. Bence her ikisindende uzak durun derim. Alacağınız aracın yol sesi almamasına, tıkırtı yapmamasına ve plastik kalitesine bakarak zaten en doğru kararı vereceğinize eminim. Umarım doğru kararı verirsiniz. Sevgiler

Not: Ben bu sınıfta sıfır araç alacak olsaydım tercihim Yeni Polo veya Yeni Clio HB olurdu.

Ses konusunda doğru söylüyorsunuz ama bu konuda çok beklentim yok, bizim yollarımızda sadece TEM'e çıktığımda tıkırtı sesi duymuyorum. Üstelik aracım sıfırı 45 civarında satılan C sınıfı bir araç, gelen sesleri duysanız inanamazsınız, bir gün üşenmeyip kayıt yapacağım, servis bazı sesleri kesmesine rağmen, konsoldan gelen sesler bir süre sonra yine hortluyor maalesef, vakitsizlikten bir sonraki bakımı bekliyorum, şu anda gösterge panelinden gelen sesi 2 adet kağıt mendil sıkıştırarak kestim, mutluyum :-)

tarrega
05/05/2010, 20:14
Yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim, düz vitesi ile bir test sürüşü ayarlayacağız artık, şu anda pusulamız Evo'yu işaret ediyor.

gokhan.bey
05/05/2010, 21:01
kesinlikle doğru karar verirsinin puntoyu seçerseniz bahse geçen bütün arabaları ve fazlasını tek tek denedim aralarında en çok zevk veren ve kaliteli araç bence punto dur.

demon
05/05/2010, 21:48
Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.
Evet bizim açımızdan da 1 ve 2'yi geçtik diyebiliriz, 3. yü daha önce Fiat bir aracımız olmadığından ancak edinirsek göreceğiz. Clio'yu başta ben de dşünmüştüm ama yakından gördükten sonra hiç içimize sinmedi, bayi de alakasızdı. Hatta şöyle bir garip durum oldu, hanım sürücü koltuğuna oturdu, doğal olarak boyu biraz kısa olduğundan koltuğu yükseltmek için kol aramaya başladı, satıcı ne derse "bu giriş seviyesinde bir araç koltuk yükseltme yok". İnanamadım, hangi devirdeyiz ya? Yastık mı hediye ediyorsunuz dedim :-)

Puntonunda baz donanımında koltuk yükseltme yoktur.

tarrega
07/05/2010, 21:53
Merhabalar,
2- Fiesta'dan çekinmeme neden olan bir konu araçta Karter koruması'nın olmaması, buna açıklama olarak kaza anında motorun sürücünün üzerine yığılması yerine karter koruma olmadığı için aşağı çökmesi şeklinde yorum yapıyorlar. Bana çok ters geldi, ülkemiz yollarını düşünürsek karter koruması olmaması hiç hoş değil. Evo'da karter koruma kapağı (metali her neyse) var mı?

Bu soruma cevap alamadığımı farkettim, bu bana önemli geliyor. Yanıtını bilen var mı acaba? Punto Evo için ?

makeles
07/05/2010, 22:07
GP lerde yada Evo da karter koruma yok sonradan taktırabiliyorsunuz.. aynı durum fiesta içinde geçerlidir sanıyorum.. ford servisine sorun derim..

Romeo_er2
07/05/2010, 22:18
ben olsam ikisinide almam..

OzzY
07/05/2010, 22:53
Puntonunda baz donanımında koltuk yükseltme yoktur.
konudan sapmak istemiyorum ama nasıl yani???

sürücü koltuğundan bahsetmiyomuyuz?

bende var???

Honor COOPER
07/05/2010, 22:55
ben olsam ikisinide almam..
Kesinlikle katılıyorum sıfır araç alacak olsam ve para konusunda çok sıkıntım yoksa saydığınız araçlardan Mazda2 yi tek geçerdim sorunsuz bir araç arıyorsanız Mazda2 yi düşünmelisiniz.

ABNEW
07/05/2010, 23:21
Bu soruma cevap alamadığımı farkettim, bu bana önemli geliyor. Yanıtını bilen var mı acaba? Punto Evo için ?

