PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik basınçlarını kontrol ettiğimiz zeminin eğimi önemli mi?

muratokay
19/04/2010, 14:12
merhaba,
bazı benzincilerde lastiklere hava bastığımız pompaları eğimli bir yere koyuyorlar ve mecburen hava basıncını kontrol ederken bunu araba bi tarafa doğru yatık haldeyken yapıyoruz.
şimdi benim düşünceme göre bu durumda arabanın eğildiği taraftaki lastiklere daha fazla yük biner. biz hava basıncını eğik halde düzelttiğimiz zaman daha sonra düz zeminde o lastiğin basıncı olması gerekenden az olmaz mı? yoksa bu çok önemsenecek bi şey değil mi? ne dersiniz sizce hava basınçlarını böyle yerlerde ayarlamamak mı lazım?
örneğin ben yakıtı hep ümitköy opetten alıyorum ama oradaki pompanın yanına yanaşınca mecburen araba bi tarafa doğru yatıyor, zemin düz değil.

ugurozer
19/04/2010, 14:28
hiç önemsenmeyecek bir durum bu. Kafanıza takmaya değmez.

GP COSKUN
19/04/2010, 14:30
FARK ETMEZ
arabayı havayada kaldırsan üstüne 1 ton yükte koysan lastiğin içindeki hava miktarı
aynı olacağından basınç değişmez
sadece lastik yanaklarındaki esneme farklı olur o kadar

muratokay
19/04/2010, 20:09
teşekkürler arkadaşlar, hızlı cevap için sağolun :)

Euphrates
12/05/2010, 18:14
lastik arabaya bağlı değilken bile basıncı aynı çıkar... hesapla artık :)

ugurozer
12/05/2010, 22:31
aslında aynı çıkar dememiz yanlış çünki çok azda olsa lastigin ustune agırlık kondukça basınçta artma olacaktır ve hatta araç eğimde durduğu anda da aracın agırlık merkezi egimin oldugu tarafa yaklaşacağı için yine artma olacaktır ancak bunlar sadece teorikte değişecektir çünki o kadar kucuk bir farkki pratikte bu kucuk farkları zor gozlemleriz.

GP COSKUN
12/05/2010, 23:03
aslında aynı çıkar dememiz yanlış çünki çok azda olsa lastigin ustune agırlık kondukça basınçta artma olacaktır ve hatta araç eğimde durduğu anda da aracın agırlık merkezi egimin oldugu tarafa yaklaşacağı için yine artma olacaktır ancak bunlar sadece teorikte değişecektir çünki o kadar kucuk bir farkki pratikte bu kucuk farkları zor gozlemleriz.

uğurum olmaz öyle şey
lastiğin içindeki hava basıncı neyse odur
yüklü yüksüz fark etmez
bak bende kamyonlar tırlar var
120 hava basarız üstüne 20 ton yükleriz ölçersin yine 120 dir değişmez
eğer değişse idi yüklediğin yükün ağırlığına göre eğer yük sağlı ise sağ tarafın havalarına eğer sollu ise sol tarafın havalarına müdahale etmek gerekirdi
dediğim gibi sadece yüklü yüksüz iken lastiğin yanaklarında ki eseneme farklı olur
içinde ki hava değişmez

makeles
13/05/2010, 01:05
lastik basınçlarına karşı obsesyonum var.. hangi pozisyonda olursa olsun kaç basarsam basayım Coşkun beyin dediği gibi basınç değişmiyor..:) aksi takdirde lastikler yük altında dayanamazlardı.. limitlerinde genleşerek kompanse ediyorlar diye düşünüyorum..

ugurozer
13/05/2010, 10:15
Arkadaşlar ben uzerine yuk bindiğinde oluşacak basınç farkını elimizdeki mekanik basınç ölçerlerle gözlemleyebileceğimizi düşünmüyorum zaten. Ancak takdiriniz bu cihazlar lastiğin içindeki hava miktarını değil havanın basınç miktarını ölçmektedirler, düşünün en ufak bir sıcaklık farkında dahi lastiğin içindeki gaz nitrojen değilde hava gazı ise basınç artmaktadır, buda lastiğin bir balon gibi şişmediğini içindeki havaya karşı direnç gosterdiğinin bir ispatıdır. Uzerine yuk konuldukça sonuç itibarı ile jant ile taban arasında kalan kısımda hacimsel bir kuculme olmuyor mu? işte bu alandaki kuculme p.v=nrt den total basınçta çok küçükde olsa bir oynama yapacaktır. Bu önemsenmeyecek hatta yok sayılacak kadar kucuktur ayrı mesele. obsesyonu olan arkadaşımız daha iyi araştırmıştır teorikdede çok küçükde olsa hiçbir değişme olmuyor diyorsanız bu benim ilgimi çeker sebebini bilmek isterim ve yeni birşey ogrenirsem çok mutlu olurum :))

nerhal61
13/05/2010, 10:27
Ben de yaklaşık 3 ay önce aldıgım aracımın lastik basınclarını hic kontrol ettirmedim. Yine forumda birisi sıfır aracının lastik basınclarını kontrol ettirdiginde 50 hava cıktı deyince ben de baktırdım. Zira o arkadaş arabanın hoplamasından şikayetci idi.Ben de bu zıplamadan şikayetçiydim. Ben de dün baktım ve 35 hava cıktı. 30a indirdim ve farkı hissettim açıkcası. Sıfır araç sahiplerine burdan bir de ben dikkat cekeyim!

