PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım?

CavCav
09/04/2010, 14:15
Merhaba arkadaslar geçen hafta oldukca dik bir yokusta durdum aracı stop etmedim ve bagajı yükledik sonrada arabaya bindik 5 kisiydik arac oldukca yüklüydü ama araç hafif bir geri kayma yaptı bende acaba el frenini tam cekmedim mi diye düsündüm baktım cekiliydi frene bastım durdu.Aşırı yüklü oluğunu düsündüm sonra yalnız da aynı sorunu yasadım acaba neden kaynaklananır?
Araba bu arada 2006 model ve 35.000 km de.Yokuş kalkış desteği de var.

Şimdiden teşekkürler.

gogo61
09/04/2010, 14:34
normal, sıkıntı yok. çok dik yerlerde el frenini çekip vitesteyken motoru durdurmak daha sağlıklı olur.

Kriminal
09/04/2010, 14:52
Ewet normal bu hareketler..Yokuş destegı oldugu ıcın cok dık yopkuslarda aracınızı stop ediniz...

ZV 007
09/04/2010, 15:10
cavit el freni çalışma prensıbı olarak birbirinin tersı ıkı mekanık dıslının bırıbırıne gecmesı seklındedır.En sade anlatımla sen el frenını cektıgınde baglı olan fren telı baglı oldugu mekanızmayı gerer.Fakat yapılan testler ve analızler el frenının %100 güvenli olmadıgını işaret ediyor.Çalıştığım firmada birçok markaya el freni ve vites sistemleri üretiyoruz.Bizim bursanın dik yokuşlarıda malum.Aracını yokuşta park ederken park ettiğin istikametin ters yönünde vitese takıp motorunu durdur.el freninde problem olsa bile vitesteki araç kayma yapmaz.Nihayetinde hepsi kul yapısı.

ABNEW
09/04/2010, 15:17
Cavit, bunun iki nedeni olabilir:
Birincisi; el freninin sonuna kadar çekilmemiş olması
İkincisi; el freni ayarının (gerilme) yapılması gerekmekte...

makeles
09/04/2010, 17:01
yokuş kalkış desteği frene basıp eğimde kalkış yaparken 2-3sn geriye kaçmasını önlemek için.. anlattığınız durumda devrede değildi sanırım.. bu arada şanslısın bindikten sonra geriye kaçmış.. :)