PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uykusuzluk problemi

GaladrieL
25/03/2007, 05:01
Arkadaşlar uykusuzluğa karşı etkili bir yöntem bileniniz var mı acaba?
Koyun sayma dışında :)

Gajiin
25/03/2007, 12:12
bebek beşiği sallamak çok iyi uyku getiriyo. tecrübeyle sabit :)

the_Algn
25/03/2007, 13:05
tam 5 yıl uykusuzluk çektim ...inat edip doktorada gitmedimm ilaç kullanmayı sevmiyorum , sonunda çözümü buldum : Kefir , tamamen çözdü bendeki sorunu

ABNEW
25/03/2007, 13:28
Arkadaşlar uykusuzluğa karşı etkili bir yöntem bileniniz var mı acaba?
Koyun sayma dışında :)

GP sayabilirsin:D

GaladrieL
25/03/2007, 14:50
GP sayabilirsin:D

:s17: ilginç olmuş....

GaladrieL
25/03/2007, 14:51
tam 5 yıl uykusuzluk çektim ...inat edip doktorada gitmedimm ilaç kullanmayı sevmiyorum , sonunda çözümü buldum : Kefir , tamamen çözdü bendeki sorunu
pekii bu kefir görsel olarak ayrana benzeyen ve yanılmıyosam içerisinde bi miktar canlı ihtiva eden ilginç içecek değil miydi?

matrox
25/03/2007, 14:54
bende görüyorum bu kefir midir nedir ama içmeye hiç niyetim yok nasıl bişey hiç bilmem

yoğurt yemek bol bol ayran içmek uyku getiriyor belki denenebilir?

GaladrieL
25/03/2007, 14:59
dün gece, yani pardon sabah 8 de uyudum.. doğal olarak da günün ortasından başladım bugün.. en gıcık olduğum şey halbuki.. :(
matrox malesef ayran, süt ..vs bende etki göstermiyor.. meslek icabı zehiri atma çabalarından fazlasıyla ayran tükettiğim için, su gibi geliyo bana artık :)
aslında en güzeli takmamak sanırım.. yani "uyuyamıyorummm" diye saplantı yaptıkça daha beter oluyosun..

AWD
25/03/2007, 15:00
sırt üstü yatarsanız bi süre sonra fizyolojik olarak uykunuz gelicektir hatta bayılma mı ne oluyo o aman azınızı kapatmamaya dikkat edin :D

GaladrieL
25/03/2007, 15:02
sırt üstü yatarsanız bi süre sonra fizyolojik olarak uykunuz gelicektir hatta bayılma mı ne oluyo o aman azınızı kapatmamaya dikkat edin :D
Hocam bi defa uyku kaçınca bende, sırt üstü de yatsam, yastığı kafama da geçirsem faydası olmuyo :)

erdiyilmaz
25/03/2007, 15:06
kefir güzeLdir de içmeye herkes tahammüL edemiyebiLiyor.

kefir hakkında biLgi;

Yeterli miktarda yenildiğinde insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen mikroorganizmalara probiyotik denir. Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan ya da hayvan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere (besinsel lifler gibi) prebiyotik denir
Probiyotikler = yararlı bağırsak mikropları (bakteriler ve mantarlar)
Erişkin bir insan bağırsağında 100 trilyon (1,5 kg) faydalı bakteri ve mantar bulunur. Bu rakam insan hücre sayısının 10 katı kadardır. Sayıları 400’ün üzerinde olan bu bakteriler ve mantarlar normal bağırsak florasını oluştururlar. Bu bakteriler ve mantarlar 300 m2 büyüklüğünde bir yüzey oluşturan bağırsak sümüksü zarını koruyucu bir tabaka şeklinde döşer.

