PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : elektrik trafosu GP nin beynıne zarar verıyormu????

Misafir2
27/03/2007, 00:49
evet arkadaşlar duyunca bende şok oldum.
aramızdan bır arkadaşımız bu sorunu yaşamış olayı kendısı açıklamadığı için kım olduğunu yazmayacağım ama arabasını sanayıye modıfıye için götürmüş sanayıde götürdüğü ustalar arabayı yüksek gerılımın olduğu trafonun yanına parketmışler arabanın işi bıtınce arabasını almaya gıden arkadaşımız arabasını çalıstırınca beyınden süreklı arıza lambası yanmış ve yanan lamba motoru stop etmesı için uyaran lambaymış stop edıp servısı aramış ve sanayıde epey bı kızmış tabı arkadaşımız motorumu açtınız dıye ustalara gelen fıat servısıde arabayı trafonun yanına park etığını ve yüksek gerilimli tarfoların arabanın beynıne zarar verdığını soylemış

şimdi burda şunu çok merak edıyorum gerçekten böylebır trfonun arabaların beynıne zarar verme durumu varmıdır??
eğer varsa ve bu olay yaşanmışsa bu acı tecrübeyı yaşayan arkadaşımız neden burda bizleri uyarmadı??
forumda bırlıktelığımızın temel amaçlarından bırıde GP de yaşanan sorun ve güzellikleri paylaşmaksa bunu bılmeye hepımızın hakkı var dıye düşünüyorum
şahsen ben yaşasaydım arabamı satıyorum arkadaşlar demek yerıne hemen burdan herkesi uyarırdım arkadaşlar arabanızı trafolardan uzak yerlere parkedın dıye

matrox
27/03/2007, 01:40
öncelikle
böyle bir olayı yaşadığı halde bizi uyarmayan arkadaşın ne amaçla böyle bişey yapmış olabileceğini anlamıyorum
biz herşeyimizi paylaşıyoruz

gelelim konuya

bizim beyin diye tabir ettiğimiz elektronik kontrol ünitesi normal şartlarda magnetik alandan etkilenir. yüksek gerilim hatları ise bol miktarda magnetik alan yayarlar

ama bu beyin bosh tarafından yapılmaktadır ve bu tip magnetik alanlardan etkilenmemesi için özel olarak tasarlanmış bir kutu içerisinde bulunurlar. bunun yanında çoklu şase sistemi uygulanarak beyindeki işletim sistemine gelen bilgilerin üzerindeki parazitlenmeler engellenir
ayrıca gelen bilgiler bir tür filtreleme uygulanarak üzerinde oluşacak harmonikler engellenir

kısaca açıklamak gerekirse
eger bu tip magnetik alanlar bizim arabalarımızdaki beyinleri etkiliyorsa diğer arabalarıda etkilemesi gerekir çünkü onlarıda bosh yapıyor

devrelerin magnetik alandan etkilenmesi mümkün ama bizim arabalarımızda bulunanan devrelerin etkilenmesi mümkün değil arkadaşlar

erdiyilmaz
27/03/2007, 01:47
oLay enteresan.
cep teLefonu frenkans daLgaLarı, koskoca mercedes otobüsLeri yoLda bırakıyor. beyin denilen sonucunda eLektronik bir devre. oLası manyetik aLanLardan etkiLenmemesi mümkün degiL.
ancak bunun arıza çıkarıcak bir etkiLenme yapacagını sanmıyorum. yani bu kadar basit bir durum oLamaz. günLük hayatta sürekLi manyetik aLana maruz kaLıyoruz ve bizim gibi başka arabaLar da aynı şekiLde maruz kaLıyorLar. eger tehLikeLi bir durum oLsaydı, önceden mutLaka biLdirirLerdi bence.

jagar
27/03/2007, 01:53
bilmiyorum ama benim aracın durduğu garajın hemen yanındada büyük bi trafo var (elektrik kesildiğinde devreye girip bina ışıklarının ve asansörlerinin çalışmasını sağlayan cinsten :p ) daha önce bir çok kez trafo çalışırken araç trafonun civarındaydı ama bu güne kadar bi sorun yaşamadım bilginize ....

matrox
27/03/2007, 02:03
bilmiyorum ama benim aracın durduğu garajın hemen yanındada büyük bi trafo var (elektrik kesildiğinde devreye girip bina ışıklarının ve asansörlerinin çalışmasını sağlayan cinsten :p ) daha önce bir çok kez trafo çalışırken araç trafonun civarındaydı ama bu güne kadar bi sorun yaşamadım bilginize ....

