PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu gelen tiz ses normal mi?

ibrahim06
29/03/2010, 23:20
Aracımı alalı 2 ay oldu. Aracı sıfır aldım bu arada. Size soracağım birşey var: Aracı çalıştırdıktan itibaren insanı rahatsız etmeyen ancak ince tiz bir ses gibi duyulan bir fan sesi geliyor.Aracı aldığım ilk günden bu yana var bu ufak ses. Sanırım fan motorundan geliyor. Sizce bu ses normal mi arkadaşlar? Böyle bir durumu tecrübe eden var mı aranızda?

ABNEW
29/03/2010, 23:30
İbrahim, fandan kastın kalorifer-klima sistemiyse doğru olabilir.Ancak radyatör fanı bu havalarda pek devreye girmez.Hele araç çalışır çalışmaz fanın da çalışması imkansız,

Sesi tam olarak anlayamadım ama servise göstermekte fayda var.Dediğim gibi eğer kalorifer-klima sisteminden gelmiyorsa...

Moosty
30/03/2010, 08:08
Aracımı alalı 2 ay oldu. Aracı sıfır aldım bu arada. Size soracağım birşey var: Aracı çalıştırdıktan itibaren insanı rahatsız etmeyen ancak ince tiz bir ses gibi duyulan bir fan sesi geliyor.Aracı aldığım ilk günden bu yana var bu ufak ses. Sanırım fan motorundan geliyor. Sizce bu ses normal mi arkadaşlar? Böyle bir durumu tecrübe eden var mı aranızda?

Evet benim kalorifer fanında da var. Önce 1. kademede gıcırtı başladı, şimdi 2. kademede de ses geliyor. 10 000 bakımına gidince göstereceğim.

punto elx2001
30/03/2010, 08:16
benzin yada mazot pompasinin sesi olmasin

Kriminal
30/03/2010, 09:26
Kedidir kedi :)

ibrahim06
30/03/2010, 20:46
Sesi tam olarak anlayamadım ama servise göstermekte fayda var.Dediğim gibi eğer kalorifer-klima sisteminden gelmiyorsa...

Kalorifer veklima kapalıyken özellikle dinledim o tiz ama rahatsız etmeyen ses hala var. Rolantide beklerken daha iyi duyuluyor. Hafif gaz verince ses de bir miktar değişiyor gibi. Cevap yazan bir arkadaşın dediği gibi acaba maozt pompasının sesimi dir bu?Çalışır vaziyette motor kaputunu açıp baktım motorda o ses duyulmuyor. Yani dediğiniz gibi fan değil.

ata orkun
30/03/2010, 21:00
Mazot pompası öyle ses yapmaz diye biliyorum ama ....hayırlısı siz bir servise gösterin yada turbonun hava emiş sesi ile karıştırmayasınız.

ibrahim06
30/03/2010, 21:26
Mazot pompası öyle ses yapmaz diye biliyorum ama ....hayırlısı siz bir servise gösterin yada turbonun hava emiş sesi ile karıştırmayasınız.

İlk kez turbo dizele biniyorum ve aracı yeni tanıyorum. Bu bahsettiğiniz ses rölantide de olur mu?

Can_SOLEY
31/03/2010, 14:43
O ses ön iki koltuğun arasına hafif arkaya doğru eğilince daha rahat geliyor mu ve cam kumandasını cam kapalıyken kapatmayı deneyin sesin tonu değişiyor mu eğer öyleyse mazot pompasın dan geliyordur ses bende de benzer bir durum vardı ( Punto elx2001 ) Cengiz bey banada ilk yazdığımda mazot pompası demişti öyle de çıktı servise sordum , bence aynı ses den bahsediyoruz

serdar2362
31/03/2010, 14:51
Her şekilde eğer rahatsız edici bir ses ise servise gösterin. Garanti devam ettiği sürece ücret ödemeden halledebilirsiniz.