brabus
13/05/2010, 10:36
Ben de yaklaşık 3 ay önce aldıgım aracımın lastik basınclarını hic kontrol ettirmedim. Yine forumda birisi sıfır aracının lastik basınclarını kontrol ettirdiginde 50 hava cıktı deyince ben de baktırdım. Zira o arkadaş arabanın hoplamasından şikayetci idi.Ben de bu zıplamadan şikayetçiydim. Ben de dün baktım ve 35 hava cıktı. 30a indirdim ve farkı hissettim açıkcası. Sıfır araç sahiplerine burdan bir de ben dikkat cekeyim!

size de geçmiş olsun

hsyn28
13/05/2010, 10:42
senin ki iyiymiş Halit abi benimki 45 cıktı 4 lastik 30 a düsürdüm otobüste gidiyomus gibiydim sabah denedim ne savrulma ne zıplama 10 numara oldu araba.

nerhal61
13/05/2010, 10:45
senin ki iyiymiş Halit abi benimki 45 cıktı 4 lastik 30 a düsürdüm otobüste gidiyomus gibiydim sabah denedim ne savrulma ne zıplama 10 numara oldu araba.

Evet hüseyin bayagı farketti..hatta dün ani bir fren yaptım ve araba abs calısmadan(en azından hissetmedim) durabildi. Önceleri frene sert dokundugumda bir kayma yasıyordum az da olsa...Bu kadar basit bi olay bile güvenlik icin cok önemli...

Euphrates
13/05/2010, 11:15
basınç değişir diyen kim varsa basıncı ölçsün sonrada arabayı o taraftan krikoya kaldırıp tekrar ölçsün, 0,1 bar bile oynarsa ben bir şey bilmiyorum demektir.

Scottie
13/05/2010, 11:18
ön lastiklere 31 arka lastiklere 32 basıyorum. zaten havayı fazla verdiniz mi araçtaki hoplamadan belli oluyor. azaldığı zaman ise ses yapıyor...

makeles
13/05/2010, 20:24
Arkadaşlar ben uzerine yuk bindiğinde oluşacak basınç farkını elimizdeki mekanik basınç ölçerlerle gözlemleyebileceğimizi düşünmüyorum zaten. Ancak takdiriniz bu cihazlar lastiğin içindeki hava miktarını değil havanın basınç miktarını ölçmektedirler, düşünün en ufak bir sıcaklık farkında dahi lastiğin içindeki gaz nitrojen değilde hava gazı ise basınç artmaktadır, buda lastiğin bir balon gibi şişmediğini içindeki havaya karşı direnç gosterdiğinin bir ispatıdır. Uzerine yuk konuldukça sonuç itibarı ile jant ile taban arasında kalan kısımda hacimsel bir kuculme olmuyor mu? işte bu alandaki kuculme p.v=nrt den total basınçta çok küçükde olsa bir oynama yapacaktır. Bu önemsenmeyecek hatta yok sayılacak kadar kucuktur ayrı mesele. obsesyonu olan arkadaşımız daha iyi araştırmıştır teorikdede çok küçükde olsa hiçbir değişme olmuyor diyorsanız bu benim ilgimi çeker sebebini bilmek isterim ve yeni birşey ogrenirsem çok mutlu olurum :))

hava miktarını ölçmüyor.. lastik sıcaklığı 0 derecede iken basılan 30psi daki hava miktarı, 25derecede 30psi basılandan çok farklı olmasa gerek.. (lise fizik bilgimle) :D işin teorik kısmı beni aşar..

diyelim ki 30psi bastınız ve baya yüksek hızda kullanıp lastikleri ısıttınız.. tekrar ölçünce 35-37psi gibi bir değer çıkıyor.. lastikte bombeleşme yok lastiklerin sıcaklığından genleşen hava tüm çepere basınç uyguladığı için soğuk halinden farkı yok.. üretici adamlar onu hesaplamışlardır herhalde o ısıda o basınç sayesinde yere tutunma oranları vs.. nyse..

bu arada benim obsesyonum=takıntım tüm lastiklerdeki basınçların simetrik olmasında öte değil.. :D

ugurozer
14/05/2010, 14:51
anladım o halde agırlık artıkça lastiklerdeki basınçtaki değişme sıfıra eşittir ibaresini ne olursa olsun kullanamıyoruz sıfıra yakındır ifadesini belki kullanıyoruz ancak eşittir ibaresini kullanmaya bilgimiz yok. ayrıca lastik basınçları yuke gore değişmelidir çünki lastiğin uzerine yük bindikçe tabana değen yuzeyi yere eşit basınçla temas etmez baskı yanaklara yakın yerlere kayar bu yuzden ağırlığa göre basıncı yuksek lastikler kullanılır ve hatta arabalarda dahi arkada yolcu varken 2 bar basıncı artırmamızı soyler araba ureticileri.

ayrıca her 10 derecelik artışta lastiklerimizde 0,1 bar artış olur (p.v=n.r.t formulunden) 25 derecelik bir artışta 0,25 bar artış olacaktır 1 bar basıncın 14,5 psi a eşit olduğunu göz önünde bulundurursak 0,25x14,5=3,6 eder buda 0 derecede 30 hava olan lastiğimizin basıncı 25 derecede 34 olacak demek olur.

hhhed
14/05/2010, 15:15
Lastiklere yük bindikçe, içindeki hava basıncı artmaya çalışır ancak esnek malzeme sayesinde lastik hacmi yük ile orantılı artar ve basınç sabit kalır, eğer lastiğin süneklik düzeyi üzerinde bir yük gelirse, lastik basınçtan dolayı patlar.