Motor-karter korumanın amacı araç altını hafif darbe ya da taşlardan korumak, içeriye toz ve çamur girmesini engellemektir.Dolayısıyla düşen motoru tutması beklenemez.Bu durumda yolcu kabinine motorun vereceği hasar çok daha fazla olur,

Evodaki durum da GP ile aynıdır.Yani motor alt koruması hiçbir modelde yoktur şuan için.İleride gelecek sport ya da multiair turbo sportta olur büyük bir ihtimal.Şuanda Türkiyede satılan Evolarda mevcut değildir yani...

atmaca615
08/05/2010, 00:01
Gp lerde alt karter koruması yok ancak en az alt karter koruması kadar önemli belli bir kaç profili var ve bunlarda gerçekten oldukça başarılı çukura tümseğe yada belediye tarafından kazılmış ve yolun ortasında bırakılmış bir kaldırım taşına arabanın altını sürtmeniz durumunda oldukça yararı dokunuyor onun dışında yakıt konusunda benim aracım 2009 model grande punto ve dualogic yada otomatik vites en azından öyle söylüyorlar sadece debriyajı yok bilgiğiniz manuel vitesten en ufak bir farkı yok yani anlayacağınız şehir içinde kilometrede 30 krş dan aşşağıya yaktığını hiç görmedim gören varsada vallahi birşey diyemem bir başka sorunuza cevap ise grande punto ve punto evo tamamen farklı araçlar bana sorarsanız benim fikrim punto evo tutulacağı kadar tutuldu hiçkimse evo nun grande punto kadar tutulmasını beklememeli çünkü araç her yönüyle bir başarısızlık abidesi oldu dilerim bir sonraki versiyonunda grande punto çizgisini tekrardan yakalayabilirler...
Araç tavsiyesi konusundada bana kalırsa honda ve mazda nın aradığınız segmentlerdeki modellerine öncelik göstermenizi tavsiye ederim...

taneren
08/05/2010, 00:30
onur,
mersin de mazda'nın doğru düzgün ne bayisi oldu nede servisi, şimdi opel gedizler almış bayiliğini,ben bizzat baktım o araca.büyük ihtimal yedek parça sorunu yaşanır mersinde.

Honor COOPER
08/05/2010, 10:41
onur,
mersin de mazda'nın doğru düzgün ne bayisi oldu nede servisi, şimdi opel gedizler almış bayiliğini,ben bizzat baktım o araca.büyük ihtimal yedek parça sorunu yaşanır mersinde.
Hakan Hocam;bu mazda ne çektiyse zaten bu servislerinden çekti.ama gedizler ciddi bir kuruluş biliyorsunuz İstanbul merkezli bir holding parça noktasında sıkıntı olacağını zannetmiyorum ayrıca Allah göstermesin kaza dışında pekte yedek parçaya ihtiyaç duymuyorsunuz Mazdada adamlar araçları yıllardır en problemsiz araç seçiliyor ve teknolojidede üst noktadalar ülkemde millet tutturmuş Toyata diye ama japonyada bile en çok tercih edilen japon markası mazda ve mitsubishi dir bizim burdakiler Japondan iyi bildikleri için 1996-97 model 300-400000km de corollalara hala 15-16000 veriyor.enteresan değilmi?
Ayrıca iddalı bir fikir söyliyim mesala şa an Mazda3 e segmentinde rakip olacak araba yok bana göre.

demon
08/05/2010, 12:01
konudan sapmak istemiyorum ama nasıl yani???

sürücü koltuğundan bahsetmiyomuyuz?

bende var???

Evet ben yanlış hatırlıyormuşum. Bendede var.

tarrega
08/05/2010, 17:16
Gp lerde alt karter koruması yok ancak en az alt karter koruması kadar önemli belli bir kaç profili var ve bunlarda gerçekten oldukça başarılı çukura tümseğe yada belediye tarafından kazılmış ve yolun ortasında bırakılmış bir kaldırım taşına arabanın altını sürtmeniz durumunda oldukça yararı dokunuyor onun dışında yakıt konusunda benim aracım 2009 model grande punto ve dualogic yada otomatik vites en azından öyle söylüyorlar sadece debriyajı yok bilgiğiniz manuel vitesten en ufak bir farkı yok yani anlayacağınız şehir içinde kilometrede 30 krş dan aşşağıya yaktığını hiç görmedim

30 krş 100 km'de 8 lt'ye gelir ki fena sayılmaz, hele şu anda bizde olan klasik otomatik vitesli Getz ile karşılaştırınca süper.11-12 lt harcıyor. Zaten klasik otomatik vitesli araçların hemen çoğunun katalog değerleri bile 9.5 lt'den başlıyor.

