PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto evo mjet cırcır sesi

bvulgari
07/04/2010, 20:03
Merhaba arkadaşlar.1400km civarı evomda gaz verirken cırcır gibi bi ses geliyo.Fakat bu ses bosta gaz verirken olmuyo.Viteste hareket halindeyken oluyo..Sanki ön panelde bi yerlerden geliyo, iki lastik birbirine sürtünce çıkan bi cırcır sesi gibi.ilk aldıgımda da bu sesi duymustum.ilk haftası servise goturdum(k.yalı birmot) torbidodan dedi yaptım dedi.Simdi dünden beri yine var.Bi fikri olan varmı.Yarın sabah işe giderken yine yaparsa z.kuyu birmot a götürmeyi düsünüyorum.

bvulgari
07/04/2010, 20:05
ayrıca sunuda bilgi olarak söyliyim.Debrijazdan cekerken degil bu ses yani debriyajla alakalı bi durum gibi dusunmuyorum.Direksiyonun duz yada saga sola egikken olmasıylada bi alakası yok(city suphesi iiçin gerçi hiç başıma gelmedi bilmiyorum tam olarak) gazı seyir halinde verirken olan bi ses.

GP COSKUN
07/04/2010, 21:11
kalorifer borularının birbirine sürtünmesinden geliyor büyük ihtimal
bir kaç arkadaşımızın daha başına gelmişti

bvulgari
07/04/2010, 21:13
kalorifer borularının birbirine sürtünmesinden geliyor büyük ihtimal
bir kaç arkadaşımızın daha başına gelmişti

peki ciddi bişeymidir yoksa önemli bişey degil mi?

GP COSKUN
07/04/2010, 21:19
peki ciddi bişeymidir yoksa önemli bişey degil mi?

önemli bir şey değil ama rahatsız ediyor işte
torpidonun arka tarafından gelir ses
arka kısımda kalorifer borularının birbirine çok yakın geçtiği
kısımda birbirine sürtünme meydana geliyor bu sorunun kaynağı bu
o boruları izolasyon malzemesiyle kaplatıp halletti arkadaşlar sende torpidoyu serviste söktürüp bu şekilde halledebilirsin

bvulgari
07/04/2010, 21:24
Çok teşekkür hocam..Adam da torbido diye bahsetmişti zaten.araya bişey koydum diye ama kalorifer dememisti sanırım.oyleyse acele edicek bişey yok.daha müsait bi zmn hallettiririm..Çok saol tekrar.Araya bişey koydum fln dedi ama demek ki o aradaki sey 2 güne eridi gitti sanırsam..bilemedim valla..

ABNEW
07/04/2010, 22:28
Emre, geri geri giderken de çıkıyor mu bu ses ilk hareket esnasında?

Aracın ilk hareketinde orta konsolun arkasından gelen cıklama sesi Coşkunun da belirttiği gibi iki kalorifer borusunun birbirine sürtmesinden kaynaklanıyordur...

bvulgari
07/04/2010, 22:37
Emre, geri geri giderken de çıkıyor mu bu ses ilk hareket esnasında?

Aracın ilk hareketinde orta konsolun arkasından gelen cıklama sesi Coşkunun da belirttiği gibi iki kalorifer borusunun birbirine sürtmesinden kaynaklanıyordur...
yok hocam geri geri giderken cıkmıyo..yani cok denemedim aslında..ama ilk hareket te degil..devamlı gaza bastıkca cırcır gelen bi ses..yani ayagını viteste iken gazın ustune koymassan hiç ses yok.

bvulgari
07/04/2010, 23:08
önemli bişey degil yani dimi üstadlar..Yani kolariferden kaynaklandıgı ve sadece ses cıkardıgında mutabıkız?..

ABNEW
08/04/2010, 10:27
önemli bişey degil yani dimi üstadlar..Yani kolariferden kaynaklandıgı ve sadece ses cıkardıgında mutabıkız?..

Evet Emre, bahsi geçen borulardan kaynaklanıyorsa herhangi bir problem teşkil etmez...

