PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 konu hakkında yardım ve görüşleriniz

kaptan_ahab
26/04/2010, 11:31
Arkadaşlar üç konu hakkında yardım ve görüşlerinize başvuracağım.

1-Klima;
Dynamiclerde bulunan dijital klimayı sağlıklı olarak halen kullanabilmiş değilim.Klima sanki kafasına göre takılıyor.Manuel klimada ayar düğmesini sıcak yada soğuğa getirerek a/c düğmesine basılması müteakibinde fan hızınıda ayarlayarak kullanmak gayet pratikti.Dijitalde ise alt sınır 16 derece - üst sınırı tam hatırlamıyorum - arasında ayarlanarak klima düğmesine basılmak suretiyle istediğimiz sıcaklık sağlanamıyormu.Yani yaz-kış ayarı değilde sadece dereceler arası geçiş ile.Klima tuşuna basıyorum ışıkları yanıyor,fan hızını son kademeye ayarlıyorum, dereceyide 16-17-18 e getiriyorum ancak klima 5 saniye çalışarak kendini beklemeye alıyor.Nadir olarak düzenli soğutma elde ettim.Acaba klimamda bir arızamı mevcut benmi ayarını bilmiyorum.

2-Yokuş kalkış destek sistemi;
İş çıkışında evime yaklaşık 5 dakika mesafe kala (yani araç ısınmış vaziyette) geçmem gereken bir tren hattı mevcut.Hattı geçerken hafif bir yokuşu çıkmak gerekiyor.2.viteste yokuşa yaklaştığımda frene basıyorum ancak araç yokuşu hissederek gaz veriyor.Araçlarımızda bu sistem mevcutmu yada benim araca önceki sahibi böyle bir uygulama yaptırmış olabilirmi, yokuş kalkış destek sistemi bir araçta var ise bu en bariz olarak nasıl anlaşılır.

3-Yol bilgisayarı anlık yakıt tüketimi;
Aracım anlık yakıt tüketimini sağlıklı olarak gösterir iken aklıma nerden geldiyse değişim düğmesine basılı tutarak reset attım.O günden sonra anlık yakıt tüketimi 5.6, 5.9 gibi rakamlarda takılı kaldı.Bunu eski haline nasıl alabiliriz.Herkese teşekkürler.

Moosty
26/04/2010, 14:02
1- Bilmiyorum, benimki Active.
2- Yokuş kalkış destek sistemi (Hillholder) benimkinde var, %5 ten daha yüksek eğime sahip yokuşlarda frene bastığınızda, gaza yeniden basana kadar fren basılı kalıyor. Böylece araba geri kaçmıyor. Geri vitese takılıysa ve geri geri yokuş çıkıyorsanız da çalışıyor.
Dik bir yokuşta frene basın, araba olduğu yerde kalıyorsa, yeniden gaza basınca da 'tık' diye bir sesle birlikte kalkış yapıyorsa yokuşta kalkış desteği vardır.
Dizellerde devir çok düştüğünde motoru durdurmamak için kendi kendine gaz verdiğini duymuştum, nedeni o olabilir
3- Muhtemelen düğmesine bastığınızda Anlık yakıt tüketimi (Atü [2009 modelden sonra Türkçe oldu, eskilerde nasıldır bilmiyorum]) ekranından çıkıp ortalama (Aot) yakıt tüketimi ekranına girmişsiniz, bu nedenle sabit gösteriyor olabilir. Silecek kolu üzerindeki yol bilgisayarı kontrol düğmesine basmaya devam edin, günün tarihi, radyo ekranı, A gidilen toplam yol vs. değişecektir. Anlık tüketime gelir bir şekilde. Araba duruyorken -- görünmesi lazım.

