PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka tavan lambası

OzzY
04/04/2010, 18:19
rengi biraz kötü oldu ama 10 liraya daha iyi olamazdı :D

öncelikle yeni lambaya 3 tane kablo lehimledim sonra arabaya inip metreyle ölçerek yerini belirledim, önceden hazırladığım şablon kartonu çift taraflı bantla tavana yapıştırıp falçata ile döşemeyi kestim. klavuz yada sert bi tel ile tavan döşemesini sökmeden ön/arka tarafa çekebilirsiniz kabloyu. burda bağlantı için lehim kullanmadım öndeki kablonun soketinden biraz gerisinden yalıtım plastiğini sıyırarak bağlantı yapıp izole ettim.

lamba döşeme-saç arasına biraz büyük geldi bu sorunu çözememiştim(biraz zorlayarak filan şuan fotoda göründüğü gibi oturdu ama ufak bi kasmada atar gibi duruyo) onuda engin abi halletti içerden destekle (poşeti rolo yapıp) aradaki boşluk arttırılarak tam olarak oturtmak mümkün.

lamba doblonun tavan lambası 7-8 tl fiyatı vardı yanlış hatırlamıyosam. grande puntonunki 40 tl bişeydi. 2 tane fark var önemli olan. 1.si rengi gördüğünüz gibi bej değil koyu gri. 2.si ise iç yapısı birazcık farklı. isteyen olursa tekniğinide anlatırım ama direk sonucunu söyliyim arka lambayı açıp kapatırken yani orta konumdan(kapıya bağlı) sürekli yanıcak konuma alırken öndeki lambanın yanmasına neden oluyo. ancak bu sorunun çözümü basit. ön lambadan ek alarak çektiğiniz kabloya seri olarak diyot(1N400X yeterlidir) bağlayarak sorunu çözebilirsiniz. diyotun çizgili tarafı ön lambaya doğru olmalı.

kolay gelsin :)

utku952
04/04/2010, 18:36
Bence gayet güzel olmuş hayırlı olsun.. önemli olan da işlevi zaten renk fiyat 2.plandadır hele biz öğrenicler için. :)

Genius
04/04/2010, 21:30
Ozan konuştuğumuz gibi, gelince benimkini incelersin. Ufak tefek hileyle oda hallolur ;)

chngrrrrrr
04/04/2010, 21:37
engin bey konu dışı ama aracınızda güncel modlar var mı

OzzY
04/04/2010, 22:39
sağol Engin abi :)

SpyHunter33
04/04/2010, 22:47
Ozzy kardeşim çok merak ederek soracağım :D Öncelikle çok güzel görünüyor onu belirteyim. Montaj işiini siz mi yaptınız eğer sizin ellerinizden çıktı ise tavan kaplamasını sökerekmi yaptıız daha deetaylı anlatım alabilirmiyiz :)

ABNEW
04/04/2010, 22:47
Bence güzel olmuş Ozan, güle güle kullan...

magic
04/04/2010, 23:32
Ozan gayet güzel olmuş, başarılı bir çalışma. Güle güle kullan, ama nasıl yaptığını bize de anlat ya da bizimkilere de bir el at :)

OzzY
05/04/2010, 01:30
teşekkürler, evet tüm işçilik bana ait en güzel kısmıda orası zaten :)

tavan döşemesini kısmen söktüm ama klavuz olarak kullanılcak sert bi tel kablo filan olsaydı sökmedende yapardım.

öncelikle yeni lambaya 3 tane kablo lehimledim sonra arabaya inip metreyle ölçerek yerini belirledim, önceden hazırladığım şablon kartonu çift taraflı bantla tavana yapıştırıp falçata ile döşemeyi kestim. sağ taraftaki kapı üstlerindeki tutcakları,ve güneşliği söküp döşemeyi fitil ve direklerden kurtarark kabloyu ön lambaya geçirdim. burda bağlantı için lehim kullanmadım öndeki kablonun soketinden biraz gerisinden yalıtım plastiğini sıyırarak bağlantı yapıp izole ettim.

dediğim gibi lamba döşeme-saç arasına biraz büyük geldi bu sorunu çözememiştim(biraz zorlayarak filan şuan fotoda göründüğü gibi oturdu ama ufak bi kasmada atar gibi duruyo) onuda engin abi halletti içerden destekle (poşeti rolo yapıp) aradaki boşluk arttırılarak tam olarak oturtmak mümkünmüş.

silentscream
05/04/2010, 09:23
Elinize sağlık...İnsan kendi yapınca başka bir güzel gözüküyor...

fatihhhh
05/04/2010, 10:01
çok güzel olmuş, ellerinize sağlık
bende arada bir arka koltukta aydınlatmaya ihtiyaç duyuyorum.
keşke bizimkilere yaptırmaın ucuz ve kolay bir yolunu bulabilsek.

