PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çakıl taşına karşı önleminiz nedir

ibrahim06
24/04/2010, 20:35
Dün şehirdışına çıktım geldim. 110 sabit hızla. Arabadan inip yıkatınca ön tamponunda 2 tane ufak çakıl taşı izi olduğunu gördüm. Buna karşı bir önlem tavsiyeniz var mı? Çakıl taşlarından arabayı nasıl koryacağız.

utku952
24/04/2010, 20:40
Kaput tampon filmleri var şeffaf, bir de transporter tarzı arabalarda siyah muşamba gibi bişey cekiyorlar o olabilir... kaput filmi gayet koruyucu oluyormuş bir arkadaşta grmüştüm a3 üzzerinde..

kxlylmz
03/06/2010, 18:09
utkunun dediği gibi filmden başka pek seçenek yok zaten otomobiller için. bazıları yarım film çekiyorlar onda da iz oluyor kaputta iyi durmuyor ama üzerinden 1 yıl geçti diyelim filmi söktüğünüzde altta parlak boya sırıtır aracın geri kalanının boyası geçen zamanla birlikte biraz daha solmuş olur. tabi cilasını bakımını eksik bırakırsanız.

Kriminal
03/06/2010, 18:20
Çözüm en hızlı sen gıdıyor olmalısın kı senı kımse gecemesın ve tas atamasın..

Şaka bı yana bende 4-5 tane var nazarlık duruyo

alperyonar
03/06/2010, 18:29
Şu anda o taşlardan korunmanın yolu kaput filmi. Ancak film belli bir süre sonra renk farklılığı yapıyor.

ibrahim06
03/06/2010, 22:31
Bahsini ettiğiniz kaput filmini Kavaklıdere'de 3M marka olanından yaptırdım. Araba metalik gri. Sanırım diğer renklere nazaran renk farkı biraz daha az olur. Boya korumada yaptırdım. Yıkarken genelde kendim cilalı şampuanla yıkarım.

Scottie
03/06/2010, 22:47
kaput fimi ne kadar tuttu..

ibrahim06
03/06/2010, 22:58
kaput fimi ne kadar tuttu..

300 TL.Müslüm beyin ikramı ile. 3M

Scottie
03/06/2010, 23:05
300 TL.Müslüm beyin ikramı ile.

sadece kaput filmi mi yoksa boya koruma damı var... kaput fiml ise çok... gerçi fiyatları nedir bilmiyorumm...

Romeo_er2
03/06/2010, 23:10
mesafe bırakın öndekiyle..o taşlar kaput filminide deliyo geçiyo bazen

ibrahim06
03/06/2010, 23:11
sadece kaput filmi mi yoksa boya koruma damı var... kaput fiml ise çok... gerçi fiyatları nedir bilmiyorumm...

Sadece kaput filmi.Fiyatları araştırırsanız 3M marka için çok değil normal olduğunu görürsünüz. Bu marka bilinen en kaliteli marka.garantili. 100 liraya da var.

edelsang
05/07/2010, 15:10
bende Antalya gelirken takıl taşlı bir yoldan geçtim araba daha yeni içim gitti orasına burasına deyiyor diye meğer alta değiyormuş yanımdanda otobüs geçicekti saolsun şöför yavaşladıda arkamdan geldi bayağı geride kaldı yoksa kapılar falan bayağı fena olurdu bende iyi söverdim o zaman :d cilalı şampuan ne işe yarıyor ? araba yıkamadım şimdiye kadar :D

Erdem Bozdağ
05/07/2010, 15:13
Kaput filmi şart gerçekten
benim gp de fazlasıyla taş izi var
yeni aldıgımız nissana 3m yaptırdım bende sonaxta.Babam antalyaya gitti geçen hafta taş çarpmaları olmasına rağmen filmin yararından bahsediyordu telde gelince çıplak gözle daya iyi gözlem yapıcam

imdesign
05/07/2010, 15:41
Kaput filmi şeffaf olduğu için renk tonunda o kadar bariz bir etki bırakmaz.

Ama gel gelelim olağan üstü bir hal olurda asit yağmurları veya kimyasal bomba vs.

atılırsa o zaman bir garanti veremem...

