PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant lastik yardım

vtec368
30/04/2010, 00:05
mrb arkadaşlar aracıma jant lastik almayı düşünüyorum ama ölçüde çok kararsız kaldım 205 40 17 bizim 75bg araca olurmu acaba yakıt ve aracın hızlanması olumsuz etkilenirmi. ve orjinal yaylarla aracı hiç alçaltmadan nasıl bir görüntü çıkar ortaya. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurmusunuz

aslam0740
30/04/2010, 01:10
araban çok hantallaşır bence seri olmasını istiyorsan 175 lastik al ama 205 tek avantajı virajlara rahatlıkla gir.

bulut
30/04/2010, 12:18
Merhabalar abicim. Ben elimden geldiğince yardımcı olmaya calısayım; gecen sene henüz aracımı yeni almışken ilk jant deneyimimi yasadım. Ilk fotograftaki 5 kollu jantları begenerek almıstım. Ama araca taktıgımda ummadıgım bi görüntü ortaya cıktı. Arac cok yüksek tıpkı bir jeep gibi. Cok moralim bozulmuştu. Bu kadar görsel bi kalıp olacagını zannetmiyordum. Daha sonra aracımı ortalama 8-9 cm alçalttım ve görüntü baya başarılı oldu. Yollardaki gözlerin bende oldugunun farkındayım:d. Ikinci fotograftada aracımın alçaltılmış fotografını göreceksin ki orda yeni t-jet jantlarımla cekilmiş bir foto var. Eski 5 kollu jantlarım satılık. Gelelim diger sorulara. Benim aracım 1,4 77 hp. Zaten yavaş bir araba. Ben buna keza t-jet jantları taktım. T-jet jantları çin malı jantlara benzemez tabi orjinal kalite oldugu için de biraz agır. Aracımı %3 lük bi performans kaybına ugrattı acıkcası. Ama bunu birtek ben hissedebilirim baska biri hissedemiyor. Cünki biliyorki benim aracım zaten 1.4 motor. Diyecegim şuki çin malı janta pek girme. Eger maliyeti arttırırsan gidip kaliteli hafif alasımlı bir ''oz'' olabilirsin abicim. Işte o zaman performans kaybından ziyede fazla bir performans bile elde edebilirsin. Tabi oz için jant lastik kalite olsun dersen 2500-300 tl civarı parayı gözden cıkarmalısın. Yada sadece kalite olsun %3 lük bir performans kaybı beni etkilemez diyorsan orjinal fiat jant almanı tavsiye ederim. çin mallarından iyidir. Süspansiyon işine gelince; aracına gönül rahatlıgıyla 5 cm yay takabilirsin. Sakın 3,5 alma çünki düsündügün kadar aracın alçalmaz. 5 cm yayla yol tutusun artacagı gibi. %10 luk bi konfor kaybın olacaktır. Tabi jant alırken ölçülere dikket etmeye calış. Alman gereken en yakın ölçü t-jet jant ölçüsüyle birebir yada maximun en yakın ölçü olmalı. Cünki farklı bir ölçüde aracın 5 cm yayla davlumbaza sürtme yapabilir.
T-jet jant ölçüsü: 6,5*17 inç 46 et
jant ofseti inç olarak 6,5 inç yada enfazla 7 inç. Olmalı. Et ölçüsüde 40 ve 46 arası olmalı. Tabi dediğim gibi t-jet ölçüleriyle birebir alırsan kesinlikle sürtme yaşamazsın.
Garajıma bakarsan aracımın boş haliyle çekilmiş fotografları var. ön camurluga 1 parmak arka çamurluga 1,5 parmak anca giriyor. Buna keza araca 5 kişi bindim ve sürtme falan olmadı. Orjina jant ölçüleri ve 5 cm yayla istedigin görseli fazlasıyla kazanırsın idda ediyorum. Saygılar

vtec368
30/04/2010, 20:38
çok teşekkür ederim bulut benimde tereddütte kaldığım konulardan biri bu yükseklik meselesiydi daha önce kullandığım arabaların çoğunu alçaltım fakat alçak arabayla istanbulda gezmek çok zor nasıl olucak bilmiyorum senin araçta çok görünüyor allah kaza bela vermesin performansın bol olsun yakıtın 3 litreye düşsün inşallah

