PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin karmaşası puff

ginesis
22/03/2010, 23:53
Arkadaşlar benzinin bukadar pahalı olduğu bir ülkede aracımızı bile doğru dürüst devirli kulllanamıyorkan çok yakacak diye.Sizce Petrol ofisinin yakıtı nasıldır.Çünkü Shell 3,77 - Opet ve Bp 3,75 PO da ise 3,73. Hep opetten yada shell den alıyordum. Varmı fikri olan.

burhankutlu
23/03/2010, 00:56
ikisindende şaşma. bi kaç kuruş ucuz diye aldanma. o farkı zaten yolda çıkarırsın ;)

demon
23/03/2010, 00:58
Nedenki Burhan bey PO kötümü yani? Nedenlerinide açıklarsanız iyi olur

burhankutlu
23/03/2010, 01:33
bundan önceki sayfalarda baya bi konusu geçti. ben çevremden örnek vereyim po eskisi gibi yakıt satmıyor. bizim burası için konuşuyorum çok yakın abimiz po bayisiydi ve onu bıraktı başka firmaya geçti. neden geçti diye sorucak olursanız müşterisine yakıt konusunda desteği sıfırmış ve bi tanker yakıtı alıp po mudurluğunun önünde döktüğüne dair kanıtları ve şahitleri var bozuk çıkmış ve yakıtının arkasında durmamış burda çoğu araç pompadan tutun enjektöre maf olmuştu. önceki po gerçekden 10 numaraydı bende ondan şaşmazdım ama o abimiz ve kmaraş için söylüyorum tüm bayilikler önceden 10 tane vardı abartısız tekdi daha doğrusu şuan 3 tane yoktur. tabi bu önceden böyle bişey gelmiş ama deildirki şuanda var. ama insanin içine ister istemez kuşku düşüyor.

pdr42
23/03/2010, 06:55
ben po yu kaliteli biliyorum ama dedigin gibi birsey varsa arastıracam

Punto_Can
23/03/2010, 08:00
po nun benzini opete 10 basar :)
tecrübeyle sabittir....

Kriminal
23/03/2010, 08:10
Petrol Ofisi cok yenılendı mazotu benzini eskısınden bin kat daha kaliteli..İsterseniz yakıtın litresini bile ölçtürebilirsiniz inanılmaz sonuclar cıkıyor...

Petrol Ofisinden şaşmayın derim....
Ben devamlı kullanıyorum herhangi bir şikayetim olmadı

serkandemir
23/03/2010, 08:13
bende aylardır topkapı petrolofisinden alıyorum ve gerçekten çok memnunum yakıtında eğer oradan alamıyorsamda opetten alıyorum açıkçası diğerlerinden şu ana kadar sayılıdır yakıt aldığım

gorefest
23/03/2010, 08:30
Benzinlide de PO kullanıyordum ve çok çok iyidi. Şimdi dizel aracıma dün ilk defa yakıt aldım. Şimdilik deneme aşamasında az az alıyorum. 30 TL'lik aldım PO'dan. Öncelikle ortalama yakıt tüketimim 1 lt. kadar düştü sıfırladıktan sonra hayret ettim gerçekten. Diğerlerini denemicem sanırım.

serkandemir
23/03/2010, 09:04
arkadaşım bana anlatıyordu bu benzinlerin dağıtım yerine gitmiş oradaki mühendisle muhabbet eerken artık şehir içinde yani taşra olmayan yerlerde asla benzine solvent gibi sulandırıcı madde katılamıyormuş.çoğu petrol şirketi denetimini sıklaştırmış ve online olarak izlemeye almışlar giriş çıkışları.bir sıkıntı olduğunda bayiye anında müdahale ediyorlarmış.bunu bana sık sık benzin aldığım benzinlikte kasada duran beyefendide söylemişti bilgisayardan takip edildiklerini

makeles
23/03/2010, 10:12
son depoyu PO da aldım.. çeyrek depo kaldı 520km yol gittim.. böyle devam ederse PO tercih edicem..

