PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Spor yay hakkında

DAL1984
18/04/2010, 15:08
merhaba arkadaslar size bi şey danışmak isterim.benim araca gecen hafta 35mm vogtland yay tattırdım.ama istedigim kadar basmadı.dizellerdede 35mm daha fazla yay takılmıyomuş.yardımcı olabilirmisiniz.daha fazla nsl basabilirim acaba.

KaMiKaZe
18/04/2010, 15:32
dizellere 35 mm den fazla yay takılabiliyor. Forumda dizel aracına 50mm takılı bir çok üye var bunlara bende dahilim.

DAL1984
18/04/2010, 23:01
yardımcı oldugun için tesekkür ederim

bulut
19/04/2010, 00:54
Benim garajımada bakabilirsin. Aracım 1,4 77 hp. Serinin en hafif paketlerinden biri. Araca 5 likte taksam yinede ön taraf şahlanıyo. Daha önce almış oldugum 3,5 cm h&r marka spor yayları jet taşıyla 1 bakla kestik. Amortisörlerimide dışından ve iç milinden kısalttım ayrıca sertleştirdim. Yani kısa ve ser amortisör. Konı gibi. Ayrıca orjinal amortisöre kısa spor yay takıldıgında cok derin esnemelerde amortisör yaya nazaran daha uzun kaldıgı için amortisör mili dibe vurup patlayabiliyor. Ben yaptıgım bu işlemle aracımı düsürdüm. Kısa ve sert yay, kısa ve sert amortisör.
Tabi bu işlemler kişiye göre değişiyo. Kimileri yay kesilmez diyerek onaylamıyo. Her nekadar mühendis olmasakta. Yinede mantıken dogru olanı yapmak gerek. Ben yay kesmek mantıklı demiyorum. Ama ben yaylarımı jet tasıyla kestim. Kaynakla kesmedim.1 kere işlenmiş demir tekrar ısıtıldıgında kırılganlıgı artar. Bazılarıda yaylarını kesmek yerine fırına verip komple ısıtıyor. Eee.. Soguyuncada kırılıyo..
Tekrar üzerine basa basa söylüyorum. Ben yay kesmek iyidir demiyorum.
Sen sordun bende söyledim. 3,5 luk yaylarını 1 bakla jet tasıyla kes, amortisörcüde de amortisörlerini kısalttır ve sertleştir. O zaman istediğin olur. TERCİH SENİN. AMA 5 CMLİK YAYA DA YENİDEN PARA VERECEKSİN VE ARCIN SADECE 1 PARMAK DAHA DÜSCEK. VE BU FARKI SENDEN BASKASIDA FARK ETMEYECEK. SEN BİLİRSİN.