PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stepneyi öne taksam bir de lastik alsam ???

aaa333
14/04/2010, 22:37
Arkadaşlar bildiğiniz gibi benim aracım 2006 model lastikleri fena durum da değil yani şu an için 4 lastik değişimine ihtiyaç yok.
Benim sorunum şu sağ ön tekerde muhtemelen kaldırıma sürtmekten dolayı yanakta ufak bir çukur oluşmuş.
şimdi benim stepnem yeni hatta hiç takılmamış aynı marka bir lastik daha alsam ve ikisini beraber öne taksam çıkanlardan birini stepne yapsam sıkıntı olur mu ?
lastiklerden biri 2006 model olacak yani ama kullanılmamış. Bilemedim yani ne yapacağımı. Anlayan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

alpimmm
14/04/2010, 22:46
benden çok daha iyi anlayan arkadaşlarım var ama bildiğim ve yaşadığım kadarıyla lastik kullanılmasa da sertleşiyor ve bu da kızaklamayı kolaylaştırıyor. sertleşmiş lastiğin yolu tutuşu da yumuşak lastiğe göre daha az oluyor. umarım bi fikir vermiştir.

aaa333
14/04/2010, 22:55
benden çok daha iyi anlayan arkadaşlarım var ama bildiğim ve yaşadığım kadarıyla lastik kullanılmasa da sertleşiyor ve bu da kızaklamayı kolaylaştırıyor. sertleşmiş lastiğin yolu tutuşu da yumuşak lastiğe göre daha az oluyor. umarım bi fikir vermiştir.

evet bu yazdıklarınızı okumuştum ben de, fakat bunun etkisi ne derece daha çok bunu öğrenmek lazım sanırım.

kaptan_ahab
14/04/2010, 23:09
Genel prensip, olması gereken ve güvenlik açısından düşünür isek 4 lastiğinde aynı desende ve aşınma sürecinde olması gerekir fakat ekonomi açısından böyle bir uygulama gerekiyor ise yaptığım araştırma sonucunu aynen kopyalıyorum.

"İşte yine doğru bildiğimiz yanlışlar; yeni lastik aldım ve aracım önden çekişli lastikleri tabiki öne takmalıyım zaten lastikcim bu konuda beni bilgilendirdi .
Şimdi lastikcinin doğrularını anlatalım . Araç önden çekişli olduğundan ön lastiklerimiz daha çabuk aşınıyor. Biz yeni lastikleri öne takalım . Böylelikle ön lastik daha çok aşındığından tutunmasıda azalmasın . Hakikaten mantıklı geliyor değilmi ? İleri sürüş tekniği olarak düşünüldüğünde bu doğrular beni çok etkilemedi .
Peki arkayamı takalım evet neden olarak araçta savrulma önden, kayma arkadan savrulma olarak gerçekleşir . Bunun yanında mıcırda, buzda ve şaft aralığı uzun olamayan kısa otomobillerde, savrulmalarda yanal kayma hadisesi de gerçekleşir. Yani aslında 3 tip savrulma var .

Bir viraja girdiğinizde en zor olan savrulma kontrolü arkadan savrulmadır . Virajda hızınız yüksekse arkadan savrulmayı durduramazsınız. Bu durumda yeni lastikleri arkaya takalım . Direksiyonu viraj açısına göre çevirdiğinizde ön lastikler tutunmayı gerçekleştirecektir. Nedeni manevralı lastikler önde , arkadan itişli otomobillerde var tabi ama yönlenme yok demek ki herzaman arkaya takılmalı .
Bunula birlikte aracınızda dikkat ederseniz en çok arka lastiklerinizin patladığını göreceksiniz . Bunun nedeni önden itişli araçlarda , ön lastikler delici nesneyi itiş gücüyle arkaya atacaktır , arka lastik ise üzerinden geçip delici maddeyi kabul edecektir ve patlıcaktır . Demek ki arka lastiklerin daha fazla dişli olması gerekli ."

