PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aracıma lpg takıldı

pdr42
26/03/2007, 18:26
evet arkadaşlar yapmıs oldugum arastırmalr konunun uzmanalrı ve amerikadan getirtmiş oldugumuz profosör bi abimize danışarak vermiş oldugumuz karara gore artık bende lpg li oldum bira motorra sıgmadı ama idare edin artık
https://img404.imageshack.us/img404/6461/img1082tg5.jpg (https://imageshack.us)
buda arka bagajdan gorunusu
https://img339.imageshack.us/img339/5397/img1083kg2.jpg (https://imageshack.us)

evet saaka bi yana arkadaslar aracıma atiker marka taktırdım 1200 ytl 10 taksit yakıt durumunu daha sonra paylasacagım daha olcmedim işte resimleri
https://img255.imageshack.us/img255/77/img1206th5.jpg (https://imageshack.us)
https://img255.imageshack.us/img255/2719/img1207bh2.jpg (https://imageshack.us)

https://img45.imageshack.us/img45/3163/img1211eg7.jpg (https://imageshack.us)

SANtO
26/03/2007, 18:28
alemsin vallaha :)

shoparr_
26/03/2007, 18:28
geyik bölümüne taşımalımıyım?:D

microab
26/03/2007, 18:29
Abi yuhh ,bende aha dedim karar vermiş pdr :)

ABNEW
26/03/2007, 18:51
Ben de biran için takıldı sandım:)

femoli
26/03/2007, 19:16
abi ben mi yanlış görüyorum bu adam basbaya takmış işte hem piknik tüpü hem sıralı sistem sıralıda gaz pitince piknik tüpüne geçiyormuş he he he:s17:

uzman
26/03/2007, 19:17
fotoların devamına bakmadınız galiba en sonunda taktırmış,hayırlı olsun,ancak bu atiker yerli firma sanıyorum iyice araştırdın mı? GP ye uygun mu? her marka,her araçda iyi performans vermiyormuş da,tekrar hayırlı olsun,sonunda sen de kurtuldun,bizde..

SANtO
26/03/2007, 19:18
o fotoğraflar yeni eklenmiş. önce sadece piknik tüplü olanlar vardı. :)

uzman
26/03/2007, 19:20
ok.:sleepzz:

microab
26/03/2007, 19:26
Atiker ???
Umarım faydasını görürsün kardeşim...

ABNEW
26/03/2007, 19:41
Hayırlı olsun.Sanırım Atiker in kontrol ünitesi BRC ile aynıymış.Birisi söylemişti ama emin değilim...

Çevremde Atiker kullananlar var bu arada

femoli
26/03/2007, 19:44
ben anlamadım konu gitti geldi bu gün forumda bişi var yaw açmakta zorlanıyor göndermiyor allah allah

dagored
26/03/2007, 22:10
abi dumura uğrattın bi an beni yaw :D:D:D:D

hayırlı uğurlu olsun :)

h k
26/03/2007, 22:35
e hayırlı olsun , acilen izlenimlerini tecrübelerini bekliyoruz.

pdr42
26/03/2007, 22:41
arkadalslar bilenler bilir valla cok arastrıdım hatta lovato taktırmak için bayiyi aradım bayinin onerisi bana bu oldu dolyısyla guvendiğim bir montajcıydı. guvenrekten taktrıdım tabi bu arada kullanıcı yorumarınıda aldım. hersey olumlu olunca taktırmaya karar verdim hatta bi arkadasla beraber taktırdım onda golf var onada atiker takıldı. suan için problem yok benzin gaz geçişinde falan herhangi bir sorun yok çekişte de bişey yok daha ne sadece yakıt problemi var bakalım onda ne cıkacak şimdi depo full kullandıkca paylasıırm arkadaslar.

