PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli mi Dizel mi ???

bardak_kola
27/04/2010, 19:40
arkadaşlar link te herşeyi açıklamışlar...bakın benzinli mi dizel mi ...ne kadar para fazla ödüyoruz ne kadar yılda bizden çıkar...

Fiat Grande Punto 1.4 FIRE - Grande Punto 1.3 MULTIJET | Benzinli - Dizel Karşılaştırma Raporu (https://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma/10-Fiat-Grande-Punto-14-FIRE-Grande-Punto-13-MULTIJET.html)

bvulgari
27/04/2010, 19:45
70.000km den sonra kar etmeye baslıosun diyo kısacası..İstersen 2 senede yap..Zaten satarken de ona göre satacagına göre dizel diyorum baska bişey demiyorum punto için..

bardak_kola
27/04/2010, 19:50
aslında çok biniyorum nakit te param var diyosan 3 yıl da bir benzinli arabanı al sat..hem model yükseltirsin hemde aynı parayı verirsin...hatta dizel arabanda 100.000 den sonra nazlı gider:) böylede de yorumlanabilinir mi?

ocean_1919
28/04/2010, 01:52
1.3 dizelin vergi yönünden de avantajlı olduğunu belirtmek şart.

Alp
28/04/2010, 07:31
Dizel herzaman hersekilde avantajlidir.

IVAA
29/04/2010, 01:36
dizelin bana göre tek dezavantajı uzun süre benzinli araş kullanmış birisi olarak 6000 devirdeki motorun mırıltısını duyamamak

GP ÜMİT
29/04/2010, 13:53
bence senede 15000 den az km yapan için dizel almak hata.bunun yanında benzinli aracın performansını dizelde bulamayız.

burhankutlu
29/04/2010, 14:00
bunu bir senelik deilde uzun sürede düşünmek lazım. ben daha benzinle binen görmedim bizim memlekette bi tek devlet araçları geziyor. tüp taktırcaksın kekmesi bitmicem bayırı çıkmıcak belki sistem uyum sağlamıyacak tüp kötü olacak az yaktı gidiceksin çekiş düşük ayar, çok yaktı gidiceksin çok yakıyor ayar bir sene benzinli ve 4 sene tüplü araç gezdiren biri olarak biraz fazlada yaksa tabi kısa yolda dizel gp nin üzerine araç tanımam hem yakıtta hem çekişte 120 liralık yakıtla dün dolrdurdum depoyu tam 800 km gitmişim ve bizim memlekete gelen yolları bilir uzun yol bileşehir içinden farksız :)

nerhal61
29/04/2010, 15:28
Dizeller hassastır , naziktir, turbonun gücüyle yerinizde duramazsınız, istemeden yıpratırsınız arabayı, dizel devirsiz kullanmaya da gelmez, az yaksın diye devirsiz gezenler cok, bu motorlar benzinli gibi kullanılmazlar, hele hele dur kalkta ara gazı verip kalkanlar bunun dizellerde sıkıntı oldugunu bilmeden manevra yapıyorlar, garantisi bitince pompayı, enjektörü tuboyu elinize alınca bakalım ne diyeceksiniz ;)
Benzinli :)

Kriminal
29/04/2010, 15:30
Walla benım 4 yıl oldu coktaan telafı ettım 55.000 km de cok memnunum alırklen pahalı alıyorum ama satarkende pahalı satıyorum sorun yok

GP ÜMİT
29/04/2010, 15:52
dizel araçlarda 70.000 den sonra kar etmeye başlıyorsun. ben zaten senede 15.000 km yapan kişiyim.ben aracı 50.000 olmadan değiştirdiğime göre.dizel araç bana göre değil demek ki.çok km yapsam amorti etsem tamam derim ama zaten çok kullanmıyorum birde benzinlinin sürüş keyfinden ve performansından niye faydalanmayayım.aracın sesiz gidişi,fırlaması insana ayrı bir zevk veriyor

nerhal61
29/04/2010, 16:06
Benzinliyle 1000 km gezersin, dizelle 1500 km ...Hadi gezmeye,tatile, araba da az yakıyo zaten... :) 2-3 yaşında 2.el bir dizel bakın bakalım, kaç km lerde araçlar, aynı şekilde benzinlilere bakın onlar kaç km lerde...
Ben genel bir değerlendirme yaptım. Yoksa tabiiki yakıt tüketimi düşüktür, cok gezen daha sosyal bir hayat yaşar, parayla satın alamazsın bazı seyleri...Ama ilk etapta cebinizi düşünüyorsanız kısa ve uzun vadede her ürünü doğru kullanmak gerekir...

makeles
29/04/2010, 16:13
Dizeller hassastır , naziktir, turbonun gücüyle yerinizde duramazsınız, istemeden yıpratırsınız arabayı, dizel devirsiz kullanmaya da gelmez, az yaksın diye devirsiz gezenler cok, bu motorlar benzinli gibi kullanılmazlar, hele hele dur kalkta ara gazı verip kalkanlar bunun dizellerde sıkıntı oldugunu bilmeden manevra yapıyorlar, garantisi bitince pompayı, enjektörü tuboyu elinize alınca bakalım ne diyeceksiniz ;)

bahsettiklerin kaç kişinin başına gelmiş acaba? dizeller sandığın gibi nazik değiller..

ibrahim06
29/04/2010, 16:52
eskiden benzinli ve lpgli kullandım. Dizelin bnasıl bişey olduğunu bilmezdim. Şuan diyorum şimdiye kadar neden dizel kullanmamışım diye. Çok kötümser yaklaşmışsınız

GP COSKUN
29/04/2010, 17:19
aslında ortada tartışılacak konuşulacak veya mukayese edilecek bir durum yok
ama maalesef türkiye şartlarında benzinin bu kadar pahalı olması ve insanların alım gücünün
sınırlı olmasından dolayı bu tür karşılaştırmalar yapmak zorunda kalıyoruz
yoksa dünyanın neresine giderseniz gidin kime sorarsanız sorun benzinli bir motor dizel bir motora değişilmez
burada önemli bir faktörü unutuyoruz şu anda kullandığımız benzinli motorların çoğunda turbo yok bunun sebebide hep yakıt tüketimini kısmak için
yoksa tjet olsun
essesolsun
abarth olsun hepsinde benzinli turbo motorlar kullanılmakta
şu anda dizel kullanıcıların araçlarını en çok sevmelerinin nedeni
az tüketim yüksek tork
yüksek torkun tek sebebide turbo olması üzerinden turboyu sökün
bakalım beğenecekmisiniz yada turbo benzinliyi motorin fiyatından benzin satarak dizel kullanan arkadaşa kullandırın bakalım dizele binecekmi
kısacası türkiye şartlarında dizel en mantıklısı şu an için
ama ekonomik yönünü bir tarafa bırakarak konuşursak
benzinli bir motorun yerini asla bir dizel motor tutamaz
saygılarımla

ABNEW
29/04/2010, 18:17
Ben uzun yıllar benzinli araç kullandım daha sonra GP mjtd ile dizele geçtim ve sürüş zevki bana benzinliden çok daha iyi geldi.Son olarak GP T-Jet ile turbo benzinli kullanmaktayım 2 senedir.Bu dizelden de iyi.Sadece sürüş zevki olarak turbo benzinlileri herşeye tercih ederim:)

Özellikle sıfır araç alırken bizlerin işi çok zor.Araç fiyatı, donanım seçenekleri, motor tipi, bakım masrafları, kullanım ömrü-yapılacak km... birçok kriter düşünülmeli.Ancak ikinci elde durum daha basit, km si düşük temiz bir araç motor tipi ne olursa olsun tercih edilmeli...