Bugün burda herkes Mazda2 demiş, aracı incelemiştik aslında, dış görüntüsü güzel bir araç ama iç tasarımı çok boş, hiç göze hitap etmiyor. Valla zor bu seçim işi, Mazda2 için verdikleri fiyat hemen hemen aynı Evo ile. Yanıtlar için herkese teşekkürler.

osmanbozkurt
09/05/2010, 23:35
Sayın tarrega arkadasım,

Ben yaklasık 3 aydır ciddi bir araştırma içerisinde olduğumu öncelikle belirtmek isterim.Bu segmentteki arabaları a dan z ye araştırıyorum ve sanırım son güne kadarda araştıracağıza benziyor.Daha bugün puntonun benzinlisinin test sürüşünü yaptım.Açıkcası cok güçlü bir araba olmadığı garantisini verebilirim.Gazı sonuna kadar kökleyip itme gücünü görmek istedim.İnanırmısınız Denediğim 1.3 opel corsa eco flex cok daha seri.Bence punto tip olarak öyle aman çok güzel bir araba değil.Birazda aldığın araba kendini tip olarak gösterecek yahu 30000 lira para veriyoz düz bir tasarım gerçekleştirilmiş tip olarak.Size tarihte puntonun çizimlerine benzer envaye çeşit araba sayabiliriz.Aslında biraz daha artık farklı bakış açılarını farklı tasarımları ele almanın zamanı geldi diye düşünüyorum.Henry ford bana kalırsa son 5 yılın segment açısından düşünüldüğünde en iyi çizimlerini tüketiciye sunmuş.Çizimler için hakikaten çok iyi ressamlar uğrasmıs.Hali hazırda bu arabanın iç tasarımı da çok farklı dersin uzay aracı.Yani estetik olarak ford fiesta özellikle titanium buz beyazı ve elektrik kırmızı B sınıfındaki tüm farklı markalardan çok daha önde.Motora gelince ford duratech diye sessiz gürültüsüz bir dizel enjeksiyon teknolojisi çıkardı.Bu araçın motoru ford focuslarda olması gerek.Ford focusun seriliğindeki bir turbo dizel motor bu kucuk kasadaki fiesta için cok cok ii özellıkle 1.6 tdci alırsanız(kısacası arabanız uçar diyebilirim).Artılarına gelince hız sabitleyici,Kararan aynalar,orjinal arka cam karartması,Dinamık puntolarda olmayan(çerceve gümüş nikelajlar) fiestada var.Ne bileyim çok full bir araç vw poloda bile bu kadar özellik yok.Yani dışardan gören yahu bu araba hakkaten cok güzel duruyor diyor.Benzinliklerde mıllet araya bakıyor.Puntodan 6 ay sonra tipinden sıkılabilirsiniz.

Ben bugun ford fiesta buz beyazı titanium almaya karar verdim.
33200-33500 arası. punto 33000. belkı 32800 e verirler.çokda bir fiyat farkkı yok Dizellerinde.

Ha vw poloyada bakmadımmı onada baktım.Volswagen boş bir araç ama içine bindiğin zaman bu araba punto ve fiesta gibi teneke değil hakikaten sağlam bir kasa diyorsun.

Biraz daha param olsa yada bekleyecek sabırım olsa VW polo alırdım.Cunkı bunların arasındaki en iyi araç tartışmasız polodur.

vw polo > fiesta>punto.

Zaten dikkat edin üretici firmalar fiyatları belırlerken 3 aşağı 5 yukarı kasanın hacmini baz alıyorlar.3 liraya bu kadar köfte arkadasım.Polonun 3000 liralık fazla kalitesi olduguna emin olabilirsiniz.

Kararıız sizin için hayırlı olur inşallah.

taneren
10/05/2010, 09:02
belli açılardan bakıldığında yorumlar doğru gibi algılanabilir.
ama bir araca en iyi diyebilmek tek başına doğru olmaz.hangi kritelere göre en iyi.
-motor(güç,yakıt,sağlamlık)
-kabin içi parça kalitesi
-dizayn(tasarım)
-satış-yedek parça ve servis(fiyat-kalite-hizmet)

ben istediğim araçları değilde hiç hesapta olmayan aracı aldım.
neden; diğer markaların satış ve fiyat politikaları ve servis hizmetleri.sadece bir aracın kaliteli olması ve tasarımının güzel olması o aracı almak için tek başına yeterli olmuyor.

punto yu alamadan önce kullanan yakın arkadaşlarımdan biligi aldım,2007 fire activ kullanan arkadaşım var yaklaşık 40,000 km de normal bakımlar dışında araç daha servise gitmiş değil.geçen sene türkiye turuna bile çıktı.
ha beğenmediği yanları yokmu tabiki var ve olmasıda gayet normal.çünkü hiç bir araç kişiye özel üretilmez.
ben honda jazz'ı çok istedim ama fiyat beni aştı evo ile arasında 5.500 tl oynadı.
ARKADAŞLARA TAVSİYEM DİĞER MARKALARIN FORUM SİTELERİNE Bİ GÖZ ATSINLAR.KALİTELİ VE SÜPER DİYE TABİR ETTİĞİNMİZ ARAÇLARIN KULLANICILARINA NE GİBİ SORUNLAR ÇIKARABİLDİĞİNİ HAYRETLE OKUYACAKLARDIR.(en azından benim aracıma yağmur yağdığında içine su girmiyo???)