Misafir2
26/03/2007, 23:53
lpg sıstemınde % 50 ürün markasının kalıtesı olduğu kadar % 50 de kalıtelı bılır kışılerce montajın yapılmasıyla %100 başarı elde edılır. (makine mühendısleri odasının ortak bılırkısı raporundan alıntıdır)

ama ben yınede sıstemı dışardan almıştım
bu konuda kendını ıspatlamış bır markadan yana tercıhını kullanmanı beklerdım inşallah sorun olmaz kardeşim hayırlı ve uğurlu olsun malum ben 1100 euro verdım sısteme bılıyorsun bak 100.000 km veya 5 yıl garantı seçeneğı sunuldu bana maşallah tık yok ve en ufak bır sorunum olmadı olmazda inşallah

tigis
26/03/2007, 23:59
öncelikle hayırlı olsun mustafa kardeş umarım bir sorunla karşılaşmazsın
vedat kardeşim benim GP yi ne zaman lpg liyoruz
yardımcı olursun artık değil mi?

pdr42
27/03/2007, 00:18
dediğim gibi bende lovatoya karar verdim omvle zaten konyada yok ama lovato takan yer bana atiker de aynı bi sıkıntın olmaz dedi. guvenilen bir firma oldugu için bende guvenerekten taktırdım bakalım nolacak ama suda var konya malı diyerek hafife almamak lazım konyadan yutrdısına sanayi malzemesi kranktan tuta kampanaya kadar ihrac ediliyor sonra yurtdıısndan geri geliyor yabancı malı imiş gibi saddec karını onlar yiyor okadar buna inanmazsanız konyayı bi arastırınd erim. bu konuda atikeri cok arastrdım enjektorler valtek marka tartarinide aynı markayı kullanıyor yazılı polonya ile aynı ac gaz dan alıyor onemli parcaları zaten ithal ediyo kendi yapamıyor
sonuc olarak simdilik bi sıkıntı yok bakalım hayırlısı

Misafir2
27/03/2007, 00:21
öncelikle hayırlı olsun mustafa kardeş umarım bir sorunla karşılaşmazsın
vedat kardeşim benim GP yi ne zaman lpg liyoruz
yardımcı olursun artık değil mi?

ayıpsın yeterkı karar ver emın ol benımkınden çok daha ucuza mall ederız ben takarken fıyatlar yuksektı amaşimdi daha ucuz ve avantajlı

pdr42
27/03/2007, 00:23
tigis bence hiç durma taktır lpgni

Misafir2
27/03/2007, 00:33
mustafa allah cezanı vermesın emı koptum ya valla pıknık tüpünü yenı farkettım:):):):):):)
ya bende dıyorumbu arkadaşlar ne tüpünden bahsedıyor:):)
alemadamsın valla:) güzel espırı

pdr42
27/03/2007, 08:38
mustafa allah cezanı vermesın emı koptum ya valla pıknık tüpünü yenı farkettım:)
ya bende dıyorumbu arkadaşlar ne tüpünden bahsedıyor:):)
alemadamsın valla:) güzel espırı

kardes pikniğe gidince cekeyim dur dedim hatta sana mail atacaktım sonra lpgyi taktıralım taktırmazsak fena madar aoluruz diyerekten taktrıdım once yuplu resimleri attım sonra bunları bazı arkadasllar ilk reismleri gordu sonradan sen gibi farketiler
nasılııım :D

Linos
27/03/2007, 10:24
Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullan!.. Garanti n'olacak peki? Araştırdın mı?

ErdeM53
27/03/2007, 11:42
hayırlı olsun. motorda oraya piknik tüpü sığacak kadar boşluk var. O boşluğu hiç sevmiyorum. insan bişeyler koyar. filtreyi gibi ne bilim ....

ABNEW
27/03/2007, 15:30
Bence lpg motor ömrünü en fazla %10 kısaltır.Mevcut Tr koşullarında lpg dönüşümü oldukça faydalı bence...

pdr42
27/03/2007, 19:29
valla bu lpg işi uzaltır kısaltır bi suru hikayesi var suda bi gercekki 92 den beri lpgli sistemler mevvcut buna ragmen kısaltır deniliyor bence hiçbişey yapmaz dizel alacak para olsa almazmıyım dizlein torku var

motpr garantisi bitti tabi ama diğerleri devam ediyor

the_Algn
27/03/2007, 21:22
motor ömrü kısalması olayı nedir .böylr..birşey olacağını sanmıyorum Lpg taktıranlar gönüül rahatlığıyla kullansınlar..

