PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tangırtı sesleri...yakıt tüketimi?

gorefest
16/04/2010, 16:16
Herkese merhaba,

Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum aracımı. Genel olarak memnun olsam da birkaç tane ciddi rahatsızlığım var. Başka bir GP kullanmadığım için genel sorun mu yoksa benim sorunum mu emin değilim.

1. Yolda herhangi küçük sayılabilecek girintilerde çıkıntılarda sol arka taraftan (sanırım bagaj olabilir) tangır tungur bir ses çıkıyor. Yani tok değil bayağı teneke gibi bir ses ve bu ses çok sinir bozucu.

2. Yine aynı soruna benzer bi sorun, bu araçların süspansiyon sistemi çok mu zayıf? Bunu gidermenin bir yolu yok mudur? Genel olarak aracı yere yakınlaştırmak için yaylar kullanıyor? Bunlar süspansiyonu daha mı sert yapıyor, bunu yumuşak hal getirmek mümkün değil midir? Renault Clio araca da biniyorum, onun süspansiyonlarını beğenmezdim ama bunun yanında gayet iyi.

3. Ses izolasyonu yaptırırsam aracıma bunun düz yolda ya da otobanda yol sesini içeri almaktan başka bir faydası olur mu?

4. Yakıt tüketimim dizel araçta 6.0lt/100 km. Bu tüketim normal mi? Daha çok şehiriçi kullanıyorum. Uzun yol pek yaptığım söylenemez.

Cevap veren herkese teşekkürler. Biraz uzun oldu ama hepsi için ayrı ayrı konu açmak istemedim.

demon
16/04/2010, 17:06
Merhabalar

1: Bence bagajdaki pandizotun birleşim yerlerindeki plastik takozları kontrol edin. Onlar kırılır yada yerinden çıkacak kadar aşınırsa her çukurda veya bozuk yolda sürekli takırtı yapar. Aynı problem başıma gelmişti. Bozulan bir tanesini geçen gün japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım ve problem düzeldi. Artık ses yapmıyor bagaj. Ama tabi bu değilse nerden tıkırtı yaptığının tespitini yapmak lazım.

2: Bu araçların süspansiyon sistemleri biraz sert. Ama çok rahatsız edecek derecede bir durum değil bu. Eğer bir sorun yoksa o kadarda ses yapmıyor yani. Ben süspansiyon sistemini ellememenizi tavsiye ederim. Yapılacaksada çok bilinçli bir şekilde yapılmalı.

3: Buda yaptığınız ses izolasyonuna bağlı bir durum. Benimde bu konuda araştırmam var. Ama düzgün bir izolasyon için aracın altı, iç taban, kapı içleri, Tavan, Bagaj, ve göğüslük altında ciddi şekilde uğraşmak ve emek harcamak lazım. düzgün ve kaliteli malzeme ile iyi, doğru işçilik birleşirse bir Mercedes gibi olur. Sonuçta onlarda aynı şeyi yapıyorlar.

4: Yakıt tüketiminiz şehir içi için normal gözüküyor. Yaptığınız mesafe, aracı nasıl kullandığınız, trafik durumu gibi etkenler tüketimi etkiler. Şehir dışında sakin kullanımla 1000 km yaklaşırsınız.

Kriminal
16/04/2010, 17:08
Fırat arkadaşıma katılıyorum...

gorefest
16/04/2010, 17:14
pandizotları kontrol ettirdim. hatta ben de japonla yapıştırdım sizinki gibi kırık bi parçayı. Orda bi problem yok gibi.

Fiat servisinde ses izolasyonu ile ilgili bi kampanya gördüm. İzmir Birmot'ta. 300 TL gibi bir fiyatı var. Değer mi acaba?

PESCATORE
16/04/2010, 17:26
benim anladığım kadarı ile pandizotlarla ilgile değil sorun çünkü pandizot daha tok ses veriyor arkadaş teneke sesi dediğine göre başka birşey aynı sesler bendede olduğu için baya tanıyorum yani uzun zamandır aynı sıkıntıalrı çektiğimden yarın serviste ciddi ciddi inceleyecekler çıkan sonucu burada yazarım muhtemelen aynı sorundan bahsediyoruz. bana serviste ilk akla gelen burçlardan olabilir dediler ama bakalım yarın ne çıkacak. bütün süspansiyon sistemide elden geçecek çukurlarda bendede çok rahatsız edici ses ve sarsıntılar gelıyor amortisörler 0 olmasına rağmen

demon
16/04/2010, 17:40
pandizotları kontrol ettirdim. hatta ben de japonla yapıştırdım sizinki gibi kırık bi parçayı. Orda bi problem yok gibi.