Kriminal
29/04/2010, 18:22
Walla dizel saat gibi bastıkca bas yakıtı içerek gitmiyor..
Coşkun Farkındaysan butun buyuk torklu araçlar dizeldir...

Du Hast
29/04/2010, 18:24
siz hiç 500 binde dizel albea gördünüz mü :) üstelik normak bakım dışında hiç bir masraf yapılmamış?

arkadaşlar dizel öyle nazik falan değildir. aksine daha dayanıklıdır. dizel motorda en hasas parça turbodur. onuda az çok kullanmasını bilirsen 400 bini rahat görürsünüz.

muratx41
29/04/2010, 20:11
dizeldir tabii ben baska tanımam benzine verdigim paralara yazık oldu

GP COSKUN
29/04/2010, 20:15
siz hiç 500 binde dizel albea gördünüz mü :) üstelik normak bakım dışında hiç bir masraf yapılmamış?

arkadaşlar dizel öyle nazik falan değildir. aksine daha dayanıklıdır. dizel motorda en hasas parça turbodur. onuda az çok kullanmasını bilirsen 400 bini rahat görürsünüz.

şu 400 bin görmüş turboyu ve şahısları çok merak ediyorum
valla hayatım boyunca hiç görmedim
he bide hiç masraf yapılmamış 500 binlik albeayı tabi

taneren
29/04/2010, 20:24
size şunu söyleyim,

aracı 02.01.2010 da teslim aldım, şuan 29.04.2010 dayız tam 5 ay olmuş yaptığım yol 1050 km. eğer yıllık izinde şehirdışı yaparsam 2000 km daha ekleyelim , yılda 3000 km yapar hadi biz bunu yılda 5000 km yapalım;
sizce dizel almak benim için avantajlımı.

satarken dizellerin yüksek fiayattan gidebilmesi için aracın temiz ve bakımlı olması gerekir,çok km yapmış,sorunlu dizel arabayı almak mantık işi değildir.

lionT-JET
29/04/2010, 20:51
cok yol yapıyorsak dızel,az yol yapıyorsak benzınlı tercıh etmelıyız..ıste senede 25000 km yol yaptıgımız ıcın dızel doblo kullanıyorum.evdede senede 10000km yaptıgım ıcın punto t-jet tercıh ettım.kısacası tercıh meselesı..

muratx41
29/04/2010, 20:52
size şunu söyleyim,

aracı 02.01.2010 da teslim aldım, şuan 29.04.2010 dayız tam 5 ay olmuş yaptığım yol 1050 km. eğer yıllık izinde şehirdışı yaparsam 2000 km daha ekleyelim , yılda 3000 km yapar hadi biz bunu yılda 5000 km yapalım;
sizce dizel almak benim için avantajlımı.

satarken dizellerin yüksek fiayattan gidebilmesi için aracın temiz ve bakımlı olması gerekir,çok km yapmış,sorunlu dizel arabayı almak mantık işi değildir.

bence benzinliyede gerek yok 3000 km için araba alınmaz bence

dizelde neden alınmaz 15000 km yapmıyorsak eger

taneren
29/04/2010, 21:00
bence benzinliyede gerek yok 3000 km için araba alınmaz bence

oğlumun sağlık problemleri nedeniyle arabaya binmesemde kapının önünde durması malesef şart muratcım.
bir gecede 3-4 kere acile gittiğmiz bile oluyor.
çocuklu aileler arabasız olmuyor,eski püskü hurda bile olsa,bitane lazım.

bvulgari
29/04/2010, 22:15
araba kimisine göre sadece araçtır kimisi içinse bi tutku bi karakterdir.Bu nedenle bence nasıl mutlu ve rahat hissedicekse insan, hangi motor onu memnun edecekse o şekilde bir araba almalıdır.Kesinlikle dizel yada kesinlikle benzin denilemez..Kimisi için bi aracın en önemli özelligi 0-100 hızlanması olabilir, kimisi içinse en büyük özellik az yakmasıdır vs. Kesinlikle zevk ve tercih meselesi.

Alp
29/04/2010, 22:41
Coskunum lafim sana sen bile dogru bildigini yanlis soyluyorsan PES sana :) dizel herzaman ve her yerde ekonomik ve performanslidir. Bari sen boyle yapma ;)

taneren
29/04/2010, 22:57
dizel kullanan sevgili arkadaşlarım,bu kadar övüyorsunuz ama dizel tercih edilmesinin tek sebebi ekonomidir.ülkemiz dünyanın en pahalı yakıtını kullandığı içindir yani.

benzinle dizel arasındaki litre fiyat farkı kalksın bakın o zaman kimse dizel arabanın yüzüne bakıyormu.

küçük hacimli dizel motorlar turbo desteği sayesinde otomobillere uygulanabilmektedir.1300 cc lik bir dizel motordan turbosuz alacağınız güç emin olun yarı yarıya düşer ve kimse yüzüne bakmaz.

GP COSKUN
29/04/2010, 23:08
Coskunum lafim sana sen bile dogru bildigini yanlis soyluyorsan PES sana :) dizel herzaman ve her yerde ekonomik ve performanslidir. Bari sen boyle yapma ;)

ben zaten ekonomikliğine bir şey demedim alp
ama performans derseniz orada bir durun bakalım
şimdi benim bayramlık ağzımı açtıracaksın
ulen kıçı kırık 1,3 motorunuza koymuşsunuz turboyu
motorun dizel olduğu için performanslı olduğunu sanıyorsunuz
daha 5000 devir çeviremezken bana neyin performansından bahsediyorsunuz
o hissettiğiniz tork hızlanma güç adına ne derseniz deyin sadece o motorun
üstündeki bit kadar turbo beslemenin marifeti
sökün turboyu görelim şu sizin dizel makinalarınızı yada
takın 1,4 77 liğe turboyu bakalım neymiş performans
sizi aldatan yada yanıltan motorunuza endike edilmiş olan bir turbo beslemeden başka hiç bir şey değil
bir kere düşünsene kardeşim benim canımın içi savunduğunuz yakıtın fiziki ve kimyasal özellikleri açısından farklılıklarını
yada motor sporları dünyasında kullanılan motorlara bir baksana
şimdi dersiniz dizel motorlu yarış arabasıda var diye
ama istisnalar kaideyi bozmaz tüm dünyada kabul edilen bir şey var
performans= benzinli motor
bunun daha ötesi yok
bu işler öle sizin yaptığınız gibi
bir turbo +chıp+box la olmuyor şekerim
beni uçurma koyarım 77 liğe turbo +dereceli egzantrik + sökerim gölekleri 0,5 taşlatırım koyarım 4 tane farklı piston o zaman amuda kaldırırım senin dizelini
şimdilik bu kadar yeter
ı love you

operatormurat
29/04/2010, 23:11
benzin yetiştiremediğim paliomu satıp dizel gp aldım,gönül rahatlığıyla gidemediğim yerlere gidiyor,hız yapabiliyorum,2senede bir gittiğim ankaraya senede 3 kez gidiyorum.benzinle mazot aynı paraya eşitlense bile depo başına benzinliye göre yaptığı km farkı için değer,benzin çok yakıyor diye garajda duran arabayı neyleyim,satarken kar etme devri bitti binebildiğim kadar biner sonra satarım ama yinede dizel alırım...