Genius
05/04/2010, 19:35
engin bey konu dışı ama aracınızda güncel modlar var mı

Elbette var olmaz mı? Projeler hazır, özellikle 2 tanesi forumda daha önce yapılmamış ve herkese çok faydalı olacak diye düşünüyorum. Yeni bir akım başlatacağını umuyorum ;) Denemelerini tamamladıktan sonra bol bol resim ile foruma aktaracağım :)

axi
05/04/2010, 23:03
Ozan elinden hiçbişey kurtulamıyor maşallah. Helal olsun kardeşim.. Özellikle aydınlatma konusunda çok başarılısın.. bu da çok süper bir çalışma olmuş güle güle kullan

OzzY
06/04/2010, 00:19
sıradaki proje kapı altlarına aydınlatma

sonrada kapı kolları var :D:D pavyon arabası diyenlere inat :D:D

Genius
06/04/2010, 19:27

Ben kapı altları için yaptım kardeşim, onda da püf noktaları var haberin olsun ;)

OzzY
06/04/2010, 19:35
Ben kapı altları için yaptım kardeşim, onda da püf noktaları var haberin olsun ;)

Yapicagim zaman konuşuruz ozaman abi :d :d

Genius
06/04/2010, 19:40
Yapicagim zaman konuşuruz ozaman abi :d :d

Konuşalım kardeşim ;)

ABNEW
06/04/2010, 19:48

Ben de bir ara niyetlenmiştim kapı aydınlatmalarına ama orijinal olarak yaptırmanın pahalı ve zor olduğunu öğrenmiştim.Detayları bana da iletirsiniz artık :)

Sean_Constantine
17/04/2010, 12:08
Şu an foto koyamıyorum ama emotion ile hemen hemen aynı...gayet güzel olmuş ışıkları beyaz yerine orjinalde ki gibi yapsaydın çok daha iyi olurdu lambanın cam kısmı buzlu olduğu için(tırtıklı) beyaz göze hiç iyi gelmiyor...

mert35
20/04/2010, 23:43
lambanın ıcındekı led ampul mu yoksa kendın mı led dosedın?cok guzel olmus..

magic
21/04/2010, 01:41
Kapı altı olayını ben de düşünüyorum, uygulama yapacak arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim :)

doganayPARLAK
09/12/2010, 00:07
Arkadaşım valla bende bunu arıyodum. Elektriği nerden aldın ? Bide o lambayı nerden edindin ?

serdarse
16/06/2011, 11:32
merhabalar;
biz 3 arkadaş g.puntolarımıza arka aydınlatma koymak istiyoruz nasıl yaparız parçayı nerden bulabiliriz
detaylı anlatacak birileri var mıdır?

krm1983
16/06/2011, 15:03
emeğinize sağlık harika çalışma

OzzY
16/06/2011, 16:51
Arkadaşım valla bende bunu arıyodum. Elektriği nerden aldın ? Bide o lambayı nerden edindin ?
mesajınızı yeni gördüm ama yinede yazayım. elektriği ön lambadan paralel çektim tavan döşemesinin altından. zaten tavana yapışık değil direk klavuzla çektim.

merhabalar;
biz 3 arkadaş g.puntolarımıza arka aydınlatma koymak istiyoruz nasıl yaparız parçayı nerden bulabiliriz
detaylı anlatacak birileri var mıdır?
lamba doblonun tavan lambası 7-8 tl fiyatı vardı yanlış hatırlamıyosam. grande puntonunki 40 tl bişeydi. 2 tane fark var önemli olan. 1.si rengi gördüğünüz gibi bej değil koyu gri. 2.si ise iç yapısı birazcık farklı. isteyen olursa tekniğinide anlatırım ama direk sonucunu söyliyim arka lambayı açıp kapatırken yani orta konumdan(kapıya bağlı) sürekli yanıcak konuma alırken öndeki lambanın yanmasına neden oluyo.

emeğinize sağlık harika çalışma

teşekkürler.

serdarse
21/06/2011, 13:04
mesajınızı yeni gördüm ama yinede yazayım. elektriği ön lambadan paralel çektim tavan döşemesinin altından. zaten tavana yapışık değil direk klavuzla çektim.

lamba doblonun tavan lambası 7-8 tl fiyatı vardı yanlış hatırlamıyosam. grande puntonunki 40 tl bişeydi. 2 tane fark var önemli olan. 1.si rengi gördüğünüz gibi bej değil koyu gri. 2.si ise iç yapısı birazcık farklı. isteyen olursa tekniğinide anlatırım ama direk sonucunu söyliyim arka lambayı açıp kapatırken yani orta konumdan(kapıya bağlı) sürekli yanıcak konuma alırken öndeki lambanın yanmasına neden oluyo.

