PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk motordan gelen uğultu

mehmetsafran
16/04/2010, 23:50
merhaba arkadaşlar benim uğur böceğimde ilginç bir olay var. Sabah soğuk motordan böyle uğultuya benzeyebn sanki bir yere sürtünme var gibi ayağımın altında da hissettiğim bir ses geliyor. Böyle biraz gaza basında o ses kesiliyo ama rolantiye düşürdüğümde tekrar geliyor. ben debjiyajdan olabileceğini düşünerek debriyaja bastım ses kesildi. bıraktım tekrar geldi, sonra tekrar debriyaja bastım ama ses kesilmedi, debriyajı pompalayınca kesiliyor ne olabilir acaba. help punto kardeşliği :)

leylex
16/04/2010, 23:55
baskı balata olabilir galibe

ABNEW
17/04/2010, 15:19
Mehmet, debriyajla ilgisi olabilir bence de.Özellikle soğuk motorda debriyaja basınca kesilen uğultu bilyadan (debriyaj) kaynaklanmakta.Ancak bir kere debriyaja basınca da kesilmedi demişsin?Servise göstermekte fayda var,

Geçmiş olsun

ugurozer
17/04/2010, 15:39
debryaja ayagınız basılı değilken hareketli aksanlar daha fazladır bunu soguk motorda daha fazla ses duyarak anlayabilirsiniz. Duydugunuz ses normal olabilir eger normalin ustunde bir ses ve titreşim varsa buyuk bir ihtimalle baskı balata bilyelerinde sorun vardır.

gorefest
17/04/2010, 17:05
uzun süre kullanınca geçiyor mu ses yoksa yol yaptıktan sonra kontağı kapatırken dahi o ses devam ediyor mu?

mehmetsafran
17/04/2010, 17:29
ses uzun sürmüyo 1-2 km sonra kesiliyo her zaman da yapmıyor özellikle sabahları soğukken yapıyor. hatta o ses devir saati 1500 ün üstüne çıkınca da kesiliyor , böyle hafif bir hırıltı. Motor ısındıktan sonra hiç yapmıyor zaten.

alpimmm
17/04/2010, 22:21
aynısını bende yaşadım Mehmet. aracımı çıkış işlemleri yapılır yapılmaz uzun yola çıktım hemen. Ertesi gün sabah çalıştırdım, dediğin gibi bi ses. neyse 2 gün sonra motor arıza ışığı sebebiyle yol yardım geldi eve, dinlettim sesi bi sorun olmadığını, normal olduğunu söylediler. bu arada araç 0 dı, seninkini bilmiyorum belki bizim arkadaşların yazdığı gibi baskı balata falandır. ben sadece yaşadığımı paylaşmak istedim umarım yardımcı olur :)

mehmetsafran
18/04/2010, 08:24
yok ben arabamı alalı 2,5 ay oluyor o zamandan beri yapıyor ara ara Allah'a şükür motor ışığı falan yanmadı. Ben soğuk motordan yapar diye düşünerek üstüne gitmedim, ustaya göstersem gösterene kadar kesiliyor, buradaki arkadaşlarla paylaşmak istedim. Önemli bişeyse gidecez artık servise

GP COSKUN
18/04/2010, 22:46
debriyaj bilyası yapabilir bu sesi
aracın kaç km de

mehmetsafran
20/04/2010, 22:32
69binde arabam ama bu yazıyı yazalı daha hiç olmadı diyorum ya soğuk havalarda yapıyordu, şimdi yapmıyor.

GP COSKUN
20/04/2010, 22:36
o zaman uğurunda belirttiği gibi soğukken duyduğunuz ses farkı bu
kulağınız fazla hassas buda aracınıza karşı duyduğunuz hassasiyetinizden ileri geliyor sanırım

mehmetsafran
20/04/2010, 22:49
valla bilemiyorum hassasım arabamı seviyorum :) ama bu ses yapıyordu dediğim gibi iki üç km gidince yani ısınınca kesiliyordu. Bu mevsimde yapmıyor artık takılmıştı sorayım dedim sizlere. Çok teşekkür ediyorum cevap veren arkadaşlara, bana da şanzıman yağı falan eksilmiştir belki diye geldi. Küçük bir yer burası öyle ustaya da götürmek istemiyroum sizler daha iyi biliyosunuz onlardan :) Saygılar...

makeles
22/04/2010, 18:09
geçen kış aynı sorun bende de vardı servise götürdüm sorun yok belki hava filtresi ses yapıyor olabilir dediler. hafif gaz verince geçiyordu debriyajla bağlantısı motorun sarsıntısı ile ilgili bir durum bence.. 8 derecenin altında motor ısınana kadar ara bir uğultu zırlama arası bir ses yapıyordu.. şimdi yapmıyor bu kış da yapmadı..gerçi chip sonrası motorun titreme şekli değiştiği için olabilir..