Ceday
29/04/2010, 23:28

Valla hakikaten bende çok merak ettim şu arkadaşı bu dediğin olay imkansız arkadaşım rutin bakım yaptırarak bu kadar binmen fizik kurallarına aykırı yok yani böyle birşey

kaptan_ahab
29/04/2010, 23:40
Aracı uzun yolda daha çok kullanacak iseniz dizel alacaksınız,şehir içinde daha çok kullanacak iseniz benzinli alıp tüp taktıracaksınız.Şehir içinde benzinli araç alıp lpg taktırmak en avantajlısı.Ayrıca dizeli artık benzin ile değil lpg ile kıyaslamak daha doğru olur.Benzin aldı başını gitti.Performansı filan bir kenara bırakmak gerekiyor artık.En keyifli araç kullanımı tabiki benzinlidir ama büyüklerimiz sağ olsun bunu çok gördüler.Emin olun benzin ucuz olsa 2000 motor bir benzinli araç alır uçuşa geçerdim.Sıfır jetta-passat alıp direkt lpg taktırmaya gidiyor insanlar.

Du Hast
30/04/2010, 00:00
he bide hiç masraf yapılmamış 500 binlik albeayı tabiankarada çok var
inanmazsanız aşti taksi durağına gidin bir tane taksici çevirip sorun :)

dh forumda resimleri bile mevcut :) kısa bir araştırma sonrasında bulunabilir.

valla 100 - 110 da giderken yol bilgisayarında 4.9 - 5.0 gibi anlık tüketim görmek beni çok mutlu ediyor :)

GP COSKUN
30/04/2010, 08:17
ankarada çok var
inanmazsanız aşti taksi durağına gidin bir tane taksici çevirip sorun :)

dh forumda resimleri bile mevcut :) kısa bir araştırma sonrasında bulunabilir.

valla 100 - 110 da giderken yol bilgisayarında 4.9 - 5.0 gibi anlık tüketim görmek beni çok mutlu ediyor :)

sen inanma bunlara
şöför muhabbetleri bunlar
onu gelsinler benm külahıma anlatsın
ben 20 senedir bunların içindeyim
severler böle atıp tutmayı
onları dinlersen ne arabalar duyarsın dudağın uçuklar :g0000000:

Kriminal
30/04/2010, 08:31
Ule taksici atmasyonları ..Onu gordum bunu gectım araba yana yana duraga geldım

GP COSKUN
30/04/2010, 08:40
Ule taksici atmasyonları ..Onu gordum bunu gectım araba yana yana duraga geldım

35 tane şöförde bende var deniz
atmaya başladıkları zaman mangalda kül kalmıyor
dedim ya şöför muhabbeti bunlar
aynı avcı muhabbeti gibi meydanı boş buldularmı
ferrari halt etmiş onların arabasının yanında :weight1:

Kriminal
30/04/2010, 09:13
Birde Can'ın anlattıgı ankara taksıcılerı..Aman aman yanına yaklasamazsın deli ederler adamı bı zamanlar aralarındaydım tecrubeyle sabıttır...

makeles
30/04/2010, 10:44
500bin km albea görmedim ama istanbulda bindiğim taksilerin 200bin km aldı bana denk gelmedi.. çoğuda multijet albea idiler.. en yüksek 370bin km gördüm yokuşları hayvan gibi çıkıyordu taksiciye sordum bu araç nasıl güçlü böyle dedim elektrikçide yaptırdım demişti.. ondan sonra chip e içim ısındı..
bu arada performans açısından kesinlikle benzinli turbo beslemeli taraftarıyım.. petrol zengini bi ülkede yaşasaydım 6-8 hatta 12 silindirli 3500cc üstü turbo bezinli araç kullanmak isterdim..

nerhal61
30/04/2010, 11:21
500bin km albea görmedim ama istanbulda bindiğim taksilerin 200bin km aldı bana denk gelmedi.. çoğuda multijet albea idiler.. en yüksek 370bin km gördüm yokuşları hayvan gibi çıkıyordu taksiciye sordum bu araç nasıl güçlü böyle dedim elektrikçide yaptırdım demişti.. ondan sonra chip e içim ısındı..
bu arada performans açısından kesinlikle benzinli turbo beslemeli taraftarıyım.. petrol zengini bi ülkede yaşasaydım 6-8 hatta 12 silindirli 3500cc üstü turbo bezinli araç kullanmak isterdim..

Bir süre cezayir de kaldım gecen yaz. Benzin bizim fiyatlarla 20 kuruş, mazot 16 kuruş, lpg yok bile ama lpg açısından da zengin bir ülke...Sokakta gördüğüm yüksekce modelli en düşük motorlu arabalar 2000 cc arabalar...300cc jipler ve ülkemizd eolmayan 2500 motorlu toyotalar var her yerde....Halk per perişan fakir bir ülke ama aradaki farka bakarmısınız? Benzin bizde de 20 kuruş olsa 1.4 arabalara daha az emisyonu var, çevreciyiz biz diyerek kim binerdi allah bilir :)

Du Hast
30/04/2010, 12:14
arkadaşlar şöförden duymadım kendim gördüm km saatinde..
hiçmi sanayide tanıdığınız motor ustası yok :)
aracımı alırken komputestte test yapan usta bile 400 bini rahat görür 2 gün önce 320 bindeki aracı test ettk 8 - 9 beygir düşük çıktı dedi.
yapmayn etmeyin. dizel motor turbo sorunu dışında benzinli motordan daha sağlıklıdır.
turbo benzinden çok çok daha iyidir. turbo benzinli bir motor sürekli 3 bin ile 5 bin devir civarı çalışıyor düşünsenize turbonun ne kadar hızlı döndüğünü? birde dizelin devirini düşünün..

evimizin arkasında 700 binde yatak sarmış ısuzu gemini motoru duruyor isteyene fotolarını göstereyim. saran yatak dışında diğer yataklar cillop gibi duruyor.

-
herkesin kendi aracı kendine güzeldir ama gerçekleri göz ardı etmeyin. 100 binde 200 binde motor bitmez, eşşek gibi kullanmadığınız sürece...