ABNEW
23/03/2010, 10:23
Arkadaşlar zaten üç aşağı beş yukarı tüm benzinler aynı özellikte.Önemli olan kaliteli, dürüst bir istasyondan yakıt almak.Bu yüzden bilinen herhangi bir istasyonu sürekli kullanmak gerekli...

femoli
23/03/2010, 10:44
bende bildim bileli opet ama bu kadar yorumdan sonra bir de po yu deneyeceğim :)

seysey37
23/03/2010, 12:10
bende po cuyum gayette memnunum..ayrıca daha öncede geçti bu konu opet'in benzini daha çabuk bitiyor po'ya göre..

ginesis
23/03/2010, 12:55
Arkadaşlar yorumlardan aldığım bilgiye göre Po deniycem 1-2 güne.Diğer yakıtlardan farkı yoksa Po tercih edicem sanırım.Paylaşımlar için teşekkür ederim. Deneyimlerimi paylaşıcam arkadaşlar.

serkandemir
23/03/2010, 13:00
açıkçası ben yakı kalitesini amatörce şu şekilde nitelendiriyorum;

ışık yandıktan hemen sonra yada kademelerin üzerine gelince hemen bir benzinlikten yakıt alıyorum.km'yi sıfırlıyorum sonra ne kadar gittiğine bakıyorum.tabi daha öncede elimde veriler olunca karşılaştırıyorum hangisiyle ne kadar yol yapmışım çıkıyor ortaya.şimdi şöyle bir sıkıntı oluyor şehir içinde yakıt tüketimleri değişiyor.evet değişiyor ama iş yeri ev arası gidip geldiğim için genelde trafikte standart yoğunlukta oluyor genelde ve sürüşümde genelde aynı sertlikte.mesela havalimanı çıkışın da aldığım 30 liralık benzin ile çobançeşme opetten aldığım 30 liralık benzin arasında çok fark olduğunu görmüştüm.açıkçası çobançeşme opetten aldığım benzin ile daha kararlı ve daha fazla km yol yaptım.30 lira ile ne anlarsınız demeyin neredeyse 8 litre yakıt alıyorum o da 100km ortalama ediyor

ugurozer
23/03/2010, 13:18
Arkadaşlar zaten üç aşağı beş yukarı tüm benzinler aynı özellikte.Önemli olan kaliteli, dürüst bir istasyondan yakıt almak.Bu yüzden bilinen herhangi bir istasyonu sürekli kullanmak gerekli...

Kesinlikle katılıyorum, büyük firmaların hepsi aynı benzini kullanıyorlar sadece kullandıkları katkı maddeleri farklı, onlarda hepsi birbirine yakın. İlagel birşey yapma gibi bir luksleri yok ancak istasyon olarak herturlu katakulliyi yappabiliyorlar, en önemlisi aldığınız istasyonun güvenilir olması. Ayrıca birkaç sene önce bir otomobil dergisi tubitak tarafından test edilen raporları yayınlamıştı. O raporlardan aklımda kalan en kaliteli benzin Po istasyonlarında çıkmıştı.

PNT 34
24/03/2010, 17:40
PO en uzun mesafeyi yaptıran bir marka..
hem benzini hem LPG si..
OPET ile kıyas bile kabul etmez..
42 lt LPG ile 500 km yol yapıyorum cevizlibağ PO istasyonundan...

ugurozer
24/03/2010, 18:01
lpg olarak hiç denemedim po'yu. bp nin fiyatı 2,04 onu kullanıyordum 31 L ile 385 km yapıyorum. Şuan rekabetmidir nedir bizim burdaki shell'lerde 2,02 son depomu onlardan aldım. Birkaç depo shell deneyeceğim.

tempesty
24/03/2010, 21:49
Ben benzini PO dan LPG yi ise Total yada Milangazdan alıyorum , çünkü PO ve OPET lpg si kullandığım dönem içerisinde lpg filtrem leşş gibi çıktı maalesef..

https://www.mydosya.com/out.php/i5901_dsc000521024x768.jpg

PNT 34
25/03/2010, 09:05
PO yu tavsiye ederim uğur...BP den aldım senin yorumundan sonra ilk defa..ama zannetmiyorum 42 lt ile 500 götüreceğini..450 de bitecek büyük ihtimalle...
shell i denedim bende 2.02 ye düştü diye..45 km daha az gittim..shell i tavsiye etmem...

ugurozer
25/03/2010, 10:50
arkadaşlar yalnız lpg ölçümlerinizi kesinlikle bir depo ile değerlendirmeyiniz hataya düşersiniz. Gazlarda genleşme faktörü, yaptığınız km yi çok ama çok etkiler. Diyelimki hava sıcaklığı 10 derece iken depoyu doldurdunuz ve bunu kullanırken bitmeye yakın hava ısındı 16 derece oldu, Bu sıcaklıktan dolayı tupun içindeki gaz genleşecek basıncı artacak ve aracınız belki 40 km ye yakın daha fazla yol yapacaktır. Tersi durumdada yine tam tersi olarak daha az yol yaparsınız.

