PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bende chiplendim =)

bravo_sercan
30/04/2010, 21:13
Öncesi 103 e 260 çıktı. bende diyorum bu alet neden gitmiyor :P

https://img717.imageshack.us/img717/4826/img0463hu.jpg

Ve sonrası =) Bişey yazmıyorum.

https://img638.imageshack.us/img638/1006/img0464u.jpg

Pschiptununing(Barbaros) vs booster (Erhan Yücel )

LeoN48
30/04/2010, 21:21
Vay be, net 35 hp, 100 nm artış, DAHA DA CANAVARLAŞAN Bravo'nu güle güle sorunsuz kullanmanı dilerim Sercan.

GP COSKUN
30/04/2010, 21:22
güle güle kullan sercan
yer uçağını

vtec368
30/04/2010, 21:27
sercan nerde yaptırdın chip´i kaça ücret nekadar

Fiat_Can
30/04/2010, 21:32
aynen kardesım ucretı soylersen barbaros abı kaca yaptı sana ya bende yaptırıcam yada satıcam

bravo_sercan
30/04/2010, 21:42
Vay be, net 35 hp, 100 nm artış, DAHA DA CANAVARLAŞAN Bravo'nu güle güle sorunsuz kullanmanı dilerim Sercan.
Teşşekür ederim =)

güle güle kullan sercan
yer uçağını
Saol abi =)

sercan nerde yaptırdın chip´i kaça ücret nekadar

aynen kardesım ucretı soylersen barbaros abı kaca yaptı sana ya bende yaptırıcam yada satıcam

Barbarosta yapıldı , ücret 650 tl, ufak bi ikram oldu bana okadar. (dyno dahil )

Fiat_Can
30/04/2010, 21:52
t jet 120 hp lere chıpn verdıgı ozellıkle barbaros abının yaptıgı net kac hp kac nm tork werdıgını bılen warmı

bravo_sercan
30/04/2010, 21:55
t jet 120 hp lere chıpn verdıgı ozellıkle barbaros abının yaptıgı net kac hp kac nm tork werdıgını bılen warmı

Net i kimse bilemezki. aşa yukarı rahat 150 hp olur ama..

Fiat_Can
30/04/2010, 21:57
araca gore degısır bılıyorum pekı tork ne olr yapılan araclardan aldıgın bılgıye gore degerlendırırsen cok sewınırım

bravo_sercan
30/04/2010, 22:03
araca gore degısır bılıyorum pekı tork ne olr yapılan araclardan aldıgın bılgıye gore degerlendırırsen cok sewınırım
Benim araç dizel oldugu için torku normaldede yüksek , yazılım atılınca torkta haliyle yükseldi.
bende net 100 yükseldiyse sendede 60 ya 80 arası net yükselir. Ama net bilgiyi yapanın kendisinden ögrenebilrsin.
Benim adresimi eklersen seni biriyle konuşturabilirim ilgileniyorsan..

sabanci
30/04/2010, 22:56
bu rakamları görünce bir anda chip yaptırasım geldi :)

bravo_sercan
30/04/2010, 22:57
bu rakamları görünce bir anda chip yaptırasım geldi :)

Bide kullansanız :robot000:

sabanci
01/05/2010, 00:41
sercan en kısa zamanda yaptırmayı düşünüyorum ama benim için önce yakıt geliyor malum çok geziyorum :) yakıt tüketimin nasıl oldu ?

drahmet
01/05/2010, 00:44
hayırlı olsun sercan
güle güle bin

Murat Gürakan
01/05/2010, 02:16
Sercanım güle güle kullan. Allah kaza bela vermesin. Erhan kardeşiminde eline sağlık.

bravo_sercan
01/05/2010, 02:48
sercan en kısa zamanda yaptırmayı düşünüyorum ama benim için önce yakıt geliyor malum çok geziyorum :) yakıt tüketimin nasıl oldu ?
Şuan daha kullanmadım gibi bişey , yapıldı eve geldim okadar, ama dip gaz =) normal kullanımda 100km/de 4lt nin altına düşen arkadaşım var =)

hayırlı olsun sercan
güle güle bin
saol abi =)

Sercanım güle güle kullan. Allah kaza bela vermesin. Erhan kardeşiminde eline sağlık.