ABNEW
10/05/2010, 15:51
Sayın tarrega arkadasım,

Ben yaklasık 3 aydır ciddi bir araştırma içerisinde olduğumu öncelikle belirtmek isterim.Bu segmentteki arabaları a dan z ye araştırıyorum ve sanırım son güne kadarda araştıracağıza benziyor.Daha bugün puntonun benzinlisinin test sürüşünü yaptım.Açıkcası cok güçlü bir araba olmadığı garantisini verebilirim.Gazı sonuna kadar kökleyip itme gücünü görmek istedim.İnanırmısınız Denediğim 1.3 opel corsa eco flex cok daha seri.Bence punto tip olarak öyle aman çok güzel bir araba değil.Birazda aldığın araba kendini tip olarak gösterecek yahu 30000 lira para veriyoz düz bir tasarım gerçekleştirilmiş tip olarak.Size tarihte puntonun çizimlerine benzer envaye çeşit araba sayabiliriz.Aslında biraz daha artık farklı bakış açılarını farklı tasarımları ele almanın zamanı geldi diye düşünüyorum.Henry ford bana kalırsa son 5 yılın segment açısından düşünüldüğünde en iyi çizimlerini tüketiciye sunmuş.Çizimler için hakikaten çok iyi ressamlar uğrasmıs.Hali hazırda bu arabanın iç tasarımı da çok farklı dersin uzay aracı.Yani estetik olarak ford fiesta özellikle titanium buz beyazı ve elektrik kırmızı B sınıfındaki tüm farklı markalardan çok daha önde.Motora gelince ford duratech diye sessiz gürültüsüz bir dizel enjeksiyon teknolojisi çıkardı.Bu araçın motoru ford focuslarda olması gerek.Ford focusun seriliğindeki bir turbo dizel motor bu kucuk kasadaki fiesta için cok cok ii özellıkle 1.6 tdci alırsanız(kısacası arabanız uçar diyebilirim).Artılarına gelince hız sabitleyici,Kararan aynalar,orjinal arka cam karartması,Dinamık puntolarda olmayan(çerceve gümüş nikelajlar) fiestada var.Ne bileyim çok full bir araç vw poloda bile bu kadar özellik yok.Yani dışardan gören yahu bu araba hakkaten cok güzel duruyor diyor.Benzinliklerde mıllet araya bakıyor.Puntodan 6 ay sonra tipinden sıkılabilirsiniz.

33200-33500 arası. punto 33000. belkı 32800 e verirler.çokda bir fiyat farkkı yok Dizellerinde.

Ha vw poloyada bakmadımmı onada baktım.Volswagen boş bir araç ama içine bindiğin zaman bu araba punto ve fiesta gibi teneke değil hakikaten sağlam bir kasa diyorsun.

Biraz daha param olsa yada bekleyecek sabırım olsa VW polo alırdım.Cunkı bunların arasındaki en iyi araç tartışmasız polodur.

vw polo > fiesta>punto.

Zaten dikkat edin üretici firmalar fiyatları belırlerken 3 aşağı 5 yukarı kasanın hacmini baz alıyorlar.3 liraya bu kadar köfte arkadasım.Polonun 3000 liralık fazla kalitesi olduguna emin olabilirsiniz.

Öncelikle aracın hayırlı olsun Osman, güzel bir tercih bence de,

Ancak tasarım ve teknoloji konusunda bazı yanlış anlamalar olmuş gibi.Punto 1994 yılından beri üretilen bir araç.Küçük sınıfta 6 vites, cabrio, yenilikçi tasarım gibi birçok kritere göre rakipleri için esin kaynağı olmuş bir otomobildir Punto.Gerek bir önceki nesil Fiesta gerekse mevcut Fiestada Puntodan(MK2 ve MK3) izler görebilirsin.Yine bir önceki kasa Corsa da Puntoya benzemekte.Küçük sınıfta c sütununa uzanan stoplar öncelikle Puntoda uygulanmıştır.Daha sonra Fiesta ve Corsa olmak üzere birçok otomobilde görmeye başladık.Şuanda Evo dış tasarım olarak 5-6 yıllık olmasına rağmen çok daha yeni tasarımlarla hala başedebilecek bir yapıda