tombalak
14/04/2010, 23:10
aracınız 2006 model ve lastikleriniz 4 yaşında bence bir lastikciyle görüşün derim. lastikleriniz bayatlamış olabilir. Tedbiri bırakmamak lazım.

bravo_sercan
14/04/2010, 23:16
İrfan abi çok güzel yazmış , aynen katılıyorum + lastikleriniz 4 senedir üzerinde yol yapıyorsunuz, km'si gelmemiş yeterince yıpranmamış olsa bile , 4senedir üzerinde olan lastikler sertleşmiştir ve zamanla yol tutmamaya başlamıştır.
Bence 4 tane güzel lastik alın derim..
Geçen burda okuduğum konuda 15 inç lastiklerde ank'da bi yerde kampanya vardı 3+1 lastiki fiyatı neydi tam hatırlamıyorum ama çok uygundu. linki buluyım..

mix
15/04/2010, 00:52
4 lastik inde aynı desen ve aşınmada olaması %100 çok önemli husus ama kısa bi dönem için (önümüz yaz yağışlarında bitmesini göze alarak) dikkatli ve düşük süratlerde kullanılabilir derim ben ama en kısa zamanda 4 lastik alın derim...

OzzY
15/04/2010, 03:20
lastiklerin kullanım ömrü kmden bağımsız olarak 4 yıldır.

Hakan_vectra
15/04/2010, 08:23
Osman sana en kısa cevabı vereyım.4 lastık alma zamanın gelmıs gecıyor bıle...
Hayatını tehlıkeye atma...Balon yapmıs lastık bomba gıbıdır ...

kaptan_ahab
15/04/2010, 08:35
Sercan yanılmıyorsam Carrefourda Lassalarda 3+1 kampanyası vardı 340-TL gibiydi fiyatı.185-65-16 lastiklerde kampanya vardı yanılmıyorsam.

ince5757
15/04/2010, 08:35
Arabayı satmak gibi bir düşüncen yoksa stepneyi kullanma,arkadaşların dediğine katılıyorum lastiğim ömrü 4 hadi 5 diyelim.Sen stepneyi taktın 1 sene kullandın sonra bu lastik catlama vb. sorunlar yarattı bu durumda tekrar en az 2 lastik değiştireceksin demektir.

arslan
15/04/2010, 10:59
stepnedeki lastiklerin 2006 olduğuna eminsin değil mi.benim aracım 2007.stepne hiç kullanılmadı ama lastiğin üretim tarihi 1102. 2002 yılında üretilmiş.

GP COSKUN
15/04/2010, 12:22
zaten her halükarda bir lastik alacaksın
almışken 2 adet al ve tak
hiç riske girmemiş olur böylece stepnenide bozmamış olursun
hatta satacağın zamanda havanı atarsın daha stepneyi takmadım bile diye

sowhat788
15/04/2010, 12:40
hatta satacağın zamanda havanı atarsın daha stepneyi takmadım bile diye

Yaptın karizmanı gene müdür :) :shuriken:

aaa333
15/04/2010, 19:13
genelde yorumlar aynı olmuş arkadaşlar teşekkür ederim :)
serviste de gösterdim lastikleri o yandaki yeri yeni gördüm balon vs. bir durum yok anlatamadım onu da sanırım ben pimpirikli insanım binemem zaten öyle bir şey olsa :)
Ben komple seneye değiştirmeyi düşünüyordum serviste de şu an için gerek yok dedi lastiklere bakıp. İkinci el aldım bildiğiniz gibi lastikler orjinal mi bilmiyorum ama tahminim orjinal lastiklerdir.
Yani ben komple seneye değiştirecektim.Serviste öyle dedi e bir sene de az değil sonuçta ben de o şekilde olduğunu görünce ki dediğim gibi belki de çok da önemli bir şey değildir yanakta olan yer. Böyle bir fikir geldi işte aklıma :)
olmazsa yarın fotosunu çeker yorumunuz için koyarım buraya :)