teşekkürler.

linea nınki de puntoya benziyo o da mı acaba çalışma açısından sorun yaratır.tavanı i,ndirmeye gerek kalmadı yani öylemi

OzzY
22/06/2011, 01:04
evet tavanı indirmedim klavuzla geçirmek yeterli. lineanınkini bilmiyorum ama önemli bi sorun değil bu bi zararıda yok.

serdarse
30/06/2011, 00:03
evet tavanı indirmedim klavuzla geçirmek yeterli. lineanınkini bilmiyorum ama önemli bi sorun değil bu bi zararıda yok.
linea ninkini aldım tavanı kesip yaptım ama arkayı yavaşça açarken öndeki de kısa sürelil yanıyo yani çakıyo ne yapmalı acep bunu engellemek için
hatalı bişey mi yaptım ya acaba

OzzY
30/06/2011, 00:56
linea ninkini aldım tavanı kesip yaptım ama arkayı yavaşça açarken öndeki de kısa sürelil yanıyo yani çakıyo ne yapmalı acep bunu engellemek için
hatalı bişey mi yaptım ya acaba

öncelikle kaça aldınız lambayı paylaşmanız mümkünmü? birde ne renk?

çakma olayında sorun yok, çözümü yok(elektronikte okuyan bi arkadaşım kondansatör koyma önerisinde bulundu ama çözermi bilmiyorum) bi zararıda yok.

serdarse
30/06/2011, 09:42
50 liraya aldım linea nınki arkadaşta led ampuller var onlarda arkayı açarken ön çakma yapmıyo ilginç ;ben de mi LED e çevireyim ya da başka tür bir ampül var mı?

usaymaz
30/06/2011, 11:14
ozan kardeş habire böle güzel uygulamalarla bize iş çıkarıyorsun :) eline gönlüe sağlık güzel çalışma yapmışsın vede gayet güzel duruyor ama serdar abinin yaptığı bej renk araçta daha güzel olmuş görünüyor seninde eline sağlık serdar abi inşallah bende bu akşam yedek parçacıya uğrayıp parçayı temin edip hastasonuda montajını yapıcam serdar abi o aldığın parça tam olarak yerine oturdumu.

OzzY
30/06/2011, 15:44
50 liraya aldım linea nınki arkadaşta led ampuller var onlarda arkayı açarken ön çakma yapmıyo ilginç ;ben de mi LED e çevireyim ya da başka tür bir ampül var mı?
abi benim hepsi led yinede yapıyo baktım lambanın iç yapısından dolayı yapıyo. ben arka tarafı açıp kapatmadığım için üzerine gitmedim pek ama deneme olarak istersen kondansatör koyabilirsin. güzel olmuş eline sağlık.

ozan kardeş habire böle güzel uygulamalarla bize iş çıkarıyorsun :) eline gönlüe sağlık güzel çalışma yapmışsın vede gayet güzel duruyor ama serdar abinin yaptığı bej renk araçta daha güzel olmuş görünüyor seninde eline sağlık serdar abi inşallah bende bu akşam yedek parçacıya uğrayıp parçayı temin edip hastasonuda montajını yapıcam serdar abi o aldığın parça tam olarak yerine oturdumu.

teşekkür ederim :) benim aldığımda 10 tlydi bu fiyata o renk yok sanırım 5te1 fiyatına oldukça istediği renk olabilir :D:D ben zaten görmüyorum rengini :D:D

usaymaz
03/07/2011, 23:24
ozan ben geçen akşam parçacıya ugradım arka için aydınlatma sordum 30 tl kabına 118 tl de anahtar kısmına dedi toplam 150 tl fiyat çıkardı bunu en uygun fiyatla nerden temin edebilirim acaba.

OzzY
04/07/2011, 21:36
ben 10 tl vermiştim doblo ön aydınlatma. araçta kullanmadığım bide çerçeve kısmı vardı!!! parçacı dediğiniz çıkmacı filansa ayaküstü öpmeye kalkıyolar, servislerden benim aldığıma yakın bi fiyata alırsınız. tek sorunu rengi... öndeki lambada çakma yapması(zararsız)

usaymaz
06/07/2011, 16:14
ben 10 tl vermiştim doblo ön aydınlatma. araçta kullanmadığım bide çerçeve kısmı vardı!!! parçacı dediğiniz çıkmacı filansa ayaküstü öpmeye kalkıyolar, servislerden benim aldığıma yakın bi fiyata alırsınız. tek sorunu rengi... öndeki lambada çakma yapması(zararsız)

yok kardeş çıkmacı deil normal orjinal parça satan yere sordum bana bu fiyatı verince arkama bakmadan dükkandan çıktım :)