Fiat servisinde ses izolasyonu ile ilgili bi kampanya gördüm. İzmir Birmot'ta. 300 TL gibi bir fiyatı var. Değer mi acaba?

Fiat ses izolasyonu ile ilgili ne yapıyor acaba? Eğer sadece aracın altına bir malzeme sürüp bırakıyorlarsa oda yol sesini biraz keser ama tam olarak bir ses yalıtımı olduğu söylenemez. Siz kendinizde sanayide arabanın altını güzelce temizlettrip kuruduktan sonra pütür attırabilirsiniz.

demon
16/04/2010, 17:48
Bizim araçların konforunu etkileyen bir faktör yalıtım. Güzel bir izolasyon ile GP tadından yenmez bence. Benimde kafama takılan bir konu. Aslında birkaç kişi birleşip bu işin üstüne düşebilirz. Hemde örnek bir çalışma olur.

Erdem Bozdağ
16/04/2010, 17:48
1-ya pandizot ya da amortisör takozları soldan gelen sesim pandizottan sağdan gelen sesim ise takozlardan olmuştu ondan bi göstermekte fayda var

2-ben kişisel olarak iyi bir lastikle baya bir konfor elde etcegınızı soyleyebılırım.Ben pirelliden michelin energy ye geçtim.Konfor ve sertlik olarak yüzde 50 iyileşme oldu desem yalan olmaz inanılmaz memnunum şuan

3-izalosyon yaptırcaksanız kaliteli bir marka seçmenizi öneririm

4-ortalama gayet normal agırlıklı sehırıcı tuketımde 6 ortalama normal gozukuyor tabii tuketım daha cok kullanımla alakalı ama degerınız oldukca normal
Not:ben po vmax+hava filtresini uygun aralıklarla degıstırmenızı onerırım

gorefest
17/04/2010, 16:32
benim anladığım kadarı ile pandizotlarla ilgile değil sorun çünkü pandizot daha tok ses veriyor arkadaş teneke sesi dediğine göre başka birşey aynı sesler bendede olduğu için baya tanıyorum yani uzun zamandır aynı sıkıntıalrı çektiğimden yarın serviste ciddi ciddi inceleyecekler çıkan sonucu burada yazarım muhtemelen aynı sorundan bahsediyoruz. bana serviste ilk akla gelen burçlardan olabilir dediler ama bakalım yarın ne çıkacak. bütün süspansiyon sistemide elden geçecek çukurlarda bendede çok rahatsız edici ses ve sarsıntılar gelıyor amortisörler 0 olmasına rağmen

gerçekten çok rahatsız edici...bir de anlatması da zor ustalara...sizin sorununuzu umarım bulurlar ben de ona göre kontrol ettiririm. Salı günü servise gidicem.

2-ben kişisel olarak iyi bir lastikle baya bir konfor elde etcegınızı soyleyebılırım.Ben pirelliden michelin energy ye geçtim.Konfor ve sertlik olarak yüzde 50 iyileşme oldu desem yalan olmaz inanılmaz memnunum şuan

lastiklerimi de en ıkısa sürede değiştiricem. Energy saverları kaça aldınız?
Nokian lastikleri de öneriyorlar genelde...

remivoce
22/04/2010, 23:42
1.bagaj plastıgı
2.eksoz ısı sacı
3.arka kotuk kılıt karsılıgı(bez bant sar)
4.ben alalı 1 ay oldu aynı ses bende var ama takma bırsey olmaz radıo nun sesını ac duzelıyor (ve ben 6 sene bırmot zıncırlıkuyuda calısmama ragmen)

gorefest
24/04/2010, 08:50
Sorun çözüldü Perşembe günü. İzmir Bİrmot serviste bagaj kilidi değişti garantiden. Bagaj kilidinde problem varmış.

Ama şimdi pandizot sesini daha çok duyar oldum:) Bnun yolu yok mudur?