Saol KaraMuratım bu işe beni sokan sensin ve gerekli baglantıyı yapan kişisin, teşekkür ederim. Önceden beygirlerde kapışamıyorduk şimdi tüketimde kapışalım ! :D Hedefim 100/ 3.5 ! :D

KaMiKaZe
01/05/2010, 03:16
hadi bakalım sercan güle güle sonunda kavuştun yazılımına,

Rapoları karşılaştırırken sadece rakamları değil, grafiğede bakmak lazım diye düşünüyorum.
Grafikte 4000 devirden sonra güç eğrisindeki düşüş artışını saymazsak güç eğrisi hiç bozulmamış gibi duruyor.
Buda işin ne kadar doğru yapıldığının kanıtı olsa gerek.

mesajımı güncelliyorum çünkü başka birşey dikkatimi çekti
ilk raporla ikinci rapor arasında aktarma oranlarındaki kayıp baz alınarak karşılaştırma yapıldığından 4 katı gibi bir fark oluşuyor, bunun sebebini açıklayabilecek olan varmı ?

bravo_sercan
01/05/2010, 03:27
hadi bakalım sercan güle güle sonunda kavuştun yazılımına,

Rapoları karşılaştırırken sadece rakamları değil, grafiğede bakmak lazım diye düşünüyorum.
Grafikte 4000 devirden sonra güç eğrisindeki düşüş artışını saymazsak güç eğrisi hiç bozulmamış gibi duruyor.
Buda işin ne kadar doğru yapıldığının kanıtı olsa gerek.

mesajımı güncelliyorum çünkü başka birşey dikkatimi çekti
ilk raporla ikinci rapor arasında aktarma oranlarındaki kayıp baz alınarak karşılaştırma yapıldığından 4 katı gibi bir fark oluşuyor, bunun sebebini açıklayabilecek olan varmı ?

Saol abi, okadar detayını ben bilmiyorum valla, ben gaza basarım sadece=)
Sanırım Erhan açıklamayı yapıyor şuan..

Murat Gürakan
01/05/2010, 11:28
Sercanım kimmiş o 4 lt nin altına düşüren vay anasını :)
-----
Grafiklere dikkatli bakarsak ilk grafikte lastikten alınan veri 91hp kayıp ise 16hp çııkmış. Yazılmda ise( Ki sanırım yazılımdan hemen sonra ölçüldü 100km civarlarından sonra dahada artacaktır. ) lastikten alınan güç 127hp çıkmış. Bizim için hesaplanan maksimum güç yada kayıp güç değilde lastikten bizin hissettiğimiz güç önemlidir. Ve 33hp gibi bir artış var. Bence yeterli diye düşünüyorum. Diğer şeylere takılmamak gerek gibi ;) Zaten eğer yazılımdan hemen sonra ölçüldüyse rodaj gereği araçta güç kaybı olmuştır. O kayıp güçte onu yansıtıyor olabilme ihtimali vardır. Zaten tekerlek/motor verimi artım grafikten göreceğiniz gibi.
-----
Bu arada aracın güç grafiğinin 4000den sonra düşmesi gayet normal. Nitekim puntonun dizellei gibi 5000 6000 devir çevirmiyor bizimkiler. 4500 de kesiciye giriyor :)

GünahsizSeytan
01/05/2010, 11:34
Hayırlı olsun güle güle kullan kardeş süper olmuş :) Bende chiplenmek istiyorum ama aracım el vermiyo malesef :\ :D Fire motoruda 3 , 5 beygir etkilermi acep :D

KaMiKaZe
01/05/2010, 11:34
Saol abi, okadar detayını ben bilmiyorum valla, ben gaza basarım sadece=)
Sanırım Erhan açıklamayı yapıyor şuan..

sercan seni gömdük zaten şimdi sen bir süre bu olayın rehavetine kapılıp tam gaz dip mazot gezersin :D

makeles
01/05/2010, 14:26
120hp 300nm lik Bravo ile kapışma sonu ne olur acaba? :)

Murat Gürakan
01/05/2010, 15:10
120hp 300nm lik Bravo ile kapışma sonu ne olur acaba? :)

120 lik olan arkadan sellektör atar tamam artık pes diye :D Ama 120 liği chiplerseniz sercan öyleee bakakalır :P

bravo_sercan
01/05/2010, 15:11
Aman tanrım :D

Mjet
01/05/2010, 16:14
hadi hayırlı olsun fazla gazlamaa leylek halinle =)

bravo_sercan
01/05/2010, 16:32
hadi hayırlı olsun fazla gazlamaa leylek halinle =)

Aynen Şenol bide o var yaa :/ anca düzde işte..
Düz ovada avlarım :D :D

Romeo_er2
01/05/2010, 21:53
yay tak :D

pdr42
02/05/2010, 08:03
chip konusundaki bilgim forumdan okuduklarıma sınırlı. buna göre artısın 10 15 hp olacagı soylenmişti. buradaki artıs daha fazla gozukuyor. acaba yapılan bu işlem motorun dizel yada benzinli turbo yada turbosuz olmasına göre farklı sonuc cıkartıyormu. 1.4 77 fire e yaptınızmı ortalama ne kadar bir artıs olur.

