PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Km göstergesi

real
03/04/2010, 09:35
Arkadaşlar Merhaba bugün ilginç bir olay yaşadım.Sabah arabayı çalıştırdım ve hareket ettim gözüm bir anda gösterge panelindeki km ye takıldı sürekli yanıp yanıp sönüyordu.ama sadece aracın km sini gösteren rakamlar diğer fonksiyonlar normal olarak çalışıyordu.3-5 km gittikten sonra arabayı stop ettim tekrar çalıştırdığımda herşey normal le dönmüştü.acaba bir arıza başlangıcı olabilirmi.daha once tecrubesi olan arkadaşlar varmı bu konuyla?

SpyHunter33
03/04/2010, 09:54
yazılımsal bir olay gibi duruyor. serviste yazılım güncellemesi ile giderilebilir kanısındayım.

ABNEW
03/04/2010, 23:05
real geçmiş olsun.Benim eski aracımın başına da gelmişti bir defa.Ancak tekrarlamadı.Dediğin gibi motoru kapayıp açınca kendiliğinden düzelmişti.Problem varsa yazılımsal bir sorundur...

ERDİ
03/04/2010, 23:18
bu sorun doblo lardada var

Moosty
03/04/2010, 23:31
Bende de olmuştu, araştırıp öğrendim, açıklayayım. Arabalarımızdaki kablolama miktarını azaltmak için kullanılan bir sistem var, adına CAN BUS deniyor. Sadece iki kablo araba içerisindeki bir çok anahtarı, teybi vs. yi dolaşıyor ve hepsinin ECU ve birbirleri ile haberleşmesini sağlıyor.
Bunların hepsinin bir adresi var, ve bunlara düğüm noktası (node) deniyor.
Arada sırada bazı düğüm noktaları (ki genellikle bunun varsa genellikle bluettoth ve teyp olduğunu söylüyorlar) haberleşmeyi kesiyorlar. Haberleşme kesilince de göstergede kilometre sayacı yanıp sönüyor.
Kontağı kapatıp açınca tüm adresleme ve haberleşmeler sıfırdan başladığı için problem genellikle düzeliyor.
Aynı / benzer haberleşmeler fabrikalarda otomasyon sistemlerinde de kullanılıyor, kablodan tasarruf ettirir, arızanın bulunmasını kolaylaştırır ama bir bileşen bu ağdan düştü mü uğraştırır biraz, genellikle tüm sistemin veya en azından ağdan düşen cihazın enerjisini açıp kapatmadan da düzelmez.
Detaylı açıklama için benim yazılarıma bak veya CAN bus diye arattır.

SpyHunter33
04/04/2010, 00:15
Oldukça faydalı bir açıklama olmuş. güzel bir bilgi teşekkrler...

abulbul08
04/04/2010, 00:32
benim araçtada 2-3 sefer aynı olay oldu
kontağı açıp kapadınmı düzeliyor
bi sorun oluşturmadı

real
04/04/2010, 12:15
teşekkürler

ibrahim06
04/04/2010, 12:30
Bende de olmuştu, araştırıp öğrendim, açıklayayım. Arabalarımızdaki kablolama miktarını azaltmak için kullanılan bir sistem var, adına CAN BUS deniyor. Sadece iki kablo araba içerisindeki bir çok anahtarı, teybi vs. yi dolaşıyor ve hepsinin ECU ve birbirleri ile haberleşmesini sağlıyor.
Bunların hepsinin bir adresi var, ve bunlara düğüm noktası (node) deniyor.
Arada sırada bazı düğüm noktaları (ki genellikle bunun varsa genellikle bluettoth ve teyp olduğunu söylüyorlar) haberleşmeyi kesiyorlar. Haberleşme kesilince de göstergede kilometre sayacı yanıp sönüyor.
Kontağı kapatıp açınca tüm adresleme ve haberleşmeler sıfırdan başladığı için problem genellikle düzeliyor.
Aynı / benzer haberleşmeler fabrikalarda otomasyon sistemlerinde de kullanılıyor, kablodan tasarruf ettirir, arızanın bulunmasını kolaylaştırır ama bir bileşen bu ağdan düştü mü uğraştırır biraz, genellikle tüm sistemin veya en azından ağdan düşen cihazın enerjisini açıp kapatmadan da düzelmez.
Detaylı açıklama için benim yazılarıma bak veya CAN bus diye arattır.

Alın size yaşanmış bir tecrübe ve çözüm. Teşeşkkürler Mustafa Bey.Bu siteyi çok seviyorum.

Moosty
04/04/2010, 17:11
Burada biraz daha detaylı bahsedilmiş, bilenler başka eklemeler de yapmışlar, belki yardımcı olur:

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/12110-yanip-sonen-kilometre-bilgisi-sebebi.html