OzzY
06/07/2011, 22:14
servislere doblo aydınlatma diye sorun :) (eski kasa)

AHMETBALKANOGLU
11/01/2012, 17:17
merhabalar ,
öncelıkle cok guzel bır iş yapmıssınız punto magdurları ıcın :) benım sızden rıcam on tarafta kı aydınlatma yı nasıl söktünüz soket lı tırnaklı falanmı bende yapmayı dusunuyorumda tek kafama takılan bu sökme işi dıgerlerını hallederız ınsallah :)

tyilgin
11/01/2012, 17:52
Öndeki lamba ile beraber yanması ve/veya çakması konusunu tam anlayamadım ama araya bir diyot koyarak halledebileceğinizi düşünüyorum.

Çok güzel olmuş, Müsait bir zamanda bende yapmayı düşünüyorum ama tavanı kesmeye kıyabilirmiyim bilmiyorum :)

fota
11/01/2012, 18:10
evo skydome için yok mu :S

tyilgin
11/01/2012, 18:39
evo skydome için yok mu :S

Bendede skydom var. Kılavuz ile önden arkaya kablo geçirmek bu yüzden mümkün değil gibi görünüyor. Ama bir şekilde yapmalı, buna değecek gibi görünüyor.

OzzY
11/01/2012, 19:06
merhabalar ,
öncelıkle cok guzel bır iş yapmıssınız punto magdurları ıcın :) benım sızden rıcam on tarafta kı aydınlatma yı nasıl söktünüz soket lı tırnaklı falanmı bende yapmayı dusunuyorumda tek kafama takılan bu sökme işi dıgerlerını hallederız ınsallah :)
tırnaklı kenarından kastırırsanız çıkar, kablosuda soketli soket öncesinden paralel çekerseniz sorun olmaz.

Öndeki lamba ile beraber yanması ve/veya çakması konusunu tam anlayamadım ama araya bir diyot koyarak halledebileceğinizi düşünüyorum.

hocam lambaya gelen 3 tane kablo var + şase birde gecikmeli şase. sadece öndeki lambayı düşünürsek + kablo herzaman lambaya bağlı. normal konumda gecikmeli şase bağlı, açık konumda normal şase, kapalı konumdada şase bağlantısı yok.

arkaya bahsedilen lambayı eklediğimizde, bu lambanın normal konumuyla sürekli açık konumundaki geçişte bahsettiğim 2 şase birbirine temas ediyor. yani gecikmeli şaseyede sürekli şase bağlanmış oluyor. buda gecikmeli şase bağlı ön lambanın yanmasına neden oluyor. ben aklıma gelen diyot kombinasyonlarını denedim ancak çözemedim. lambanın içini kurcalayarak belki olur.

tyilgin
11/01/2012, 20:21
hocam lambaya gelen 3 tane kablo var + şase birde gecikmeli şase. sadece öndeki lambayı düşünürsek + kablo herzaman lambaya bağlı. normal konumda gecikmeli şase bağlı, açık konumda normal şase, kapalı konumdada şase bağlantısı yok.

arkaya bahsedilen lambayı eklediğimizde, bu lambanın normal konumuyla sürekli açık konumundaki geçişte bahsettiğim 2 şase birbirine temas ediyor. yani gecikmeli şaseyede sürekli şase bağlanmış oluyor. buda gecikmeli şase bağlı ön lambanın yanmasına neden oluyor. ben aklıma gelen diyot kombinasyonlarını denedim ancak çözemedim. lambanın içini kurcalayarak belki olur.

Doğru anladıysam arka lambaya çektiğin gecikmeli şase kablosuna şaseyi değdirdiğinde ön lamba yanıyor. Bu iki kabloyu bir diyodu seri bağlayarak birşeltirirsen lamba yanmayacaktır. Diyodun çizgili tarafı önden gelen gecikmeli şase kablosuna bağlı olmalı veya tam tersi, deneyebilirsin.
Bundan yola çıkarak önden gelen gecikmeli şase kablosuna bir tane diyodu doğru yönde seri bağlarsan sorun kalmamış olması lazım. Ters bağlarsan arka gecikmeli lamba yanmayacak ama arka lambayla oynadığında ön lamba yine yanıp sönecektir.

istanbulda olsaydın beraber bakardık. Kondansatör fikrini veren arkadaşın ise (kusura bakma ama) tamamen sallamış.