Kefir nasıl yapılır?
Kefir yapılışında kullanılan süt kaynatılır ve metal olmayan (tercihan cam) bir kap içinde ılıtılır (süt temiz ise kaynatılmayabilir).
Üzerindeki kaymak tabakası alınır ve 1 çorba kaşığı kadar kefir mayası atılır ve süt iyice karıştırılır.
Kabın kapağı kapatılır ve süt 20-25 C 'de kalacak şekilde kap bir yere bırakılır. Mayalanacak kab soba ya da kalorifer yakınına getirilir. Çevre ısısı düşük ise kabın etrafı bezle sarılır. Kabın 20-30°C' lerde olması sağlanır. Kap içindeki süt normal olarak 18-24 saat sonra pıhtılaşır. Maya miktarı düşük ve ortam soğuk ise pıhtılaşma gecikir. Mayalanmış süt madeni olmayan bir tel süzgeçten ya da tülbentten süzülür. Süzgeç üzerinde kalan daneler tekrar maya olarak kullanılır. Kefir mayası (taneleri) hemen kullanılmayacaksa ağzı kapalı bir cam kavanoz içinde buzdolabında saklanır. Bazıları kefir tanelerini saklamadan önce yıkarlar. Eğer yıkama yapacaksanız kefir tanelerinin zarar görmemesi için klorsuz su kullanın. Saklanmak istendiği zaman daneleri örtecek kadar bardağa su koymak gerekir.

GaladrieL
25/03/2007, 15:09
:icon_smile_shock: anneciimmm

the_Algn
25/03/2007, 15:45
pekii bu kefir görsel olarak ayrana benzeyen ve yanılmıyosam içerisinde bi miktar canlı ihtiva eden ilginç içecek değil miydi?
kefiri evde yapıyorum ..mayası var içine süt koyuyorsun mayalanmaya bırakıyosun yazın bir gün, kışın iki gün ..sonra süzüyosun içiyosun , tadı yoğurtla aynı ama iki günden fazla bekletirsen iice ekşimeyee başlıyoo...faydalarını interneetten bulabilirsinn , süt ürünleri satan yerlerde ve marketlerde kefirin yapılmışıda satılıyomuş ama hiç içmedim onlar kıvamını nasıl yapıyorlar bilmiyorum... Bazısı iğrenç birşey felan sanıyor ama yoğurtla aynı tadıı...yoğurt seven biri kefiri çok rahat içer...
canlı dediğin mayası oluyooo..onlar zamanla çoğalıyooo ii birşeyy

GaladrieL
25/03/2007, 15:59
bu probiyotikler epey gündemde zaten bu aralar.. bilimsel çalışmalarda da her yerde karşılaşıyorum.. yine de hala içeceğimi sanmıyorum, birascık muhteviyatını düşünmek rahatsız ediyo :)
yine de yardımlarınız için teşekkür ederim :)

the_Algn
25/03/2007, 16:24
Diğer arkadaşlara bilgi olsun ;
Probiyotik bakteriler vücutta barsak bölgesinde bulunan, barsak çalışmasını düzene sokan bakterilerdir. Bunlar barsak florasında doğal olarak bulunurlar ve barsak florasını ve çalışma düzenini sağlarlar.
Probiyotik süt ürünleri almakla(yoğurt-kefir-ayran-v.s) vücutta bulunan zararlı bakteri sayısı azaltılıp yararlı bakteri sayısı artırılır.

erdiyilmaz
25/03/2007, 16:59
o zaman sosyaL mesaj verip.. "haydi gp'ciLer kefire" sLoganı atıyoruz :)

ABNEW
25/03/2007, 17:16
Şu kefiri hiç denemeyeceğim sanırım.İsmi bile acayip:D

the_Algn
25/03/2007, 17:19
o zaman sosyaL mesaj verip.. "haydi gp'ciLer kefire" sLoganı atıyoruz :)
yok canım daha neler gp lerle sınırlama ..tüm Türkiye felan olsun...Probiyotik diyince çok marjinal birşey sanılıyor...Nitrojende olduğu gibi
ör: A: abi arabamın lastiklerine nitrojen vurdurcamm
B: manyakmısın hocam sen delirdinmii . uççan havaya uççan
A: abi ne var nitrojen demek azot demek.
B: tövbe estaaggfurulallah..
A: ee haavanın % 78 azot zati ne zararı var
B: taam ozaman

h k
25/03/2007, 20:21
-sürekli olarak erken kalkmaya alismak .
-gün ici fiziksel olarak yorucu seylerle ugrasmak.

kesin çözüm , aksam 10 da mis gibi uyuyor insan :D