punto elx2001
31/03/2010, 15:29
O ses ön iki koltuğun arasına hafif arkaya doğru eğilince daha rahat geliyor mu ve cam kumandasını cam kapalıyken kapatmayı deneyin sesin tonu değişiyor mu eğer öyleyse mazot pompasın dan geliyordur ses bende de benzer bir durum vardı ( Punto elx2001 ) Cengiz bey banada ilk yazdığımda mazot pompası demişti öyle de çıktı servise sordum , bence aynı ses den bahsediyoruz
servise gitmeye yada meraklanmaya hic gerek yok can in yukarida belirttigi gibi kucuk bir deneme yapin ama hala diyorumki 100% mazot/benzin pompasi

atmaca615
31/03/2010, 15:37
Benim bildiğim bu multijet lerin hepsinde yokmu bu tiz ses özellkle kalkışlarda vs

ibrahim06
31/03/2010, 15:52
Cengiz Bey ve Can Bey şuan işteyim iş çıkışında dediğiniz gibi bir cam kapama işini deneyeceğim. Can Bey,bu ses mazot pompası ise bu sesin gelmesi normal mi yoksa değişmesi gereken bir durum mu? Siz servise sordum demişsiniz. Ne yaptınız? Bu sesin gelmesi normaldir mi dediler.

Bu arada cevap yazan diğer arkadaşlara da teşekkür ederim.

Can_SOLEY
31/03/2010, 17:54
İbrahim bey servis sesin tamamen normal olduğunu söyledi ve o dönemden beri 4000 km yol yaptım bir sıkıntı yaşamadım ve bakabildiğim 2 Gp de daha bu sesi duydum onlarda servis'e sormuş bir sıkıntı yok yani . Denemeyi de dediğim gibi cam kapalıyken tekrar kapatmak için düğmeyi çekin o sesin tonuda değişecektir anlık olarak , sadece camda değil akım çeken herşeye tepki veriyor o ses

ibrahim06
31/03/2010, 22:26
İbrahim bey servis sesin tamamen normal olduğunu söyledi ve o dönemden beri 4000 km yol yaptım bir sıkıntı yaşamadım ve bakabildiğim 2 Gp de daha bu sesi duydum onlarda servis'e sormuş bir sıkıntı yok yani . Denemeyi de dediğim gibi cam kapalıyken tekrar kapatmak için düğmeyi çekin o sesin tonuda değişecektir anlık olarak , sadece camda değil akım çeken herşeye tepki veriyor o ses

Dediğiniz denemeyi yaptım: Evet seste değişiklik oluyor. Çok sağolun içim rahatladı.

punto elx2001
01/04/2010, 08:30
gecmis olsun, o pompa sesi hep vardir bazi araclarda iceriden duyulmaz bazilarinda (bizim araclarda) iceridende ozelliklede rolantide calisirken bu ses duyulur, o yuzden merak edilecek birsey yok, o ses hem disaridan hemde iceriden duyulmaz ise, iste o zaman kaygilanin cunku pompa ariza yapmis ve calismiyordur.
Tekrar gecmis olsun

aposport
26/02/2011, 23:36
arkadaslar selam,

bu yazdıklarınızı okudum içim rahatladı. albea da böyle bir ses duymuyordum ama puntoda arka koltugun oradan tiz ses geliyor. direksiyon cevirince elektrik ceken birseyleri calıstırınca ses degisiyordu.

dedim herhalde mazot pompasının canı burnunda.

neyse :)

Du Hast
26/02/2011, 23:59
depo içine daldırılmış olan alçak basınç pompasının sesidir. cam ya da farları açınca sesinin değişmesinin nedeni o anda çekilen akımın fazla olması nedeniyle pompanın yavaşlamasıdır.
sabah ilk çalışmalarda sesinin fazla çıkmasının nedeni ise, soğuk nedeniyle rölanti yüksektir ayrıca soğuk motor daha fazla mazot yakar haliyle pompada fazla mazot yetiştirmek için çalışıyor. sıcak motorda duyulmamasının nedeni ise hem sıcak motor daha az mazot çeker hemde araç içindeki gürültülerden dolayı duyma eşiği yükseldiği için pek hissedemeyiz. bütün mesele bu

byspayn
28/02/2011, 00:03
bizimki benzinli ama aracı çalıştırmadan önce ben de duyuyorum o tiz sesi benzin pompasından. dizelde belki sizinde dediğiniz gibi daha fazla ses geliyor olabilir...

kara kız
28/02/2011, 11:50

şimdi senin bahsettiğin olay aracın kontağına anahtarı sokup lambalar yandığında marşa basmadan önce(yarım kontakta iken) gelen ses ise gayet normal dediğin gibi ince bir tiz sesi zzzzzzzzzzzzzzzzz diye kaputu açıp kontağı yarım cevirdiğinde..sesin motordan geldiğni duycuksın..kalöriferle alakası yok dediğin sesin..ben aldığım gunder beri farkındayım kafanı takıcak bisey yok..