mesela en son gaz aldıktan sonra havalarda ısınma oldu 119 km civarında sönen ilk ışığım şuan itibari ile 130 km oldu halen sönmedi ;)

PNT 34
27/03/2010, 09:53
SHELLi kesinlikle tavsiye etmiyorum..
BP istasyonuda LPG olarak POGAZ a eşdeğer diyebilirim yaptığım yoldan sonra..
kampanyası bitene kadar BPgaz..sonra yine her zaman POGAZ diyorum...

ka
27/03/2010, 10:01
Ben de aracı aldığımdan beri OPET kullanıyordum. (Yakıt garanetisi olayı da bunun en büyük etkeni olsa gerek.) Ama burada PO o kadar çok övüldi ki bende son depomu PO'dan aldım. Bakalım. Bir kaç depo PO'dan aldıktan sonra gerçekten bir fark var mı göreceğiz. Genelde OPET ile 100 TL'lik yakıtta 480-500 km arası yol yapıyorum. PO'nun değerlerini de yazarım. Gerçi benzin fiyatları sürekli değişyor. Bir sonraki depoda daha az bile yapabilirim :)

PNT 34
27/03/2010, 10:14
LPG ye geç bence Alper..keyfine bak derim..LPGden önce bir depo benzin ile 685 km giden aracım PO dan aldıktan sonra 725 i görmüştü..
LPG değerleride OPET ten 42 lt ile 435 km giden araç POGAZ ile 500 km yi görüyor...
BP gaz da 493 km yi gördü..
SHELL ve özellikle OPET ten uzak durulması kanısındayım..
birde LUKOIL in gazını merak ediyorum..
kullanan arkadaşlar varsa tavsiye ederler mi ? LT ve KM olarak yazarlarsa öğrenmiş oluruz...

ugurozer
27/03/2010, 11:26
8L yakan aracım senin yaptığın hesaba göre tek ölçümü baz alırsak 7,1 yaktı serdar son ölçümümde shell ile ancak ben bir depoluk ölçüm ile yorum yapmak için çok erken buluyorum bunu ;)

PNT 34
27/03/2010, 22:10
bir sene boyunca yaptığın depolardan sonra ölçümlerini bildirirsin uğur...:)
tabi bu arada havanın kaç derece sıcaklıkta olduğunu da bildirmen gerekiyor ki gaz genleşti mi bilmeliyiz...
çok fazla gereksiz detaylarla uğraşıyorsun..
arabasını ve sürüşünü bilen bir sürücü aldığı yakıtın gideceği mesafeyi az çok kestirir ve ben hiç şaşırmadım bunca senedir..(eğer istasyondan ilk defa aldıysam)
sıralamam da bana göre PO, BP, OPET, TOTAL, SHELL...
Bu sonuçlar benim tespitlerim...

GP COSKUN
27/03/2010, 23:32
bir sene boyunca yaptığın depolardan sonra ölçümlerini bildirirsin uğur...:)
tabi bu arada havanın kaç derece sıcaklıkta olduğunu da bildirmen gerekiyor ki gaz genleşti mi bilmeliyiz...
çok fazla gereksiz detaylarla uğraşıyorsun..
arabasını ve sürüşünü bilen bir sürücü aldığı yakıtın gideceği mesafeyi az çok kestirir ve ben hiç şaşırmadım bunca senedir..(eğer istasyondan ilk defa aldıysam)
sıralamam da bana göre PO, BP, OPET, TOTAL, SHELL...
Bu sonuçlar benim tespitlerim...

uğur bu konuda haklı
hava sıcaklığının ölçümlerde senin ufak dediğinden daha büyük payı var

PNT 34
29/03/2010, 10:14
diğer konuyada yazdım ama burayada yazayım..
eğer gidilen km önceki ile 25 km aşağı oynuyorsa bu kullanıcıyla alakalı durumlardan kaynaklanıyordur..ama aradaki fark 50-75 km fark yaptırıyorsa bu istasyonla alakalıdır.amaç kaliteli yakıtı bulmaksa ısı değerlerinin hiçbir önemi yok..kafayı ısı değerleriyle bozarsak termometre ile akaryakıt istasyonu gezmek durumunda kalırız..
sonuçta hiçbir sürücü yakıtını alırken ısı değerlerine göre yakıt almıyor...bence çok gereksiz bir detay..

ugurozer
29/03/2010, 15:11
Serdar sen beni hiç anlamamışsın. Ya da ben düzgün ifade edemedim. Peki uzatmayacağım artık ;)