OzzY
11/01/2012, 20:30
Doğru anladıysam arka lambaya çektiğin gecikmeli şase kablosuna şaseyi değdirdiğinde ön lamba yanıyor. Bu iki kabloyu bir diyodu seri bağlayarak birşeltirirsen lamba yanmayacaktır. Diyodun çizgili tarafı önden gelen gecikmeli şase kablosuna bağlı olmalı veya tam tersi, deneyebilirsin.
Bundan yola çıkarak önden gelen gecikmeli şase kablosuna bir tane diyodu doğru yönde seri bağlarsan sorun kalmamış olması lazım. Ters bağlarsan arka gecikmeli lamba yanmayacak ama arka lambayla oynadığında ön lamba yine yanıp sönecektir.

istanbulda olsaydın beraber bakardık. Kondansatör fikrini veren arkadaşın ise (kusura bakma ama) tamamen sallamış.

şimdi tekrar düşününce banada olması lazım gibi geldi bi ara tekrar denerim.

AHMETBALKANOGLU
11/01/2012, 21:05
Tesekkur ederim bakalim cmt gunu insallah yaparim

AHMETBALKANOGLU
17/01/2012, 13:22
merhabalar cmt gunu basarılı bır operasyonla tavan lambamı taktım.cogu parcacılara bakmama ragmen krem renk bulamadım mecburen ozzy arkadasınkı gıbı oldu ama fark etmez 20 tl ye daha ne olsun .emegı gecenlere tesekkurler

tyilgin
17/01/2012, 13:27
şimdi tekrar düşününce banada olması lazım gibi geldi bi ara tekrar denerim.

Tekrar deneyebildinmi ?

OzzY
18/01/2012, 00:04
Tekrar deneyebildinmi ?

yok abi, final dönemindeydim arabanında üzeri karla kaplı(içi karanlık yani). şimdide eve geldim araba okulda 6 şubattan sonra denicem :)

tyilgin
18/01/2012, 23:10
Deneyeceğin zaman haberleşelim istersen, hazır sökmüşken olmazsa anlık başka birşeylerde deneyebiliriz.

OzzY
19/01/2012, 00:09
olur tabii haber veririm :)

fthozturk
20/01/2012, 17:09
Tavandaki bagaj kapaginin orda (2.resiminde belli oluyor) sagi solu tipali gorunen yere beyaz led bagladim bende cok hos duruyor tavsiye ederim elektrigide on tavan lambalarindan aldim ;)

emrgnc
10/02/2012, 00:08
arkadaşlar bende aynı şekilde arkaya tavan lambamı yaptım bugün, konu kalabalığı olmaması için buraya yazıyorum.
arka tarafta ölçüleri aldıktan sorna t bıçağıyla tavan döşemesini kestim ve ince saç metreyi içeri salarak ön tavan lambasının ordan çıkarttım(metrenin ucundaki demiri çıkarıp düzledim) ucuna kabloları bağlayıp geri çektim ve lambayı monteledim. sadece ön lambayı açarken arka lambada bi çakma oluyor ama ellemeyi düşünmüyorum. onun dışında bütün fonksiyonlar orjinali gibi. sonuç mükemmel tavsiye ederim.

emrgnc
10/02/2012, 00:08
bu da sonuç :)

OzzY
10/02/2012, 00:31
Eline sağlık Emre :) çakma olayını ters yazmış olabilirmisin? arkadakini açarken öndeki çakıyor olmalı.

Konuştuğumuz diyot denemesi bugun aklıma geldi ancak fırsat bulamadım yarın denemeyi planlıyorum.

emrgnc
10/02/2012, 00:35
teşekkürler Ozan, özellikle dikkat ettim önde olması lazımdı bu çakmanın diye ama sadece arkada yapıyor. bi sıkıntı çıkarmaz umarım.

OzzY
10/02/2012, 03:13
sıkıntı olmaması lazım nedeni aynıdır diye düşünüyorum ama böyle olmasıda çok mantıksız.

omer06
10/02/2012, 10:57
Eline sağlık süper yapmışın :)

emrgnc
10/02/2012, 18:16
Eline sağlık süper yapmışın :)

yoksa eğer seninkine de yapmayalım mı? :)

OzzY
10/02/2012, 21:48
dediğim gibi diyotu bugun bağladım ve sorun çözüldü :) önceki denememde yanlış kabloya bağlamışım :S :D

omer06
10/02/2012, 21:59
ozan tavanıda delelim haydi :D

OzzY
10/02/2012, 22:57
onu Emre delsin :D

tirit
11/02/2012, 15:45
Çalışmalar çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

