PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik yarılması

axi
02/04/2010, 21:45
Bugun sabah benim sevgili eşim işe yaklaşık 80 km hızla giderken yolun ortasındaki büyük bir taşın kenarından sıyrılamayıp, lastiği yanak kısmından yarmış. dağın başında tek başına durmasının tehlikeli olacağını düşünerek . benzinlik gibi bi yere kadar patlak lastiğin üzerinde devam etmiş.. bana telefon açtı yerini tarif etti ve lastikçi arkadaşımı alıp hemen yola çıktık ve arabanın yanına vardığımızda lastik diye bişey kalmadığını gördük.. çünkü yarık lastikle 8 km yol yapmıştı... Lastikçi arkadaşım hemen yedek lastiğini takdı. eşim yoluna devam etti bende yarık lastiği kucaklayıp manisaya döndüm. :@... lastiği garantiden değiştirme yoluna gittim yarık lastik üzerinde yürüdüğü için lastik hatası değil garantiy girmez dediler.. kaskoyu aradım. kaskonun delineceğini öğrendim bundan da vazgeçtim ve lastik fiyatlarını araçtırmaya başladım.. Araştırırken beni çok şaşırtan bişey öğrendim...Benim yıllardır iyi marka diye bildiğim Falken 2 kalite bir lastikmiş... ebat 215 45 17 michelin: 350 tl
toyo: 300 tl
goodyear:310 tl
maxis : 180 tl
falken :145 tl
niçin falken böyle ucuz diye sorduğumda falken 2 nci kalite bir lastikdir yanıtını aldım... ben yıllardır falken japon lastiğidir iyi lastikdir.. dayanıklıdır. diye bilirdim dediğimde ise falken lastik kuru havada iyidir ama yağışlı havada çok vermsizdir. hatta yolda rolman sesi gibi uğultu yapar yanıtını aldım... şimdi içime kurt düştü.. yıllarca bildiğin şeyin yanlış olduğunu öğrenmek çok kötü birşey... şu an diğer 3 tanesi falken olduğu için yarılan lastik yerine mecbur falken takılacak ama bundan sonraki lastik seçimi konusunda özellikle performans grubunda tavsiye edeciğinz markalar hangileri.. bu konuda tecrübeli arkadaşlarımın tavsiyeleri nelerdir..

gemlikli_55
02/04/2010, 22:22
gecmiş olsun

savagi
02/04/2010, 22:26
geçmiş olsun ama bende falken iyi diye biliyordum.demek her duyulana
inanmamak lazım.

ibrahim06
02/04/2010, 23:32
Lastik tavsiyesinde bulunabilmek için çeşitli markaları denemiş olmak gerek.Petlas'ın kış lastikleri dışında Şuana kadar hep Bridgestone'nun 4 mevsim adıl altındaki lastiklerini kullandım. Yeni arabamda da Bridgestone takılı.

aslam0740
02/04/2010, 23:41
lassa veya continantel tavsiye derim

alperyonar
02/04/2010, 23:46
geçmiş olsun. continental sert lastiktir. ben goodyear öneryorum lassa ise göz ardı edilmemeli:)

ZAK1980
02/04/2010, 23:52
fıat brıstone takmıs benımkıne fabrıka cıkısı

kaptan_ahab
03/04/2010, 00:07
Öncelikle geçmiş olsun.Kullandığım lastikler arasında hem fiyat hem kalite olarak bende Lassa yı öneriyorum.Kolayca sertleşmeyip uzun süre yumuşaklığını koruyor.Miratta kullanmıştım.Tek dezavantajı taş toplamasıydı.

umitfatihgenc
Öncelikle büyük geçmiş olsun size de eşinize de.Lastik fiyatlarını yazmışınız ama fiyatlar biraz pahalı gibi geldi bana.Eğer sessiz bi lastik arıyosanız ve 1. kalite olsun diyorsanız tartısmasız Micheline' i öneririm.Biraz pahalıdır evet ama verdiğiniz paraya gerçekten değiyor.Kış lastikleri dışında bütün araçlarımda Micheline Lastik kullandımçAllah kısmet ederse bundan sonrakilerde de hep oyle olcak sanırım tercihim.