Murat Gürakan
02/05/2010, 10:23
7-8 hp alırsınız maksimum. Turbo araçlarda daha fazla güç alınıyor. o sebeple burda 30hp den fazla bir güç artışı var.

whitegold
03/05/2010, 17:48
secan hayırlı olsun kardesım Allah kaza bela vermesın
bende taktırtmayı dusunuyorum bı muddet kullan bakalım nasıl memnun kalıcakmısın sonra tekrardan yazısırız ama nerde yaptırdın merak ettım bıde takılan urunun markası ve ne malı oldugunu yazarmısın kardesım tekrar hayırlı olsun gule gule kullan

silentscream
03/05/2010, 17:57
Hayırlı olsun güle güle kullan kardeş süper olmuş :) Bende chiplenmek istiyorum ama aracım el vermiyo malesef :\ :D Fire motoruda 3 , 5 beygir etkilermi acep :D

Tolga Bey biz sağdan sağdan gidelim de ezilmeyelim :)

silentscream
03/05/2010, 17:59
Şu dizellerin chipli halini gördükçe satıp multijet 90bg lik almaya bir adım daha yaklaşıyorum...Sadece chip yapmak için bile mjet almak isterim açıkçası.

cuhadar
03/05/2010, 18:08
hayırlı olsun.şu chip nerede ve nasıl takılıyor veya yapılıyor ?maliyeti ve garantiyi etkiliyormu ?Bu soruların yeri burasımı bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirm
şimdiden teşekkürler.

Kriminal
03/05/2010, 18:23
Sercan aklımı aldın yawwww

sen şimdi dur ihtarınada uymazsın :;)

Bana malıyetını söyle sonra benım arac kac hp yuksenır onu de bırde ne gıbı bır ıslem yapılıyo sadece yazılımmı yakıt cok artarmı?

cemal arslan
03/05/2010, 18:45
hayırlı olsun.şu chip nerede ve nasıl takılıyor veya yapılıyor ?maliyeti ve garantiyi etkiliyormu ?Bu soruların yeri burasımı bilmiyorum ama yardımcı olursanız sevinirm
şimdiden teşekkürler.
chip tuning bir çok yerde yapılır ancak dikkat edin buradaki gibi aracınıza özel olsun.
bir çokları kopya kaçak yazılım atarlar.
garantiyi etkilemez
siz söylemezseniz sorun olmaz
servis ustası yada müdürü arkadaşınız ise yine sorun olmaz :)
maliyeti yerine göre 500-1000 lira arasında değişir

Bana malıyetını söyle sonra benım arac kac hp yuksenır onu de bırde ne gıbı bır ıslem yapılıyo sadece yazılımmı yakıt cok artarmı?

Turbo dizellerde %30-40
turbosuz benzinli araçlarda %10 güç alınır
yakıt artmaz...
orijnial yazılım okunur ve o dosya üzerinde gerekli düzeltmeler yapılır
herhangi bir parça sök tak yapılmaz

Murat Gürakan
03/05/2010, 19:13
chip tuning bir çok yerde yapılır ancak dikkat edin buradaki gibi aracınıza özel olsun.
bir çokları kopya kaçak yazılım atarlar.
garantiyi etkilemez
siz söylemezseniz sorun olmaz
servis ustası yada müdürü arkadaşınız ise yine sorun olmaz :)
maliyeti yerine göre 500-1000 lira arasında değişir

Turbo dizellerde %30-40
turbosuz benzinli araçlarda %10 güç alınır
yakıt artmaz...
orijnial yazılım okunur ve o dosya üzerinde gerekli düzeltmeler yapılır
herhangi bir parça sök tak yapılmaz

Yaww siz değilmiydiniz aynı yazılımı aynı model araçların hepsine atarım diyen. Doğru yolu bulmanıza sevindim ama.
------
Soranları daha bilgilendirici konuşalım. Eğer basarsanız daha çok yakar eğer eskisi gibi kullanırsanız bir değişim olmaz. Hatta yazılımın karakteristiğine göre orjinal yazılımdan dahada ekonomik bir moda geçilebilmektedir. Bİlgisayarınızda XP yi silip windows 7 ye nasıl geçiyorsanız bu chip te öyle bir şey işte :D sil yeniden yükle o kadar basit. Ama tabi o yazılımın oluşturulması bilgi ve beceri gerektiren bi şey.

Murat Gürakan
03/05/2010, 19:15

Abi yaptıracağın zaman bana pm at. Ben gereken kişiyle bağlantıya sokarım seni. Erhan zaten izmire arada sırada geliyor bi ayarlama yaparsınız evinin önünde yazılım yükletirsin :gunsmilie:

cemal arslan
03/05/2010, 19:26
Yaww siz değilmiydiniz aynı yazılımı aynı model araçların hepsine atarım diyen. Doğru yolu bulmanıza sevindim ama.
------
Soranları daha bilgilendirici konuşalım. Eğer basarsanız daha çok yakar eğer eskisi gibi kullanırsanız bir değişim olmaz. Hatta yazılımın karakteristiğine göre orjinal yazılımdan dahada ekonomik bir moda geçilebilmektedir. Bİlgisayarınızda XP yi silip windows 7 ye nasıl geçiyorsanız bu chip te öyle bir şey işte :D sil yeniden yükle o kadar basit. Ama tabi o yazılımın oluşturulması bilgi ve beceri gerektiren bi şey.