Peugeot-Citroen ve Ford Grubunun 1.6 lt lik güç ünitesi kendisini kanıtlamış oldukça veriml bir makine.Ancak 1.4 lük ünitenin 1.3 mjtd karşısında herhangi bir üstünlüğü bulunmamakta hacim dışında.Zaten halen 1000cc-1400cc arasında dünyanın en iyi dizeli multijet,

Vw Polo nun bana göre herhangi bir üstünlüğü kalmadı günümüzde.Tasarım, donanım, motor, kalite... Tüm kriterlerde rakipleri Poloyu yakaladı hatta geçti sayılır.Tabi Polo da benim beğendiğim bir araç.İç mekan konusunda ondan daha kaliteli üretimler de mevcut bazı dergiler hala itiraf edemese de:)

Uzun lafın kısası Fiesta da beğendiğim bir araç.Küçük sınıfta bana göre rakiplerinden ayrılan 3 model var.Bunlar Punto, Polo ve Fiesta,

Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanman dileğiyle...

tarrega
10/05/2010, 20:15
Sayın tarrega arkadasım,

vw polo > fiesta>punto.

Merhaba Osman bey,
Herkesin araba alirken beklentileri farkli tabi, goruslerinize katilmakla beraber, kendi önceliklerimize göre şu anda Punto öne çıkmış durumda, biz aracı eşime alacağız, kendisi sakin kullanan bir kişi ve %99 şehir içinde kullanacak, otomatik vites olmazsa olmaz. Fiesta da hoşumuza gitse de ekonomi tarafını düşününce Fiesta'nın daha fazla yaktığı (1.6 benzinli otomatik için) su götürmez bir gerçek. Diğer yandan en çok önem verdiğim konu ise bu araçla genelde okula, dershaneye çocukları taşıyacak, güvenlik önemli bir konu bizim için. Her iki araba da bu konuda oldukça yeterli gözüküyorlar. Üstelik Punto'da bazı güvenlik donanımları Standart sunulmuşken, Fiestada ekstra Güvenlik paketi alınmalı vs.

Yani dediğim gibi kişilerin önceliklerine göre seçtikleri araçlar değişiyor.
Bu arada iki aracı da test sürüşü yapmadım, denediktan sonra fikrim ne kadar değişir, göreceğiz.

Sevgiler , saygılar.

tarrega
10/05/2010, 20:20
belli açılardan bakıldığında yorumlar doğru gibi algılanabilir.
ama bir araca en iyi diyebilmek tek başına doğru olmaz.hangi kritelere göre en iyi.
-motor(güç,yakıt,sağlamlık)
-kabin içi parça kalitesi
-dizayn(tasarım)
-satış-yedek parça ve servis(fiyat-kalite-hizmet)

ben istediğim araçları değilde hiç hesapta olmayan aracı aldım.
neden; diğer markaların satış ve fiyat politikaları ve servis hizmetleri.sadece bir aracın kaliteli olması ve tasarımının güzel olması o aracı almak için tek başına yeterli olmuyor.

punto yu alamadan önce kullanan yakın arkadaşlarımdan biligi aldım,2007 fire activ kullanan arkadaşım var yaklaşık 40,000 km de normal bakımlar dışında araç daha servise gitmiş değil.geçen sene türkiye turuna bile çıktı.
ha beğenmediği yanları yokmu tabiki var ve olmasıda gayet normal.çünkü hiç bir araç kişiye özel üretilmez.
ben honda jazz'ı çok istedim ama fiyat beni aştı evo ile arasında 5.500 tl oynadı.
ARKADAŞLARA TAVSİYEM DİĞER MARKALARIN FORUM SİTELERİNE Bİ GÖZ ATSINLAR.KALİTELİ VE SÜPER DİYE TABİR ETTİĞİNMİZ ARAÇLARIN KULLANICILARINA NE GİBİ SORUNLAR ÇIKARABİLDİĞİNİ HAYRETLE OKUYACAKLARDIR.(en azından benim aracıma yağmur yağdığında içine su girmiyo???)

Ben de Güvenlik kriterini ekleyeyim, Euroncap'te 5 yildiz olmayan bir araca bu devirde ihtiyatli yaklaşmak lazım. Örneğin KIA güzel araçlar yapıyor ama birkaçını kontrol ettiğimde 4 yıldız olduklarını görmüştüm. Hoş bundan 2 önceki aracıma baktığımda (7 sene kullanmıştım) 2.5 yıldız olduğunu görünce ufak bir şok yaşamıştım ya, o zamanlar öyleymiş.

Sevgiler.