ABNEW
Eren, geçmiş olsun.Sadece lastiğe zarar gelmiş.Ucuz atlatmış eşin,

Lastik değişimi hepsini kapsamalıdır.Yani ideali 4 ünü birlikte değiştirmek ama bu da hiç ekonomik olmayacağı için en azından ikisini de değiştirmek gerekli bence.Yeniler önlere takılarak idare edilebilir.Bence hem ucuz hem de aynı olması bakımından Falken alınabilir,

Tekrar geçmiş olsun...

axi
03/04/2010, 00:38
Arkadaşlar hepiniz sağolun. bir daha lastikleri takım halinde değiştirdiğimde veya yeni lastik aldığımda lassa ve michelin e sıcak bakıyorum..

Arda abi sende sağol bu arada zaten ön ikisi değişecek. çünkü lastikcim sağ lastik 20 bin km de sol lastik sıfır olmaz dedi.. tek takarsak özellikle yağışlı havalarda kaygan yollarda hissedilir derece rahatsızlık ve risk olur dedi. bende bi çift falken aldım. eşim arabayla nöbete gittiğii için yarın takılacak... birde performas lastiklerinin kauçuk ömrü normal lastiklere göre daha azmış benimki 215 45 17 performans grubuna giriyor ve 30 bin 35 bin km yapıldığında lastiğin ömrü bitermiş. bu sebeple ön ikisini değiştirmeyi mantıklı buldum 290 tl yi 3 e böldüler.

chngrrrrrr
03/04/2010, 00:42
erencim çok geçmiş olsun
şimdi gördüm konuyu
Allah korumuş kardeş
eşinde çok cesur ve şanslıymış bu arada
o lastikle o kadar yol yapmış
tekrar geçmiş olsun kardeşim
Allah beterinden saklasın

axi
03/04/2010, 00:48
erencim çok geçmiş olsun
şimdi gördüm konuyu
Allah korumuş kardeş
eşinde çok cesur ve şanslıymış bu arada
o lastikle o kadar yol yapmış
tekrar geçmiş olsun kardeşim
Allah beterinden saklasın

sağol üstad ya zaten olay öyle bir garip oldu ki bana telefon açtığında lastik patladı yolda kaldım dedi.. neyse apar topar hemen tarif ettiği yere gittim.. bi baktım lastik mastik kalmamış... patladı dediği lastikde lastik kalmamış parçalanmış gitmiş..:@ Allahdan janta bişey olmamış .. bide arabaya yedek lastiği takdık ben parçalanmış lastikle jantı kucakladım ya Berrinin o anki bana bakışını ve hissettiklerimi unutamam...=)=) aman abi mala gelsin gerisi nasılsa hallediliyor. vardır herşeyde bi hayır..!

abulbul08
03/04/2010, 09:00
geçmiş olsun

smartmavi
03/04/2010, 16:59
Cok gecmis olsun. Benin arabada su an Alman markasi Dunloplar 10.000 kilometrede henuz AMA masallah yolda dansöz gibiyiz. Bence Dunlop tan uzak durmali.
50.000 kilometre yapmis continental lastiklerim kuru yada islak daha iyi tutunuyordu.

Ben bir daha conti'den baska lastik almam.
195/55/16

utku952
03/04/2010, 19:03
Geçmiş olsun eşiniz en iyisini yapmış bence.. lastik konusunda continental michelin bunlar yuksek kalite lastikler evet geniş tabanlı kullanıyorsanız fiyaat açısından nokian lar var hem spor,sessiz hem performanslı. Bende brdgstn er 300 var şu ana kadar bir problem cıkartmadı gayette yumuşak 10bin km yaptım...

axi
03/04/2010, 23:36
arkadaşlar yeni lastiklerimi bugun taktım..Dah önce dediğim gibi diğerleriyle aynı olsun diye mecburen yine falken taktık... 290TL/3 taksit... Hepinize paylaşımlarınız ve dilekleriniz için teşekkür ederim. herkeze keyifli forumlar.

alpimmm
03/04/2010, 23:56
Eren geçmiş olsun arkadaşım, halletmişsin gerçi ama Falken için orta sınıf bir lastik olduğunu öğrenmiştim önceki arabamda kullanmak için araştırdığımda.