asla öyle bir şey yapmadım yapmamda
bu tarz birşeyler yazmamda...
ben zaten doğru yoldayım :)
bütün forumlarda özellikle markalara dikkat kopya yazılım çakıyorlar diye kendimi yırtıyorum...hatta bu yüzden bir forumdan banlandım.

adam superchips bayisiyim diyor. superchips distribütörü olan tek bir yer var.o da btg.
btg den yazılım almayan bayi fake bayidir...

adama sordum...nasıl oluyor bu dedim ...kem küm ben eskiden bayi idim şimdi gönül bağım var superchips yazılımıda avrupadan alıyom dedi...
herkesi kandırabilir ama beni kandıramaz. yazılımı istanbuldan alıyor. millete superchips diye kakalıyor.

hatta daha geçen hafta bir arkadaş...wimmer-rst yüklettirmiş...yaaa türkiyede wimmer bayisi yok ki yüklesin.... :)

passat 1.9tdi 130hp...200km de 10litre yakıyor...chipli...sizce orijinali kaç yakar...?? 12litre...
demek ki neymiş ...basınca da düşüyor...

peki ne zaman çok yakar...agresif sürerseniz devirsiz sürerseniz çok yakar...ve chip olmasada çok yakar...ancak nedense bunu genelde chipe bağlıyorlar...basarsan bütün araçlar chipli chipsiz çok yakar...

chipten sonra ne zaman çok yakar ?? arabayı bağırta bağırta sürersen çok yakar...o halde ne yapmak lazım ?? arabayı devirli sürmek lazım.

bravo_sercan
03/05/2010, 19:36
ya ben bu arabayı zaptedemiyorum, 2.viteste dip gaz yapıyorum kıçı başı atıyor :D :D :D

cemal arslan
03/05/2010, 20:11
ya ben bu arabayı zaptedemiyorum, 2.viteste dip gaz yapıyorum kıçı başı atıyor :D :D :D

işte öyle sürmeye devam edersen yakıtın artar :)

Murat Gürakan
03/05/2010, 20:35
Artar artar. Chiplide eskisinden daha zorlayarak sürerseniz yakar. Eskisi gibi kullandığınızda düşer. Yani dip gaz yapmıcaksınız. Benim söylediklerimi çevirip sanki ben başka si,z başka bir şey söylüyormuş gibi yere çevirdiniz :)...
Valla ben çok iyi hatırlıyorum sizin yazdıklarınızı. Örneğin bir bravo için bir yazılım yaparım bütün bravolara yüklerim diyordunuz. Arabaya göre falan hikaye. Her arabanın beyni aynı hepside aynı yazılımı kabul eder paşa paşada biner demiştiniz. Haa ben demedim diyorsanız gene söylüyorum iiy yoldasınız :)

bravo_sercan
03/05/2010, 21:01
Konumu kirletme murat :D :'(

bozkurt0632
03/05/2010, 21:26

seco sen normalde arabayı kullanamıyordun :) chipli nasıl kullanacaksın.......:Ç

cemal arslan
03/05/2010, 21:45
Artar artar. Chiplide eskisinden daha zorlayarak sürerseniz yakar. Eskisi gibi kullandığınızda düşer. Yani dip gaz yapmıcaksınız. Benim söylediklerimi çevirip sanki ben başka si,z başka bir şey söylüyormuş gibi yere çevirdiniz :)...
Valla ben çok iyi hatırlıyorum sizin yazdıklarınızı. Örneğin bir bravo için bir yazılım yaparım bütün bravolara yüklerim diyordunuz. Arabaya göre falan hikaye. Her arabanın beyni aynı hepside aynı yazılımı kabul eder paşa paşada biner demiştiniz. Haa ben demedim diyorsanız gene söylüyorum iiy yoldasınız :)

yazımı bulun...size chip tuning ücretsiz...

konu hakkında açıklama yapmak gerekirse olay şudur...

araçların beyin kodu ve yazılım kodu tutuyorsa...aynı yazılım kullanılabilir.
ancak burada şöyle bir sorun çıkabilir.
her araç aynı km de olamaz her araç verilen değeri aynı şekilde yansıtamaz
aracın bakımı ile alakalı olarak değişen etkenler var
bu yüzden ben bu tür bir klonlamaya karşıyım o yüzden diyorum ki her yazılım araca ve kişiye özgün olmalı

diğer taraftan etik değildir zahmetsiz emeksiz haram bir kazançtır...

bu yüzden hiç bir forumda ben klon yazılımı desteklemedim tasvip etmedim...hep karşı çıktım.

ve tekrar ediyorum

ben bu sektöre girmeden önce kimin ne olduğunu bilmiyorum ancak şuan bilmem tanımam gereken herkesi biliyorum tanıyorum...