AHMETBALKANOGLU
10/03/2012, 09:32
arkadaşlar punto mu degıstırdım skydome lu aldım bunda hıc aydınlatma yapan oldumu kılavuzla olcak gıbı degıl ? ötekınde kolay yapmıstıkta bu bıraz zorlayacak gıbı varsa bilen cevap beklıyorum

fthozturk
10/03/2012, 09:56
arkadaşlar punto mu degıstırdım skydome lu aldım bunda hıc aydınlatma yapan oldumu kılavuzla olcak gıbı degıl ? ötekınde kolay yapmıstıkta bu bıraz zorlayacak gıbı varsa bilen cevap beklıyorum

Aracmi satmamis olsaydim resim gonderirdim size oncelikle araciniz kac model bilmiyorum benimki 2006 ydi skydomelu bagaj kapagini actiginizda tavana bakin orada ince uzun 0.5 cm derinlikte bir yer birakilmis ben on taraftaki lambalardan kablo cekip arkaya uzattim ve oraya şerit led taktim gayet guzel olmustu kapilar acildiginda yanar dugmedende yanar.
Tavanda iki camin arasinda tıpa var orayada kablo cekilip yapilabilir

AHMETBALKANOGLU
10/03/2012, 10:31
Aracmi satmamis olsaydim resim gonderirdim size oncelikle araciniz kac model bilmiyorum benimki 2006 ydi skydomelu bagaj kapagini actiginizda tavana bakin orada ince uzun 0.5 cm derinlikte bir yer birakilmis ben on taraftaki lambalardan kablo cekip arkaya uzattim ve oraya şerit led taktim gayet guzel olmustu kapilar acildiginda yanar dugmedende yanar.
Tavanda iki camin arasinda tıpa var orayada kablo cekilip yapilabilir

benımkı 2010 model dynamıc .ben led dusunmuyorum daha once doblo lamba dan yapmıstım yıne aynısını dusunuyorum arka kafa hıza sı ustunde guzel bır yer var orası hosuma gıttı derdım arkaya kablo yu cam tavan da nasıl gotururum

fthozturk
10/03/2012, 10:38
benımkı 2010 model dynamıc .ben led dusunmuyorum daha once doblo lamba dan yapmıstım yıne aynısını dusunuyorum arka kafa hıza sı ustunde guzel bır yer var orası hosuma gıttı derdım arkaya kablo yu cam tavan da nasıl gotururum

Ayni yerden bahsediyoruz sanirim cam tavanin etrafini donen plastik fitil var o fitili sokun hemen cikiyor zaten tavani asagi dogru cektiginizde on tarafin lambalarini goruyorsunuz zaten kabloyu tavanin icine attim fitili tekrar takip kapattim ayni sey arkasi icinde gecerli koltuk kafaliklarinin ustundeki yerde plastik tıpa var kabloyu oradan cikartip ledi taktim hic bir sekilde kablo vs gorunmuyor

AHMETBALKANOGLU
10/03/2012, 11:12
Ayni yerden bahsediyoruz sanirim cam tavanin etrafini donen plastik fitil var o fitili sokun hemen cikiyor zaten tavani asagi dogru cektiginizde on tarafin lambalarini goruyorsunuz zaten kabloyu tavanin icine attim fitili tekrar takip kapattim ayni sey arkasi icinde gecerli koltuk kafaliklarinin ustundeki yerde plastik tıpa var kabloyu oradan cikartip ledi taktim hic bir sekilde kablo vs gorunmuyor

fitil sökme işini söyledıgınız ıyı oldu cok sagol bugun yarın hallederım ınsallah

fatihhhh
23/05/2012, 10:40
tavan döşemesini kesmye korktum nedense, bunun yerine kapının üstündeki tutamacın çengeline yada ön koltuk kafalıklarının demirine tutturabilecek arka aydınlatma ürünü varmıdır sizce?

AHMETBALKANOGLU
23/05/2012, 11:10
tavan döşemesini kesmye korktum nedense, bunun yerine kapının üstündeki tutamacın çengeline yada ön koltuk kafalıklarının demirine tutturabilecek arka aydınlatma ürünü varmıdır sizce?

karton kalıp gıbı bırsey hazırladıktan sonra kesmekte bır sıkıntı yok asagı yukarı 0,5 cm bır kalınlık var ama elınız yatkın degılse elektrık ıslerıne falan bulasmayın sıgorta attırmanız muhtemel .pıyasada marketlerde tavana a veya ıstedıgınız yerlere yapıstırabılecegınız pilli led urunler mevcut

hakiee
06/10/2012, 22:18
Bu tür led uygulamaları için daha basit ve adım adım uygulama bilgileri verilse çok daha faydalı olur bence. Özellikle ayak, kapı altı ve tavan için.

Ne tür kablo kullanmak gerek?
Ekstra hangi malzemeler gerekiyor?
+ne işe yarar ve nereye bağlanır? -ne işe yarar ve nereye bağlanır?
Sigortalarla bi işimiz var mı?

fthozturk
06/10/2012, 22:33
Bu tür led uygulamaları için daha basit ve adım adım uygulama bilgileri verilse çok daha faydalı olur bence. Özellikle ayak, kapı altı ve tavan için.