GP COSKUN
30/04/2010, 12:37
arkadaşlar şöförden duymadım kendim gördüm km saatinde..
hiçmi sanayide tanıdığınız motor ustası yok :)
aracımı alırken komputestte test yapan usta bile 400 bini rahat görür 2 gün önce 320 bindeki aracı test ettk 8 - 9 beygir düşük çıktı dedi.
yapmayn etmeyin. dizel motor turbo sorunu dışında benzinli motordan daha sağlıklıdır.
turbo benzinden çok çok daha iyidir. turbo benzinli bir motor sürekli 3 bin ile 5 bin devir civarı çalışıyor düşünsenize turbonun ne kadar hızlı döndüğünü? birde dizelin devirini düşünün..

evimizin arkasında 700 binde yatak sarmış ısuzu gemini motoru duruyor isteyene fotolarını göstereyim. saran yatak dışında diğer yataklar cillop gibi duruyor.

-
herkesin kendi aracı kendine güzeldir ama gerçekleri göz ardı etmeyin. 100 binde 200 binde motor bitmez, eşşek gibi kullanmadığınız sürece...

sevgili can
tanıdığım değil ama çalıştığım 8-10 tane motorcu var
hiç bir usta bir motoru teste sokup ne kadar km gideceğini söyleyemez
sadece tahminde bulunur
aracın motorunun turbo yada benzinli olmasıyla turbonun dönüş turu değişmez
her iki motorda da turbonun milinin ve pallerinin dönüş sayısı aynıdır
motor 6 bin devir çeviriyor diye turboda 6 bin devir çevirmez
dizel motor en fazla 4-5 bin devir çevirebilirken üzerinizde bulunan turbonun dakikada 7-7500 devir çevirdiğini belirtmek isterim
ayrıca 700 binde yatak sarmış bir motorun diğer yataklarıda cillop gibi çıkmaz arkadaşım eğer öyle olsa aracın saran yatağındamı bir problem olmuş
aşınmadan kaynaklanan bir yatak sarma olayında diğer yataklar aşınmamış demek saçmalık olur
km meselesine gelince benim yanıma uğrayabilirsen sana 1milyon 750 binde
olan aracımız var ve halen çalışıyor onuda gösterebilirim
ama diyememki hiç motoru açmadık masraf etmedik
4 takım sekman atıldı 1 defa motor yapıldı
sende 500 binde taksi görmen doğal ama hiç masraf etmedik demesi sadece
yalan beyandan ibarettir
özelliklede belirtmemde fayda var ben geçimimi ekmek paramı arabalardan sağlıyorum bütün gün bu işin içindeyim
benden böyle saçmalıklara inanmamı beklemeyin lütfen
saygılar

GP ÜMİT
30/04/2010, 12:45
arkadaşlar aracıyla çok km yapanlar haliyle yakıt ekonomisini düşünüp dizel alacaktır.fakat benim gibi senede on veya onbeşbin km yapan kişi için benzin, dizel yakıtla kafa kafaya geldiginden yakıtı düşünmezler.aracın performansına ve sessiz çalışmasın ne bileyim başka özelliklere bakarlar.herkezin ayrı ayrı düşüncesi olabilir araç alırken.

demon
30/04/2010, 12:46
Doğru herkesin seçimi farklı olabilir ama senede 10.000 - 15.000 km yapsanız dahi dizel ile benzin asla kafa kafaya gelmez.

GP ÜMİT
30/04/2010, 12:53
aracını alırken bir fark ödüyorsun.ben çok km yapmadıgım için benzinle dizel yakıt arasındaki farkta az olacagından.kafa kafaya gelir.dizel araç kendine 70.000 km sonra amorti ediyor bunu uzman kişiler söylüyorlar.ben zaten o km yapınca yakadar aracımı degiştiriyorum.bu yüzden dizele gerek duymuyorum.bende aracımı sürekli kullansam çok km yapsam maddi açıdan dizeli tercih ederdim.

demon
30/04/2010, 13:29
Ama aracı satarkende dizel her zaman benzinli araçtan 2000 lira - 3000 lira daha fazla paraya satılır. Aynı ayardaki benzinli araç ve dizel araçta mutlaka 2-3000 lira oynuyor.
Benzinli aracı alırken daha ucuz alıyorsunuz ama satarkende ucuz.
Ama desenizki ben motor sesi istemem, benzinli araç bana daha performanslıdır varsın fazla yaksın onu anlarım. Sizin aracınız şehir içinde 30-35 kuruş yakarken dizel araç en fazla 20 kuruş yakıyor. Bu hesaba göre bile 10.000 km yapınca 1000 lira daha fazla yakıt parası ödüyorsunuz.
Ben benzinli arabayı herhalde LPG siz kullanmam.

GP ÜMİT
30/04/2010, 13:56
Ama aracı satarkende dizel her zaman benzinli araçtan 2000 lira - 3000 lira daha fazla paraya satılır. Aynı ayardaki benzinli araç ve dizel araçta mutlaka 2-3000 lira oynuyor.
Benzinli aracı alırken daha ucuz alıyorsunuz ama satarkende ucuz.
Ama desenizki ben motor sesi istemem, benzinli araç bana daha performanslıdır varsın fazla yaksın onu anlarım. Sizin aracınız şehir içinde 30-35 kuruş yakarken dizel araç en fazla 20 kuruş yakıyor. Bu hesaba göre bile 10.000 km yapınca 1000 lira daha fazla yakıt parası ödüyorsunuz.
Ben benzinli arabayı herhalde LPG siz kullanmam.
dizel aracı satarken,aracını alırken dizel oldugu için ödemiş oldugun paranın anca yarısını alabiliyorsun.ben benzinli araç alırken fazladan para ödemiyorum.ve nerdeyse dizel araçlarla aynı fiyata satıyorum.
benim düşüncem dizel aracı herkez yakıt ekomisi için alıyor.ben çok km yapmadıgım için vede aracımın performanslı, sessiz olsun gibi özellikler olsun istedigim için benzinli aracı tercih ettim, benzinle dizel yakıt aynı paraya satılsa tabiki senin tercihinde benzinliden yana oalacaktır buna eminim.

demon
30/04/2010, 14:07
Muhakkakki benzin ucuz olsa onu tercih ederim. Benim için ilk önce ekonomik olması önemli.
Ve kesinlikle dizel benzinliden çok daha ekonomik. Senede 15.000 km yapsamda dizel düşünürdüm. Sonuçta 1500 lira yakıttan kar ediyorsam daha neyini düşüneyim ki.
Şu şartlarda benzinli arabaya ancak LPG olursa binerim.
Birde zaten sıfır araba aldığınızda zaten fiyatı satarken baya bir düşüyor. O bir gerçek. Ben 3 -4 yıl kullanmayı kesin düşünmediğim bir taktirde sıfır araçta almam. Yani dizelde alsanız benzinlide alsanız sıfır araçta kesinlikle bir zararınız olacak.
İkinci elde ise dizel araca 2000 - 3000 lira fazla para veriyorsnuz alırken ama satarkende yine zararınız olmadan satıyorsunuz.

byjeoloji
30/04/2010, 14:07
Kim ne derse desin bende 3. nesil dizelciyim ama
benzinli arabanın hali başka keşke benzin ucuz olsaydı benzinli aracım olurdu.

Bunu benimsemenin anlamı yok.