kaptan_ahab
26/04/2010, 15:02
1- Bilmiyorum, benimki Active.
2- Yokuş kalkış destek sistemi (Hillholder) benimkinde var, %5 ten daha yüksek eğime sahip yokuşlarda frene bastığınızda, gaza yeniden basana kadar fren basılı kalıyor. Böylece araba geri kaçmıyor. Geri vitese takılıysa ve geri geri yokuş çıkıyorsanız da çalışıyor.
Dik bir yokuşta frene basın, araba olduğu yerde kalıyorsa, yeniden gaza basınca da 'tık' diye bir sesle birlikte kalkış yapıyorsa yokuşta kalkış desteği vardır.
Dizellerde devir çok düştüğünde motoru durdurmamak için kendi kendine gaz verdiğini duymuştum, nedeni o olabilir
3- Muhtemelen düğmesine bastığınızda Anlık yakıt tüketimi (Atü [2009 modelden sonra Türkçe oldu, eskilerde nasıldır bilmiyorum]) ekranından çıkıp ortalama (Aot) yakıt tüketimi ekranına girmişsiniz, bu nedenle sabit gösteriyor olabilir. Silecek kolu üzerindeki yol bilgisayarı kontrol düğmesine basmaya devam edin, günün tarihi, radyo ekranı, A gidilen toplam yol vs. değişecektir. Anlık tüketime gelir bir şekilde. Araba duruyorken -- görünmesi lazım.
2.konu sanırım açığa kavuştu, yokuş kalkış destek sistemi değil dediğiniz gaz verme olayı gerçekleşiyor bende.
3.konuda bahsettiğiniz düğmeye defalarca basmama rağmen halen anlık tüketimi göremiyorum.Herzamanki anlık tüketimi ekranında donmuş rakamlar duruyor.Bir hata var ama çözemedim.

sabanci
26/04/2010, 16:04
irfan abi
1. klimayla ilgili bende aynı şeyleri yaşadım başta fakat auto dan çıkartıp manuele aldığın zaman sıkıntı yaşamıyosun onu nasıl yaptığımı hatırlamıyorum şu anda gözümğn önüne getiremiyorum tuşları ama birazdan arabanın yanına gidip bakıcam senin için.
2.yokuş kalkış sistemini anlatmış arkadaş rampayı çıkarken eğer devir 1000 'in altına düşerse dizeller kendi kendine gaz veriyor stop etmesin 1000 devirde gitsin diye.
3.eğer seninki ingilizce versiyonsa Ic ----/---- diye bir ifade çıkması lazım ama türkçeyse Atü ----/---- şekil çıkar yavaş yavaş bir daha bak sen...

PARS
26/04/2010, 16:09
gp lerde tork düzenleyeci var düşük devirde frenebastığınız zaman araç devir alır gaz verir otomatik olarak

PARS
26/04/2010, 16:13
dijital klimayı mono modunda kullanırsan fan ısıyı ayarladığın gibi çalışır eğer auto modunda kullanıp sadece ısıyı ayarlıyacan araç içinin sıcaklığına göre
fan hızını otomatik ayarlar

kaptan_ahab
26/04/2010, 16:36
irfan abi
1. klimayla ilgili bende aynı şeyleri yaşadım başta fakat auto dan çıkartıp manuele aldığın zaman sıkıntı yaşamıyosun onu nasıl yaptığımı hatırlamıyorum şu anda gözümğn önüne getiremiyorum tuşları ama birazdan arabanın yanına gidip bakıcam senin için.
2.yokuş kalkış sistemini anlatmış arkadaş rampayı çıkarken eğer devir 1000 'in altına düşerse dizeller kendi kendine gaz veriyor stop etmesin 1000 devirde gitsin diye.
3.eğer seninki ingilizce versiyonsa Ic ----/---- diye bir ifade çıkması lazım ama türkçeyse Atü ----/---- şekil çıkar yavaş yavaş bir daha bak sen...
Hakancığım malumun havalar ısınmaya başladı ve klimaya artık daha çok gidiyor elimiz.Auto dan çıkarılması için herhangi bir tuşa basmak yetiyordu galiba ve manuele geçiyordu klima.Ama ben tüm sıcaklıkları denediğim halde fanı çalıştıramadım, klima sürekli beklemeye alıyor kendini.
3.konuda ise resetleyene kadar Ic ----/---- fonksiyonu gayet sağlıklı biçimde çalışıyordu bende ama yaklaşık bir haftadır 5.6, 5.9 gibi rakamlarda takılı kalıyor, yani denildiği üzre ortalama yakıt tüketimini görebiliyorum sadece.

