PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağını kendi değiştiren varmı?

Ceday
01/05/2010, 09:55
Elimde hertürlü imkanım var aslında hem hafta sonlarıda genelde arabamla ilgilenirim yağ ve filtre değişimi yapabilen arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

GP COSKUN
01/05/2010, 10:05
Parmak kaldırıyorum

Ceday
01/05/2010, 10:10
Coşkun madem parmağı kaldırdın madde madde en ince ayrıntısına kadar istiyorum mümkünse foto ekle denklem felan kur birşey yap :D

GP COSKUN
01/05/2010, 10:38
YAVAŞ YAW
altı üstü bir yağ değiştiricen
MOTOR MU İNDİRİYOZ
HEHEHE
şaka kardeşim birazdan yazarım

GP COSKUN
01/05/2010, 11:36
1- öncelikle aracını düz bir zemine park et ve stop et
2- bir leğen veya tenek karterin altına gelecek şekilde yerleştir
3- karter tapasını aç ve yağın tamamen boşalması ve süzülmesi için 20 dakka kadar bekle
4- yağ boşaldıktan sonra filtre zinciri ile yağ filtresini sök
5- karter tapasını güzelce temizle ve contasını değiştir yada biraz üstübü sar ve yerine diş kapmayacak şekilde dikkatlice sık
6- yeni filtreyi eline al ve yeni yağdan içine 100-150 ml litre kadar yağ koy ve yerine
yine diş kapmamasına dikkat ederek tak
7- daha sonra yeni yağı motorun üst tarafındaki yağ koyma kapağından doldur
yanız yağın tamamen kartere ulaşası için çalıştırmadan önce bir 5 dakka bekle
8- bütün bunları yaptıktan sonra arcın marşına gaz vermeden bas ve çaılıştır
yeni yağın hayırlı olsun

Du Hast
01/05/2010, 14:16
bende kendim değiştiriyorum filtreleri, yağı.
dün değiştirdim keşle fotolarını çekip burada bir anlatım yapsaydık güzel olurdu
neyse bir dahakine artık.
Ümit hocada güzelce anlatmış :)

Muhendis06
01/05/2010, 17:18
1.3 MJ 75 HP motorlu aracimda ben de kendim degistiriyorum, onemli birkac noktayi belirteyim:

1-filtre muhafazasi plastiktir, zincirle acmaya kalkarsaniz catlatabilirsiniz, tepesinde 27 numara lokma anahtar erkek karsiligi vardir, buradan acmaniz gerekir.
2-Motor yagi soguk iken degistirmek yagin tam suzulmemesine yol acar.
3-Karter tapasi, erkek torx 15 numara anahtarla acilir.
4-Yeni filtreyi plastik muhafaza kutusuna oturturken tirnaklarin yerini tam karsiladigina emin olun.

Hava filtresi icin islem cok basit, ust siyah motor kapagindaki 3 adet filtre kapak civatasini sokerek hava filtresini degitirebilirsiniz.

Mazot filtresi de cok basit, filtrenin ustundeki hortumlar kolayca sokulup takilan tipte konnektörlere sahip, bunlari filtreden cikartip filtrenin kendisini tutan sac braketin tek civatasini gevsetin. Filtreyi braketten kurtarinca altindaki su sensörünü göreceksiniz. Filtrenin ici mazot doludur, etrafa sacilmamasi icin ufak 1 lt lik bir kabi altina koyun. Filtreden yarim litre mazot alttaki su sensorunu sokunce akacaktir. Hatta sensoru sokmeden ustteki baglanti kanallarindan da mazotu kaba aktarabilirsiniz. Sonra sensoru cevirerek soker ve yeni filtrenize takip islemi tersine tamamlarsiniz.

Gecmis olsun.

ABNEW
01/05/2010, 18:32
T-Jet yağ filtresini kendi değiştiren varsa tebrik ederim :) Filtreye ulaşmak için sökülmedik parça, boru kalmıyor maalesef.Bakım 3 saat sürüyorsa 2 saati yağ filtresine gidiyor :)