Ben dizel az yakmasından dolayı tercih ettim. hala söylüyorum yarı yarıya fark var nerdeyse, son günlerdeki zamla bu ara azaldı.

Örnek

Mazda 323 benzinl, otomatik vites aracımızla ayda 300 TL benzinle yaptığımız yolu dizele geçerek 90 Tl ye çekmiştik.(2005)

baştan biraz fazla veriyosunuz ama sonra bi yere canınız gitmek istediğinde düşünmüyosunuz basııp geziyorsunuz. Parası olan için laf yok. Ekonomi düşünüyosan dizele geç.

Du Hast
30/04/2010, 20:22
sevgili can
tanıdığım değil ama çalıştığım 8-10 tane motorcu var
hiç bir usta bir motoru teste sokup ne kadar km gideceğini söyleyemez
sadece tahminde bulunur
aracın motorunun turbo yada benzinli olmasıyla turbonun dönüş turu değişmez
her iki motorda da turbonun milinin ve pallerinin dönüş sayısı aynıdır
motor 6 bin devir çeviriyor diye turboda 6 bin devir çevirmez
dizel motor en fazla 4-5 bin devir çevirebilirken üzerinizde bulunan turbonun dakikada 7-7500 devir çevirdiğini belirtmek isterim
ayrıca 700 binde yatak sarmış bir motorun diğer yataklarıda cillop gibi çıkmaz arkadaşım eğer öyle olsa aracın saran yatağındamı bir problem olmuş
aşınmadan kaynaklanan bir yatak sarma olayında diğer yataklar aşınmamış demek saçmalık olur
km meselesine gelince benim yanıma uğrayabilirsen sana 1milyon 750 binde
olan aracımız var ve halen çalışıyor onuda gösterebilirim
ama diyememki hiç motoru açmadık masraf etmedik
4 takım sekman atıldı 1 defa motor yapıldı
sende 500 binde taksi görmen doğal ama hiç masraf etmedik demesi sadece
yalan beyandan ibarettir
özelliklede belirtmemde fayda var ben geçimimi ekmek paramı arabalardan sağlıyorum bütün gün bu işin içindeyim
benden böyle saçmalıklara inanmamı beklemeyin lütfen
saygılar
yani 5 bin devirde dönün motorun turbosu ile 3 bin devir dönen motorun turbo devir sayısı aynımıdır?
yapma etme arkadaşım :D olurmu öyle şey.
-
yarın fotolarını ekliyorum şimdi akşam oldu :) eğer motordan anlıyorsan krank üzerindeki aşınmaları, menevişleşmeleri anlarsan görebilirsin durumu. gerçi isuzunun gemini üzerinde dizeli efsanedir. opel corsa 1.7 DTI deki motorda ısuzu motorudur. alacak olan varsa korkmadan alabilir. sesli çalışır homurdanır ama taş gibidir.
yatak saran motorun, saran yatağında sorun olumuş. onda sorun olmasa devam ederdi bir kaç bin daha :)

GP COSKUN
30/04/2010, 21:06
yani 5 bin devirde dönün motorun turbosu ile 3 bin devir dönen motorun turbo devir sayısı aynımıdır?
yapma etme arkadaşım :D olurmu öyle şey.
-
yarın fotolarını ekliyorum şimdi akşam oldu :) eğer motordan anlıyorsan krank üzerindeki aşınmaları, menevişleşmeleri anlarsan görebilirsin durumu. gerçi isuzunun gemini üzerinde dizeli efsanedir. opel corsa 1.7 DTI deki motorda ısuzu motorudur. alacak olan varsa korkmadan alabilir. sesli çalışır homurdanır ama taş gibidir.
yatak saran motorun, saran yatağında sorun olumuş. onda sorun olmasa devam ederdi bir kaç bin daha :)

sevgili can
turbo gücünü egsoz gazından alır motor devrinden almaz motor devrinden almış olsaydı şayet ya granka yada egzantik miline bağlı olurdu
ancak supercarger lar güçlerini motordan alırlar ve devir yükseldikçe gücü de yükselir ama
turboda durum böyle değildir zaten turbonun ürettiği güç belli devir aralığında aracın maksimum torku verdiği devirde başlar devir arttıkça da gücü azalır
dikkat edersen multijet motorlarınızda 1750 devirden itibaren devreye giren
turbo 4000 devirden sonra hissettirdiği gücü kaybeder o 1750 devirde başlayan ivmelenme 4000 devirden sonra hissedilmemeye başlar
sorduğun soruya şöyle bir cevap vereyim
3000 devirle dönen turbonun devir sayısı ile 5000 devirde dönen motorun devir sayısı aynı bile değil aksine şaşıracaksın ama 3000 devirle dönen motorun turbosunun dönüş hızı daha fazladır

granka gelince
grank millerine genellikle aşınma (oval konik normal) çizik yanma sarma çatlaklık eğilme ve kırılma gibi arızalara rastlanır
Normal aşınma muylular üzerine değişik kuvvetlerin oluşturduğu sürtünme sonucu ortaya çıkan düzgün aşıntıdır
Her muylu belli bir çalışma döneminden sonra aşınarak küçülür ve düzgünlüğünü yitirir
Muylulardaki oval aşınma sıkıştırma ve yanma zamanlarında temas yüzeylerinin birim alanlarına gelen kuvvetlerin diğer zamanlara göre büyük olmasından ileri gelir
Konik aşınma ise
ana yatak muylularında genellikle yatak yuvalarının şekil bozukluğuna uğraması keplerin bir taraflarından fazla sıkması yatakların eksenel doğrultularının kayması biyel muylularında da biyelin eğrilmesi piston piminin ayarsız olması yada yağda biriken madeni parçaların yağ deliğinden çıktığı çevreyi aşındırması sonucu meydana gelir
Muylulardaki aşınmalar motor çalışırken yağ basıncının düşük olmasından yataklardan çekiç sesine benzer ses duyulmasından anlaşılır.
aslında bu kadar tekniğine girerek arkadaşların kafasınıda karıştırmak istemiyorum ama anlatmaktada fayda var
granklardaki arızaların gözle kontrolü uygun bir yöntem değildir
Temizlenen grank milleri eğrilme aşıntı ve diğer yüzey bozuklukları çatlaklık gibi yönlerden gerekli aparatlarla kontrol edilip tekrar kullanılabilecek olup olmadıkları belirlenmelidir.
Ana yatak ve muylularındaki en fazla aşıntı ovallik ve koniklik miktarını belirlemek için, muylular birbirine dik iki eksen üzerinden, düşey ön ve arka yatay ön ve arka olmak üzer dört ayrı yerden ölçülmelidir.
Ana yatak muyluları 0, 05 mm. (0, 002 inç), biyel muyluları 0, 04 mm. (0, 0015 inç) den fazla (oval ve konik) aşındığında taşlanarak yenileştirilirler.
Muylular, standarttan küçük 0, 25 mm. (0, 010 inç), 0, 50 mm. (0, 020 inç), 0, 75 mm. (0, 030 inç), ve 1 mm.(0, 040inç) alt çaplarda taşlanabilir Taşlama sınırını aşmış yada hasara uğramış ve taşlama ile düzeltilemeyecek kadar bozulmuş grank mili muyluları kaynakla doldurulup standart çapa göre taşlanarak tekrar kullanılabilir.
genelde 2 enfazla 4 taşlamadan sonra grank yenisiyle değiştirlmelidir
çünki her rektifiyeden sonra grankın dayanıklılığı azalmaktadır
kısaca öyle grank eline alıp gözle aaaaa bu iyiymiş daha idare eder demekle olmaz bu işler bu kadar basit değil
umarım faydalı olmuştur
saygılar