özellikle marka sandığınız bir çok yer...kopyacıların ta kesdisi...

kime yaptırırsanız yaptırın kaça yaptırırsanız yaptırın...ama kopya yaptırmayın aracınıza özgü olsun size özgü olsun...

Romeo_er2
03/05/2010, 22:32
öyle zaten bizimkiler..hepsi belli temeller üzerine araca özel yazılıyo..

Murat Gürakan
03/05/2010, 23:12

bu yüzden ben bu tür bir klonlamaya karşıyım o yüzden diyorum ki her yazılım araca ve kişiye özgün olmalı

bu yüzden hiç bir forumda ben klon yazılımı desteklemedim tasvip etmedim...hep karşı çıktım.

ve tekrar ediyorum

ben bu sektöre girmeden önce kimin ne olduğunu bilmiyorum ancak şuan bilmem tanımam gereken herkesi biliyorum tanıyorum...

özellikle marka sandığınız bir çok yer...kopyacıların ta kesdisi...

kime yaptırırsanız yaptırın kaça yaptırırsanız yaptırın...ama kopya yaptırmayın aracınıza özgü olsun size özgü olsun...

Ben çok iyi hatırlıyorum. Hatta chip tuning izlenimleri konusunda idi sanırım. Ama yok olmuş anlamadım gitti. Sonrasında her beyin farklıdır her araçta bir çok değişik seride beyin çıkar denmişti. Daga sonrasındada tamam polemike girmeye gerek falan diye kapanmıştı. O konuyu hatırlayan biri vardır elbet. Tabi düzenleye girip sile basmak o kadar zahmetli bir davranış değil.

Kriminal
04/05/2010, 09:32
Abi yaptıracağın zaman bana pm at. Ben gereken kişiyle bağlantıya sokarım seni. Erhan zaten izmire arada sırada geliyor bi ayarlama yaparsınız evinin önünde yazılım yükletirsin :gunsmilie:

Murat super olur bu ya..Güvenilir ve yaptıgı ısın arkasında durur dimi..

Murat Gürakan
04/05/2010, 09:59
Murat super olur bu ya..Güvenilir ve yaptıgı ısın arkasında durur dimi..

Ben kefilim abi :smartass: Benim arkadaşım zaten. Burağa sercana hep benim vasıtamla yaptı hepside memnun. memnun değiliz lafını hiç duymadım. Chipin tek dezavantajı duman atma olayı abi. Tabi kişiye göre. Benim için önemsiz bişey ama bazısı takıyor :D Duman istemessenizde örneğin sercan 30küsür hp almış onun yerine 20 alırdı duman olmazdı. Ne kadar güç o kadar duman.

Kriminal
04/05/2010, 10:07
Hmm bak bunu bilmiyordum...

Tamam murat bı kafamı toplayım döncem sana

bravo_sercan
04/05/2010, 19:31
Dumanı bol olsun dedim özellikle ben :D

makeles
04/05/2010, 20:32

yine mantık hatası.. aracın bakımı ile chiptuning arasında ilişki var ise her 25-30bin km de yeniden "yeni" yazılım atmak gerekirdi.. sizin dediğiniz aracın mekanik aksamlarında modifiye varsa geçerli olabilir..

en verimli şekilde ayarlanmış yazılımları ortak araçlar sorunsuz kullanırlar ki tanıdığım kişiler bu şekilde kullanıyor.. yaklaşık 11bin km dir bende de sorun çıkmadı, memmunum..

bu arada kişiye özel sözünüz doğrudur "benim motora asıl usta çekinme" diyen kişiler için ayrı bir düzenleme yapılabilir..

ha bide sahte windows kullanmakla aynı oranda etik bence.. :)

Murat Gürakan
04/05/2010, 21:22
Dumanı bol olsun dedim özellikle ben :D

Ben sana koklatcam o dumanın aynısından :P

Yani o zaman etik :rofl:

bravo_sercan
06/05/2010, 00:34
https://img35.imageshack.us/img35/7172/img0469ov.jpg (https://img35.imageshack.us/i/img0469ov.jpg/)

cemal arslan
06/05/2010, 09:33
Ben çok iyi hatırlıyorum. Hatta chip tuning izlenimleri konusunda idi sanırım. Ama yok olmuş anlamadım gitti. Sonrasında her beyin farklıdır her araçta bir çok değişik seride beyin çıkar denmişti. Daga sonrasındada tamam polemike girmeye gerek falan diye kapanmıştı. O konuyu hatırlayan biri vardır elbet. Tabi düzenleye girip sile basmak o kadar zahmetli bir davranış değil.

