PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çelik Cant Yakıt Tüketimini Arttırır mı?

usesw
26/12/2006, 16:06
Araçlara sonradan takılan, orjinal olmayan çelik cantların yakıt tüketimini arttırdığını duymuştum... Bunun gerçeklik payı var mı?

AWD
26/12/2006, 16:10
eğer orjinal janntan ağırsa ve eski tekerleğin( jant+lastik) yarı çapı yeni tekerleğin çapından büyükse artı lastiğin taban genişliğide söz konusu ewet o yüzdenebatlara çok dikaat edilmelidir ;)

mTk
26/12/2006, 16:11
Çelik jantlar kapaklı jantlardır. Evet kapaklı olan jantlar yakıt tüketimini arttırır çünkü aluminyum alaşımlı janta göre daha ağırlardır.

Mısafır
27/12/2006, 21:35
2 kural var 1 stıl 2 performans

orj den daha hafıf bı jant kullanılırsa bu performans arttırır.
buyuk donme capından sa genıs lastık daha cok yakıt sarfıyatı saglar...

erdiyilmaz
08/01/2007, 01:44
yüzey genişLiği derken yerLe temas eden yüzeyden bahsetmiş. zaten mantıksaL oLarak da ne kadar çok sürtünme o kadar çok zorLamaya neden oLur. bir o kadar da yoLa sagLam basar (bkz. F1 araçları)

drag yarışLarında fiLan dikkat ederseniz ceLik jant kuLLanmıyorLar. çekiş yapan Lastiklere hafif teneke jantLardan takıyorLar.

görüşLerim böyLe. teknik açıdan dogru mu yanLış mı biLmiyorum.

Mısafır
08/01/2007, 09:01
zaten orjinal 16 ve 17 jantlar ve tavsiye edilen lastik olculeri en optimumu...
17 kullanacaksanız 205 45 17
16 kullanacaksanız 195 55 16

bu konfıgurasyonlar lastık donme capını sabıt tutuyor fakat yuzey teması 175 veya 185 genişlige gore daha fazladır dolayısıyla lastık basına 175 ıcın 3 cm 185 ıcın 2 cm lık bır surtunme fazlalıgı vardır
bunun da yakıt sarfıyatını arrtıması muhtemeldır...

ısın ozeti: lastiğin 16, 17, 18" olması sorun değil yanak kalınlığını düşürerek buyuklugu sabıt tutabılıyoruz fakat lastıkler buyudukce yuzeyde genıslıyor..
17" de malesef 205, 16" da ıse mınımum 195 genıslık var...

ben 17" ve 205 45 17 lastık kullanıyorum standart 185 65 15 e gore uzun yolda pek farketmıyor ama sehır ıcınde 1 lıtreye yakın + yakıt soz konusu...

Notorious
08/01/2007, 11:29
teşekkür ederim, bilgiler gayet aydınlatıcı.

HellKnight
09/01/2007, 09:57
yüzey genişLiği derken yerLe temas eden yüzeyden bahsetmiş. zaten mantıksaL oLarak da ne kadar çok sürtünme o kadar çok zorLamaya neden oLur. bir o kadar da yoLa sagLam basar (bkz. F1 araçları)

drag yarışLarında fiLan dikkat ederseniz ceLik jant kuLLanmıyorLar. çekiş yapan Lastiklere hafif teneke jantLardan takıyorLar.

görüşLerim böyLe. teknik açıdan dogru mu yanLış mı biLmiyorum.

Benim bildiğim draglarda esas çekiş yapana çelik jant konmuo muydu yere daha iyi tutunsun diye :confused:

ceycaz
11/01/2007, 14:11
arkadaslar ben celik jant almak istiyorum ama lastikleri aynı tutmak istiyorum sadece jantın degişmesini istiyorum cunku 2000 km deyken bi cukura dustum ve jantım yamuldu ... :( :( bakmaya kıyamadıgım puntomu guzel ulkemin berbat yolları mahvediyooo :( :( cozuummmm ...

ORACLE
11/01/2007, 14:14
Benim kafam karıştı.
Şu çelik jant olayına bir açıklık getirelim.
Bizim araçlarda plastik jant kapağıyla olan jantlar çelik jant tır.
Bizim görünüş için istediğimiz diğer kapaksız jantlar ise alaşım jantlardır.
Halkımızda bu alaşım janta nedense çelik jant deniyor anlayamadığım bir nedenle?

bahcelili_ali
11/01/2007, 14:35
walla benim punto suan orjinal sac cantlar+vakumlular la daha fazla yakıo 17 lerle daha azdı yakıt..

lithium
12/01/2007, 13:00
Benim kafam karıştı.
Halkımızda bu alaşım janta nedense çelik jant deniyor anlayamadığım bir nedenle?

abi aynı şeyi diyecektim.. puntolarda standart olarak gelen plastik kapaklı jantlar çelik janttır.

alüminyum alaşımlı, ya da genel adıyla HAFİF ALAŞIMLI jantlardan bahsediyorsak aynı ebatta lastik bulunan çelik jant alüminyum alaşımlı ya da hafif alaşımlı janttan daha fazla tüketime neden olur (ağırdır çünkü)...

lastik alanı genişledikçe yol tutuş artar, tüketim de artar...

lastik tipine göre de tüketim artar ya da azalır (hızlı araçlar için yapılan lastikler, daha fazla yol tutuş ve tüketim nedenidierler..)

Bülent A.
12/01/2007, 13:51
Ah be abi yaramı deşmeyin.
Hem 215 hem 18. Daha şehir dışı 700 km ol yapamadım 1 depo ile
Ağlamak istiyorum

the_Algn
12/01/2007, 21:17
Benim kafam karıştı.

Yeni bir bilgi öğrendim.tşkürler ..bende jant kapaklı var (orjinal) bu eğer çelik jants ise şimdi çukurlara felan düşünce bu jant ta eğilme,yamulma(adı herneyse) olacak mı olmayacak mı?

KeOpS
06/02/2007, 22:34
arkadaslar bende jant dusunuyorum yavas yavasa artık ama kafam ıyıce karıstı ya
bırısı desınkı su jant su ebat su lastık yanı yol tutusu etkılenmesın hatta daha ıyı olsun ses olmasın saglam olsun jant ıcınde bılgı lutfen dırek bırısı cıkıp olcu versın ya en ıyı performans alternatıflerı vardır sanırım :D

uzman
07/02/2007, 00:17
arkadaşlar herşeyi söylemiş,geç kalmışım.
keops buna senin isteklerin yön verecek.