bvulgari
30/04/2010, 22:06
arkadaşlar aracıyla çok km yapanlar haliyle yakıt ekonomisini düşünüp dizel alacaktır.fakat benim gibi senede on veya onbeşbin km yapan kişi için benzin, dizel yakıtla kafa kafaya geldiginden yakıtı düşünmezler.aracın performansına ve sessiz çalışmasın ne bileyim başka özelliklere bakarlar.herkezin ayrı ayrı düşüncesi olabilir araç alırken.
Arkadaşlar siz benzinli arabanın motorunun sessiz ve daha performanslı çalışmasının bir bedeli olmadıgını mı düşünüyorsunuz!!..Bu bedel arabayı yürütürken ve satarken karşınıza gayet acık ve net cıkıyor..

umutsati
01/05/2010, 00:43
Herkes bir yorum yapmış arkadaşlar.Bakın ben bir evo benzinli spariş verdim.benzinliyide dizelide övmeyeceğim.Karşılaştıracağım.Çünkü Türkiye şartlarında dizel ve benzinli kullanıma göre değişkendir.Geçelim karşılaştırmaya:

Benzin
1.Benzinli araba herzaman çok kaçar arkaşlar.Bu arabaya arkdaşların dediği gibi turbo taksalar dizelin yüzüne kimse bakmaz.
2.Benzinli araba sessizdir ses çıkarmaz.
3.Yılda 5bin km yapacak adama dizel sokağa atılan para demek.

Arkdaşlar reklamlar insanı çok güzel kandırır.Şimdi başta 3,5 milyar parayı başta veriyorsun bu verirken çok gelmiyor.Ama ofisden yakıt alırken onu hesabını yaparken düşünüyorsun kaba taslak hakketten "Çok tasarruf yapıyorum valla.çok az yakıyor".Bu sizde yaratılan ortak bir düşünce böyle birşey zaten yok.Bu adamlar işi biliyorlar müşteride bir göz yanılması sadece.102 ytl yerine 99,99 tl nin çok çok ucuzmuş gibi görünmesine benziyor.Bunlara kanmayın.Emin olun aslında zarara giden siz oluyorsunuz.Diğer ülkelerde benzin zaten bukadar pahalı değil.İnsanlarımız normal yollardan vergi vermedikleri için devlet öle olmaz böle olur demek zorunda kalıyor.Ona vergi buna vergi derken benzinde böle oluyor.O yüzden iyi araştırın en başta veririm rahat ederim diye bişey yok bakım makım geçin her araba arıza yapar;).

Dizel
1.Yılda 20000 gibi çok kilometre yapacak adamın kalkıpta ülkemizde benzinli alması kendine yazık etmekdir.
2.Uzun yolda ne anlık güzel performanslara gerek var nede durup kalkmaya.
3.Şirketler pazarlamacılarına benzinli alırlarsa o adamlar 1 yıl sonra orda olamaz.Uzun yolda benzin adamın ocağına incir ağacı diker valla.Oyüzden az km de dizel araç çok az.

Dizel ucuz ama uzun yol yapacak için;).Diğer türlü benzin dizelden ucuz arkdaşlar
----------------

Bunun doğu olduğuna ve benzinli ile dizel yakıtın göreceli olduğunu düşünüyorum.Amacım birisini övmek veya bir arkdaşa destek çıkmak değil zaten kimseyi tanımıyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Saygılar.

Du Hast
01/05/2010, 02:45
sevgili can
turbo gücünü egsoz gazından alır motor devrinden almaz motor devrinden almış olsaydı şayet ya granka yada egzantik miline bağlı olurdu
ancak supercarger lar güçlerini motordan alırlar ve devir yükseldikçe gücü de yükselir ama
turboda durum böyle değildir zaten turbonun ürettiği güç belli devir aralığında aracın maksimum torku verdiği devirde başlar devir arttıkça da gücü azalır
dikkat edersen multijet motorlarınızda 1750 devirden itibaren devreye giren
turbo 4000 devirden sonra hissettirdiği gücü kaybeder o 1750 devirde başlayan ivmelenme 4000 devirden sonra hissedilmemeye başlar
sorduğun soruya şöyle bir cevap vereyim
3000 devirle dönen turbonun devir sayısı ile 5000 devirde dönen motorun devir sayısı aynı bile değil aksine şaşıracaksın ama 3000 devirle dönen motorun turbosunun dönüş hızı daha fazladır

granka gelince
grank millerine genellikle aşınma (oval konik normal) çizik yanma sarma çatlaklık eğilme ve kırılma gibi arızalara rastlanır
Normal aşınma muylular üzerine değişik kuvvetlerin oluşturduğu sürtünme sonucu ortaya çıkan düzgün aşıntıdır
Her muylu belli bir çalışma döneminden sonra aşınarak küçülür ve düzgünlüğünü yitirir
Muylulardaki oval aşınma sıkıştırma ve yanma zamanlarında temas yüzeylerinin birim alanlarına gelen kuvvetlerin diğer zamanlara göre büyük olmasından ileri gelir
Konik aşınma ise
ana yatak muylularında genellikle yatak yuvalarının şekil bozukluğuna uğraması keplerin bir taraflarından fazla sıkması yatakların eksenel doğrultularının kayması biyel muylularında da biyelin eğrilmesi piston piminin ayarsız olması yada yağda biriken madeni parçaların yağ deliğinden çıktığı çevreyi aşındırması sonucu meydana gelir
Muylulardaki aşınmalar motor çalışırken yağ basıncının düşük olmasından yataklardan çekiç sesine benzer ses duyulmasından anlaşılır.
aslında bu kadar tekniğine girerek arkadaşların kafasınıda karıştırmak istemiyorum ama anlatmaktada fayda var
granklardaki arızaların gözle kontrolü uygun bir yöntem değildir
Temizlenen grank milleri eğrilme aşıntı ve diğer yüzey bozuklukları çatlaklık gibi yönlerden gerekli aparatlarla kontrol edilip tekrar kullanılabilecek olup olmadıkları belirlenmelidir.
Ana yatak ve muylularındaki en fazla aşıntı ovallik ve koniklik miktarını belirlemek için, muylular birbirine dik iki eksen üzerinden, düşey ön ve arka yatay ön ve arka olmak üzer dört ayrı yerden ölçülmelidir.
Ana yatak muyluları 0, 05 mm. (0, 002 inç), biyel muyluları 0, 04 mm. (0, 0015 inç) den fazla (oval ve konik) aşındığında taşlanarak yenileştirilirler.
Muylular, standarttan küçük 0, 25 mm. (0, 010 inç), 0, 50 mm. (0, 020 inç), 0, 75 mm. (0, 030 inç), ve 1 mm.(0, 040inç) alt çaplarda taşlanabilir Taşlama sınırını aşmış yada hasara uğramış ve taşlama ile düzeltilemeyecek kadar bozulmuş grank mili muyluları kaynakla doldurulup standart çapa göre taşlanarak tekrar kullanılabilir.
genelde 2 enfazla 4 taşlamadan sonra grank yenisiyle değiştirlmelidir
çünki her rektifiyeden sonra grankın dayanıklılığı azalmaktadır
kısaca öyle grank eline alıp gözle aaaaa bu iyiymiş daha idare eder demekle olmaz bu işler bu kadar basit değil
umarım faydalı olmuştur
saygılar
başkan iyi hoş diyorsunda.
turbonun ekzostan güç aldığı aşikar
arabanın koltuğuna birisi geçsin önce 2 devir gaz versin elini ekzosta koy sonra 5 bin devir gaz versin tekrar ekzosta koy. hangisinde daha çok basınç hissedersin?
bu basınçtan dolayı turbo daha hızlı dönmez mi?
bence çok saçma bir tartışma yapıyoruz bu konuda :D
motor devri arttıkça ekzosta verilen gazın basıncı, miktarı artar. eee zaten ekzostan güç alan turboda devirli çalışır.