Madem hatırlıyorsanız , bulursunuzda...editlediğim bir mesaj varsa onu da bulun...yada benim yazımdan belki siz yada biri alıntı yapmış olabilir...ona da bakın.

kusura bakmayın ama...bu şekilde beni karalama hakkınız yok.

varsa delil buyur çıkar ortaya...yoksa sus...

işin aslı şudur...son kez yazıyorum...

aynı marka ve modelde bir kaç farklı beyin serisi çıkabilir...mutlaka çıkacak değil ama genelde çıkıyor.

bir aracın yazılımı ile diğer aracın yazılımı eğer
- beyin numarası tutarsa ve yazılım numarası tutsa da tutmasa da sorun çıkarmaz
- beyin numarası tutmuyorsa yazılım numarası zaten bir işe yaramaz ve immo aracın çalışmasını engeller. bu durumda immoyu off'lamak lazım yada yeniden kodlamak lazım. ancak beyin kendini korumaya da alabilir. bazı beyinlerde bu mümkündür. bu durumda o beyni kaldır at yaparsın.

şimdi konuya gelecek olursak

başka bir araçtan aldığınız yazılımı kendi aracınıza yüklettirmek isterseniz ortadaki tek sorun şu. o araca verilen değer sizin aracınıza ne kadar uygun ???

o aracın motor sağlığı yada turbo sağlığı ile sizinki bir mi ??

bunu bir çok kez denedim bir çok kez yaşadım. aynı değerleri bir diğer arabaya vererek aynı sonuçları elde etmek çok zor.

bunu kafadan sallayarak söylemiyorum.

bende zamanında merakımı gidermek ve işin aslını öğrenmek için bunları denedim ve tecrübe ettim. olmadığını gördüm. 3 aynı araca aynı yazılımı attım. biri muhteşem oldu diğerleri vasat.

bir araba aynı değerlerde çoşarken diğeri onun kadar süper olmadı...

daha sonra diğer arabalara yeni yazılım hazırladım da istenilen gibi oldu.

benim tecrübem ve görüşüm bundan ibaret...

- bugüne kadar kopya yazılım kullanmadım
- bugüne kadar başkası tarafından hazırlanmış bir yazılımı çoğaltmadım
- bugüne kadar aynı yazılımı bir başka araca atmadım
- her araca ayrı yazılım ve değerler uyguladım

yine mantık hatası.. aracın bakımı ile chiptuning arasında ilişki var ise her 25-30bin km de yeniden "yeni" yazılım atmak gerekirdi.. sizin dediğiniz aracın mekanik aksamlarında modifiye varsa geçerli olabilir..

en verimli şekilde ayarlanmış yazılımları ortak araçlar sorunsuz kullanırlar ki tanıdığım kişiler bu şekilde kullanıyor.. yaklaşık 11bin km dir bende de sorun çıkmadı, memmunum..

bu arada kişiye özel sözünüz doğrudur "benim motora asıl usta çekinme" diyen kişiler için ayrı bir düzenleme yapılabilir..

sizler bu işin içinde olsaydınız böyle düşünmez böyle konuşmazdınız.

işin özünü bilmediğiniz için böyle yorumlar da normal...

2 aracın motor durumu turbo durumu aynı olmayabilir bu de benim için tehlike demektir. ben buna dikkat etmezsem turbo mil keser.

bu yüzden birini turbosunu 0.10 artırırken diğerine 0.30 verebilirim

bir araç ne kadar yeniyse turbosu ne kadar iyiyse o kadar çok yüklenebilirsiniz ancak ne kadar eski ne kadar sağlıksız ise o kadar kısmak gerekiyor...

150bin km chipli sürenler var. 230 bin de chip attığım var....turbosunu %50 açtığım araç var...%10 turbo açtığımda var.

madem bir aracın turbosunu %50 artırabiliyorum o halde herkes %50 açsın her arabada bu değerleri uygulasınlar...

yazılım hazırlanırken o aracın motor durumu km si turbosu sürücünün sürüş tarzı göz önünde bulundurulmalı...

makeles
07/05/2010, 00:06
cemal bey güzel anlatmışınız eyvallah yalnız kafamdaki soru işareti hala duruyor..

diyelim ki araca özel yazılımı hazırladınız ve sorunsuz kullanıyorsunuz ve üstünden 40-50bin hatta 100bin km geçti..
turbo biraz eskidi diyelim ve hala 40-50bin km önce hazırlanmış yazılımı kullanıyor araç..
yazılım kendi kendini güncellemediğine göre tekrar araca özel yazılım mı gerekecek?!
ilk aldığınız değerle hazırladığınız yazılımın istenilen değerleri 40-50bin km sonra verebilecek mi?!
anlamadığım ve mantık hatası dediğim kısım buydu..

bu işin standartı da yapılabilir ve motor ömrü boyunca kullanılabilecek ortak yazılımlar kullanılabilir konusunda ısralıyım..

işin içinden olmamakla yada özünü anlamamakla ilgisi yok bu konuların..
okuduğumu anlıyorum anlamadığım yerleri de güvendiğim kişilere soruyorum..