Alp
08/04/2010, 11:33
Çözümünuz burada

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/15297-pedal-takimindan-gelen-gicirti-sesi.html

Evo1
08/04/2010, 12:14
bu ses bende de var. Boşta hiç bi şekilde olmuyor, normal giderken gazdan ayağını çektiğinde, pedalla ayak temasının kesilmesine çok yakın bi noktada geliyor ve yayın gerilme sesi gibi bişey, ama çok dikkat edersen duyabileceğin bi seviyede. sadece araba vitesteyken ve gazdan ayağını çekince oluyor ben de ama, götüreceğim ama bi fırsat bulamadım

bvulgari
08/04/2010, 21:46
Yarın sabah götürücem zincirlikuyu birmot a..Bi izole etsinler bakalım.Sesin kesilicegini düsünüyorum üşenmeden yaparlarsa.

mtlbyz
07/06/2010, 11:25
Coşkun Bey,

Bende aracım yeni olmasına ragmen bu sorunu yaşıyorum,2 kere servise gittim,kalorifer borularını torpidoyu sökmeden el girdigi yere kadar izole ettiler ama ses halen devam ediyor ve şimdi torpidonun tamamen sökülmesi gerekiyor diyorlar.Peki torpido sökülüp takıldıgında ayar tutarmı,bu sesler kesilip de başka sslerin başlama ihtimali varmıdır.Eskiden torpido söktürmezlerdi...! Aracım sıfır oldugundan bu işlemi yaptırmaya çekiniyorum.

önemli bir şey değil ama rahatsız ediyor işte
torpidonun arka tarafından gelir ses
arka kısımda kalorifer borularının birbirine çok yakın geçtiği
kısımda birbirine sürtünme meydana geliyor bu sorunun kaynağı bu
o boruları izolasyon malzemesiyle kaplatıp halletti arkadaşlar sende torpidoyu serviste söktürüp bu şekilde halledebilirsin

GP COSKUN
07/06/2010, 11:33
gerekli işlemler yapıldıktan sonra
torpidonun yerine montajı düzgün ve özenli şekilde yapılırsa ses yapmayacağını düşünüyorum
ama işlemin kesinlikle yetkili serviste yapılması şart

hsyn28
07/06/2010, 11:41
ya bu bahsettiğiniz ses nasıl birsey kayıs kacırması gibi cıyaklama mı var yoksa gaz verirken dizelin düsük devirden yükselirken uguldaması gibi bir sey mi bende uguldama var ama normal diye düsünüyorum dizelde devir yükselirken özellikle motor sogukken.

mtlbyz
07/06/2010, 11:45
beyaz sert köpüklerin birbirine sürmesi gibi bir ses,umarım torpidonun sökülüp takılması sorun çıkarmaz.İşlemler yetkili serviste yapılıyor.

GP COSKUN
07/06/2010, 11:47
ya bu bahsettiğiniz ses nasıl birsey kayıs kacırması gibi cıyaklama mı var yoksa gaz verirken dizelin düsük devirden yükselirken uguldaması gibi bir sey mi bende uguldama var ama normal diye düsünüyorum dizelde devir yükselirken özellikle motor sogukken.

bu bahsettiğimiz motor sesi ile ilgili değil
neredeyse kronikleşmiş hale gelen kalorifer borularının birbirine sürtünme sesi

hsyn28
07/06/2010, 12:16
Bu ses torpidonun arkasından geliyo motordan değil yani peki motordan geliyo dedigim o ugultu normal mi düsük devirden devir yükselirken gelen ugultu gibi olan ses.gaz verirken geliyo genelde.

EvoKoray
07/06/2010, 19:38
Bu ses torpidonun arkasından geliyo motordan değil yani peki motordan geliyo dedigim o ugultu normal mi düsük devirden devir yükselirken gelen ugultu gibi olan ses.gaz verirken geliyo genelde.

Multijet in Turbo sesidir o düşük devirlerde camlar açıksa çok belirgin :)

bvulgari
07/06/2010, 20:27
yok yok..sakın gres yagı surmesinler..Kesin gres yagı suruyorlardır..Sonra akınca ses tekrarlıyo..Onun bi aparatı varmış..Onu takmaları lazım..Şimdi bende hiç ses yok..