--
krank ın resimlerini koyunca göreceksin :) sende az çok gözle anlaşılıyor diyeceksin :)
koniklik, ovallik elbette göz kararı anlaşılmaz ama konikleşen ya da ovalleşen yatağın rengide değişir.

GP COSKUN
01/05/2010, 09:40
başkan iyi hoş diyorsunda.
turbonun ekzostan güç aldığı aşikar
arabanın koltuğuna birisi geçsin önce 2 devir gaz versin elini ekzosta koy sonra 5 bin devir gaz versin tekrar ekzosta koy. hangisinde daha çok basınç hissedersin?
bu basınçtan dolayı turbo daha hızlı dönmez mi?
bence çok saçma bir tartışma yapıyoruz bu konuda :D
motor devri arttıkça ekzosta verilen gazın basıncı, miktarı artar. eee zaten ekzostan güç alan turboda devirli çalışır.

--
krank ın resimlerini koyunca göreceksin :) sende az çok gözle anlaşılıyor diyeceksin :)
koniklik, ovallik elbette göz kararı anlaşılmaz ama konikleşen ya da ovalleşen yatağın rengide değişir.

can saçma bir tartışma yapmıyoruz
aslında benim bunu biraz daha açıklamam lazım
senin düşündüğün mantıkla baktığın zaman şaşırman ve sana saçma gelmesi
normal bir durum
bak şimdi
turbo ani devirlenmelerde güç üretir eğer motorun ani devirleniyorsa turbo da o kadar hızlı döner ancak motorun devirlenmesi yavaşlar ise turbonun ürettiği güç düşer buna bağla olarakta deviri düşer
her turbo dakika da en fazla 7000-7500 devr hızla döner bu hızıda ancak 1750-4000 devir arasında devirlenen motorun egsoz gazından elde eder
yani bir bakıma 1500 devirlerden 4000 devirlere doğru ani bir şekilde hızlanan
aracın motorunun attığı egsoz gazının basıncı daha yüksektir
bunu şöylede değerlendirebilirsin ani hızlanmada bir motorun yaktığı yakıt ile
düz bir şekilde 5000 devirle dönen motorun yaktığı yakıt miktarı aynı değildir
hızlanma ve devirlenme gerçekleştiren motor daha çok yakıt tüketir daha çok yakıt yakmak = daha çok egsoz gazı demek = daha dolu bir turbo demektir
eğer hala kfan karışıyor ve hala kafanda soru işaretleri varsa sen bir turbocunun yanına git ve bunu sor sana anlatsın
krank meselesine gelince ben gözle kontrole itibar etmem
en iyi yöntem ölçümlerle yapılan grank aşınma testidir
saygılar

Du Hast
01/05/2010, 14:21
turbo konusunda anlaşamadık seninle
benzer şeyleri söylüyoruz ama bir iki ayırılık noktası var :) neyse vakit ve nasip olursa bir gün yüz yüze konuşuruz keyifli şekilde :)

krank fotoları:

Imageshack - 01052010567.jpg - Uploaded by Du_Hast (https://img202.imageshack.us/i/01052010567.jpg/)

ahttps://img576.imageshck.us/i/01052010566.jpg/

Imageshack - 01052010565.jpg - Uploaded by Du_Hast (https://img443.imageshack.us/i/01052010565.jpg/) ---> Saran yatak :(

Imageshack - 01052010564.jpg - Uploaded by Du_Hast (https://img689.imageshack.us/i/01052010564.jpg/)

Imageshack - 01052010563.jpg - Uploaded by Du_Hast (https://img88.imageshack.us/i/01052010563.jpg/)

GP COSKUN
01/05/2010, 22:06
9 mayısta ankarada ki buluşmada olacağım
gelirsen sohbet ederiz tabiki neden olmasın

IVAA
01/05/2010, 23:41
bütün yazıları okudum. kimin neyi savunduğunu anlamadım sizinkisi şuna benziyor tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan. Motora turbomu güç verir, Turboya motormu güç verir. evet motor deviri artınca Turbo deviride artar ama asıl devir artması motor gücü arttıkça şöyle söylim 3000 devir sabit hızla düz yolda giden aracın turbosu, 3000 devir sabit hızla rampa yukarı giden aracın Turbosundan daha az devirle döner. neredenmi biliyom benim motorlardaki Turbo saniye 620 (maksimum güçte) devir çeviriyor ve motor deviri 1500de sabit ama motor üzerindeki yük değiştikçe Turbo deviride değişiyor.

Du Hast
02/05/2010, 00:02
bütün yazıları okudum. kimin neyi savunduğunu anlamadım sizinkisi şuna benziyor tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan. Motora turbomu güç verir, Turboya motormu güç verir. evet motor deviri artınca Turbo deviride artar ama asıl devir artması motor gücü arttıkça şöyle söylim 3000 devir sabit hızla düz yolda giden aracın turbosu, 3000 devir sabit hızla rampa yukarı giden aracın Turbosundan daha az devirle döner. neredenmi biliyom benim motorlardaki Turbo saniye 620 (maksimum güçte) devir çeviriyor ve motor deviri 1500de sabit ama motor üzerindeki yük değiştikçe Turbo deviride değişiyor.
motordaki yük ile doğrudan ilgili değil aslında, gaza basma dereceğiniz ile alakalı.
araçta fazla yük varsa haliyle gaza basma derecenizde artacaktır.

bu yüzden otobanda sürekli yüksek hızda giderken turboyu arada bir dinlendirmek gerekir bunun için arada bir ayağınızı gazdan çekmeniz turbonun devrini düşüreceğinden az biraz soğumasına olanak sağlamış olursunuz :)