Arabamı satalı bayağı oldu ama hatırladığımı anlatayım kısaca.
Malzeme
Şerit led kalitesini sen belirle iç ortamda düşük ışık ideal 5mt fiyatı 30 tl gibi
Ya da daha kalitelileri var ben kapı altına onu bağladım o da 60 tl civarıydı.
Kablo olarak 12 v taşıyabilen hoparlör kablosu kullanabilirsin. Ufak bir lehimleme işlemi var uçlarda
Kapı altı ışıklandırma için aynı yerde bulunan lambanın elektriğini kullanabilirsin
Bu arada led in +ve - si mevcut olmazsa ters denersin
Tavan aydınlatmasında elektriği önde bulunan tavan lambasından altım kablosu tavan arasında.ordan almamın sebebi diğer ışıklarla yanıp sönmesi için.
Ayak için elektriği çakmaklıktan alıp hemen yanına küçük bir anahtar koydum aç kapa için. Vites kolunun derisini çerçevesiyle çıkarabilirsin oradan her yere ulaşım var. Kabloları görmek için teybide söksen iyi olur yönlendirmesi kolay oluyor. Çıkardığın zaman kabloları ileri doğru itersen yanlardan çıkacaktır. Bu kabloyla torpido gözünede ışık verebilirsin(benmki 2006 modeldi ışık yoktu)
Hiç bir yere sigorta eklemedim ve de yükseltmedim bunların hepsini kaldırdı. Çok gelirse en fazla sigorta yanar o da basit birşey zaten. Aracının modelini bilmiyorum ama 2006 aracıma sislerin kenarınıda yarım led dönmüştüm çok hoş olmuştu.

OzzY
06/10/2012, 23:48

led uygulamasında kablonun çok önemi yok, telefon kablosu bile iş görür. Fazla kalın olmazsa daha iyi olur.

Ekstra olarak yalıtım önemli, bez bant, makaron, kaliteli elektrik bandı iyidir. Lehim olursa ömürlük uygulama olur ancak araçta lehim zor genelde elektrikten dolayı.

+ araçta ana hattır, - ise aracın şasesinde herhangi bir yere bağlanabilir. Ancak tavan lambasına bağlı uygulamalarda tam tersi gecikme ve kapıya bağlı yanma olayı - ile çalışıyor o yüzden - tavan lambasından alınmalı, + herhangi biryerden alınabilir.

Sigortalara müdahaleye gerek yok.

Kolay gelsin.

hakiee
07/10/2012, 00:39
Arabamı satalı bayağı oldu ama hatırladığımı anlatayım kısaca.
Malzeme
Şerit led kalitesini sen belirle iç ortamda düşük ışık ideal 5mt fiyatı 30 tl gibi
Ya da daha kalitelileri var ben kapı altına onu bağladım o da 60 tl civarıydı.
Kablo olarak 12 v taşıyabilen hoparlör kablosu kullanabilirsin. Ufak bir lehimleme işlemi var uçlarda
Kapı altı ışıklandırma için aynı yerde bulunan lambanın elektriğini kullanabilirsin
Bu arada led in +ve - si mevcut olmazsa ters denersin
Tavan aydınlatmasında elektriği önde bulunan tavan lambasından altım kablosu tavan arasında.ordan almamın sebebi diğer ışıklarla yanıp sönmesi için.
Ayak için elektriği çakmaklıktan alıp hemen yanına küçük bir anahtar koydum aç kapa için. Vites kolunun derisini çerçevesiyle çıkarabilirsin oradan her yere ulaşım var. Kabloları görmek için teybide söksen iyi olur yönlendirmesi kolay oluyor. Çıkardığın zaman kabloları ileri doğru itersen yanlardan çıkacaktır. Bu kabloyla torpido gözünede ışık verebilirsin(benmki 2006 modeldi ışık yoktu)
Hiç bir yere sigorta eklemedim ve de yükseltmedim bunların hepsini kaldırdı. Çok gelirse en fazla sigorta yanar o da basit birşey zaten. Aracının modelini bilmiyorum ama 2006 aracıma sislerin kenarınıda yarım led dönmüştüm çok hoş olmuştu.

led uygulamasında kablonun çok önemi yok, telefon kablosu bile iş görür. Fazla kalın olmazsa daha iyi olur.

Ekstra olarak yalıtım önemli, bez bant, makaron, kaliteli elektrik bandı iyidir. Lehim olursa ömürlük uygulama olur ancak araçta lehim zor genelde elektrikten dolayı.

