PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90hp vites değişimleri ve hızlama

MaT
26/04/2010, 00:54
Merhaba arkadaşlar. Aracın dış görünümü çok hoş. Fakat hızlanmasına acayip gıcık oluyorum. Mesela 1. viteste 3000 devire kadar normal giden araç 3000 den sonra şahlanıyor. Agresif kullanmayı sevmediğim için, 3000 deviri geçtiğimde, araç bir anda ileriye doğru atılıyor, debriyajdan ayağımı çekmişim de bütün güç şanzımana aktarılmış gibi. İşte gıcık olduğum nokta bu.

Biliyorum aracın maksimum torkunu verdiği devir var vs. ancak bu devir 1750 civarından başlamıyor mu?

Aracın çekişinde herhangi bir sorun yok.

Sizde de durum böyle midir? Bu bir problem mi? Yoksa turbo 3000 devirden sonra mı devreye giriyor? Bildiğim kadarıyla turbo, motor çalıştığı sürece çalışıyor. Acaba turbonun etkin olarak hava bastığı devir 3000 sonrası mı? Diğer viteslerde de aynı olay var.

ExTReMe_
26/04/2010, 01:20
3 bin devir değil 2 bin devir arkadaşım benim aracımda öyle 3 bin devir diosanız bir problem olabilir turboda 3 bin devir baya geç çünkü.

makeles
26/04/2010, 01:24
maximum beygir devri 4000 olduğu için asıl hızlanmayı 3000 devirden sonra hissetmen doğal.. chiptuning yatırmanı tavsiye edebilirim.. 10.000km dir problemsiz kullanıyorum.. stok haline kıyasla max tork ve beygiri daha düşük devirlerde elde ediyorsun..

sizin hoşlanmadığınız durum tam 2. vitese takacakken aracın ileri atak yapması zannediyorum.. genelde tam gaz kalkışlarda yüksek devirlerde 1. ve 2. viteste en belirgin şeklide hissediliyor.. araç sanki şimdi hızlanma vaktidir diyip asılıyor..
çok gıcık oluyorsan devir 3500-4000 gelince vites atmalısın yada daha erken vites değiştirmelisin..

3 bin devir değil 2 bin devir arkadaşım benim aracımda öyle 3 bin devir diosanız bir problem olabilir turboda 3 bin devir baya geç çünkü.

tork eğrisi için doğru söylüyorsunuz ama beygir eğrisi için 3000den sonra hızla yükselip 4000 devirde pik yapıyor.. 90hp ler 3000 devirden sonra 2000 devre kıyasla daha agresif.. 75lik ler o kadar değil..

MaT
26/04/2010, 12:08
Teşekkür ederim les :)

Benim problemim tam da tarif ettiğin gibi. Sanki acemiymişim gibi görünüyor devri biraz kaçırdığımda.

Chiptuning yaptırmayı düşünüyordum zaten. Aracı biraz daha tanıyayım, bütçemi denkleştireyim, profesyonel bir yerde yaptırcam büyük ihtimalle.

sabanci
26/04/2010, 16:11
mehmet ali bende chip yaptırmayı düşünüyorum fakat açılmış topiclere yazdım hiç kimse cvp vermedi sana bir kaç soru sormak istiyorum cevap verirsen sevinirim.
chip'i yaptırdıktan sonra araca binip kullanmaya başladığında fark ettimi performans açısından ?
hiç otobana çıkıp son hızını denedinmi eğer denediysen son hızını öğrenebilirmiyim ?
yakıt tüketimin düştümü ortalaman şu an kaçta biliyomusun ?
cevap verirsen çok sevinirim...

ABNEW
26/04/2010, 18:30
Mehmet, maksimum çekiş gücü için 1750-2000d/d larda gitmek gerekli.Ancak kısa hızlanmalarda aracın bg gücünden de yararlanmak gerekmekte.Bu durumda da maksimum gücün üretildiği 4000 lere kadar vites büyütmemek gerekli.Yani kısa hızlanmalar için yüksek devirler, ekonomiklik ve etkin çekiş gücü için 2000 li devirlerde gidilmeli,

Turbonun motora maksimum tork sağladığı devir 1750 dir, maksimum güç ise 4000d/d da üretilmekte...

makeles
26/04/2010, 18:44
mehmet ali bende chip yaptırmayı düşünüyorum fakat açılmış topiclere yazdım hiç kimse cvp vermedi sana bir kaç soru sormak istiyorum cevap verirsen sevinirim.
chip'i yaptırdıktan sonra araca binip kullanmaya başladığında fark ettimi performans açısından ?
hiç otobana çıkıp son hızını denedinmi eğer denediysen son hızını öğrenebilirmiyim ?
yakıt tüketimin düştümü ortalaman şu an kaçta biliyomusun ?
cevap verirsen çok sevinirim...

https://forum.grandepuntotr.com/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/13079-bugun-chiptuning-yaptirdim-90hp-6-ileri.html

daha önce konu açmıştım linkten okuyabilirsin..

o konuyla ilgili düzeltmelerim var..

düzde sabit 160km/h hızda ortalamam 5.5 değil 6.3 anlık (6.vites)
son hız düz yolda yırtınarak 190-195
eğimli yolda 220+ geçebiliyorum..

genel ortalamam bu aralar 6.5 civarlarında..
geçen hafta ankaraya gittim geldim tamamı şehir dışı 4.8 yakmış 110-120 gitmişimdir çoğunlukla..

son depomda (karma) menzil 705km 38litre

sabanci
26/04/2010, 23:06
mehmet ali cevabın için teşekkür ederim senin araçtaki jant/lastik boyutunu öğrenebilirmiyim ?
benim araçta 215_40_17'' var genelde 2500dd vites değiştiririm ve otobanda 110_120 aralığında giderim çünkü 100 civarına geldiğinde 2000dd ya geliyor ve en ufak bir rampada bayılıyor aksine gaz verdiğimdede anlık tüketim fırlıyor genel olarak ayağımın altımda yumurta varmış misali basıyorum gaza chip bana en çok ekonomide lazım performansta önemli tabiki ama önce ekonomi diyorum sen tecrübeli biri olarak söyle şimdi chip benim için gereklimi?

makeles
27/04/2010, 11:02
ilk lastikleri üzerinde hala 185/65 R15
rampalarda gaz kesmeden aracın yavaşlamasına izin ver devir 1750 ye kadar düşsün problem değil toparlar.. eğim çoksa ve devir düşmeye devam ediyorsa bir yada iki vites düşürüp 5 saniye kick down yaparsın.. :)
chip olayı tamamen tercih meselesi.. ben ilk halinden de memmundum.. bu arada chip sonrası agresif kullanmaya başladım 10.000km oldu yeni yeni sakin kullanıyorum..

Auto engineeR
27/04/2010, 13:42
1. viteste aracın 3000 devirde atak yapması gayet normal. 1. viteste araç kolay devirlendiğinden dolayı ancak 3000 devire gelindiğinde turbo tam olarak dolmuş oluyor.
turbonun normal şartlarda (yük altındayken) 2000 devir civarında tam dolduğunu daha yüksek viteslerde rahatça anlayabilirsiniz

sabanci
27/04/2010, 23:23
yinede chip yapmak lazım diye düşünüyorum :D