Ceday
02/05/2010, 10:20
Ben 1.5 sene tdcı ford fiestaya bindim evet az yakıyor dizel araba ama o kalkışlardaki hantallıktan birde en kötüsü o şıkırtı sesi beni soğuttu arabadan sürekli yüksek ses müzik dinliyordum arabada aldıktan 10 gün sonra pişman oldum ne yazıkki değiştirme şansımda yoktu. Tabi insanlar ekonomi yapmak istiyorlar doğal olarak benimde dizel araba alma nedenim ekonomik olmasıydı hiçte masraf açmadı allah var dizel masraf diyorlar ama bana hiç açmadı. Yoksa kimse dizeli sevdiğinden değil yani tek neden ekonomi.
Arkadaşımda t-jet bravo vardı o arabaya binince içim açılıyordu kullanırken çoşuyordum resmen araba hafif rahat sessiz atak konforlu ne aradıysam onda var araba dediğin benzinli olcak öyle kamyon motorlarını alıp alıp takıyorlar şıkırtı şıkırtı :bash: hem lpg gibi bir şansımız var tamam biraz sorunlu olabilir ama illaki ayar tutuyor ben şimdi 1.4 77 lik motorumda lpg kullanıyorum 875 liraya taktırdım atiker :drool000: valla memnunum dizel kadar belki dahada az yakıyor TL olarak.
Birde şu yalancı turboları takıyorlar dizele kalkışlarda biraz tork veriyor insanlar offff yaaa süper yaaa felan :) neyse dizel kalkış iyi ama arkadan benzinli tokadı basıyo cufff zaten turbo benzinli yanına yaklaştırmaz.

Hem dizel hem benzinli araba kullanan biri olarak benzinli diyorum.

GP ÜMİT
02/05/2010, 10:44
ömer sana çok hak veriyorum geçenlerde 75 hp dizel puntoya bindim.daha ilk çalıştırdığımda beni sesi rahatsız etti daha sonra kalkarken bir hantallık hissettim,biraz yol gittikten sonra basıyorum araç gitmiyor.kendi aracımı mumla aradım,araç kullanmayı çok sevdiğim halde arkadaşa dönerken sen kullan demek zorunda kaldım.bence ekonomiyi fazla ön plana çıkarmayanlar çok fazla yol yapmayanlar için benzinlinin o zevkinden mahrum kalmayın derim bencede benzinli.

Du Hast
02/05/2010, 17:57
ömer sana çok hak veriyorum geçenlerde 75 hp dizel puntoya bindim.daha ilk çalıştırdığımda beni sesi rahatsız etti daha sonra kalkarken bir hantallık hissettim,biraz yol gittikten sonra basıyorum araç gitmiyor.kendi aracımı mumla aradım,araç kullanmayı çok sevdiğim halde arkadaşa dönerken sen kullan demek zorunda kaldım.bence ekonomiyi fazla ön plana çıkarmayanlar çok fazla yol yapmayanlar için benzinlinin o zevkinden mahrum kalmayın derim bencede benzinli.
120 - 130 dan sonra bastığınızda sürat artışı düşer multijette. aksi halde o sürate kadar benzinliden çok daha iyi tırmanır :) bence siz motorun devrini yakalayamamışsınız...

GP ÜMİT
02/05/2010, 18:05
dizel aracı kötülemek gibi bir niyetim yok.ama ekonomik olmasından başka benzinli araçla kıyaslanacak hiç bir yeri yok dizel aracın.ben devamlı benzinli araç kullandıgım için dizele araca binince bana çok ağır ve hantal geldi.bu benim fikrim.

Ceday
02/05/2010, 18:17
dizel aracı kötülemek gibi bir niyetim yok.ama ekonomik olmasından başka benzinli araçla kıyaslanacak hiç bir yeri yok dizel aracın.ben devamlı benzinli araç kullandıgım için dizele araca binince bana çok ağır ve hantal geldi.bu benim fikrim.
Aslında 70000 den sonra kendini amorti edecekse normal bir kullanıcı için üzerini çiziyorum normal bir kullanıcı için ne kadar ekonomik oda ayrı bir tartışma konusu şirket arabaları yapıyor 200 250 bin onlar için ideal bu arabalar. Benzin seri abicim sen yeterki bas :) korkmadan biz bildiğimiz yoldan devam Ümit :cheers00:

muratx41
02/05/2010, 20:18
dizel 10000 km yapsam dizel alırım performansı gayet güzel ayrıca yolda seri olmasının bir anlamı yok en azından rampada bayılmıyor tork benzinlilerle tartısılmaz sekilde harika

Alp
02/05/2010, 20:50
Siz alin benzinli turbolu araci sonra bakin gostergeye 10 lt/100 km ortalamayi gorunce ben ne yaptim diye vurun kafayi direksiyona durun :)

IVAA
02/05/2010, 21:08
benzinli arabayı kaldırırken gaz vermeden kaldırabilirsiniz ama multijet motorlu bir arabayı kaldırırken motor devirini 2000 devirin altına düşürürseniz araba hantal olur ver bakim gazı araba hantalmı

poyraz
02/05/2010, 21:17
eger yilda 20.000 den fazla yapiyorsan kesinlikle dizel derim ben

GP COSKUN
03/05/2010, 00:24
120 - 130 dan sonra bastığınızda sürat artışı düşer multijette. aksi halde o sürate kadar benzinliden çok daha iyi tırmanır :) bence siz motorun devrini yakalayamamışsınız...

ümit abinin aracı tjet benzinli
haliyle dizele binince bir garip gelmiştir

ttayyllann
21/05/2013, 09:53
he bide hiç masraf yapılmamış 500 binlik albeayı tabi

ben 500 binde dacia gördüm bizim eski arabamız 600 binde mazdaydı ( hala taş gibiydi ) arkadaşımın arabası 260 binde fiesta

biancoangelo
21/05/2013, 10:13
Konu sağlan horttt hatta hört olmuş ama benzin ucuz vergi az olsa dizele bakmam bile. Benzin candır. Turbo benzinlilerde dizelin koltuğunu salladırıyor daha şimdiden ilerde elektrikli araçlar revaçta olacak böyle bi tartışmada kalmayacak.

ttayyllann
21/05/2013, 11:13
Aylık gelirim 10 bin tl olsa alırım honca civic benzinli ama aylık geliri belli olan insanlar için dizel ideal yeni nesil sonuçta rencide etmez asla. Ayrıca dizele alışmış insan benzine sıcak bakmıyor ne yazıkki :)

ABNEW
21/05/2013, 14:12
Aylık gelirim 10 bin tl olsa alırım honca civic benzinli ama aylık geliri belli olan insanlar için dizel ideal yeni nesil sonuçta rencide etmez asla. Ayrıca dizele alışmış insan benzine sıcak bakmıyor ne yazıkki :)

Taylan, demekki aylık 9750TL gelirin var :)

Dizel benzinliye göre daha ekonomik ama benzinli-dizel ayrımı yapabilmek için o kadar gelir farkına gerek yok.Benzinlide ayda 300TL yakıt ödüyorsan dizele de 200TL ödersin ya da 600TL yerine 400TL gibi...