gurik
27/03/2007, 22:21
haırlı olsun kardeş. Yorumlarını ilgiyle takip edeceğim. Bizimki şimdiden 8000 i devirdi yaw. Tamam tüketimde iyi araba ama benzin altın gibi arkadaş.

ferruh25
27/03/2007, 22:49
Ya Arkadaşlar Yeni Arabalara Yazik Değil Mi

pdr42
09/04/2007, 11:53
yaw asıl bize ayzık deilmi valkla benim anlamadıgım aracta herhnagi bir değişen yok tek sıkıntım bagaj biraz daha kuculdu oda ona deger bence onemli diel yaw ben şimdi 140 160 hız yapıyorum kmde 120 lira karısık yakıyorum ee simdi gelde lpgli raca binme yaw valal ben cok menunum herkesede tavsiye ederim benizn 3 milyona dayandı bee valla arkadaslar şehiriçi 120 130 sehirler arası 100 110 yakıyor dizellerle aynbı be

performanstanta bişey eksilmiyor

ufuk61
09/04/2007, 12:10
mustafa alemsin abi güzel olmuş valla bu arada hayırlı olsun güle güle kullan fazla basıpıpta ısıtma tüpü

jagar
09/04/2007, 12:23
iyi yaptırmışsın bence pdr42 araca bi zarar vermedikten, performansta bi eksikliğe sebep olmadıktan sonra benzine o kadar para vermenin bi mantığı yok bende düşünüyorum lpg yi hayırlı olsun bu arada ....

GaladrieL
09/04/2007, 14:20
ya aslında biçok açıdan gaz benzine kıyasla çok daha faydalı ama benim içime bi türlü sinemeyen bi önyargım var.. bide koku olayı can sıkıcı bu mevzuda bence..

GaladrieL
09/04/2007, 14:21
Bu arada tabii hayırlı, uğurlu olsun.. Ekonomik ve keyifli sürüşler dilerim, kazasız belasız..

pdr42
09/04/2007, 16:46
iyi dileklerinizi için tesekkürler arkadaslar
lpg koku yapmaz
lpg performanstan dusurmez yada bviz hissedemyiz dusse bile oda cok az
lpg az yakar
lpg cevrecidir
lpg guvenlidri
lpg vs. vs..

karar alamdan once
arabanın motor garanbtisini goze alman
manifoldunun delkinmeisni
bagajının azalamasını goze alman gerekir.

ondan sonra size keyifli bir yolculuklar bekliyor.
lpg de senede 15 bin yapacaksanız lpg ye gecin ama bazı arkadaslarımız senesinde 3 bini doldurmajmıs onalrın taktırması mantıklı deil yani mantıklıda gec amorti eder bu bakımndan mantıklı deil diyorum ama ben dusundum bu araba 5 sene en az eelimde ee neden takatırmıyayım.
cokmu zenginim hayır aynı yolu neden ucuza gitmiyeyim

Honor COOPER
09/04/2007, 20:48
en doğrusunu yapmışsın arkadaşım mazot zamlarından sonra dizelin bile anlamı kalmadı.işallah seneye bende girecem lpg işine tabi önce evdekileri razı etmek lazım ama hayırlısı bakalım.

multijet
14/04/2007, 01:34
Atiker de işlemci BRC ile aynımı bilmiyorum ama Rail kesinlikle aynı değil. senin araca takılan Rail in üzerinde 4 adet solenoid valf var. Ve lpg li sistemlerde en çok arızayı yapan parça da bu valflerdir. Bir tanesinin arızalanması halinde bağlı olduğu silindire yakıt gitmeyecek, aracın teklemeye başlayacaktır.Buna çok dikkat etmeni öneririm. Sıralı sistem montajı ile ilgili acı tecrübeler yaşamış biri olarak keşke bu konuyu seninle daha önce konuşabilseydik. Bence 1-BRC 2-Lovato tr de bunların dışındakileri taktırmayı şu an itibarı ile düşünmem. Tabii bu da bütçe meselesi ama zararları ileride daha fazla olabilir. Beyin tabir ettikleri elektronik ünite ile sorun yaşayacağını sanmıyorum ama rail e dikkat et derim. Gülegüle kullanman dileğiyle...