Euphrates
13/05/2010, 12:06
1- öncelikle aracını düz bir zemine park et ve stop et
2- bir leğen veya tenek karterin altına gelecek şekilde yerleştir
3- karter tapasını aç ve yağın tamamen boşalması ve süzülmesi için 20 dakka kadar bekle
4- yağ boşaldıktan sonra filtre zinciri ile yağ filtresini sök
5- karter tapasını güzelce temizle ve contasını değiştir yada biraz üstübü sar ve yerine diş kapmayacak şekilde dikkatlice sık
6- yeni filtreyi eline al ve yeni yağdan içine 100-150 ml litre kadar yağ koy ve yerine
yine diş kapmamasına dikkat ederek tak
7- daha sonra yeni yağı motorun üst tarafındaki yağ koyma kapağından doldur
yanız yağın tamamen kartere ulaşası için çalıştırmadan önce bir 5 dakka bekle
8- bütün bunları yaptıktan sonra arcın marşına gaz vermeden bas ve çaılıştır
yeni yağın hayırlı olsun

9- 2-3 dakika çalıştırdıktan sonra stop edip yarım saat bekle ve yağ seviyesini ölç :)

Ziyaretci046
13/05/2010, 17:22
böyle giderse servisler aç kalıcakk :poster_s:

Kriminal
13/05/2010, 17:28
Haklı :)

Euphrates
30/05/2010, 16:18
77'lik gp'nin karter tapası kaçlık bilen var mı?

GP COSKUN
30/05/2010, 21:17
77'lik gp'nin karter tapası kaçlık bilen var mı?

12 alyan

Ziyaretci046
30/05/2010, 23:57
12 alyan

çoskun abi herkesi tamirci yapcan abi meslek sırrı de 1.3 multijetin söyleme en azından abi:smartass:

WiSTaRiA
31/05/2010, 00:35
Grandepuntotr Oto bakım Servisimi kursak napsak :):)

fatihhhh
31/05/2010, 10:14
çok faydalı bir paylaşım olmuş.
emeğinize sağlık

puntobeyaz
11/06/2013, 14:14
1.3 2005 eski puntolarda yag kartel tapası 12 alyanla açılıyor ( on iki alyan)
yağ filtresi 27 lokma ile
hava filtresi 7 lokma (3 vida için)
polen filtresi 6 lokma
hava filtresi komple sokmek icin 4 numara uzun alyan gerek ( multijet yazan komple filtreyi sokmek icin )oyuk yerlerden sokuluyor(2vida için)
ısıtma bujisi 8 numara uzun lokma (zor bulunan bir alet) baytas marka kollu birsey
isitma bijisini sokmeden once wd40 sıkın. kırılma ihtimali varmış sokerken demedi demeyin

fatihhhh
13/06/2013, 10:26
çok faydalı paylaşım olmuş,
emeklerinize sağlık. :)

femoli
13/06/2013, 13:22
çok faydalı bir paylaşım olmuş.
emeğinize sağlık

çok faydalı paylaşım olmuş,
emeklerinize sağlık. :)
helal olsun valla 3 sene önce ki yazdığın msjın aynısını yazmışsın , bakarakmı yazdın yoksa :)

Ezeldenberi
06/06/2016, 23:58
Hava filtresi için kaç alyan lazım diye google yaz bura çıksın. Site değil mübarek tamirci tükkanı gibi neararsanbulunur.com =grandepuntotr =:)) tekrar tüm paylaşım yapan arkadaşlara atılan mesajları kadar Teşekkürler.

bertan
03/05/2017, 11:02
Selamınaleyküm, punto evo 2011 mylife euro 5 motor aracın yağ karter tıpası kaç tork ile açılıyor ? bilgisi olan var mıdır ? Euro 5 motorların ölçüleri euro 4 lere göre farklı bildiğim kadarı ile. yağ filtre kapağı 32 mm - 6 lı lokma ile açılıyor. onu denedim.

szgnpnt
03/05/2017, 16:00
ben geçen değiştirdim hocam. benim araç euro5 motor dizel 1.3 2013 model. yağ filtre kapağını 32 mm 6 köşe lokma ile açtım. yağ karter tapasını t45 lokma ile çıkardım. hava filtre kapağını yanılmıyorsam 7 mm lokma ile açtım. polen filtre kapağını pense ile zor açtım çünkü ne5 mm ne 6 mm lokma ile açlıdı bende dikkatli bir şekilde pense ile açtım çok sıkmadım. ilerde değiştireceğim vidayı. birde yağ filtre kapağı için çeyrek uzatma kolu almam gerekti çünkü kapağın yeri kolay bir yerde değil.

halils2
04/05/2017, 12:32
Dizel lineada t45, benzinli punto 12 alyanla karter açılıyor. Linea Yağ filtresi üst kutu 10 anahtar ve t 30 du sanırım, yağ filtresi 27 lokma. Karter tapa contası olarak yağ filtresinin üzerindeki o-ringi kullandım. Hava filtresi 7 lokma ile.
Linea kullanıcılarına lazım olur diye not bırakayım