KaMiKaZe
07/05/2010, 00:33
mehmet ali ara sıra service pack yayınlıyorlar araba yaşlandıkça onu yüklersin :D

makeles
07/05/2010, 00:46
multimade son sürüm tercih ederim hep.. :) :)

Romeo_er2
07/05/2010, 02:03
yazılımcı barbaros olursa güncellemeler mevcut demektir..hiçbi aracada aynı yazılımı hop hop koplyaladığını görmedim duymadım..

bulut
07/05/2010, 02:20
sercanım hayırlı olsun. kazasız belasız kullan. bu arada bi de yay taksan artık

bravo_sercan
07/05/2010, 04:47
sercanım hayırlı olsun. kazasız belasız kullan. bu arada bi de yay taksan artık
Saol abi ,yay'a gelince yakında yayda takılıcak =)
h&r 25mm 40mm :gunsmilie:

cemal arslan
07/05/2010, 09:37
cemal bey güzel anlatmışınız eyvallah yalnız kafamdaki soru işareti hala duruyor..

diyelim ki araca özel yazılımı hazırladınız ve sorunsuz kullanıyorsunuz ve üstünden 40-50bin hatta 100bin km geçti..
turbo biraz eskidi diyelim ve hala 40-50bin km önce hazırlanmış yazılımı kullanıyor araç..
yazılım kendi kendini güncellemediğine göre tekrar araca özel yazılım mı gerekecek?!
ilk aldığınız değerle hazırladığınız yazılımın istenilen değerleri 40-50bin km sonra verebilecek mi?!
anlamadığım ve mantık hatası dediğim kısım buydu..

bu işin standartı da yapılabilir ve motor ömrü boyunca kullanılabilecek ortak yazılımlar kullanılabilir konusunda ısralıyım..

işin içinden olmamakla yada özünü anlamamakla ilgisi yok bu konuların..
okuduğumu anlıyorum anlamadığım yerleri de güvendiğim kişilere soruyorum..

siz araca iyi baktığınız sürece bir şey olmaz.
aracın bakımlarını aksattınız...ben ne yapabilirim ?? sürekli herkesi kontrol altında tutacak değilim ya...
araç zaten sorunluysa yada yıpranmışsa ya chip tuning yapılmaz yada değerler az tutulur...
daha sonra müşteri aracındaki sorunları giderince yada bir takım değişiklikler yapınca biz yeniden yazılım hazırlarız.
nitekim daha önce yaptık.
aracım turbosu verimli değildi turboya hiç dokunmadık. müşteri ileriki zamanlarda turboyu değiştirince yeni yazılım hazırladık.

mehmet ali ara sıra service pack yayınlıyorlar araba yaşlandıkça onu yüklersin :D

her daim güncellemeler çıkartırız :)

yazılımcı barbaros olursa güncellemeler mevcut demektir..hiçbi aracada aynı yazılımı hop hop kopyaladığını görmedim duymadım..

zaten piyasada barbaros ve mehmet gibi bir kaç kişi var kopya çakmayan...alayı kopyacı

şu bir gerçek ki hiç bir yazılımcı eski müşterisini çağırıp da senin araca yeni yazılım hazırladım hadi gel onu yükleyelim de demez...
ancak yükleme aşamasında müşteri beğenmezse farklı değerler uygulayıp bir kaç yazılım atabilir...

KaMiKaZe
07/05/2010, 11:05
pardon şu yazılımcı ifadesine katılmıyorum arkadaşların yaptığı iş yazılımcılık değil sonuçta bir yazılım geliştirilmiyor var olan tune ediliyor.

dallix
07/05/2010, 23:40
Arkadaşlar benim anlamadığım bi konu varki hem 30 hp alıyoruz hem aracımız az yakıyor bu bana tasarruf cihazı satan şarlatanların laflarını hatırlattı,ne kadar yakıt o kadar güç,hem az yakacak hemde çok gidecek buna inanmıyorum,chip yaptıranların hepsi siyah dumandan bahseder siyah duman fazla yakıt gelmesi veya yakıtın verimli yanmamasından oluşan bi durumdur ki fabrika neden yapmıyor bunu neden 75 hp punto satılıyor 90 lık ların üretimi durdu veya ithalatı durdu???

Ki 600-1000 lira para saydığınız şey üretilmiş emek ter harcanmış bişey değil 0 ve 1 lerden oluşan bi yazılım.tüm üreticiler az yaktırmak çok götürmek için sidik yarıştırırken acaba bu yazılım neden akıllarına gelmiyor???

Romeo_er2
08/05/2010, 00:39
sakin kullanımda araç daha az zorlanacağı için otomatikman daha az yakcak eski haline göre..ama bastığın zaman eskisine göre daha çok yakar..ama dahada iyi gider..