ABNEW
26/04/2010, 18:24
İrfan,

1) Sanıyorum kliman full auto da takılı kalmış.Dolayısıyla sistem ısıyı kendisi ayarlayıp istenilen sıcaklığa erişince otomatik olarak kapatıyor veya şiddetini azaltıyor,

2)Yokuş destek sistemi arka frenlere 2-3sn kadar daha basınç uygulayarak çalışan aracın geriye kaymasını önleyen sistemdir.Sözkonusu durumla bir alakası yok yani.Bu durumun regülatör ve ecuyla ilgisi var.Motorun durmaması için silindirlere giden yakıt miktarı arttırılmakta,

3)Ic (anlık tüketim) sadece Trip A ekranında mevcut.Eğer Trip B de ise anlık tüketim görülmez.Sağdaki trip tuşuna basarak hangi ekranda (Trip A-B) olduğuna bakmalısın bence.

kaptan_ahab
26/04/2010, 20:23
Üstad anlık tüketim ne hikmetse akşam eve gelirken kendiliğinden düzeldi.Geriye sadece klima sorunu kaldı.Sanırım dediğin gibi sorun takılmadan kaynaklanıyor.Hakan ın bu duruma nasıl bir çözüm bulduğunu bekleyeceğim.Klima ekranında ortada AUTO şeklinde sabit bir yazı var.Full auto başka bir durumda çıkıyor.

HasanAliz
26/04/2010, 21:11
1- ben dereceyi ayarlayıp full auto yapıyorum herhangi bir sorun olmuyor. kendi kendine takılıyor klima :) başka hiçbirşey yapmıyorum

kaptan_ahab
26/04/2010, 21:17
1- ben dereceyi ayarlayıp full auto yapıyorum herhangi bir sorun olmuyor. kendi kendine takılıyor klima :) başka hiçbirşey yapmıyorum
Ben öyle yaptığımda bir kalıp hacı şakir sabunuda yanımda bulunduruyorum :D

vtec368
26/04/2010, 22:43
dereceyi kaça ayarlıyorsun dostum ideali 21 diye biliyorum ben hep bu ayarda kullanıyorum çok sıcak havada 16,ya kadar indiriyorum önce fan çok hızlı çalışıyor araba soğudukça yavaşlıyor

kaptan_ahab
26/04/2010, 23:03
dereceyi kaça ayarlıyorsun dostum ideali 21 diye biliyorum ben hep bu ayarda kullanıyorum çok sıcak havada 16,ya kadar indiriyorum önce fan çok hızlı çalışıyor araba soğudukça yavaşlıyor
Üstad derece farketmiyor, değişik ısılara getirdiğim halde klima sürekli beklemede, bazen ilk çalıştığı zaman 5 saniye çalışarak yeniden kendini beklemeye alıyor.Ekranın tam ortasında auto yazıyor.

ugurozer
27/04/2010, 10:38
klima çift taraflı olduğu için sağ ve sol taraflarda ayrı dereceler seçilirse sapıtır. bunu çözmek için mono tuşuna basınız.

yokuş kalkış sistemi gaz vemez, sadece yokuşta ayağınızı frenden çektiğinizde birkaç saniye sizin yerinize frene basmaya devam eder.

yol bilgisayarını sıfırlamanızda fayda var silecek kolunun ucundki duğmeye ekran resetlenene kadar uzunca basınız.

kaptan_ahab
27/04/2010, 10:45
klima çift taraflı olduğu için sağ ve sol taraflarda ayrı dereceler seçilirse sapıtır. bunu çözmek için mono tuşuna basınız.

yokuş kalkış sistemi gaz vemez, sadece yokuşta ayağınızı frenden çektiğinizde birkaç saniye sizin yerinize frene basmaya devam eder.

yol bilgisayarını sıfırlamanızda fayda var silecek kolunun ucundki duğmeye ekran resetlenene kadar uzunca basınız.
Klima haricindeki diğer sorunlar çözüldü ancak klimada halen sorun yaşamaktayım.Bu karışıklığı düşünerek mono kullanıma alıyorum sürekli ancak durum yine aynı.Auto modundan çıkmıyor klima.