Lütfen arkadaşlar tavana ve kaputa carbon vinil veya renkli vinil ile karıştırmayın

Şeffaf koruyucu vinil yaptırıyoruz yorumlarımızı mantık çerçevesi içerisinde sunalım...

edelsang
05/07/2010, 22:14
bir daha antalya'ya gelirsem otobüsle gelicem ne biçim yolları var arkadaş birde turistik bölge olucak

Scottie
05/07/2010, 23:18
İlk GP ile uzun yola çıkmıştım... araba daha 5 aylık... ist. yolu mıcırlanıyormuş... karşıdan gelen kamyonlardan... iki tane taş yedim.. biri kapıya biri cama...kapıda boya çizildi... allahtan cam patlamadı...

byspayn
05/07/2010, 23:42
Ah o İstanbul yolu zaten Eser Abi... Hala çalışma var ya zaten anlam veremiyorum yani!!!

xcruelx
06/07/2010, 13:42
bendede 5-6 tane var. Bende film yaptırmayı düşünüyorum. Ama renk farkı davası gözümü korkutuyor.

GP ÜMİT
06/07/2010, 14:25
bir daha antalya'ya gelirsem otobüsle gelicem ne biçim yolları var arkadaş birde turistik bölge olucak
antalya yolu bu kadar kötümü,iki senedir yol çalışması nedeniyle yolda çakıl vardı.bu sene düzelmiştir diye tahmin ediyordum.üç gün sonra antalyaya gideceğim.desene vay halime.

GP ÜMİT
06/07/2010, 15:30
Çözüm deniz arkadaşımızında dediği gibi arkadan gelen varsa, en hızlı sen gidiyor olmalısın ki seni kimse geçemesin ve taş atamasın..senin tekerleğinin attığı çakıllar senin aracına zarar vermezler.

edelsang
06/07/2010, 22:28
antalya yolu bu kadar kötümü,iki senedir yol çalışması nedeniyle yolda çakıl vardı.bu sene düzelmiştir diye tahmin ediyordum.üç gün sonra antalyaya gideceğim.desene vay halime.
Valla çok berbat yolları yanımdan kimse geçmediği için birşey olmadı,ama dönüşte başka bir yoldan gidicem google mapa bi bakıyımda nereden gidilir diye.

eskibur
13/07/2010, 15:38
Benim araçta da epey var boya korumadan sonra daha da göze batar oldular. Can sıkıcı

k@pl@n
13/07/2010, 15:41
Benim araçta da epey var boya korumadan sonra daha da göze batar oldular. Can sıkıcı

aynen dediğin gibi. boya korumadan sonra delikli peynir gibi oldu arabam :( herşey çıktı meydana..

eskibur
14/07/2010, 03:21
aynen dediğin gibi. boya korumadan sonra delikli peynir gibi oldu arabam :( herşey çıktı meydana..

Sizin ki yine gri imiş.
Siz bir de mavi de düşünün ;(

fraust
14/07/2010, 15:19
Gres - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Gres)

Aracımı şehir dışında kullanacaksam mutlaka GRES YAĞI ile tampon ve taş/sinek darbelerinin gelebileceği yerlere ince bir tabaka şeklinde uygulama yaparım. Dönünce de oto yıkamacıda oto detarjanı/şampuanı ile yıkatırım.

https://www.robotus.net/diger/gres.jpg

onderrr
03/08/2010, 14:10
boya korumadan önce pasta cila yaptırsak bu taş izlerini falan kapamaz mı?

GP ÜMİT
03/08/2010, 14:43
boya korumadan önce pasta cila yaptırsak bu taş izlerini falan kapamaz mı?
ne yaparsak yapalım bu taş lekelerine karşı çözüm değil.tek çözüm araca taş vurdurmamak.o yüzden yol boşsa yavaş gidin,eğer arkanızdan araba hızlı gelip sizi geçeceğini fark ettiğinizde hızlanın sizi geçmesin.yoksa size taş fırlattığı zaman ne yaparsanız yapın o taş darbesini hiç birşey engellemiyor.

onderrr
12/11/2010, 20:00
rötuşla kapatıyolar taş izlerini boya koruma-pasta cila yapan yerler bendede epey taş izi wardı boya koruma yaparken hallettiler şimdi belli bile olmuyo

mert35
12/11/2010, 20:20
o cakıl taslarını kahretsın arabamaın on kaputunun 2 yerınde gozuk oldu sayelerınde urkmez yoluna mıcır atmıslar ********ın bırı yardıra yardıra gıttı onumde yazın durunca farkettım o gozuklerı.

kxlylmz
15/11/2010, 10:22
Çakıl taşına karşı yapacak pek birşey yok ne yazık ki ama nokta şeklinde atan boyaya rötüş yapıp sonrasında 2000 veya 2500 lük su zımparası ile rötüşün fazlalığını alıp pasta cila ile görünmez hale getirebilirsiniz. Benim aracımda da mevcut bu tip atmalar ve yakında rötüş yapmayı planlıyorum.