+ araçta ana hattır, - ise aracın şasesinde herhangi bir yere bağlanabilir. Ancak tavan lambasına bağlı uygulamalarda tam tersi gecikme ve kapıya bağlı yanma olayı - ile çalışıyor o yüzden - tavan lambasından alınmalı, + herhangi biryerden alınabilir.

Sigortalara müdahaleye gerek yok.

Kolay gelsin.

Cevaplar için teşekkürler. Elektrik işinden pek anlamıyorum, biraz da tırstığım için çekiniyorum. Ama arka tavan aydınlatmasını ve ön kapı altını yapmakta kararlıyım.

Kapı altı aydınlatmasının gecikmeli sönmesine gerek olmadığından şasenin herhangi bir yerine bağlasak olur anladığım kadarıyla ama tavan lambasından - almak istediğimizde tavan lambasının neresine bağlayacağımızı anlamadım. - kablo hangisiyse onu söküp diğer tavan lambasının -kablosuyla beraber mi yerine bağlamak gerek? aynı soru + için de geçerli

Daha önce Focus'a ambiyans ışığı yapmıştım. park lambasının sigortasının bacağının birine kablonun bir ucunu sarıp kabloyu tavan lambasının yanına koyduğum ledin +olan bacağına bağlamıştım diğer kabloyu da ledin - bacağına sarıp ucunu şaseye bantlamıştım. Parkları yakınca çalışıyordu ama demekki iyi anlayamamışım yaptığım işi :)

OzzY
07/10/2012, 11:20
Cevaplar için teşekkürler. Elektrik işinden pek anlamıyorum, biraz da tırstığım için çekiniyorum. Ama arka tavan aydınlatmasını ve ön kapı altını yapmakta kararlıyım.

Kapı altı aydınlatmasının gecikmeli sönmesine gerek olmadığından şasenin herhangi bir yerine bağlasak olur anladığım kadarıyla ama tavan lambasından - almak istediğimizde tavan lambasının neresine bağlayacağımızı anlamadım. - kablo hangisiyse onu söküp diğer tavan lambasının -kablosuyla beraber mi yerine bağlamak gerek? aynı soru + için de geçerli

Daha önce Focus'a ambiyans ışığı yapmıştım. park lambasının sigortasının bacağının birine kablonun bir ucunu sarıp kabloyu tavan lambasının yanına koyduğum ledin +olan bacağına bağlamıştım diğer kabloyu da ledin - bacağına sarıp ucunu şaseye bantlamıştım. Parkları yakınca çalışıyordu ama demekki iyi anlayamamışım yaptığım işi :)

tavan lambasına 3 kablo gelir, 1i sabit + 1i sabit - biride kontrollu(kapı açınca, kontak kapatınca vs gelir gecikmeli gider) - arka tavan lambası için bu 3ünü paralel olarak arkaya taşıyıp aynı şekilde yeni aldığınız tavan lambasına bağlayıp takın.

Ayak aydınlatma için gecikme şöyle gerekli, kapıyı açınca vs yanması gecikmeli kablodan oluyor o yüzden o şekilde bağlarsanız tavan lambası ile paralel çalışır, orjinal olur. +yı istediğiniz sabit bi yerden alın ancak çekmişken tavan lambasındanda çekebilirsiniz. Ayak aydınlatması için tavandan indirmek yerine bilgisayardan tavana çıkan kabloyu bulup bağlamak daha mantıklı(veya sigortaya) kabloyu takip edip bulabilirsiniz veya elearnde yazıyor olması lazım. Sigorta veya doğrudan kabloya bağlamak arasında fark yok, sigortanın bacağına kablo sarmaktansa kabloya ek yapmak daha iyi bence.

Umarım yeterince açık olmuştur.

hakiee
08/10/2012, 22:24
Bugün Mersin Servisi Boranlar Otomotiv'e uğradım tavan lambası için 61TL fiyat aldım. Çok uçuk geldi bana. Doblo'nunkinden ne farkı var anlamadım o nasıl 10-15TL oluyor da diğeri 61TL oluyor.

OzzY
08/10/2012, 23:18
Bugün Mersin Servisi Boranlar Otomotiv'e uğradım tavan lambası için 61TL fiyat aldım. Çok uçuk geldi bana. Doblo'nunkinden ne farkı var anlamadım o nasıl 10-15TL oluyor da diğeri 61TL oluyor.

Yerli, ithal. Rengi farklı malzemede farklıdır muhtemelen.

sahincem2000
10/07/2015, 11:10
Dünyanın parasını ver ! Arka iç aydınlatması olmasın. Çocugu arkaya koyacaz ama karanlıkta göremiyoruz. Fiat-'a hoşgeldiniz.