arkadaşım o trafo değil ya kesintisiz güç kaynagı yada jeneratör
onun yaydığı magnetik alan o kadar büyük olamaz

birde eger bu olay gerçek ise havaalanında yada radar istasyonunda çalışan arkadaşlarımız var hatta radyo tv istasyonlarında

o arkadaşlar her işten çıktıklarında arabalarının çalışmaması gerekirdi o zaman

yok arkadaşlar bu elektronik kontrol üniteleri kurşun kaplar içinde özel filtreler le korunuyor magnetik alan yada yüksek frekanstan etkilenme olasılığı %0.0001

pdr42
27/03/2007, 08:26
ya arkadasar ben bunu okudum daha onceden bliyodum hatta burada okudugumu zannediyodum vulas yoksa sikayetvardanmı okuduydum yahu. valla kafam karısık arkadaslar ama ben bunu biliyodum daha onceden . ala ala

Mısafır
27/03/2007, 08:38
teorık olarak mumkun manyetık alanlar yarı ıletken kompanentlerı kotu yonde etkıler ole entegreler varkı ınsan elının deymesı bıle sakıncalı...
sanırım ornektekı aracta ımalattan kaynaklanan bır acık varmıs...

Linos
27/03/2007, 10:21
Bu konu açılmıştı bir yerlerde, burada mı, DH'de mi bilemiyorum! Bulamadım bir türlü...:alala: Etkilenmez deseniz de ben trafonun yakınlarına park etmem walla! Sağlam kazığa bağlamak lazım eşeği ;)

lithium
27/03/2007, 10:25
matrox'la sanırım meslektaşız.. arkadaş güzelce açıklamış. birşeyler de ben ekleyim ..

araçların 50Hz'lik elektrik şebekesinden oluşan bir elektromanyetik alandan etkilenmesi neredeyse imkansız. kesintisiz güç kaynakları (switch mode olanlar özellikle) yüksek frekanslarda anahtarlama yaparlar, yüksek güçlülerinin oluşturacağı elektromanyetik etkileşim, 50Hz'lik standart şebekenin oluşturacağından fazla oluuuuur...

matrox'un da dediği özellikle otomobillerin içindeki tüm manyetik devreler (bunu otobüslerde telefon kapattıran zihniyet duysa keşke) minimum elektromanyetik etkileşim için güzelce korunurlar (kurşun kap oalyından emin değilim?!!? o radyoaktiviteyi engellemek için sanırsam:D), bu tamam. ancaaak, aracın yan donanımı denilebilecek sensör vb. ekipman açıktadır, açıkta olmak zorundadır. elektromanyetik etkileşim bu tip donanımı sapıttırabilir, bundan dolayı da aracın elektronik kontrol birimi sapıtabilir...................... insanlar sapıtıyor onlar nasıl sapıtmasın.....:D

otoritec
27/03/2007, 10:45
bu konu daha önce işlenmişti forumu takip eden bilir !!! teamgrandepunto da olabilir hatırlamıyorum...

İbrahimKC
27/03/2007, 11:08
Bu konuyu çooook öncelerden bende hatırlıyorum ama sanırım DH deydi. 2 arkadasımız vardı sanırım sorun yaşayan..

Bosch gibi büyük firmalar magnetik alanlanlardan etkilenler donanımları tasarım aşamasında EMI (Electromagnetic Interference) ve EMC (Electromagnetic compatilibity) testlerden geçirmek zorundalardır. Bu testler cihazların magnetik alanlardan ne kadar etkilendiğini ortaya koyarlar. Ve cihazı piyasa sürmeden önce belli bir standart yakalamak zorundadırlar.

Eğer beyinde yada magnetic alanlandan koruyan aksamda bir arıza yoksa beyinin trafodan etkilenmesi çok zordur.

ODTÜ'ün A4 kapısının çıkışında bir BMW'in (2000-2001 modeldi sanırım) tüm uyarı ışıklarının yandığına ve sileceklerinin çalıştığına şahit oldum. "Tam Tam"'ların olduğu yolun altından bir sürü kablonun geçtiği yerden günde kim bilir kaç araç geçiyor ama BMW beyni magnetik alandan etkilendi.

femoli
27/03/2007, 11:25
şaşılacak bir durum bu kadar basit şeylerden etkilenecek araçlar yapmaları çok saçma yada bu derecede etkilenmeleri..

microab
27/03/2007, 15:45
Konu tartışılmıştı evet,hatta boyutu şu şekilde idi.
Bazı hallerde sürat in 100 km üzerine çıkması ile müzik sesinin yükselmesi ve direksiyonun sertleşmesi durumunun başlıca sebebi olarak yüksek gerilim hatları ve trafo yakınları olduğu konuşulmuştu,fakat bu kadar ağır bir netice doğurduğundan bahsedilmemişti...
Arabanın elektronik donanımlarının uyarı ışıklarının yandığı,stop edilip tekrar çalıştırıldığında hatanın yok olduğu konuşulmuştu...