LeoN48
30/04/2010, 20:54
Merhabalar, ben de 5 ay önce jant ve lastiklerimi değiştirmiştim. Bende de 75'lik mjet var. Daha önce üzerinde bulunan 175-65-15 dunlopların yerine, 185-60-15 bridgestone turanza er300 aldım, lastiklerim harika yol tutuşlu ve gerçekten kaliteli, onun dışında yakıt sarfiyatı en ufak bir değişikliğe uğramadı. Bence bizim araçlarımız (75 hp) için 185 uzunluğu geçmemelisiniz.

Jant konusunda da şimdi alacak olsam Fiat'ın orj jantlarından alırdım, harika alaşım modeller var, sitesinden de bakabilirsiniz. Geçen hafta 800 TL'ye bir model beğenmiştim serviste hatta.

Umarım mantıklı bir seçim yaparsınız.

bulut
30/04/2010, 23:25
merhabalar, ben de 5 ay önce jant ve lastiklerimi değiştirmiştim. Bende de 75'lik mjet var. Daha önce üzerinde bulunan 175-65-15 dunlopların yerine, 185-60-15 bridgestone turanza er300 aldım, lastiklerim harika yol tutuşlu ve gerçekten kaliteli, onun dışında yakıt sarfiyatı en ufak bir değişikliğe uğramadı. Bence bizim araçlarımız (75 hp) için 185 uzunluğu geçmemelisiniz.

Jant konusunda da şimdi alacak olsam fiat'ın orj jantlarından alırdım, harika alaşım modeller var, sitesinden de bakabilirsiniz. Geçen hafta 800 tl'ye bir model beğenmiştim serviste hatta.

Umarım mantıklı bir seçim yaparsınız.
cok tesekkür ederim abicim. Yani sonuç olarak tercih senin. Aracına görsel acıdan katkı saglamak istiyorsan büyük jant küçük yanak lastik ve alçaltma kiti(yay) yapmalısın. Ufak bir önerim daha olacak;evet 17 jant 205 40 17 ölçülerinde lastik ve 5cm yay takınca aracında %3 lük bir performans kaybı olacak ama bütün gözler sende olacak. Sakın jant almak için alma. Eger gidip aracımın performansı düşmesin diye 15 inç jant alıp 185 60 15 gibi bi lastik ölçüsü alıp takarsan evet aracında %3 lük dediğimiz performan kaybı olmaz. Ama ortalama 1500-2000 tl verdiğin jant lastikle ikimizin aracını yanyana cekelim. Bakalım kimin aracı ilgi çekiçi.
Beni yanlıs anlama sakın abicim. Makyaj yapan bayanla yapmayan bir olurmu. Yada dogru makyaj yapanla yapmayan gibi.
Bu arada sıfır 15 janta örnegin 1000 tl veriyorsan 17 janta 1250 vereceksin. Bu rakamlar örnekti. Demek istediğim arada cok fazla fiyat fark olmaz bence.

bulut
30/04/2010, 23:29
Alıntıyı yanlış yapmısım pardon:D

sabanci
01/05/2010, 00:34
bulut kardeşime katılıyorum fakat bende gayet ağır bir jant olan ET4 taktım 7''_17'' yani 215_40_17'' ben yakıt tüketimi artıcak derken aksine çok sevindirici bir derecede düştü nasıl olduğunu anlayamadım performans kaybı yok denecek kadar az yani şöyle açıklayayım bende 195_60_15'' jant lastik varken( REDSTORM görmüştü bu jantlarımı fotoğraflardada var zaten ) arabam düz yolda 200 civarı hafif rampa aşağıda 220yi görüyordu şimdi düz yolda 190_195 arası rampa aşağıda 215e çok zor yırtınarak geliyor umarım yardımcı olabilmişimdir...