Murat Gürakan
08/05/2010, 01:39
Arkadaşlar benim anlamadığım bi konu varki hem 30 hp alıyoruz hem aracımız az yakıyor bu bana tasarruf cihazı satan şarlatanların laflarını hatırlattı,ne kadar yakıt o kadar güç,hem az yakacak hemde çok gidecek buna inanmıyorum,chip yaptıranların hepsi siyah dumandan bahseder siyah duman fazla yakıt gelmesi veya yakıtın verimli yanmamasından oluşan bi durumdur ki fabrika neden yapmıyor bunu neden 75 hp punto satılıyor 90 lık ların üretimi durdu veya ithalatı durdu???

Ki 600-1000 lira para saydığınız şey üretilmiş emek ter harcanmış bişey değil 0 ve 1 lerden oluşan bi yazılım.tüm üreticiler az yaktırmak çok götürmek için sidik yarıştırırken acaba bu yazılım neden akıllarına gelmiyor???

Vallahi bence bi yaptır sen aracına sonra eskisi gibi kullan sonra aynı yorumları yapamayacaksın :D Emin olki yakıt ekonomisi var ama eskisi kullanınca ama basarsan eski basmana göre fazla yakar. Siyah duman olan araba fazla yakar diye bişey yokturr... Duman arttıkça güç artar belli bir noktaya kadar bu duman ve güç artışı verimlidir ekonomide sağlar bi yerden sonra fazla güç alırsın artık araba o gücü almak için aşırı yakar o zaman ekonomi dışına çıkarsın katran gibi duman atarsın ama arabanda köpek gibi gider.
------
Artık şu şu şu yapılınca güç alınsaydı ekonomi yapılsaydı fabrikada yapardı hurafelerini bırakalım yaa. 100000kere konuşuldu tartışıldı her böyle konuda gene ortaya atılıyor. Sitede yada internette arama yapılınıca binlerce konu çıkıyor neden yapılmadığını göreceksiniz zaten.
------
Ve benim şahis düşüncem chip tuning yapan insanlar( Hakkı ile yap0anlardan bahsediyor ) yazılımcı değilde daha çok iyi bilgi sahibi mühendis gibi. Neyi ne kadar arttırırsam şurdane ile oynarsam nerden neyi kısarsam istediğimi elde ederim mantığı ile çalışıyorlar. Bunuda iyi ve hakkıyla yapan 20 dk de 600-1000tl arası para kazanıyor.

cuhadar
08/05/2010, 11:01
aracım 6800km de 90 hp chiple kaç hp ve torku artırılabilinir

kucukm
08/05/2010, 15:29
chip isi ile ugrasanlar yazılım yapmıyorlar. ECU de kosan yazılıma dokunulmuyor. Boardlardan flash ın image ı alınır. bu imagin icinde ECU de kosan yazılım+ data var. Data aynı zamanda aracın uretim bilgileri kmsi vs. + yazılımın motor icin kullandıgı reference degerleri icerir. chip isi ile ugrasanlar bu reference degerlerini degistiriyorlar. bu ise piyasada map leme veya yazılım atma deniyor. Isin sırrı bu reference degerlerini ne ile degistirecegini veya image da tam olarak nerde bulundugunu bilmek le ilgili. Bunu da yapan yazılımlar var. kaynak: www.chiptuners.org — Chiptuning forum, chiptuning news, information about chiptuning, ECU tuning and howto guides. (https://www.chiptuners.org)
burda bir suru bilgi bulabilirsiniz hatta 90 lıgın imageları bile var.

makeles
08/05/2010, 16:44

stok değerlere ortalama %20 ekle.. 18hp ile 40nm artış gibi..

chipli haliyle dyno yaptırmadım ama benim hissettiğim de ancak o kadardır..

sabanci
10/05/2010, 21:05
mehmetali bu değer az değilmi yani 105lik bravo ya chip yapılınca aşağı yukarı 30hp ve 100nm tork artısı oluyor grandepuntoda neden bu kadar az ?

cemal arslan
11/05/2010, 09:21
1.3 olmasından dolayı aracınız 110-115hp arasında alacaktır.

mehmetali bu değer az değilmi yani 105lik bravo ya chip yapılınca aşağı yukarı 30hp ve 100nm tork artısı oluyor grandepuntoda neden bu kadar az ?

o araç 1.3 bu araç 1.6...
sizin aracınızda 30-40hp alınır. ancak ondan alınamaz.

BuRaK-BG
11/05/2010, 10:14
hayırlı olsun sercancım sonunda senide aramızda görmekten mutluyuz.hoşgeldin chip clup :D

bravo_sercan
11/05/2010, 13:14
hayırlı olsun sercancım sonunda senide aramızda görmekten mutluyuz.hoşgeldin chip clup :D

Saol Burak abi , smoke team tabisi :)