Misafir2
14/04/2007, 01:47
Atiker de işlemci BRC ile aynımı bilmiyorum ama Rail kesinlikle aynı değil. senin araca takılan Rail in üzerinde 4 adet solenoid valf var. Ve lpg li sistemlerde en çok arızayı yapan parça da bu valflerdir. Bir tanesinin arızalanması halinde bağlı olduğu silindire yakıt gitmeyecek, aracın teklemeye başlayacaktır.Buna çok dikkat etmeni öneririm. Sıralı sistem montajı ile ilgili acı tecrübeler yaşamış biri olarak keşke bu konuyu seninle daha önce konuşabilseydik. Bence 1-BRC 2-Lovato tr de bunların dışındakileri taktırmayı şu an itibarı ile düşünmem. Tabii bu da bütçe meselesi ama zararları ileride daha fazla olabilir. Beyin tabir ettikleri elektronik ünite ile sorun yaşayacağını sanmıyorum ama rail e dikkat et derim. Gülegüle kullanman dileğiyle...

OMVL için fıkrın nedır??? saydığın markalardan daha kalıtelı olduğunu ve kendını ispatlamış rekorlar kıtabına girmış bir sıstem değilmi???

multijet
14/04/2007, 02:01
OMVL ile ilgili bilgim yok. Ama şöyle açıklayayım tofaş araçlarına Tr de 2A mühendislikden temin ettiği BRC marka sistemi uyguluyor. Bundan 1.5 sene önce Tofaş ın fabrika çıkışında tüplü olarak gösterdiği araçlara da montajı İstanbul da Deha Fiat-Tofaş servisi yapıyordu. Deha ya veya Birmot a montaj yaptırman halinde garantin devam ediyor olması lazım. Çünkü albea ve palio larda öyle. Eğer garanti dışı kalıyorsa da montajı en iyi yapan yer bana göre 2A mühendisliğin kendi yer(Kağıthane'de). 3 araçta BRC kullandım(1.2-16V albea,S 320, 156- 1.6) hiçbirinde de BRC ye bağlı sıkıntı çıkmadı. BRC nin tek dezavantajı enjektörlerin Lovatoya oranla biraz daha sesli olması. Atiker taktıran br arkadaşım'ın (Passat 1.8T) ciddi sıkıntıları vardı. PDR42 nin canını da fazla sıkmak istemiyorum...

Misafir2
14/04/2007, 02:11
teşekkürler arkadaşım

multijet
14/04/2007, 02:36
Vulas senin GP LPG li mi? Varsa ne marka ve memnun musun?

kaaneroglu_15
20/04/2007, 08:56
bende en kısa zamanda taktırmayı düşünüyorum.gp den önce 2002 model scenic kullandım.2000 motor.140beygir.tüpsüz olmuyodu.350-400 civarı yakıyodu yüklendiğimde.voltran marka tüp takmıştım.izzmirli arkdşlar bilir.5. sanayide.çok memnun kalmıştım.125 ykr ye düştü yakıt..gp ye takarsam herlde 100 ykr yakar benim puntocan :) en kısa sürede takmak lazım.valla janttan manntan önemli..zamanla onları parasını çıkartırım zaten.performans kaybı sadece yüksek devirlerde gaz kesmesidir.5000 devirde falan.canın yarışmakmı istedi.bas düğmeye geç benzine tokatla :)ayrıca hem gaz da gidip hemde efendi kullandınmı ortalama yakıt inanılmaz düşüyo.nerdeyse gittikçe çokğalcak :) herkese tavsiye ederim..