lithium
27/03/2007, 16:49
diyorum ya arkadaşlar.. aracın elektronik kontrol birimi (ECU) bi zarar görmez.. sensörler vs. sapıtabilir (geçici mıknatıslanma, kalibrasyon kayması vb sapıtmalar)... reset atarsın, ya da geçici mıknatıslanma geçince büyük ihtimalle düzelir:D

manyetik alanın büyüklüğü ve frekansı önemli.. sensör vb. elektronik ekipmanın, ya da bunların çalışmasını etkileyecek şeylerin menşei (metal, yarıiletken vb.) değişmedikçe mecburen etkilenme olacaktır...

h k
27/03/2007, 19:30
daha öncede konuşulduğunu bende hatırlıyorum ancak ben arabamı iş yerinde bizim trafoların önüne koyuyorum . 3 trafo total 9.6 MVA lık yükün yanında duruyor ve üstünden de 34.5 kV orta gerilim hattı geçiyor :)

the_Algn
27/03/2007, 21:14
bir , iki de olsa böyle olaylar oluyor ilginç..

Muhendis06
27/03/2007, 21:27
Ilk mesajda konu olan arac icin, belki trafo ile etkilesimi sorgulamaktan ziyade, araca ne gibi bir modifikasyon yapildigi uzerinde konusabilsek daha net yorumlar yapabiliriz. Diger arkadaslarin da belirttigi uzere, ECU sistemleri tasarlanirken EMC testlerinden gecmesi gerekir. Bu testler icin de, manyetik FEA analizleri de dahil olmak uzere, Gauss & Faraday kafesleri gibi teorilerle yeterince deney yapilmaktadir.

Misafir2
28/03/2007, 14:52
Ilk mesajda konu olan arac icin, belki trafo ile etkilesimi sorgulamaktan ziyade, araca ne gibi bir modifikasyon yapildigi uzerinde konusabilsek daha net yorumlar yapabiliriz. Diger arkadaslarin da belirttigi uzere, ECU sistemleri tasarlanirken EMC testlerinden gecmesi gerekir. Bu testler icin de, manyetik FEA analizleri de dahil olmak uzere, Gauss & Faraday kafesleri gibi teorilerle yeterince deney yapilmaktadir.

tampon , bady kişt vs gibi kaporta kısmıyla ilgili modifıye hocam zaten arızalan arabamızda sıtemızın en güzel araçlarından diş kaporta modikasyonuyla

gokhan_genc
28/03/2007, 23:17
Bu tip beyin sistemleri elektronik devre içerdiklerinden bu tip alanlardan etkilenebilir.Ancak Bosch firması gereken önemi gösterip bu gibi etkileri minimum seviyeye indiren önlemleri almıştır ki zaten almalıdır.Her şeyden önce EMI ve EMC gibi değerlendirmelerden geçmek zorundadır.Kullanılan elemanlarda da bir sorun olabilir;ama başka bir sorun olabileceğini de düşünmek lazım.

grande41
05/04/2007, 13:32
Evet teorik olarak mümkün. Ama teori ile pritik birbirini çoğu zaman tutmaz.

Daha önceden Tempram vardı. İlk aldığımda bana demişlerdi yok trafonun yüksek gerilimin yanına parketme beyin, göstergeler bozulur; Yok önden vurma araba bir daha ayar tutmaz, yok göstergeler çukura girince bozulur vs.vs.vs.

Tempraya tam 8 sene bindim. Hemde çok zaman slalom ve off road yapmak zorunda olduğum köy yollarında da kullandım. Evimin yanında büyük dağıtım trafosu olduğu için çoğu zaman onun yanına bıraktım. Okkalı bir şekilde de minübüse arkadan girdim. Bunun gibi tam 4 kaza atlattık.

Ama göstergelere hiç bir şey olmadı çok şükür. Beyin de 1 kez değişti oda servisteki dıngılın bakımda hatalı kablo bağlamasından. Kazalardada birşey olmadı çok şükür. Aracı sattığımda da araç 250 binin devirmiş ve hala herşeyiyle çalışır durumdatdı. Far yıkamaları da dahil.

Sözün özü çok düşük bir ihtimal dir yüksek gerilim veya trafodan aracın etkilenmesi

Ziyaretçi047
05/04/2007, 14:24
Sonuç olarak şunu söyleyim. Elektrik trafosu felan hikaye. Gp yi kimse zarar veremez. Değil trafonun yanına park etmek. 90 la girin trafoya. O trafo darmadağan olmazsa ben de bişe bilmiyorum. Gp diyon ha :)

(Konunun kilitlenme aşaması galiba :P)

Reddline
29/04/2007, 23:54
güncel demek istiyorum çünkü önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. aman arkadaşlar dikkat