Misafir2
20/04/2007, 09:07
Vulas senin GP LPG li mi? Varsa ne marka ve memnun musun?

evet lpgli 10 Ay bitti 11 ay oldu ben lpg taktırdığım OMVL marka sıralı sıstem memnunıyet meselesıne gelınce bugun yenı araba alsam yine benzınlı alır aldığım gün lpg taktırırım memnunıyetı düşün artık hıç sorunum yok zaten pompaya yanasınca aracımın lpg lı olduğu aklıma gelıyor:ok:

pdr42
21/04/2007, 12:35
yaw yeni okduum bende bilmiyorum bende bi sıkıntı yok ama gecenlerde biirnde duydum passattan atikeri sokmusler diye yalnz 1 ay oldu bi sıkıntısı yok atikerin rail dediğin olay ne bilmiyorum ama ben lpgde hızsa hız ekonmi ise ekonomi hepsini gordum yaptım suan bi sıkıntımm yok allaha sukur. olacagınıda zannetmiyorum. ustelik ecu ve enjektor ithal bunu atiker yapmıyomus. valla abi ben benzinden yuzde 45 tasarruf yaptım fazla geziyorum daha ne . herkesin telefonu var ama kimse doya doya konusamıyo
herkesin arabası var ama kimse doya doya binemiyo. ama ben her iskinide yapıyorum

Ryu
21/04/2007, 12:56
lpg deposu yedek lastiğin orayamı takılıyor. bazen içinden geçmiyor değil lpg

pdr42
21/04/2007, 13:11
valla benim depo bagajın içinde stepnenin orayada takılıyo ama ben surekli zuun yol yapıyorum oyuzden oraya stemdi nolur nolmaz stepne her azzaman lazım ama vedat stepnein oraya simit depo taktrıdı ben 35 lik depo taktırdım bagaj biraz kuculdu ama olsun

the_Algn
21/04/2007, 14:16
valla benim depo bagajın içinde stepnenin orayada takılıyo ama ben surekli zuun yol yapıyorum oyuzden oraya stemdi nolur nolmaz stepne her azzaman lazım ama vedat stepnein oraya simit depo taktrıdı ben 35 lik depo taktırdım bagaj biraz kuculdu ama olsun

Abi Lpg'nin ek maliyeti var mı.. ruhsata işletme , yıllık muayene de felan...

pdr42
21/04/2007, 22:30
var tabi olmaz olurmu bizim ulkede
ilk defa lpg taktıranların gozden cıkartacagı para
25 ytl sızdırmazlık
17 ytl egzos muayenesi (kimi vize yerleri yeni arac oldugu için stemiyomus
103 ytl muayene vize harcı
60 ytl ryhsata işletme parası
yalnız her vizeye gidişinizde sızdırmazlık alacaksınız . ama her yıl alıncakmı bilmiyorum yani senede 25 ytl de masrafı var
ali sen herhalde taktırcan bencede taktır valla

multijet
22/04/2007, 01:09
Manifolda giren gaz hortumlarının bağlı olduğu parca. 1 hortumun girip 5 hortumun çıktığı parça(4enj.+geri dönüş).

pdr42
22/04/2007, 15:26
Manifolda giren gaz hortumlarının bağlı olduğu parca. 1 hortumun girip 5 hortumun çıktığı parça(4enj.+geri dönüş).
???????????????????

mkaksoyer
23/04/2007, 21:27
lovato haricindeki markalar hakkında fazla yorum yapamam ama bazı markalar yaklaşık 10 gün süreç sonunda ne olduğunu göstermekte eski ortağımın dükkanına gelen giden araçlardan gördüğüm kadarıyla. eğer lpg sistemimiz düzgünse ve lambda sensör offseti düzgün set edilmişse fazla bir sorun çıkarmaz. türkiyede lpg kalitesi çok değişken olduğundan aşağıdaki hususlara dikkat edin.
1- yakıt tankının altına mümkünse multivalf hizasına iri bir mıknatıs (mesela patlak eski bir kabin ) koymak
2- aracın yağ bakımlarında gaz filtresini değiştirmek
3- tercihan 25 binde bir gaz tankını temizletmek.

apars
28/04/2007, 21:22
Yaw arkadaşlar kusura bakmayın ama. Zaten az yakan bir araç bu, gaz-maz ters bir olay.Kazalar da olanları da görüyoruz. ALLAH hakkınızda hayırlısını versin. Ben gaz taktıranları Yıllardır anlayamadım. 2.0 motorlu araçlarımda oldu ama hiçbirine taktırmadım.